"Het beleid moet weten dat grote graanopbrengsten niet struktureel zijn!" zuidelijke landbouw maatschappij ZLM-voorzitter A.J.G. Doeleman tijdens hoofdbestuursvergadering: Kg-opbrengsten akkerbouwgewassen vallen door slechte weer aanzienlijk tegen m VRIJDAG 6 SEPTEMBER 1985 tuinbouwblad De opbrengsten van de sperziebonen zijn dit jaar matig mede als gevolg van een moeilijke afrijping. Bij de bruine bonen is de stand erg wisselend afhankelijk van de grond. De opbrengstverwachtingen zijn niet erg hoog gespannen. «7 men van het tot nu toe gevoerde beleid en de problemen die de toetreding van -Griekenland, Spanje en Portugal met zich mee brengen en teveel worden de sociale pro blemen en de financiële konsekwenties daarvan toegere kend aan het landbouwbeleid. Voorts merkte hij op dat er te weinig of geen aandacht is besteed aan de voordelen die de landbouw ekonomisch oplevert voor de EEG: de voordelen worden volledig versluierd door het aksent te leggen op de kosten die het restitutiebeleid en de opslag en bewaring met zich meebrengen. Het is zoals bekend de bedoeling dat de organisaties het Groenboek bestu deren en tot een standpunt bepaling over de voorstellen komen. Volgens de heer Doeleman is dat op zich gezien de inhoud van het Groenboek een moeilijke opgave. Voorts heeft het volgens hem weinig zin om met een zeer regionale benadering te komen die onvoldoende relatie heeft met de realiteit van de problemen van de totale EEG. "Wel is het regionaal belangrijk te onderzoeken wat de mogelijkheden zijn voor onze bedrijven maar een te beperkte regionale visie op ontwikkeling van produktie- en afzet van bepaalde gewassen kan gevaarlijk zijn", waarschuwde hij. Beter lijkt het hier om ontwikkelingen van andere produktiegebieden daarbij te betrekken en overleg te plegen. Onderzoek naar afzetmogelijkheden in breder verband is noodzakelijk. In de fruitteelt blijkt de vorstschade van de afgelopen winter nog steeds tegen te vallen. De heer Doeleman noemde het zeer teleurstellend dat er geen politieke bereidheid is om voor de door de In zijn openingswoord bij de vergadering van het hoofd bestuur van de ZLM die maandag 2 september j.l. plaatsvond in "Het Pannenhuis" te Hoogerheide, kon- stateerde voorzitter A.J.G. Doeleman dat door de weers- verbetering van de afgelopen week veel werk op het land is verzet. Hierdoor is de schade beperkt gebleven of schoon dit van bedrijf tot bedrijf sterk uiteenloopt. Scha de aan te velde staande gewassen door slechte weers omstandigheden komt regelmatig voor. Door mechani satie en specialisatie zijn ondernemingen in de land- en tuinbouw veel kwetsbaarder geworden in de bedrijfsvoe ring en door de hoge produktiekosten ook financiëel. Dit jaar blijkt ook, zo zei de heer Doeleman, dat de hoge opbrengsten bij de granen niet struktureel zijn maar - zoals vorig jaar-eerder een uitzondering. "Niet dat wij nu over slechte opbrengsten mogen spreken maar ze zijn duidelijk lager dan de afgelopen twee jaar en het is goed dat oök de minister van Landbouw daar kennis van neemt!". Hij stelde vast dat de financiële resultaten bij de granen dan ook beduidend lager liggen en daarbij dringt zich de vraag op wanneer nog van een rendabele teelt gesproken kan worden en wanneer naar alternatieven gezocht moet worden. Dit bracht de voorzitter op het Groenboek dat de komen de weken in diskussie komt en waarvan hij zei dat het alleen de problemen signaleert zonder enig perspektief te bieden. In die zin noemde hij de inhoud van het Groen boek teleurstellend. Te gemakkelijk wordt afstand geno- Door phytopthora reduktie in kg-opbrengsten aardappelen Tijdens de maandag 2 september gehouden vergade ring van het hoofdbestuur van de ZLM hebben de voor zitters van de kringen of hun plaatsvervangers een beeld gegeven van de stand van zaken met betrekking tot de oogstwerkzaamheden in hun gebied. De situatie is van begin deze week. Voor alle kringen geldt dat als gevolg van de weersom standigheden de opbrengsten van de granen ca. 1000 a 1500 kg per ha lager zijn dan in een normaal jaar. De oogstopbrengsten van graszaad zijn matig en voor de vroeg gezaaide matig tot slecht. Ook de opbrengsten van de erwten zijn matig tot slecht. In de konsumptieaardap- pelen slaat de phytopthora hard toe. Veel percelen zijn reeds doodgespoten en dat betekent een behoorlijke re duktie van de kg-opbrengsten. De ruwvoedervoorziening is redelijk tot goed. Dit kan globaal ook worden gezegd van de stand van de mais. Enige opmerkelijke zaken per gebied: Noord-Beveland: Veel schade in vooral de vroeg gezaaide erwten en met een matige tot slechte opbrengst, later ge zaaide doen het beter. Zomergerst normaal, terwijl van de tarwe nog ca. de helft moet worden gedorst. Er zijn nogal wat niet rijpe percelen. In de aardappelen grijpt de phytopthora dramatisch om zich heen. Ca. 15 a 20% is doodgespoten. In het algemeen kan men op Zuid-Beve land van een behoorlijke oogst spreken. Bij graszaad is er een wissevallig beeld. De graanoogst is voor ca. 80% ge borgen. In Midden- en Oost-Brabant kan de ruwvoer- voorziening matig worden genoemd. Er zijn evenveel goede als slechte percelen mais. Sommige percelen zullen een oogst geven van 60% van normaal. De betrekkelijk weinig percelen konsumptieaardappelen zijn vrijwel alle doodgespoten. Voor West Zeeuws-Vlaanderen wordt op gemerkt dat er in de raaigrassen veel schade is met top luis. Voor Walcheren is de algemene situatie tamelijk gunstig. Er is een goede ruwvoervoorziening, de graan oogst is binnen. De late raaigrassen doen het goed, terwijl de erwten naar hoeveelheid en kwaliteit niet tegen vallen. Vlas is na aanvankelijke problemen nu getrokken. In de kring Langstraat is de graanoogst een heel eind gedorst, terwijl de mais het aardig doet. De ruwvoerpositie is re delijk goed. Op Schouwen-Duiveland is de situatie vrij gunstig. Ongeveer 80% van de graanoogst is binnen. De graanoogst is in West-Brabant zo goed als binnen. De mais staat er goed voor op enkele percelen na. De ruw voerpositie is goed maar kan van de winter toch nog tegen vallen. Stro en hooi zijn moeilijk te krijgen. Het beeld in de kring Axel is globaal zoals elders. Voor Tholen en St. Philipsland geldt dat zowel het vroeg als het laat gezaaide graszaad slecht is. Met de konservenerwten gaat het na melijk goed. De vroege aardappeltelers zijn niet onte vreden. Voor de plantuien is geen afzet maar de op brengsten zijn goed. In het gebied van de kring Altena - Biesbosch is de stand van de stamslabonen zeer matig en bij de konservenerwten kan worden gesproken van matig tot goed. In West Zuid-Beveland is naar verhouding veel vlas geteeld met redelijke opbrengsten maar met een erg tegenvallende afzet. De plantuien en zaaiuien zijn zeer moeilijk verkoopbaar. Tenslotte wordt door de voorzitter van de kring Hulst de heer J. Scheele opgemerkt dat vlas van het veld toch tamelijk vlot wordt verkocht, beter dan van de schelf. j yy natuurramp zwaar getroffen bedrijven ekstra gelden be schikbaar te stellen Te gemakkelijk is ervan uitgegaan om de MCB-gelden die in principe niet voor deze kalami- teiten bestemd zijn, voor deze schade in te zetten. De regeling met betrekking tot de vergoeding van schade ligt nu als voorstel gereed om in het O - en S.-fonds vastge steld te worden. Ze is vrij globaal waardoor vraagtekens blijven bestaan onder andere ten aanzien van de beoor deling van de vermogenspositie en de financieringsmo gelijkheden hierdoor via de bank. Volgens de voorzitter dient te worden voorkomen - en daar behoort duidelijkheid over te bestaan - dat fruit- teeltbedrijven voor de toekomst met te hoge lasten moe ten blijven werken. Het is onredelijk dat het opge bouwde eigen vermogen volledig ingezet moet worden voor de herinplant van door vorst verloren gegane per celen. De bepaling van de waarde van de eigen grond zal daarbij een belangrijke rol spelen.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1985 | | pagina 1