T eeltaanwijzingen voor meerjarige gewassen Groene of rode paprika? Zaadteelt, een nuttige vrijetijdsbesteding (II) Substraat Tomaat Belgische hardfruitoogst 1985 Argentijnse fruiteksport 20% groter Vernieuwde verzorgingstips voor buitenlandse konsument Onder bovengenoemde titel ver scheen onlangs in dit blad een zaad- teeltbericht speciaal gericht op de kleine partikuiiere zaadtelers. Blijk baar is dit bericht goed gelezen, want daar zijn nogal wat reakties op bin nengekomen van mensen die hiervoor belangstelling toonden. Zelfs vanuit België ontvingen we hierop reakties, waaruit moge blij ken, dat het Z.L.M.-blad ook in het buitenland met interesse wordt gele zen. Gelet op de aard van de vragen die ons werden gesteld, geven we hierbij speciaal ten behoeve van de beginnelingen, enige teeltaanwijzin gen. Alleen teelttechnisch De zaadteeltstudieklub beweegt zich- in dit vak uitsluitend op het gebied van de teelttechniek. Dit betreft een breed skala van aspekten, beginnend bij de grondbewerking en eindigend bij de oogst. Alleen vragen die hierop betrekking hebben kunnen door ons in behandeling worden genomen. Zaken als zaadprijzen, wijze van af rekenen, droogkosten, schonen enz. behoren niet tot ons terrein. Vragen hierover kunnen door ons niet wor den beantwoord' Welke gewassen De gewassen die momenteel voor zaadteelt door de firma's worden aangeboden, behoren tot de meerja rigen. In vakjargon "winterbloe men" genoemd. Dit is een groep van planten die bestaat uit tweejarigen en vaste planten. Meer bijzonderhe den hierover zijn op 17 mei j.l. in dit blad gepubliceerd onder de titel "Winterbloemen". Als u dit niet mocht bezitten zou u de redaktie van het Z.L.M.-blad kunnen vragen, hiervan een kopie toe te sturen. Zij zullen hier ongetwijfeld toe bereid zijn. Grond De kleine teler zal wat de grondsoort betreft weinig te kiezen hebben en zal het moeten doen met dat éne tot zijn beschikking staande stukje tuin of lapje grond. Nu zal dit doorgaans weinig problemen geven, daar de meeste dezer gewassen geen speciale eisen stellen aan de grondsoort. De Subkommissie Substraat Tomaat van de NTS bracht een bezoek aan de proeftuin in Hoogstraten in Bel gië. De kommissie wilde zich laten informeren over de gang van zaken bij NFT. In de Kempen, het gebied waar deze proef tuin staat, is de aardbeienteelt erg belangrijk. Voor deze teelt wordt in hoofdzaak NFT aangeschaft. Na de aardbeienteelt volgt een korte teelt van vleestoma ten. Het gebied produceert 14 mil joen kg tomaten per jaar. Deze pro- duktie blijft voor het grootste deel in het binnenland. Op de proeftuin vergelijkt men NFT met substraat. Na 12 plukbeurten lag NFT voor in produktie, daarna draaide dit om. Omdat men in NFT te maken heeft met lagere produkties en een nog niet verklaarbare wortel- sterfte worden de Belgische tuinders momenteel geadviseerd substraat te nemen wanneer men geen aardbeien teelt. Ziektes hebben zich nog niet zo geo penbaard. Men gebruikt het water bij recirculatie 2-4 weken. Bij het af- pompen van het systeem gooit men 1 liter per plant weg. Men vindt dit afpompen een voordeel omdat bepaalde elementen zich niet kun nen ophopen. Bovendien is een ana lyse niet nodig en hiermee spaart men ook weer geld uit. Men vraagt zich af of de produktie hierdoor iets achter zou kunnen lopen met Ne derland. De bemesting is gedurende deze 2 - 4 weken toch niet optimaal. Vrijdag 16 augustus 1985 Bovendien weet de zaadfirma wel wat hij doet in deze. Op een zwaardere grond zal als regel een korter en steviger gewas worden geteeld met gemiddeld een iets ho gere zaadopbrengst. Maar ook op zandgronden kunnen goede resulta ten worden verkregen. Schone grond Voor de helft van vaste planten is hét wel erg belangrijk dat men op een schone grond begint. Hiermee be doelen we dan vooral grond, die vrij is van wortelonkruid zoals: kweek- gras, akkerwinde enz. Deze immers kunnen bij meerjarige gewassen niet voldoende worden bestreden daar ze zich tussen de wortels van dé vaste- planten steeds verder zullen ontwik kelen. In veel gevallen moet om deze reden zaadpercelen met vaste plan ten vroegtijdig worden omgeploegd. Dat is destemeer jammer, daar ze dan vaak net aan de optimale pro duktie toe zijn. Grondbewerking De grond diep los maken door te spitten of te ploegen. Alleen frezen is, zeker met 't oog op de winter, be slist onvoldoende. Grof laten liggen tot kort voor het planten of tot na een regenbui om de eventuele harde kluiten fijner te kunnen maken. Vlak voor het planten de grond plantklaar maken met kleine frees of handgereedschap. Planttijd Meerjarige gewassen worden vóór de winter geplant. Een geschikte plant- periode voor deze gewassen is: vanaf half augustus tot half september. Om te bereiken dat de planten zich nog voor de winter goed kunnen ontwik kelen, mag vooral niet te laat worden geplant. Planten die het volgende jaar tot een hoog en groot gewas kunnen uit groeien, zoals b.v. Riddersporen, Kogeldistel, Achillea etc., moeten bijvoorkeur in het begin van deze periode worden geplant. Laagblijvende gewassen daarente gen zoals Vergeet-me-niet. Pri mula, Iberis, etc., kunnen later in de genoemde periode worden geplant. Als vuistregel kan in deze worden gesteld, dat een goed ontwikkelde sterke plant niet alleen de winter be ter kan doorstaan, maar ook het vol gend jaar tot een grotere plant zal uitgroeien met als resultaat, meer bloemen en een hogere zaadproduk- tie. Planten De planten komen van een plan- tenkweker en worden als regel gratis door de zaadfirma verstrekt. Bij warm weer bij voorkeur 's avonds planten. Als in droge grond wordt geplant, dan direkt flink aangieten en dit zonodig na een dag herhalen. Plant zo mogelijk in koele grond door op de plantplaats de droge laag weg te schuiven. Bij erg nat weer al naar behoefte en kele dagen met planten wachten tot het water in de bodem is doorgezakt. Planten in te natte grond geeft struktuur bederf hetgeen groeirem- ming en op den duur zelfs aantasting door schimmelziekten kan bevorde ren. Indien de planten enkele dagen moeten worden bewaard alvorens ze kunnen worden geplant, dan deze in de bakken op een koele niet tochtige plaats neer zetten. Bij warm weer uitdroging voorkomen, door af en toe licht te broezen of te nevelen of eventueel met een natte zak af te dekken. Maak bij het uitplanten, vooral bij planten met veel wortels, een voldoende diep en ruim plant- gat' zodat de wortels rechtstandig en gespreidt in de grond komen te zit ten. In een ondiep plantgat buigen de lange wortels zich naar boven toe om, met als gevolg dat deze onvol doende kunnen funktioneren waar door een sterke en soms langdurige groeiremming kan optreden. De planten, vooral bij droog weer, stevig aandrukken zodat er een goed kontakt ontstaat tussen de wortels en de grond. Plantafstand Het begrip plantafstand is niet in al gemene zin aan te geven daar dit, toch zeker voor vaste planten, per gewas verschilt. Het zal echter dui delijk zijn, dat een hooggroeiend of breeduitstoelend gewas meer ruimte behoeft, dan één die laag blijft en ijl opgroeit. Men zal er echter met de keuze van de plantafstand wel rekening mee moeten houden, dat vaste planten die gedurende een reeks van jaren kunnen blijven staan, jaarlijks meer Evenals in de meeste andere EG- landen wordt de Belgische appel- en perenoogst voor 1985 kleiner ge raamd dan vorig jaar. Van appelen denkt men in totaal 207,4 min kg te oogsten, 8% minder dan vorig jaar (zie tabel). Van bijna alle rassen, be halve Tydemans, zal minder worden geoogst. Het ras Jonagold, dat de laatste jaren steeds meer werd ge teeld, maakt in 1985 pas op de plaats, maar het is sinds vorig jaar wel het 2e ras in België. Bij peren ziet de oogstverwachting er niet anders uit dan bij appelen. De totale oogst zal 64,3 min kg worden -11%). Vergeleken met Nederland telen de Belgen zowel minder appelen als peren. Binnen de EG neemt België 3% van de appel- en perenproduktie voor haar rekening; voor Nederland is dit 5%. België: Oogstraming appelen en pe ren 1985 VCTV/Bavendorf x min kg 1984 1985 Golden Delicious 90,5 82,0 Jonagold 44,6 41,3 Boskoop 39,8 37,4 Cox's O.P. 15,6 16,4 James Grieve 6,8 6,0 Tydemans 2,8 3,0 Jonathan 2,4 2,4 Ov. rassen 23,0 18,9 TOTAAL APPELEN 225,5 207,4 Conference 44,5 39,2 Doyenné du C. 9,5 11,3 Durondeau 10,8 8,6 Triomph de V. 1,5 1,1 Beurré Hardy 1,2 1,1 Légipont 1,7 0,8 Ov. rassen 2,9 2,2 TOTAAL PEREN 72,1 62,3 Ook onder glas komt bloemzaadteelt voor. Hier Xloleus (siernetel) in bloei in de kas van de heer J. W. Elenbaas. uit zullen stoelen en derhalve meer ruimte zullen vragen. De vertegenwoordiger van de firma waarbij u gekontrakteerd heeft, zal u ongetwijfeld de juiste plantafstand van het door u te gaan telen gewas, mede rekening houdend met de grondsoort waarop de teelt gaat plaats vinden, adviseren. Bemesting In die tijd geplant zal er vrijwel altijd een voorvrucht zijn geweest. Als dit vroege aardappelen, erwten of een andere dergelijke vrucht is geweest, zullen er doorgaans nog voldoende voedingsstoffen in de grond aanwe zig zijn en is bemesting derhalve vóór de winter overbodig. Als de voorteelt echter een zaadgewas is geweest en om die reden een arme grond mag worden verondersteld, kan worden bemest met NPK 7 14 -I- 28 in een hoeveelheid van 7 kg per are. Indien niet voorhanden, dan is een andere kombinatie b.v. NPK 12 10 18 eveneens voor dit doel bruikbaar. Weinig stikstof echter en veel fosfor en kali, bevordert een goede ontwik keling en een stevig gewas. De meststoffen 10 a 14 dagen van te voren over de ges pitte grond aanbrengen. Bemesten vlak voor 't planten kan wortelver branding veroorzaken. Groeirem ming, hierdoor veroorzaakt, moet zo veel mogelijk worden vermeden daar dit, toch zeker om deze tijd van het jaar, altijd ten koste gaat van het ge was. Onkruidbestrijding Hier kunnen we kort over zijn. Op kleine percelen uitsluitend onkruid bestrijding toepassen door middel van wieden met handgereedschap. Wateroverlast Het geheel of ten dele mislukken van gewassen die op het veld overwinte ren, is meestal het gevolg van wate roverlast. Om dit te voorkomen die nen de volgende twee punten goed in het oog gehouden te worden: 1. Goede doorlatendheid van de grond 2. Snelle afvoer van het bodemwa ter De paprika neemt steeds belangrijker plaats in de Nederlandse huishouding in. Het areaal dat met deze groente soort wordt beteeld is gedurende een aantal jaren dan ook welhaast eks- plosief gestegen' Aan die stijging lijkt nu een eind gekomen, want dit sei zoen is er nog slechts sprake van een uitbreiding met 4% tot in totaal 375 ha. Hoewel er ook gele paprika is, draait het in feite om rood en groen. Daar bij bracht de rode paprika de laatste jaren een betere prijs op dan de groene. Dit heeft van telerszijde tijdelijk tot een zodanige verschuiving in het aanbod geleid dat er te veel rood werd aangeboden, zodat de groene het won in prijs. Tot 49 juni was er een aanbod van 6,1 miljoen kg groe ne paprika's tegen gemiddeld 4,89 per kg, tegenover 12,4 miljoen kg rode paprika's a 4.52 per kg. Daar bij moet men weten dat de rode vanwege de langere teeltduur en la gere produktiviteit ca. 20% hoger in prijs moeten zijn om gelijk uit te ko men met de groene. Inmiddels is in juli de balans weer naar de andere kant omgeslagen. In die maand no teerde rood 4.35 per kg tegenover groen 2.40 per kg. Verreweg de meeste paprika's wor den geëksporteerd. Vorig jaar 72% wan de produktie. Duitsland is een belangrijke afnemer, met als aante kening dat de Nederlandse paprika's zo goed van kwaliteit zijn dat ze op de Duitse markt 2 a 3 maal zoveel opbrengen als de Italiaanse en Spaanse. Ook Engeland is een zeer grote afnemer, terwijl de vraag uit de Ver. Staten het laatste jaar eksplosief steeg van 0,5 naar 1,4 miljoen kg. Elke teler kent zijn grond voldoende om te weten welke maatregelen er op dit gebied mogelijk en nodig zijn. Een goede doorlatendheid kan wor den bereikt door middel van een diepe grondbewerking. Een diep losgemaakte grond heeft bovendien meer waterberging, zodat piasvor ming minder snel optreedt. Ontstaan er onverhoopt toch plassen, dan deze zo snel mogelijk afvoeren door mid del van een greppeltje naar de sloot. Een snelle afvoer van het bodemwa ter kan worden bevorderd door een goede drainage en schone sloten. Tenslotte Teeltvoorlichting kan op uitstekende wijze worden verkregen van de verte genwoordigers van de zaadfirma's. Dit zijn bekwame en op dit gebied zeer deskundige mensen, die u met raad en daad terzijde kunnen staan. D.L. Koppenhol Zaadteeltstudieklub "Eiland Tholen" De eerste 5 maanden van dit jaar heeft Argentinië 20% meer fruit kupnen eksporteren dan vorig jaar in die periode, aldus de "Argentine Fruit Corporation". Werden er vorig jaar in die periode ca. 8,5 min dozen uitgevoerd, dit jaar waren het er ruim 10 min. Belangrijke eksportproduk- ten zijn appelen, peren, citroenen en grapefruits. Vergeleken met vorig jaar is de eksport van deze produkten flink toegenomen; vooral de groei bij citroenen is spektakulair te noemen. Van de totale fruiteksport nam Ne derland 32% af. Brazilië, Zweden en West-Duitsland resp. 16, 14 en 13%. Argentinië leverde van jan. t/m mei '85 37 min kg appelen aan Nederland en 14 min kg peren. West-Duitsland nam 14,5 min kg appelen af en 11 min kg peren. Brazilië heeft dit jaar de Argentijnse appelimport beperkt. Normaal ges proken gaat nl. de helft van de Ar gentijnse appeleksport naar het buurland. Aangezien Brazilië in '84 een grote appeloogst heeft gehad (205 min kg), willen ze van april t/m augustus nog maar 5.300 ton (- 20%) per maand importeren. In die perio de komen de eigen appelen nl. op de markt. Onlangs heeft Bloemenburo Hol land een nieuwe gele folder met 10 verzorgingstips voor snijbloemen uitgegeven. Het bevat dezelfde tips voor langer bloemenbehoud als de oude folder maar de informatie is overzichtelijker ingedeeld. Nieuw zijn de aanwijzingen voor bloemen- schikken. Het geheel is met nieuwe tekeningetjes geïllustreerd. De nieuwe "gele tips" zijn tot nu toe alleen in het Engels verschenen, in een voorlopige oplage van 100.000 stuks. Zij zijn bestemd om tijdens tentoonstellingen en via buitenland se detaillisten onder konsumenten te worden verspreid. 17

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1985 | | pagina 17