Honganje Wordt bestrijding van aardappel- moeheid door wekstof mogelijk? Algemeen Landbouw De afstudeerrichting Agrarische Bedrijfskunde van de Hogere Landbouwschool te Dordrecht heeft van 8 t/m 18 juni j.l. een bezoek gebracht aan Hongarije. Het doel van het bezoek was tweedelig. Enerzijds wilde men Nederland en enkele Nederlandse bedrijven promoten en anderzijds wilde men zelf een indruk krijgen van het land en dan met name de land bouw in Hongarije. Hongarije is het meest westerse land van het oostblok. Het toe risme vanuit westerse landen is ook vrij aanzienlijk. Reizend door het land kom je veel Oos tenrijkers en Duitsers tegen. Het land heeft interessante steden en dorpen die rijk aan traditie en overleveringen zijn. De invloe den van de Russen, Turken en Oostenrijkers zijn nog duidelijk waar te nemen, bij b.v. de in drukwekkende oude gebouwen. De hoofdstad Boedapest met zijn prachtige architektuur en brede straten doet je soms denken datje in Parijs bent, de kleinere ver scheidenheid in auto's achterwe ge gelaten. Het wordt dan ook spontaan "het Parijs van het oos ten" genoemd. Voor de watersportliefhebbers is er het Balatonmeer met o.a. een warmwaterbad en de mogelijk heid tot waterskiën, roeien, sur fen, etc. In Hongarije is er een zeer mooie natuur in het glooiende landschap met daar tussen de campings om de nacht door te brengen. Naast de vriendelijke mentaliteit (laat alleen niet al te sterk merken datje toerist bent) is het land ook erg goedkoop (bier, wijn 1,-, diner 10,-). Wat overnachtingsmogelijkhe den betreft heeft Hongarije een redelijk hotel-netwerk. Voor jon geren zijn er nog de campings waarbij jeugdherbergen zijn ge vestigd. De prijzen hiervoor va riëren van 3,50 (slapen op een zaal) tot 10,- p.p. (2-persoons kamers). Ook zijn er volop privé- kamers te huur. Het op de zwarte markt wisselen van geld in Hongarije is erg in trek. Regelmatig word je er voor aangesproken, vooral in het centrum van Boedapest. Wees er voor op je hoede!!! Bij offieiële wisselkantoren is 100,- ongeveer 1400 forint, ter wijl op de zwarte markt het mak- simum 1850 forint is. Wordt dit bedrag hoger dan moet er een lichtje gaan branden. De meest gebruikte wisseltrucs zijn oud: niet geldig geld wisselen, geld aanpakken en paniek zaaien om dan in de mensenmassa te ver dwijnen, briefjes van 10 forint ge bruiken o.p.v. 1000 forint (deze zijn nagenoeg gelijk van grootte en van kleur) etc. Video-banden, geluidskassettes, parfum, foto-kamera's, walk mans, etc. zijn ook zeer geliefd voor de zwarte handel in Honga- rije. Zoals het westen het drugspro bleem kent zo heeft het oosten het alkoholprobleem aldus een student van de landbouwschool te Kaposvar. Hij zegt ook dat er geen werkeloosheid is, maar dat er met minder mensen ook het zelfde werk geleverd kan worden. De arbeidsproduktiviteit is zeer laag. Promotie van Nederland in Hon garije kan voor verschillende be drijven erg interessant zijn. De Hongaren zijn tegen de Neder landers over het algemeen zeer vriendelijk al is de taalbarrière wel groot. De oudere Hongaren die een opleiding hebben genoten spreken naast het Hongaars nog Russisch. De jongeren krijgen bij hun opleiding nu ook Duits of Engels in het vakkenpakket. Het gedeelte van Nederland dat door de HAS gepromoot is, be trof de Nederlandse landbouw. Voor de embryo transplantatie handelsvereniging (ETH) werd er o.a. gepraat over het voordeel van de hogere gehaltes in de melk, alsmede over het stierenaanbod (KI). Wessanen had proefpakketten met kunstmelk die daar uitge deeld zijn. Ook zijn er dia's ge toond en folders uitgedeeld voor Bejo-zaden uit Noordscharwou- de, Vicon landbouwwerktuigen, Wolf en Wolf en Maasmond. De Rabobank heeft de HAS voor het initiatief ruim beloond. De Nederlandse landbouw staat tegenover de Hongaarse land bouw op een hoog nivo. Er zijn mogelijkheden om technische kennis (adviezen) en materiaal naar Hongarije te eksporteren. Op beperkte schaal wordt dit al gedaan. Volgens dhr. Istvan Töröh, woordvoerder van Agrober (het grootste projektontwikkelings- ep investeringsbedrijf voor de land bouw en levensmiddelenindus trie van Europa, met 3300 werk nemers in dienst), kent Hongarije 3 perioden in de ontwikkeling van de landbouw. Periode 1: 1945 - 1956. Het land wordt verdeeld onder de boeren die hier niet voor hoeven te beta len. Het idee erachter was dat hier dan meer geproduceerd zou gaan worden. Dit was echter niet het geval. Periode 2: 1956 - 1968. Kollekti- vering van de landbouw. De boeren voegen hun land bij el kaar, waardoor er grotere koöpe- raties ontstaan. De ontwikkeling van de landbouw verloopt zeer ekstensief (weinig mechanisatie). Periode 3: 1968 - Intensivering van de landbouw. Door het in zetten van meer machines neemt de agrarische beroepsbevolking af. Vergeleken met de westerse landen is deze echter nog relatief hoog. De opbrengsten stijgen. Dat door de kollektivering in de landbouw de koöperaties zeer groot zijn geworden blijkt wel uit het feit dat een door ons bezochte landbouwkundige produktiege- meenschap IKR te Babolna uit 225 bedrijven bestaat, verdeeld over heel Hongarije met een to tale oppervlakte van 520.000 ha. Op het IKR was o.a. het grootste maisproefveld van de wereld (met zo'n 6000 proeven) te zien. Om de mensen op de bedrijven te motiveren is de klub van 8000 opgericht. Iedereen die ooit een gemiddelde opbrengst van 8000 kg mais per ha heeft behaald wordt hier automatisch lid van. Hun foto hangt o.a. in het land bouwmuseum van het IKR. Aangezien de opbrengsten ieder jaar toenemen is sinds kort de klub van 10.000 opgericht. Een ander bezocht staatsbedrijf, Saszentmihalyi in Inota had met 400 ha abrikozen het grootste ge bied abrikozen in Europa. Dat de produktiviteit toeneemt blijkt tevens uit de melkproduktie van de 720.000 koeien. Was dit 10 jaar terug 3000 liter, nu is het 4500 liter. Een van de knelpunten in de Hongaarse landbouw is de afzet naar het westen, a.g.v. de blok vorming (EEG). De afzet is dien tengevolge voornamelijk naar kommunistische landen, terwijl de import voornamelijk uit het westen komt. Er wordt dus wes terse valuta omgezet in roebels. Om dit tegen te gaan is men er in Hongarije meer en meer toe overgegaan tot ruilhandel met het westen. Al met al is Hongarije er in ge slaagd de bevolking van 10,5 mil joen mensen te voeden en daar buiten nog 40% van de produktie te eksporteren. Zelfkonkluderend stel ik dat op agrarisch technologisch gebied Hongarije bij de 10 belangrijkste landen van de wereld behoort. Bezoek aan het landbouwmuseum van het IKR te Babolna Veel aandacht trokken de oude "stabiele"erwtendorsmachines Aardappelcysteaaltjes planten zich merkwaardig voort. Het vrouwtje wordt in de loop van de zomer een bolvormig gedrochtje. Zij voedt zich via haar kop in de wortel terwijl haar lichaam langzaam opzwelt. De eieren van het aaltje blijven in haar lichaam. Het dode opgezwollen lichaam van het vrouwelijke aaltje is dus de cyste zoals elke aardap pelteler kent. Deze cyste raakt gemakkelijk los van de wortel van de aardappelplant waarmee ze zich tijdens haar leven gevoed heeft en komt dan in de grond van het aardappelveld terecht. Goed beschermd door het éigen omhulsel en door de taaie wand van de cyste kunnen de eitjes van het aardappelcysteaaltje soms wel jaren zonder voedsel om dat ze in een ruststadium verkeren. Deze rust wordt pas verstoord wan neer aardappelplanten gaan uitlo pen. De oorzaak van deze verstoring is een stof (of meer stoffen) die wordt afgescheiden door deze planten en die de eitjes doet (of doen) uitkomen. De larven komen uit de cyste, zoeken de wortels van de aardappelplant op, vormen weer reuzecellen, doen zich tegoed aan de voedingsstoffen in de wortels, planten zich voort, vormen weer cysten enz. enz. Oplossing Met deze wetenschap lijkt de oplos sing voor het aardappelmoeheidpro- Vrijdag 16 augustus 1985 bleem voor de hand te liggen: zorg dat je die wekstof wint, zuivert, identificeert en namaakt en ver spreid deze over de akker in een pe riode dat hier geen aardappels groeien. De jonge aaltjes komen dan, aangetrokken door deze golf uit de cyste, vinden echter geen geschikte waardplant omdat dat bijna alleen een aardappelplant kan zijn, en ver hongeren. "Een briljante gedachte, maar niet nieuw. Het idee is al vóór 1950 ge lanceerd en medewerkers van mijn instituut hebben er, samen met on derzoekers van het vroegere O.rga- nisch-Chemisch Instituut TNO (OCI-TNO), het huidige ITC-TNO, Instituut voor Toegepaste Chemie- TNO, zo'n twintig jaar, met tussen pozen, aan gewerkt". Dat zegt de heer dr. T.J. Buma, direkteur van het NIKO-TNO, het Nederlands Insti tuut voor Koolhydraat Onderzoek- TNO, het vroegere Proefstation voor Aardappelverwerking-TN O "Toen het onderzoek in 1970 werd gestopt was de identifikatie van de wekstof(fen) nog nauwelijks van de grond gekomen. We weten nog niet of het om één wekstof gaat of om meerdere, of alle aardappelrassen dezelfde stof uitscheiden of dat er (kleine) verschillen zijn", aldus dr. Buma. Opnieuw beginnen Begin dit jaar is deze strijd opnieuw begonnen. Dit wekstof-projekt, dat naar verwachting zal duren tot om streeks 1989 en zo'n drie miljoen gulden zal gaan kosten, is $en initia tief van het NIKO-TNO. Samen met het Hilbrands Laboratorium voor Bodemziekten in Assen en in het kader van de Werkgroep Aardap- pelcysteaaltjesonderzoek van de NRLO (Nationale Raad voor Land bouwkundig Onderzoek) zal gepro beerd worden de wekstoffen te win nen en te zuiveren. Als dit nu wel lukt gaat de hoofdgroep van het MT-TNO proberen de stof of stoffen te identificeren: precies vaststellen om welke stof of stoffen het gaat en wat de eigenschappen zijn, dit onder begeleiding van dr. E.J. Ritter, be kend van zijn onderzoeken op het gebied van geurspoor-, alarm- en sexferomomen (de laatste bekend van de sexval voor insekten). Grotere kans van slagen Waarom hoopt men nu al deze din gen wel te weten te komen terwijl dit tot zo'n vijftien jaar geleden beslist niet lukte? Dr. Ritter: "Eind van de jaren ze ventig leek het erop dat de kombi- natie van wisselteelt, grondontsmet- ting en rasveredeling afdoende zou zijn. Daarbij komt dat de toenmalige biologische toetsen ongeschikt leken om als leidraad te dienen voor het chemische werk. Nu is er meer zicht dan toen op een goede biologische toets om uit te maken of we de goede stof(fen) te pakken hebben. Daarbij komt de wetenschap dat men er in Japan in is geslaagd de struktuur op te helderen van twee wekstoffen van een aan het aardappelcysteaaltje verwant aaltje, het sojacysteaaltje. Ook in Groot-Brittannië is op het gebied van wekstoffen de laatste ja ren nogal wat gedaan. Er is dus nu gewoon meer kennis en de analyse technieken zijn nogal wat verfijnder dan toen". Zinvol? Of het projekt inderdaad door zal lopen tot het eind van de jaren tachtig is nog maar de vraag. Gedu rende het onderzoek zal verschillen de keren worden overwogen of het zinvol is verder te gaan. Dit zal bij voorbeeld gebeuren op het moment dat de stof(fen) is (zijn) gewonnen en gezuiverd. Ook wanneer deze stoffen zijn geïdentificeerd door de TNO- instituten zal er zo'n beslismoment komen; het is nu eenmaal iets anders één of meer stoffen te identificeren dan deze zelfde stof(fen) in grote hoeveelheden te produceren. Eind 1989 zullen de onderzoekers zeker weten of zij het aardappelcys teaaltje via de wekstof(fen) te slim af kunnen zijn. 7

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1985 | | pagina 7