VOOR he VROUW Het Koe-boek Winterprogramma Agrarische Kommissie Noord-Brabant p.j. zuid geluid Hoe komend seizoen verder? Prinses Margriet opende aangepaste tuin voor gehandicapten P'/Z~A30v43 Boerentoneel met stuk over belangenbehartiging redaktie Peter Risseeuw uit dB- KK: margarine goedkoper onder redaktie van de Reaktiekommissie Bond van Plattelandsvrouwen voor Zee land en Brabant Redaktieadres: Mevr. P.J. de Rooy-Janse Chezeeweg 18, 4424 ZG Wemeldinge De agrarische kommissie heeft zich weer gebogen over wat ze het beste en doelmatigste op kan zetten. Bekeken is om voor de hele provincie een zo goed mogelijk programma samen te stellen. Iets waar behoefte aan is, iets waar de leden mee uit de voeten kunnen. We hopen dat het volgende gelezen wordt en dat men erover nadenkt, de agenda pakt, data noteert en meedoet. Dat meedoen begint dan met zich op te geven bij een lid van de agrarische kommissie bij U in de buurt. Studiedag komputers Dan is er allereerst de studiedag op 24 september in "Zidewinde" te Sprang-Capelle. Omdat het kompu- tertijdperk is begonnen en ook in de landbouw en veebedrijven steeds meer komputers komen. De tuin bouw heeft al meer ervaring met de ze materie. Moeders met school gaande kinderen komen ermee in aanraking, in iedere bibliotheek zien we kinderen enthousiast achter het scherm zitten. Maar wat weten wij vrouwen ervan af? Ieder vult voor zichzelf maar in, ik weet voor mezelf dat de kennis nul, nul is. Dus is het motto voor de morgen: Het werken en de mogelijkheden met komputers op onze bedrijven. Verder ziet het programma er als volgt uit: 09.30 - 10.00 uur Ontvangst met kof fie. 10.00 - 10.10 Opening door Mw. J. Donken-Spoor. 10.00 - 12.00 de hr. Ir. A. Hol, mede werker van het konsulentschap v. Rundveehouderij te Gouda. 12.00 - 13.30 lunchpauze. 13.30 - 15.00 bezoek aan het groen- tendiepvriesbedrijf van de Fa. de Keyzer te Waspik. Kursussen: Ken uw koe EVAV "Ken Uw koe" op de M.A.S. te Go- rinchem (Joke Donken) E.V.A.V., Ekonomische Vorming Agrarische Vrouwen, de kursus be staat uit 10 lessen en is aangepast aan deze tijd. Plaats: Fijnaart, Hotel de Graanbeurs. Data: 6, 13, 20, 27 nov. 1985, 8, 15, 22, 29 jan. en 5 en 19 febr. 1986. Boekhouden - bedrijfsopvolging - de komputer - rechten en plichten, al deze zaken komen aan de orde. Vooral de jonge boerinnen hopen wij te interesseren. Er komt veel aan de orde over zaken die je hoort te weten. De kursus is voor de Westhoek en wordt in de morgenuren gegeven (Cobi Knook, Nienke Notenboom, Riet Crezee, Sien Overbeeke). Het afgelopen seizoen hebben we binnen de PJZ gewerkt met een nieuwe opzet. De voornaamste punten hiervan waren: - De P.J.Z. werd opgedeeld in 6 regio's. - De provinciale aktiviteieten worden door deze regio's georganiseerd. - Het dagelijks bestuur wordt samengesteld uit vertegenwoordigers van de regio's plus een onafhankelojke voorzitter. - Het hoofdbestuur bestaat uit 2 vertegenwoordigers van elke afdeling. Om te kijken of deze nieuwe opzet goed gewerkt heeft en ook in de toekomst gehandhaafd moet blijven, is onder alle afdelingsbestuursle den een schriftelijke enquête gehouden. De eerste resultaten van deze enquête zijn bekend en komen in hoofdlijnen op het volgende neer: Regioindeling: Bijna iedereen vindt dat de regioin deling gehandhaafd moet blijven. Voornaamste reden hiervoor is dat het de samenwerking tussen de af deling bevordert, en dat je de orga nisatie van de te organiseren aktivi- teiten beter aan kunt pakken. Som mige afdelingsbesturders merken op dat de samenwerking in hun regio wel wat te wensen overlaat. Ook pleiten sommigen voor een andere indeling, waarbij de afdelingen Goes en Noord-Beveland in één regio ko men. Hoofdbestuur (HB): De grote meerderheid van de afde lingsbestuursleden vindt dat het H.B. op dit moment goed draait. Er wordt sneller en efficiënter vergaderd waardoor het aantal vergaderingen verminderd is. Kanttekeningen wor den hier gezet bij de niet altijd even grote opkomsten het ontbreken van vaak dezelfde afdelingen. Het Dagelijks Bestuur (D.B): Voor zover men op de hoogte is, Vrijdag 6 september 1985 vindt een grote meerderheid dat het D.B. ook goed draait. De D.B.-leden zelf hebben de meeste kanttekenin gen hierbij. Deze hebben vooral be trekking op de opkomst bij de ver gaderingen. Kommissies: Over het algemeen vindt men dat de kommissies goed tot redelijk goed funktioneren. Uit de opmerkingen die hierbij gemaakt worden komen wel enige kanttekeningen naar voren. Vooral m.b.t. de toneelkommissie wordt erg verschillend gedacht. Provinciale aktiviteiten Deze aktiviteiten betreffen de bow lingkompetitie, de zeskamp, de puz- zelrit, de sportdag, de trekkerbehen- digheidswedstrijden en het Juweel. Van deze aktiviteiten moesten de puzzelrit en de sportdag helaas afge last worden' terwijl bij de trekkerbe- hendigheidswedstrijd ook maar zeer weinig belangstelling was uit de overige regio's. De overige aktivitei ten zijn naar de mening van de Bedrijfsinkomen - Gezinsbesteding Kursus voor Oost-Brabant (Metje van Steenbergen). Data: 7, 14, 21 okt. en 4 nov. 1985 Plaats: Gebouw Z.O.N. te Eindho ven, aanvang 19.30 uur. Rundvee-administratie Een kursus Rundvee-administratie is men aan het uitwerken voor de regio Sprang-Capeile (Dirkje Boll) Agrarische kommissieleden: J. Donken-Spoor (pres.) tel. 04165-1274 G.T. Middelkoop-v.d.Ploeg (sekr.) tel. 1685-2338 M. van Steenbergen, tel. 04907-1797 R. Crezee-Dam, tel. 01684-2623 C. Knook-Maris, tel. 01687-2660 D. Boll-Kuysten, tel. 04162-1239 M. Noteboom-v.d. Pol tel. 01682-2414 C.J. Overbeeke-Breure, tel. 01670-63466 Lid Landelijke komm. en P.B.lid: T. Branderhorst-Lucas, tel. 04165-1319 Sien Overbeeke Nu de scholen weer zijn begonnen is ook de belangstelling voor nieuwe schoolboeken groter. Onderwijsver nieuwing en een meer kreatieve kijk op de lesstof kan de belangstelling van de leerlingen verhogen, maar dan is het soms ook voor anderen goed om kennis te nemen van de wijze waar op leerlingen de stof krij gen voorgezet. Het Koeboek is een uitgave van Educaboek b.v. te Culemborg en is voor iedereen het bekijken en het le zen waard. 19NU schrijft erover: "Het is zelden dat een schoolboek onze bezitsdrang opwekt, meestal doorstroomt ons een gevoel van dankbaarheid dat de schooljaren ver achter ons liggen waarin we verplicht waren dagelijks talrijke uren te slijten met boeken van deze aard voor ogen". Het Koebóek echter geschreven door Anno Fokkinga een bibliogieboek is, mede door de vele illustraties van de hand van de bekende rundvee schilderes Marleen Felius en wat be treft de vogels - insekten en planten van Ad Cameron, behalve een lees/leer ook een kijk-boek gewor den. De tekst omvat alle belangrijke on derwerpen uit de biologie aan de hand van één zoogdiersoort en dat is in dit geval het rund. Het had ook wel een andere diersoort kunnen zijn maar door de keuze van het rund is het boek voor veel agrariërs even eens heel aantrekkelijk. Dat er veel verschillende rassen zijn is velen bekend maar in dit boek wordt uitgelegd hoe ze zijn ontstaan en via de afbeeldingen van deze ras sen door Marleen Felius zien we op meerdere pagina's hun portret. Alleen al het kijken "met-de-ogen- van-een-ander" geeft de lezer meer inzicht in het hoe en het beperkt ook niet tot datgene wat men zelf al-zo vaak gezien heeft maar het toont juist van die kleine verrassende de tails. Zoals b.v. de erfelijke variatie in grootte en vorm van de horens. Vanzelfsprekend komt ook de com puter aan de orde. Het Koeboek lijkt er een te zijn voor allen die werken met vee of die belangstelling hebben voor al wat leeft omdat ook de om geving van het rund niet wordt ver geten. Via de KOE komt men dan tot het eten van niet slechts vlees en melk- produkten maar misschien is er na de vakantie met allerlei uitheemse ge rechten wel de wens om eens iets heel anders op tafel te zetten. De Japanse keuken is bekend om de verrukke lijke recepten en de aparte aroma's. Hieronder het recept van: Horenso Tamago Ma*i (gevulde omelet met spinazie) 350 gr. spinazie 34 theelepel sojasaus 2 eieren (geklopt) zout - olie - braadolie een lichte sojasaus erbij. Spinazie gekookt, niet hakken maar goed uitlekken. Verdelen in 2 porties en theelepel sojasaus erover en er 2 rollen van vormen. Van de eieren 2 omeletten bakken, deze op een vochtige doek laten glij den. Een spinazie-rol op de rand leggen en dan het geheel oprollen. In plakjes van 2Vi cm snijden. Koud geven met de sojasaus als dip saus erbij (voor 4 personen). P.J. de R.-J. meeste afdelingsbestuurders goed verlopen. Enkele algemene opmerkingen die hierbij naar voren kwamen, waren dat de uitnodigingen eerder ver stuurd moesten worden zodat men eerder kan beginnen met het werven van teams. Van de andere kant moeten ook de afdelingen zich hou den aan de gestelde aanmeldings- en opzegtermijnen, zodat op tijd be kend is wie er wel en wie er niet mee doen. Verder is bijna iedereen van mening dat de provinciale aktivitei ten in de toekomst op dezelfde wijze georganiseerd moeten worden als het afgelopen jaar. Alleen vragen een aantal afdelingsbestuursleden zich af of de puzzelrit en de sportdag nog wel georganiseerd moeten worden. Als alternatief voor de sportdag wordt o.a. genoemd aparte kompeti ties voor de verschillende sporton derdelen, die op verschillende dagen of avonden gehouden worden. Algemene opmerkingen Zowel bij de beantwoording van bovengenoemde punten als bij de algemene opmerkingen wordt opge merkt dat het goed draaien van de P.J.Z. niet alleen afhankelijk is van een goede opzet van aktiviteiten en de struktuur van de organisatie. Een van de belangrijkste faktoren van het slagen van aktiviteiten is de belang stelling van de leden. Daar ontbreekt in veel afdelingen wat aan. De vraag wordt dan ook wel gesteld wat hier aan gedaan moetkan worden, niet alleen op provinciaal nivo maar ze ker ook op afdelingsnivo. Toch vindt men over het algemeen dat we door moeten gaan met de huidige opzet en moeten proberen om deze opzet goed te laten werken. Op grond van deze globale uitkom sten en de vele andere opmerkingen die gemaakt zijn, zal het D.B. een voorstel maken, over hoe we het ko mende seizoen precies verder zullen gaan. Dit voorstel zal op de H.B.- vergadering van 17 september a.s. besproken worden. Reden genoeg voor ALLE afdelingen om dan in ieder geval aanwezig te zijn. Henk Tegels Hare Koninklijke Hoogheid Prinses Margriet verrichtte op 5 september de officiële opening van de aange paste tuin voor gehandicapten op Flevohof. Daarop aansluitend heeft zij met minister Braks van Land bouw het startsein gegeven voor de Nationale Volks- en Moestuindagen, die van 6 t/m 8 september op Flevo hof plaatsvinden. De aangepaste tuin voor gehandi capten werd op advies van de Ge handicaptenraad o.a. mogelijk ge maakt met fondsen van het Natio naal Revalidatie Fonds. De opper vlakte van de tuin is 4000 m2 en de aanpassingen bestaan onder meer uit: verhoogde plantenbakken, planttafels met bloemen en groen ten, zowel buiten als in broeikasjes, waaraan vanuit de rolstoel gewerkt kan worden, aangepaste pergola, vissteiger en banken en geleidings- randen voor rolstoelgebruikers en visueel gehandicapten. Het Roerentoneel tnmt Hit iaar u/APr i 21 sept. - Ploeg comité Walcheren organiseert een ploegwedstrijd op het bedrijf van Dhr. L.Cysouw. Het terrein ligt in de Roverswegeling te West-Kapelle. Opgave: voor 17 sep tember bij W. de Buck, tel: 01181 - 341. 22 sept. - afd. Zevenbergen organi seert een volleybaltoernooi in de sporthal "De Molenberg" te Zeven bergen voor alle afdelingen. Heb jij interesse bel dan even naar je eigen sekretariaat. Misschien kun je dan metje team naar Zevenbergen, winter - alle afdelingen. Verschillen de afdelingen organiseren weer een toneel. Wil jij meespelen of weet je iemand wie of dat wil of misschien wil je wat informatie hierover, bel dan even een toneelspeler van het vorig jaar op. Die kan je dan alles vertellen. Het Boerentoneel komt dit jaar weer uit met een nieuw stuk. Zoals vorige jaren richt het stuk zich vooral op agrarische jongeren. Daarnaast wordt ook gespeeld voor plaatselijke afdelingen van de standsorganisaties en voor vrouwengesprek^jroepen. Het thema dit jaar is belangenbe hartiging. Op dit moment werken spelers/sters en regisseuse nog aan de definitieve vorm van het stuk. Eind september vindt de première plaats. Op de pre mière kan iedereen die erover denkt het Boerentoneel uit te nodigen het stuk komen bekijken. Ook anderen zijn uiteraard van harte welkom. Over de preciese datum van de pre mière volgt nog nader bericht. Den Haag (ANP) - Door de spekta- kulaire daling van de grondstofprij- zen kan margarine goedkoper dan nu het geval is in de winkel liggen. De konsumentenorganisatie Konsu- menten Kontakt (KK) heeft don derdag de produktschappen voor margarine, vetten en oliën en voor akkerbouwprodukten gevraagd te bewerkstelligen dat "gerechtvaar digde prijsdalingen" worden door gevoerd door dit punt op te voeren tijdens een bestuursvergadering. KK heeft de ontwikkeling in de grond- stofprijzen vanaf januari 1983 op een rijtje gezet. Op grond daarvan heeft KK gekonkludeerd dat de prijs voor plantaardige margarine met min stens 20 cent omlaag kan en die voor andere margarine met 17 cent. 15

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1985 | | pagina 15