Koeien staan op stal en oogst rot op het land Moeilijke tijden pootaardappelteelt Zomer 1985 breekt in Noord-Nederland regen-rekords Groningen Friesland Veenkoloniën Drente Z.W. Nederland Tuinbouw Regen, regen en nog eens regen. Zo was de situatie de laatste tijd met name in de noordelijke provincies. In Buren, op het eiland Ameland, boekte men eind juli het rekord van 104 millimeter in drie dagen tijd. Andere plaatsen in Friesland en Groningen kwamen daar dicht bij. Deze week laat de zon zich gelukkig wat meer zien, maar aan het onstabiele weer lijkt nog steeds geen einde te komen. Voor veel boeren in het hele land levert dat zo langzamerhand groeiende zorgen op. Akkerbouwprodukten rotten op het land en de koeien moesten op stal gehaald worden, Op deze pagina geven we een globaal overzicht van de situatie medio deze week. In Groningen schetst men de ont wikkeling in de laatste weken als "een klein drama". Als het weer niet snel verbetert zou het zelfs kunnen uitlopen op een regelrechte ramp. Was tot voor kort de stand van de meeste gewassen zeker niet slecht, de aanhoudende regen gooide zowel in de akkerbouw als in de veehouderij behoorlijk roet in het eten. De graanoogst (met name in het Old- ambt het voornaamste gewas in het bouwplan) stagneert behoorlijk. Datgene wat tussen de buien door geoogst wordt, is minder van kwali teit en heeft hoge vochtgehalten. Een deel van het koolzaad ligt nog steeds in het zwad, vooral in Noord-Gro- ningen lopen de verliezen bij dit ge was sterk op (uitval en uitloop). Sommigen beschouwen de oogst hier reeds als verloren. Bij koolzaad dat van stam geoogst wordt is er even eens schade, doch deze zal minder aanzienlijk zijn. De erwten voor de droge oogst staan er slecht voor. Ze zijn gelegerd en beginnen er, vooral op de lichtere gronden, steeds zwar ter uit te zien. Ook hier ontstaan oogstverliezen, naar verwachting wel tot 70 procent. Een aantal akker bouwers zou zelfs overwegen dit ge was niet meer te oogsten, maar te bestemmen voor veevoer. Veel win tertarwe is aangetast door fusarium en septoria. Opbrengstdervingen van 1.500 tot 2.000 kg per ha worden verwacht. Een nieuw gewas als de teunisbloem is dit jaar in Groningen zeker geen sukses. Het graszaad is veelal gelegerd, met veel doorwas en uitval als gevolg. In Friesland was eind vorige week heel wat minder vee in de wei te zien, dan normaal het geval is. De melk- Op veel bedrijven moeten de koeien terug op stal worden gezet. veehouders met een ligboxenstal hielden praktisch allemaal hun koei en binnen, omdat het buiten houden teveel schade aan de grasmat zou betekenen. Ook grupstalboeren na men de beslissing om hun koeien op te stallen. Daarbij kwam het voor dat de koeien tweemaal per dag van stal moesten, om op het erf in de door loopmelkwagen gemolken te wor den. Op stal melken zou betekenen dat eerst de hele melkinstallatie moest worden omgebouwd. Vee houders die de koeien buiten laten lopen, worden nu gekonfronteerd met een flinke produktiedaling, ter wijl het grasland sterk te lijden heeft. Gras maaien heeft eveneens veel schade aan de grasmat tot gevolg. In naar schatting de helft van de lig- boxenstallen wordt daarom kuil ge voerd. De zware regenval eind juli verraste ook de provinciale waterstaat in Friesland. Naar de mening van velen stelde men te laat de gemalen in werking. Het hoge water betekende niet alleen direkte schade en over last, zoals rot in aardappelen en het verlaten van de oogst, ook de werk zaamheden in ruilverkavelingen kwamen tot stilstand. De Friese akkerbouwers kampen met rot in de aardappelen. Nog ern stiger is de toename van ziekten toen het doodspuiten en het looftrekken in de pootaardappelen onmogelijk werd. De fytophthora lijkt fors toe geslagen te hebben. De NAK advi seert daarom de gevaarlijkste perce len niet te vroeg te rooien, zodat de aangetaste aardappelen in de rug kunnen wegrotten, ook al zal dat de rhizoctonia weer in de hand werken. In de Veenkoloniën is het aanvanke lijke optimisme over de komende oogst in korte tijd omgeslagen. Zwa re regenbuien met sterke windvlagen deden veel graan legeren, de fabrieks- ardappelen konden niet worden bespoten en op vele percelen suiker bieten sloeg de grond volkomen dicht. De situatie is hier met name ernstig, omdat de phytophthora overal toe slaat in de fabrieksaardappelen. Nu de ergste regen voorbij is, pro beert men nog te redden wat er te redden valt. Inmiddels is echter wel bekend dat het middel Ridomil slechts schaars ter beschikking komt. Alle middelen moeten nu worden benut om de fabrieksaardappel- oogst, van zeer groot belang voor het inkomen van de Veenkoloniale ak kerbouwer, nog zoveel mogelijk te redden. Avebe heeft de start van de voormalersregeling met een week uitgesteld. Zeer wisselende situaties doen zich voor in Drente. Op plaatsen waar de grond hoog en doorlatend is staan de V De problemen begonnen al in het voorjaar, toen door zware buien de grond dicht slempte, zodat de velden blank stonden. gewassen er nog redelijk voor. Op lage gronden en waar zich leemhou- dende lagen bevinden, zijn evenwel trieste zaken te konstateren. Vooral de akkerbouw heeft het hier zwaar te verduren. Men meldt zelfs percelen waar de aardappelen zodanig ver rotten, dat het op de weg te ruiken is. Een aantal bietenvelden zien er erg geel uit, men verwacht daar een op brengstderving van 20 tot 40 procent. Zorgen bestaan er ook om het gele gerde graan en de erwten. De mais op de hogere gronden is redelijk tot goed, op de lagere gronden daaren tegen slecht. Ook in deze provincie staan veel koeien op stal en wordt reeds van de wintervoorraad ge- voörd. In Overijssel en de IJsselmeerpolders ligt de situatie iets gunstiger, hoewel ook hier problemen zijn. Zo meldt de Overijsselse Landbouw Maatschap pij dat in het noordwesten van deze provincie veel meer regen is gevallen dan in de rest van Overijssel. Veel boeren hebben hier hun koeien op stal, het gras kan niet worden ge maaid en de melkproduktie daalt. In de Noordoostpolder stagneerde het rooien van het pootgoed. Deze week kon men daar echter weer mee v verdergaan, al waren de omstandig heden nog niet ideaal. Gewassen als graan en aardappelen hebben ook in de polders veel te lijden van ziek teaantastingen. Dezelfde geluiden als in de laatste gebieden worden ook gemeld in Gelderland, Utrecht, Noord- en Zuid-Holland. Vooral de lage gron den ondervinden overlast en veel veehouders zouden nu graag snel weer aan de ruwvoeroogst beginnen. Het is improviseren met de ziekte bestrijding in de akkerbouw en de mais heeft veel last van de kou. Evenals in de noordelijke provincies groeit ook hier het onkruid opper- best maar is het moeilijk met machi nes op het land te komen. In Zuidwest Nederland is de situatie minder ongunstig. Niettemin is er ook duidelijk schade, vooral bij de erwten en het graszaad zelfs veel schade. Bij het vlas is er sprake van kwaliteitsachteruitgang. De gewas bescherming bracht veel ekstra kos ten met zich mee en de bespuitingen waren zeer moeilijk uit te voeren. Dikwijls moest de hulp van het vliegtuig worden ingeroepen. Plaatselijk is het graan gelegerd, maar overigens is de stand van de hoofdgewassen: tarwe, aardappelen, suikerbieten en uien tot nu toe over wegend vrij goed tot goed. In de veehouderijsector kon een goed ge was kuilgras worden opgeslagen. De berichtgevers benadrukken echter de zinsnede "tot nu toe", want beter weer is dringend nodig. In de vollegrondstuinbouw zijn tot nu toe de aardbeien, de vroege ker sen en de bonen het meest getroffen. Bij de aardbeien trad veel rot op, doch de mindere opbrengst wordt in het algemeen voor een groot deel goedgemaakt door hogere prijzen. De vroege kersen in de Betuwe laten ook vrij veel vruchtrot zien. Hier is waarschijnlijk geen "prijskompensa- tie" te verwachten. Ondanks de vorst waren er toch veel bessen. Bij dit produkt viel de rot wel mee, evenals bij de frambozen, omdat de tempe ratuur veelal aan de lage kant was. De bramen waren op veel plaatsen al allemaal bevroren. De appels en pe ren ondervinden geen nadelige ge volgen van de regen. Daar is echter wel sprake van schurft. Jan van Liere als het zwaard van Damocles boven je hoofd hangt? Vooral de basis- pootgoed-telers hebben tot nu toe de zwaarste strijd te voeren tegen de natuurelementen. De einddata voor de klasse S en SE vallen reglementair verplicht sa men met de adviesdata voor de klas se E. Overschrijding van de E-data betekent onherroepelijk klasse-ver laging van de klassen S en SE. Dat is in sommige gevallen hard, bikkel hard. Maar wijziging van de reglementen in deze, tijdens het seizoen is onmoge lijk, maar ook onjuist. De klap komt waarschijnlijk het zwaarst aan in het midden en noor den van het land. Door de verschil len in luizensituatie is er een verschil in rooidata, in loofvernietigingsdata, tussen zuid, midden en noord. En wie dan het slechtste weer dan maar treft! Gelijke "technische" behande ling van alle pootaardappelvelden in heel Nederland is een groot goed. In dit jaar is dat niet voor iedereen even gemakkelijk om dat te waarderen. Het enige soulaas wat de Geweste lijke Keuringsdiensten konden bie den was de week ekstra voor E.G. eigen gebruik, zodat S-materiaal of SE-materiaal voor het eigen bedrijf voor het volgende jaar hier en daar behouden kon blijven. Normaal!? De akkerbouwer in het algemeen. maar de pootgoedteler in het bijzon der moet vaak de strijd aanbinden met de natuurelementen. En toch maar het hoofd koel houden is voor menigeen niet eenvoudig. Het ek- streme luizenjaar 1959 met zijn zwa re virusinfektie zal menigeen niet gauw vergeten. Hoge percentages viruszieke-planten selekteren was toen schering en inslag. Met man en macht er door een wagen erbij. Ook de jaren '75 en '76 zullen we niet licht vergeten. En wat te zeggen van voorjaar 1983. De regen hield im mers nooit op. Zeer uitzonderlijk: poten in juni! Eigenlijk is er elk jaar wel wat bij zonders. Maar wat wil je, in een gril lig klimaat als het onze, als het Ne derlandse. Maar gemiddeld groeien er in dat grillige klimaat, met al zijn hinder nissen, goede pootaardappelen. Te koud, te warm, te droog, te nat, er is altijd wel wat. Tenslotte Welke omstandigheden, welke na tuurelementen ook bedwongen moe ten worden, we moeten als pootgoed- telers het hoofd koel houden en steeds weer handelen met de be schikbare mogelijkheden. Het zijn vaak dezelfden die "geluk" hebben, zei eens een bekend landbouwvoor- man. A. Vermeer Swifterbant Loofvernietigingsdata en overtollige regen behoren niet bij elkaar. Grootse plannen voor looftrekken, loofklappen en/of een chemische behandeling van het gewas pootaardappelen komen dan op de tocht te staan. En toch zijn abnormale situaties voor een pootaardappelteler "nor maal" om te overwinnen. Loofvernietigingsdata Als ik dit schrijf, zondagmiddag 4 augustus, zijn voor het gehele land praktisch alle data, alle loofvernieti gingsdata, vastgesteld. Bij de één passen de data nogal slechter dan bij de ander, want het land is nat, klets nat, terwijl de weerberichten voor de komende dagen niet veel goeds in houden. Behalve misschien op de Drentse zandgronden, is het land praktisch onbegaanbaar. Het waren dan ook geen gemakkelijke besluiten voor de Vaste Kommissie van de NAK in Ede en voor de Gewestelijke Keu ringsdiensten. De konfrontatie was hard! Slechte weersomstandigheden, onbegaanbare landerijen aan de ene kant, toenemende hoeveelheden perzikbladluizen en keiharde regle menten aan de andere kant. Dati moeten er prachtige velden, gezonde velden, pootaardappelen staan. Het was een goed groeiseizoen. Er mag een redelijke, tot goede oogst van verwacht worden. Hier en daar wat "minder tal", waardoor tamelijk grove partijen. Maar het totaalbeeld was goed. En dan nu deze ekstreme omstandig heden tijdens de loofvernietiging. Er zijn en worden in deze dagen toch weer staaltjes van ondernemerschap getoond. Toch nog spuiten tussen de buien door op de aller onmogelijkste momenten van de dag of nacht. En ook nog looftrekken op de wat min der zware gronden. Onder verre van ideale omstandigheden. Maar wat moet je, als ook nog de rhizoctonia Door de vele regen zijn er ook bij de pootaardappelteelt grote problemen. Vrijdag 16 augustus 1985 5

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1985 | | pagina 5