Wisselend beeld Overvloedige regen zorgt voor problemen vanuit de Z.L.M. gezien zuidelijke landbouw maatschappij De WIR V orstschaderegeling m m VRIJDAG 16 AUGUSTUS 1985 land-en tuinbouwblad DTfD Door het aanhoudend natte weer ondervond het rooien van de eerste Bintjes op de akker bouwbedrijven veel stagnatie. Op de kleine bedrijven in de omgeving van St. A nnaland zag men echter kans tussen de buien door de laatste Doré en Gloria binnen te halen. De extra moeite werd beloond met een relatief goede prijs, want vorige week donderdag noteerde de Doré op de veiling 45-51 ct. per kg. Afhankelijk van het weer en daardoor kwetsbaar in onze bedrijfsvoering. Dat ervaren wij opnieuw met deze heel slechte en natte zomer in de land- en tuinbouw. Het beeld is daardoor zeer wisselend. Wisselend in de veehouderij bij de winning van kuilvoer. Gemiddeld zal de voorraad voor deze winter niet ruim zijn. In de akker bouw zijn er enkele gunstige dagen geweest bij de gras- zaadoogst, zoals vandaag (maandag). Wanneer het ge was dan juist rijp is en van stam gedorsen kan worden of nog kort geleden in het zwad gemaaid is, zijn er weinig problemen. Daartegenover percelen die te lang in het zwad hebben gelegen en alleen met veel verlies geoogst zijn. Bij de erwten evenzeer een sterk wisselend beeld. Kon- servenerwten die onder droge omstandigheden zijn ge oogst en percelen onder zeer natte omstandigheden. Wel is gebleken dat de zelfrijdende machines onder moeilijke omstandigheden nog redelijk werk leveren. Hierdoor is de kwetsbaarheid van de oogst van konser- venerwten duidelijk verminderd. Veel schade en kwaliteitsverlies bij de droge erwten die vorige week rijp waren. Tot nu toe hebben de later ge zaaide percelen minder geleden. Of de schade in deze gewassen beperkt zal blijven zal afhangen van de weers omstandigheden bij de verdere afrijping. Ook voor ver schillende tuinbouw- en bloemzaadgewassen zijn de om standigheden niet gunstig. Het is moeilijk daar een juist beeld van te krijgen. De prijzen van de vroege aardappelen zijn op een gunstig nivo gebleven tegenover slechte prijzen van de plantuien. De situatie landelijk is zeker niet gunstiger dan in ons werkgebied. Laten wij hopen dat de komende weersom standigheden zullen verbeteren. Hoge droogkosten kunnen het rendement van de granen naast de drastische prijsverlaging van de laatste 2 jaar nog ekstra nadelig beïnvloeden. Wanneer je na de vakantieperiode van het landbouwor- ganisatiewerk de zaken die aan de orde zijn weer op een rijtje zet is het beeld evenzeer wisselend en helaas over wegend somber. Wat moet het antwoord zijn van de georganiseerde land bouw op het Groenboek van Andriessen, waarvan de definitieve tekst nog steeds niet bekend is? Het zal niet eenvoudig zijn een duidelijk standpunt vanuit de geor ganiseerde landbouw binnen de EEG in te nemen. On ontkoombaar zien wij de druk op de prijzen van de gega randeerde produkten verder toe nemen. Met een derge lijk beleid stuurt de EEG duidelijk in de richting van een verdere sanering van de land- en tuinbouw. Wanneer dit gepaard gaat met de vergaande sociale problemen moe ten deze opgevangen worden met inkomenstoeslagen. Tot deze problemen worden ook gerekend de funktie die de landbouw heeft in het milieu en het instandhouden van het landschap. Ook al is de invloed van de georganiseerde landbouw bij het EEG-beleid gering, toch zullen wij zeker naar onze eigen overheid een standpunt dienen in te nemen. Een standpunt rekening houdend met de realiteit van van daag, maar toch proberen zicht op de toekomst te geven voor de land- en tuinbouw. Naar het EEG-beleid is onder deze omstandigheden meer dan ooit een duidelijk Nationaal beleid van belang. Daar bij is het niet moeilijk verschillende aandachtspunten op een rij te zetten. Wij noemen de waardering van de grond met betrekking tot de WIR toekenning bij bedrijfsovername. Waarom is de staatssekretaris van Financiën niet bereid de verpach te waarde als uitgangspunt te hanteren. Bedrijfsoverna me tegen verpachte waarde is een normale handeling en een precedent is hier zeker niet in het geding. Zorgen maken wij ons over de politieke diskussie over de negatieve aanslagregeling van de WIR. Voor de land- en tuinbouw met dikwijls zeer wisselende inkomens is dit een bijzonder zorgelijke ontwikkeling. De wisselvallige zomer met op veel plaatsen een overmaat aan regenval levert heel wat problemen op voor de vee houders en akkerbouwers. Vooral in het noorden van ons land zijn er bij de oogst van verschillende gewassen grote moeilijkheden. Andere produkten verrotten terwijl ze nog volop in de groei zijn. De veehouders hebben hun vee weer op stal moeten halen en zijn al aan de ruwvoedervoorraad voor de komende winter begonnen. Buiten groeit het gras volop, maar kon de afgelopen weken niet gemaaid worden. Tot voor enkele weken waren het vooral de noordelijke provincies die gekonfronteerd werden met overvloedige regenval. Eind juli viel plaatselijk zo'n 100 millimeter in drie dagen tijd, terwijl in Gelderland en Brabant hier en daar nog regeninstallaties werden gebruikt. Daarna kwam echter het hele land onder de invloed van een voortdurende stroomdepressie. Tot begin deze week liet de zon zich veel te weinig zien en kon het land de vele regen maar moeilijk verwerken. Als gevolg van de overvloedige neerslag is het met name in.de noordelijke helft van ons land erg moeilijk om het optreden van phytopthora binnen de perken te houden. In Groningen begint het koolzaad dat in zwad gemaaid is uit te lopen en de erwten worden zwart. In het zuidwesten is minder schade, maar vooral bij de erwten en het graszaad zit het op veel bedrijven flink fout. Ook bij vlas is er al sprake van kwaliteitsverlies. De phy- tophthora-aantasting heeft men met kunst en vlieg werk en ekstra kosten binnen de perken kunnen houden. Als we dit schrijven (woensdagmorgen 14 augustus) is het een paar dagen droog geweest en alles ziet er weer iets vriendelijker uit. Op zeer veel bedrijven is men bezig met de maaidorser en we zagen ook aardappelrooimachines in aktie. Hopelijk zet de weersverbetering door. Juist de WIR blijkt een gunstig effekt te hebben op de bedrijfsaanpassingén in de land- en tuinbouw. Bedrijfs- aanpassingen die door het gewijzigde EEG-beleid in de toekomst gestimuleerd dienen te worden. Met deze bedrijfsaanpassing worden door de onderne mers in vele gevallen tijdelijke negatieve bedrijfsresulta ten geaksepteerd. Juist de WIR betekent een aanmoedi ging deze dikwijls moeilijke beslissing te nemen. Deze regering die bij de verkiezingen toezeggingen heeft gedaan ten aanzien van de lastenverlichting voor het midden- en kleinbedrijf blijkt onvoldoende bereid deze beloftes na te komen. Met de diskussie rond de WIR blijkt het omgekeerde het geval te zijn. Deze week is de vorstschaderegeling voor de fruitteelt in de Landelijke Raad aan de orde. Teleurstellend is het dat het niet de bedoeling is iedereen met een kapitaalsuitkering tegemoet te komen. Naast een rentesubsidie van 4% voor maksimaal 250.000,- moet eerst de RZ, het Borgstellingsfonds en het eigen kapitaal aangesproken worden, voordat men in aanmerking komt voor een ekstra kapitaalsuitkering. Fruitteeltbedrijven die in de loop der jaren een eigen vermogen hebben kunnen opbouwen zien op deze wijze van de ene op de andere dag dit volledig vernietigd door deze natuurramp. Hiermee ontstaat een belangrijke mate van rechtsonge lijkheid tussen deze groep bedrijven en de bedrijven die geen eigen middelen hebben en daardoor wel kapitaal ondersteuning krijgen. Wij hebben daar bijzonder veel moeite mee. Destemeer moeite aangezien wij niet mee oordelen over overheids geld maar over geld wat voor de landbouw vanuit Brussel beschikbaar komt als MCB kompensatie. Wij hopen niet in een positie gedrongen te worden de keuze te maken tussen geen beslissing of een slechte beslissing. De fruitteelt heeft recht op duidelijkheid, zo snel mogelijk, maar ook op een regeling die afgestemd is op een natuurramp die in Nederland gelukkig tot de zeldzaamheden behoort. Doeleman NB. Op de valreep werd vernomen dat het Dagelijks Bestuur van het Landbouwschap met de minister nader overleg wil voeren over de vorstschaderegeling, omdat met het voorstel niet kan worden ingestemd. Het voorstel is daarom ook van de agenda van de Landelijke Raad afgevoerd. (Red.).

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1985 | | pagina 1