Over de Tribes, over 't waterprojekt, en wat de vrouwen van Kenya doen p.j. zuid geluid Het licht op PJZ-afdeling Oost Zeeuws-Vlaanderen Ifllllll 11T uit de- p-J.Z.-sgehAa 1 iplr il mwejé Turkana De evenaar Graven met de handen Familietrots redaktie Peter Risseeuw T rekkerbehendigheid Start winterprogramma Sinterklaas Gezinsayond Uitwisseling Schuurfeest Zwitserland Nederland koploper zuivelverbruik w onder redaktie van de Redaktiekommissie ■VIBbB IP |||N Bond van Plattelandsvrouwen voor Zee- m? Hr Mevr. L.J.de Regt - van Maldegem WK Ik li Wr Anna Mariaweg 1, 4494 PB Geersdijk Het V.N. vrouwenkongres en het "Forum" kwamen bijeen in Kenya, een land waar de natuur en het leven nog een eenheid zijn. Kenya dankt haar naam aan de Kikuyu's. Deze tribe (stam) leeft in het centrale binnenland en maken deel uit van de grote meerderheid der Kenyanen die Bantu spreekt. Ze speelden een autoritaire rol in de tijd dat Jomo Kenyatta als leider van de Kikuyu-stam ook de le president van het onafhankelijke Kenya werd. De Kikuyu noemden de Mount Ke nya: Kirinyaga, d.w.z. de Witte Berg. Deze 5199 meter hoge berg met z'n witte top beheerst het land van de Kikuyu's en ze geloven dat op die witte top het thuis van God is. De Kikuyu's zijn de grootste stam in Kenya, men schat ze over de 3.2 miljoen in aantal. De huidige president Daniël Toroi- tich Arap Moi is lid van de veel klei nere Nilo-Hamitic-Kalenjin stam en werd gekozen vanwege de rivaliteit tussen de Kikuyu en de Luo-stam. De Luo's hebben een intellektuele reputatie en bezetten veel topfunk- ties op universitair nivo. Het meest noordelijke gebied dat we bezochten is het Turkana meer waar heel veel vogels een thuis vinden in dit Lava-woestijn gebied. Duizenden jaren oude graveringen in rotsen vertellen van mensen die hier woon den. Ook nu wonen er mensen in dit dode-lava-steengebied. Naast enkele kamelen - geiten en ezels is er een grote rijkdom aan vis en zijn er kro kodillen. Hippo en Nijlbaars die van 10 tot 70 kg kunnen wegen worden met haken en lijnen gevangen. De strijdbare tijgervis is heel moeilijk aan land te brengen en het is voor de El-Molo stam (de kleinste in aantal in Kenya) een uitdaging ze te van gen. De El-Molo leven DOOR - OP en VAN het meer en ze tellen 180 stamgenoten. De Turkana-stam zijn leden van de Karamajonggroep, nomaden die heel weinig door andere stammen werden beïnvloed. Het zijn sterke individualisten en ze zijn ijdel. De vrouwen dragen kleurrijke sieraden van kralen en schelpen. De mannen zijn erg trots op hun haarstijl, ze maken het op met vet en rode klei. Ze dragen kleine houten krukjes mee waarop hun hoofd rust als ze liggen, zodat hun haar in vorm blijft zitten. Op weg naar het noorden passeerden we de equator, als er geen bord met die mededeling had gestaan zou je dat niet zien. Onderweg zagen we veel Masai, een vriendelijke stam die een nomaden bestaan leiden en dus in heel Kenya worden aangetroffen. Het zijn lange mooie mensen die wonen in lemen hutten binnen een omheining van doornstruiken. Ze zijn de meest onafhankelijke stam in Kenya. Het stamhoofd van de El-Molo no digde ons uit om het interieur van zijn hut te komen bekijken. De hut ziet er van buiten uit als een soort bijenkorf, rond en ongeveer 3 meter middellijn. Is opgetrokken om een "geraamte" van buigzame takken waarover een bedekking van palm bladeren wordt gebonden. Daar naast zijn nog 2 stukken gebouwd waarin kan worden gekookt en de andere ter beschutting. In de hut kan men rechtopstaan en er is bijna niets in de hut. De palmbladeren geven goede bescherming tegen grote hitte en ook tegen de koude nachten. Het maken van het dak is werk voor de vrouwen. Eerst worden rondom palmtakken in de grond gestoken en het blad gebonden aan het geraamte. Daarna wordt omhoog gewerkt tot het geheel dicht is. Verder waren de vrouwen van El- Moro druk met het graven van een afvalkuil. In een andere streek waren de vrouwen net klaar met het uitgra ven van een greppel waarin een wa terpijp moet komen. Ze hadden met eigen handen de kilometers lange gleuf gegraven in de hoop dat het geld voor de pijp zou komen. Hier door kunnen ze het water van boven uit de bergen naar hun dorp en hun huizen voeren. Het is een vari de vele •waterprojekten die we zagen en overal is de eigen inbreng, het hand werk, groot. Het kost de vrouwen dagelijks grote inspanning en heel veel tijd om voldoende water naar hun huis te sjouwen. De echtgenote van een hoge funk- tionaris in Nyere, die nu in een groot huis woont en 4 bedienden heeft, nam me mee naar haar familie en naar de familie van haar man. Beide families wonen in hun dorp en leven zoals alle anderen. Opvallend is dat ze trots zijn op hun familie en vanuit hun eigen verbeterde situatie zich inzetten voor hulp aan de gemeen schap. Ze liet zien dat ze alle vaar digheden van de stam ook kan en droeg o.a. een kan met 25 1 water naar het dorp. Bij een volgend pro- jekt dat ze liet zien hadden de vrou wen zelf een begin gemaakt met de bouw van een soort dorpshuis. Ze vormen grote stenen uit leem, deze worden in de zon gebakken en daar van hadden ze muren opgetrokken. De ruimte is bedoeld om er samen te werken aan produkten voor de ver koop zoals schooluniformen (er is 1 naaimachine in het dorp), manden en mandjes enz. Ook hier toonde mijn gastvrouw zich lid van de stam en vlocht mee aan een mand..Verder was er een kleinere ruimte voor het opslaan van evt. voorraden materiaal en/of afgewerkte produkten. Een tweede kleine ruimte moest een soort keuken gaan worden waar de hen nep-vezels kunnen worden geverfd en waar ook eten kan worden bereid. De zorg van deze vrouwen is nu: hoe krijgen we een dak op ons gemeen schapshuis. Het regende op dat mo ment en dan zie je ekstra goed hoe groot de eigen inbreng is. Moeilijk te begrijpen is als je aan beide kanten van de weg een stenen kerkgebouw ziet staan wat in elk ge val de hele week ongebruikt is maar waar men niet in mag anders dan wanneer er een dienst is. Veel bewondering krijgt men voor de inzet van al die vrouwen en ik hoop binnenkort op deze plaats enkele fo to's te kunnen geven, zodat het werk van al die plattelandsvrouwen zicht baar wordt. "Gelijkwaardigheid is geen ge schenk". Het mag niet op een zilve ren blaadje worden aangeboden, zei iemand, maar zover is het nog lang niet en de V.N. konferentie en het Forum probeerden er iets aan te doen. P.J. de Rooy - Janse Na ongeveer een jaar zijn wij weer al aan de beurt om een stukje in deze rubriek te schrijven. Er valt eigenlijk niet zo heel veel te schrijven, want er zijn weinig of geen nieuwe dingen gebeurd, alles gaat rustig z'n gangetje. De meeste aktiviteiten hebben het afgelopen jaar een laag bezoeker saantal gehad. Dat wil echter nog niet zeggen dat het niet gezellig was. Want gezelligheid is nog altijd troef bij onze vaste kern. We zijn dan ook begonnen met een bezoek te brengen aan het pretpark Bobbejaansland. Het was prachtig weer, maar oh jee, er was maar één auto die móest rijden. Maar degene die zijn meegeweest praten er nu nog over dus dat betekent wat! Daarna hebben wij in september een trekkerbehendigheidswedstrijd. Dit is een jaarlijks terugkerend evene ment. En we hebben ook al altijd dezelfde winnaar gehad, die jaarlijks met hoofd en schouders boven de anderen uitsteekt. Het was wel erg jammer dat de regen toen met bak ken uit de lucht viel. Na de trekkerbehendigheidswed strijd, is er altijd even tijd om nog wat na te kunnen kletsen in de tent, die 30 aug. Afd. Zevenbergen organiseert een barbecue in de schuur van de Fam. Krijger aan de Hazeldonkse- zandweg. Muziek wordt verzorgd door Jos Lannens. Kosten slechts ƒ7,50 per persoon. Aanvang is om 20.00 uur. 30,31 augustus en 1 september, afd. 's Heer Abtskerke - Nisse e.o. organi seert een kampeerweekend aan het Veerse Meer. Kosten hiervan slechts 20,— all. in. Inlichtingen en opga- ves bij het bestuur. Vrijdag 16 augustus 1985 ook dit jaar weer was opgezet. Hier konden we trouwens nog een aantal vreemden begroeten, die ook lid kunnen worden van de PJZ. Na deze aktiviteit wordt het dan tijd om aan het winterprogramma te gaan werken. Deze winter zijn we - evenals voorgaande jaren - gestart met de traditionele bowlingavond in Sas van Gent. Dit blijft in moeilijke tijden een rots in de branding. Hoe wel de ballen weieens over een ver keerde baan vliegen, zit de stemming er altijd opperbest in. Gezelligheid en plezier staan bij ons altijd hoger genoteerd dan de uiteindelijke pun tentelling. In november hadden we alleen de leden vergadering als aktiviteit, maar gelukkig was het net die dag droog gebleven, zodat iedereen nog bezig was op het land. Maar als je de PJZ een beetje kent, dan weetje dat we ons daardoor niet uit het veld laten slaan. December, altijd voor iedereen een drukke maand, ook voor sinterklaas en z'n gevolg. Ook dit jaar kwam de goede man ons weer vereren met een bezoekje. Sint was scheidsrechter tij dens een aantal spelletjes, die ge speeld konden worden en zwarte piet kon rustig meedoen met de aanwe zigen. Ieder bestuurslid krijgt hier een bepaalde vaardigheid b.v. de Nu je dit allemaal hebt gelezen en als je nog vragen hebt, of wanneer je ook lid wilt worden, kan dat altijd. We kunnen nog leden, nieuwe en frisse ideeën gebruiken. Het bestuur ziet er als volgt uit: Anja Dekker, voorzitster Leen Dees, vice-voorzitter Ina de Pooter, sekretaresse Marian Verpoorten, penning meesteres Adri Catseman Frank Martens Jack Westerbeke Graag tot ziens op één van de aktiviteiten. Anja langste krantesnipper maken of de langste aardappelschil enz. en de aanwezigen kunnen dan proberen dit rekord te verbeteren. Daarna wordt het weer tijd voor de gezinsavond i.s.m. de Z.L.M., dit is nog altijd een grote publiekstrekker. Ook hadden we voor het eerst sinds jaren weer een aantal mensen ge vonden die wel wilden toneelspelen. Het publiek (waaronder mensen van Tholen!) was die avond laaiend en thousiast. Er werden dan ook prompt snode plannen gemaakt. Een karrie- re zit er voor hen vast wel in, hoewel Amsterdam en Carree toch nog een eind weg zijn. Maar ze zijn nog jong, dus wie weet. Dan in het voorjaar, wordt het tijd dat we eens echte plannen gaan ma ken voor de uitwisseling. Op een avond in maart is het zover samen met de leden van West Zeeuws-Vlaanderen is er een alge mene oriëntatieavond. De opkomst was niet slecht en de vragen konden over en weer worden afgevuurd. Veel nieuwe dingen zijn er niet naar voren gekomen maar we konden ons gelukkig prijzen met de wetenschap, dat de financiën voor de meesten geen problemen zouden opleveren en iedereen bereid was om te helpen waar dat nodig zal zijn. Maar hoe we de Hollandse avond zouden gaan invullen bleef toch nog een redelijk groot vraagteken. Na het zwemfestijn in de Roompot en wat volleybalwedstrijden, konden we ons gaan opmaken voor het schuurfeest. Hiervoor zijn toch altijd weer een aantal leden nodig die ko men helpen in de schuur. En ook dit jaar waren er, wat minder als dat we gewend zijn, maar na een week flink doorwerken was alles toch nog op tijd klaar. Het feest kon losbarsten. Maar oh wat een schrik, waar is iedereen ge bleven, die avond? Waar waren onze leden, en donateurs? En wie waren al die anderen? We zullen het waarschijnlijk wel niet te weten komen. Maar er kan alleen maar verbetering in komen. Aan het bestuur ligt het niet om er iets leuks van te maken. Na het schuurfeest is het dan tijd om aan de zomerstop te beginnen. Wat stop...? Niets te stoppen! We gaan naar Zwitserland en daarom moet er geoefend worden, met zin gen en volksdansen. Dus aan de slag, met de benen van de vloer. Oh wat een lol en oh wat een pret, maar wat kan een polka toch moeilijk zijn. We moesten allen leren om allemaal evengrote passen te nemen. Er werd hier en daar wel eens een paar inge haald, maar ook dat mocht niet, we moesten achter elkaar in een kring blijven. Ook werd het Zeeuws-Vlaams weer uit de doos gehaald; er zou gezongen worden. Maar er moest nog wat gemixt wor den, de alten en bassen wat door el kaar, maar het zou ons lukken, dat wisten we zeker. En ja hoor, een paar avonden voor ons vertrek generale repetitie. De foutjes werden er uitgehaald en hier en daar werd wat bijgeschaafd. Het was in orde. De blanke top der dui nen was voor menigeen toch te hoog, maar bij die hoge tonen zouden die hun mond wel houden. Inspektie van de tenue's kielen, klompen, petjes en rode zakdoeken, alles is kompleet... Zaterdagmorgen 6 juli 5 uur, een laatste groet een laatste zwaai, de trein zet zich in beweging en we koersen richting het zuiden. De P.J.Z. is op vakantie Ierland is de grootste melk- en bo- terverbruiker van de E.E.G. Grie kenland staat op de eerste plaats bij het kaasverbruik. Echter, Nederland is koploper als het gaat om het totale zuivelverbruik. Deze en andere gegevens treft u aan in de Zuivelwijzer 1984: een handig en handzaarrf naslagwerkje in zak- vestformaat met feiten en cijfers be treffende de Nederlandse zuivel en overeenkomstige geéevens van an dere-landen, met name de E.E.G.- landen, en het aandeel van Neder land daarin. Mocht u meerdere exemplaren wen sen, dan kunt u die aanvragen bij Het Nederlands Zuivelbureau, Postbus 30, 2280 AA Rijswijk, tel. 070 - 98.55.50. 19

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1985 | | pagina 19