uit deP^ 1 r praktijk Afscheid Sperziebonen brengen redelijke prijs op Aantal graantelers profiteert op Zuid-Beveland van hogere prijs Dit jaar afgang graanteelt Graanoogst op Walcheren praktisch binnen Kalktip Daar ben ik niet blij mee. De oogst 1985 is nu toch goed op gang gekomen. Eerst wat aarzelend, tussen de buien door, maar vorige week dinsdag en woensdag pas goed. Dit werd echter weer opgehouden toen er afgelopen zaterdag laat in de middag en avond een paar buitjes vielen. Maar een groot deel is op het moment dat dit gelezen wordt op ZUID-BEVELAND toch alwel bin nen. 2 cent per/kg meer Naast het gevecht om de graanoogst binnen te krijgen speelt er zich ook een zekere prijzenslag af op Zuid- Beveland. Door toedoen van maat regelen vanuit Brussel is de tarwe- prijs de laatste jaren sterk gedaald. Men zou verwachten, en zeker bin nen de EG., dat de prijs voor een* kilogram tarwe overal gelijk zou zijn. Dit is echter niet het geval. Het blijkt dat de CZAV te Wemeldinge 2 ct. voor een kilogram tarwe meer kan uitbetalen. Dat scheelt per hektare, bij een opbrengst van 8 ton tarwe, toch al gauw 160,- t.o.v. van andere coöperaties en partikuliere handela ren. Dat is in deze tijd toch mooi meegenomen maar geeft toch wel te denken. Ik denk nl. dat dit een twee tal oorzaken kan hebben. De CZAV zal de tarwe voor een betere prijs af kunnen zetten en/of ze nemen ge noegen met een kleinere winst. Ik hoop dat met het beleid van de CZAV de konkurrentie ook wat meer geprikkeld wordt en voor een betere afzet van de tarwe kan zorgen zodat ook zij een betere prijs kunnen betalen aan de landbouwers van De laatste week van augustus heeft in WEST-BRABANT-ZUID prachtig weer gebracht. Vooral de maaidor sers en stropersen hebben deze week enorm veel werk verzet. Stro werd er dag en nacht gereden. Goed graszaad stro is schaars en daarom wordt er overgeschakeld op gerste- en tarwe- stro. Met deze stroprijzen zal er dit jaar weinig worden verbrand of ge- hakseld. De opbrengst van gerst en tarwe ligt gemiddeld 15% lager dan nor maal, hierdoor zal het saldo onge veer 1000,- lager zijn dan vorig jaar mede ook door de verlaagde graan prijzen. Eind augustus is op kleine schaal begonnen met het rooien van Zuid-Beveland en de rest van Ne derland. De phytophtora in de aard appelen heeft flink om zich heen ge grepen de laatste 2 a 3 weken. Op sommige percelen zijn er haarden, stroken en soms hele percelen dood gespoten om verdere uitbreiding en knolaantasting te voorkomen. Knol aantasting kan nogal wat problemen geven bij de bewaring en afzet. Het is al lang geleden dat we zo'n phytoph tora druk, het hele seizoen door, gehad hebben. Vorig jaar b.v. alleen aan het eind van het groeiseizoen. Het is te hopen dat we daar volgend jaar minder problemen mee zullen hebben, hetzij door een strakker spuitschema en/of dat de industrie met andere, betere middelen zal ko men. Zoals naar wij menen in het gehele werkgebied van de ZLM het geval zal zijn geweest, is het ook op THOLEN EN ST. PHILIPSLAND in de nu af gelopen week heel erg mooi weer ge weest voor alle mensen. Naar onze mening heeft de agrarische sektor daar zeer naar uitgekeken en men heeft daar dan ook ten volle van ge profiteerd. Met uitzondering van de zomertarwe en het blauwmaanzaad is de oogst van te dorsen produkten een heel eind aan de kant. Wel moet er nog veel stro geperst worden, want ge- hakseld wordt er dit jaar minder dan andere jaren. De prijs van tarwe stro zal daarbij zeker een rol spelen. De graanopbrengsten vallen over de hele linie tegen. Een opbrengst van 7 a VA ton tarwe blijkt dit jaar een goede opbrengst te zijn en dat vinden wij toch zeker een 1 Vi ton te weinig. Als we dan verder nog inkalkuleren dat de te maken prijs af bedrijf zo'n stuiver minder per kg is dan vorig jaar uit de combine gemaakt kan worden dan komt het onderste re geltje voor de graanoogst er niet hoopgevend uit te zien. Eigenlijk is dat een totale afgang van de graan teelt, en de roep om andere produk ten met een positiever saldo is alom! Maar wat dan? Erg veel alternatie ven zijn er niet. De graszaadopbrengsten waren eveneens bedroevend slecht maar hier is nog wat hoop op een betere uitbetalingsprijs, alhoewel die vooral ook afhankelijk van de graszaadop brengsten in de andere Europese graszaadlanden is. Bovendien verkopen de graszaadfir ma's nog al eens wat zaad in voor koop en nu de totale opbrengst tegenvalt zou het percentage voor verkocht zaad wel eens te hoog kun nen zijn. Eigenlijk weten we daar als telers participanten wel heel erg weinig van en soms vragen wij ons wel eens af of onze vertrouwenskommissieleden op dit punt wel beter op de hoogte zijn dan wij graszaadparticipanten? De slechte opbrengsten van graszaad zijn tevens een gevolg van het vele De oogstwerkzaamheden zijn op Walcheren flink gevorderd. In de laatste week van augustus kon tijdens enkele mooie zonnige dagen veel oogstwerk worden verzet. Geheel klaar vóór 1 september lukte niet. Wat nog moet gebeuren is echter wel minder dan 10% van het totale graanareaal. Nog één dag goed oogstweer en de graanoogst van 1985 is weer achter de rug. Met 54 mm regen in de maand au gustus zitten we nog niet aan de slechtste kant. Vooral de 2e helft waren de regenhoeveelheden niet groot. Desondanks zijn er toch nogal wat partijen graan gedorst met een te hoog vochtgehalte. De kg-opbreng- sten zijn aanzienlijk minder dan vo rig jaar. Met ruim 7000 kg. per ha wintertarwe, gemiddeld, is het wel bekeken. Voor zomergerst geldt het zelfde met 5000 kg/ha. Hoewel we nog niet van een slechte opbrengst kunnen spreken, zijn bij gelijkblij- venden óf hogere kosten de op brengsten van kg/ha en prijs/kg aanzienlijk lager. Dit beloopt al vlug 15%-20% minder t.o.z. van oogst 1984. Weersomstandigheden en prijsontwikkelingen zijn faktoren 6 waar we weinig of geen invloed op uit kunnen oefenen. Nu nog wat stro ruimen en we kun nen ons weer wat meer gaan con centreren op de andere gewassen. De erwten zijn voor een groot gedeelte nog in de ruiter gezet. Sommigen hebben het geklaard. Goed uitge- rijpte erwten gemaaid en dezelfde of de volgende dag vanuit het zwad ge dorst. Het vraagt wel wat meer orga nisatie maar veel minder tijd dan ruiteren. Het vlas is weer geschelfd. De vroegste percelen zijn al van het land af geleverd. De kg-opbrengst lijkt niet tegen te vallen. Jammer dat een gedeelte niet op tijd getrokken kon worden door te natte terreinom standigheden. Daardoor is de kwali teit wat achteruit gegaan. Ondertus sen blijft het knokken tegen de phy tophtora in de aardappelen. Som mige percelen zijn zwaar aangetast. Enkele percelen zijn doodgespoten. Op een aantal percelen is het loof sterk aan slijtage onderhevig. De koprolaantasting komt op veel per celen in aanzienlijke mate voor. Kennelijk is er nog een tweede vlucht van aardappeltopluizen geweest eind juni - begin juli. In de uien zien we op verschillende percelen een begin van Een te lage pH van de grond wil nog wel eens samen gaan met een te lage magnesium toestand. Het gebruik van een Mg-houdende kalkmeststof is in dat geval bijzonder nuttig. bintjes. Door de lage prijs zijn de meeste boeren terughoudend om aardappelen te verkopen. Alleen percelen waar phytophora in de knol zit worden bij de handel aangebo den. De kg. opbrengst van aardap pelen is op de zandgronden goed, al is het percentage aardappelen 50 mm opwaarts lager dan normaal. Een re delijke prijs wordt het hele seizoen al betaald voor de sperziebonen. Deze prijs is een gevolg van de gemiddeld lagere kg. opbrengst van de boontjes; ongeveer 6-8 ton p/ha. De stand van de late boontjes is matig, al zie je plaatselijk verschillen van slecht tot vrij goed. Een voordeel van deze teelt is dat een gemiddeld lage kg. op brengst meestal een aanmerkelijk hogere prijs oplevert zodat het fi nanciële resultaat beter is dan bij topopbrengsten. Uit de eerste resul taten van het ruwvoederonderzoek blijkt dat de voederwaarde van de voordroogkuilen dit jaar gunstig is. Met een gemiddelde VEM van on geveer 810 voor de voordroogkuilen is de minderopbrengst dit jaar ge deeltelijk te compenseren. Bij de meeste kuilen ligt de ammoniak- fractie laag en dit geeft goede hoop op weinig sporen van het ongewenste boterzuur. Dahlia's Zundert stond'de eerste zondag van september weer in het teken van de bloemencorso. Iedere buurt in de omgeving van Zundert bouwt een praalwagen waar wekenlang veel vrije tijd in is gestoken. Op het plat teland wordt bijna iedere vrije hoek in een schuur benut om een wagen in onderdelen op te bouwen. Even heeft het er naar uitgezien dat de optocht dit jaar niet door kon gaan. Doordat de zon zich de laatste tijd weinig heeft laten zien kon de streek namelijk niet voldoende dahlia's le veren om de praalwagens aan te kle den. Uit alle hoeken van Nederland en België zijn dahlia's richting Zun dert gegaan zodat tienduizenden be zoekers toch weer hebben kunnen genieten van de 44ste bloemencorso. zaadverlies dat dankzij het slechte weer verloren is gegaan! En dan blijft nog de vraag hoe het met de kwaliteit van het zaad zal zijn. Trouwens deze geluiden zijn ook van toepassing op de peulvruchten. De opbrengsten vallen hier even zeer tegen, de kwaliteit is zeer matig en de verliezen aan zaad aanzienlijk. Dit helaas in mineur gestelde over zicht uit ons gebied kunnen we t.a.v. de aardappelen en uien geen opge wekt vervolg geven. Misschien wel t.a.v. de opbrengst alhoewel die toch niet zo groot zal worden als men in de loop van de zomer wel eens ver wacht zal hebben. Diverse percelen aardappelen zijn in de afgelopen week reeds doodgespo ten vanwege de phytophthora drei ging en dat is toch te vroeg om een top-opbrengst te realiseren en deze week zullen er vele ha's volgen, deels vanwege de aardappelziekte maar voor een groot deel ook vanwege het feit dat al heel wat percelen een eind zijn afgestorven. Hopelijk zullen de minder verwachte kilogrammen aardappels de prijsvorming ten goede komen zodat het financiële resultaat redelijk wordt. strijken van het loof. De tijd is dan weer aangebroken voor het spuiten van een middel tegen spruitvorming. Wat de bieten betreft zijn we be nieuwd naar de resultaten van de p'roefrooiingen van 26 augustus jl. De bruine bonen beginnen te rijpen. Sommige percelen vertonen al een mooie gele kleur. Drainage Ook in ons gebied zijn er nog wel grondgebruikers die te maken hebben met een gezamenlijk drainage op twee of meer percelen met verschillende gebruikers. Bij aanleg van nieuwe drainage, nu gescheiden per perceel, kan een aanzienlijke subsidie worden verkregen. Eén en ander moet aange vraagd worden bij het waterschap, bij sommigen nog heter bekend als de "polder" Walcheren. Laat uw kans niet voorbijgaan een in het verleden onjuiste toepassing van drainage te herstellen. De maand augustus is bestemd voor de graanoogst, september voor de aardappeloogst en okto ber voor de bietenoogst. Dit is een loffelijk streven waarbij grond en inspan het minst te lijden hebben. Van een rustend akkerbouwer vernamen we genoemd schema, dus kunnen we gerust stellen, dat het op ervaring berust. In dit schema zit nog wat rek en iets "over tijd" is nog geen groot be zwaar. Met de graanoogst zijn we thans wat aan de late kant en di- rekt lopen we dan het risiko van korreluitval en schot. We lopen ook het risiko van afkeuring van zaaitarwe, want de N.A.K. houdt zich aan de normen en dat is maar goed ook. Momenteel de tarweopbrengsten overziende komen we tot de kon- klusie, dat op de goede voor vruchten de beste tarwe heeft ge groeid. Goede voorvruchten zijn geweest de uien, de erwten, de pootaardappelen, de vroeg-ge- rooide aardappelen, de karwij, het vlas, het gras- en koolzaad. Bieten en laat-gerooide aardap pelen zijn slechte voorvruchten geweest, want die hebben een modderstruktuur achtergelaten waarvan we bang werden. Toch is ook op dat land nog tarwe ge groeid en deze gaf toch veel meer opbrengst dan we verwacht had den. Het grote geheim, dat dit gelukt is, zit in het op grote diepte ploegen van het extreem natte land vorige herfst. Toen konden we niet ondiep ploegen en nu zien we, dat diep ploegen een struk- tuurverbeterde werking heeft. Op de provinciale Zeeuwse ploegwedstrijd welke op zaterdag 14 september in de Wilhelmina- polder wordt gehouden, is slechts een ploegdiepte van 17-21 cm. toegestaan. Dit zijn landelijke normen en daar ben ik niet blij mee. We hebben behoefte aan ploegen en ploegers welke ook bij een grotere ploegdiepte op de Zeeuwse klei nog goed werk le veren. Met deze gedachte begaan, stevenen we de veertiende sep tember op de provinciale ploeg wedstrijd aan. Het is het oudste jaarlijkse evenement dat in ZEE LAND nog bestaat waar men nog gratis toegang krijgt. Vorig jaar waren honderden bezoekers ge zellig bijeen op het grote wed- strijdveld. Nu zullen we nog meer drukte beleven vanwege de strijd met paarden en paardekrachten. Fototoestel en zonnebril mee brengen is dus wel gewenst. Een warm afscheid en een goed onthaal, beleefden we bij het I.R.S. 30 augustus allemaal. De heer GOMMEREN ging nog fit in de V. U. T. Na zijn dienstverband 38 jaar goed te hebben benut. In drie lovende toespraken werd daarop gewezen. Voor zijn deskundigheid werd hij alom geprezen. De mechanisatie was een kolfje naar zijn hand. Zo vergaarde hij ongekend veel kennis op 't bietenland. 't Was een ontwikkeling vanaf het bietenmes en -spa, tot wat de bietenteelt landelijk werd en is daarna. Het voor- en najaar vroeg steeds meer werk, de nieuwigheden stelden paal noch perk. Van oost naar west, van noord naar zuid, trok hij er dagelijks vroeg voor op uit. Zo werd een moderne "bietenlijn opgebouwd, waarmee de praktijk nu ruimschoots is vertrouwd. Nog steeds gaan velen op de knieën in de bieten, want van andere gewassen valt niet zoveel te genieten. De biet heeft alles wat een boer begeert en tevens hebben we veel van JA N geleerd. Bedankt, tot ziens, het ga je wel. Kalm aan en voortaan wat minder snel. Als "ouwe" teler had ik graag wat willen spreken maar bij een afscheid ben ik van mijn tekst zo afgeweken. A Is mens word je er stil van, dat is een feit. We raken zo zachtjes aan onze GOMMEREN kwijt. Op verzoek kregen we advies en kregen we les, van de ambassadeur van het I.R.S. Vrijdag 6 september 1985

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1985 | | pagina 6