Thema: Hoe kunnen de vorstproblemen het beste worden opgelost? Fruitteeltvaria TUINBOUWKLANKEN Proeftuindag Numansdorp op 23 augustus a.s. •F* Koele en natte zomer Geen zomer Toch "open dag" i' Vorstschade bij peren Stille handel Jaar-rond Golden De proeftuin voor de fruitteelt te Numansdorp heeft deze winter ook zeer veel schade opgelopen. Vrijwel alle Jonagold bomen, klein en groot, zijn gesneuveld, de Boskoop is zwaar geteisterd, de Karmijn liep op sommige percelen flink averij op en zelfs de Cox's is er niet zonder kleerscheuren vanaf gekomen. De Elstar valt nog in zoverre mee dat het aantal dode bomen beperkt is, maar de bomen zijn misvormd omdat er veel grote takken weggesnoeid moesten worden. Tevens waren alle bloemknoppen bevroren. De vroege appels hebben meestal niet veel nadeel. Rassen als Sum- merred en Discovery maken een goede beurt. Bij de late appels valt behalve de Golden speciaal de Gloster op in gunstige zin. Aan dit laatste ras is niets van vorstschade te zien. Bij de peren is het aantal dode bomen tot nu toe relatief kleiner dan bij de appels, maar de meeste bomen hebben een gelige of geel-bruine bladstand. Onder de entplaats is een stuk bruine bast en het gaat er om of dit door callusvorming overbrugd zal worden. Gezien dit alles is het begrijpelijk dat men zich de vraag heeft gesteld of er dit jaar wel een proeftuindag moest worden gehouden. Maar na overleg kwam tot de o.i. juiste konklusie dat het meer zin heeft dan ooit. Juist in verband met die vorstschade. In de eerste plaats zijn vrij veel fruittelers (net als de proeftuin) ern stig of in minder ernstige mate ge troffen door vorstschade op hun be drijf. Dit brengt zeer speciale pro blemen met zich mee. Hoe kunnen deze problemen het best worden op gelost? Te denken valt aan: wel of niet rooien; verplanten; tussen plan ten; enz. Omdat mede door de vorstschade op de bedrijven veel geplant zal moeten worden zal de kwaliteit van het plantmateriaal erg aktueel zijn. Wat kan men bij grote schaarste nog ak- septeren en wat niet? Ook vragen over plantsysteem (b.v. bij peren), opkweek en verzorging jonge aan plant e.d. zijn dan van belang. Deze zaken zijn niet alleen aktueel voor bedrijven met vorstschade. Elke fruitteler heeft daarmee te maken. Al met al zijn er voldoende objekten om de proeftüindag tot een interes sante dag te maken. Wat is er te zien? 1. Plantsystemen peren. Deze proef (in het 7e groeijaar) met intensie ve perebeplantingen heeft al veel belangstelling ondervonden in vorige jaren. Nu komt deze ge leidelijk aan in een stadium dat afgezien van de aanvangsperiode ook wat (voorzichtige) konklusies voor de produktieperiode kunnen worden gesteld. 2. Geïntegreerde bestrijding. Na de aanloopproblemen zijn er de laatste paar jaar goede resultaten bereikt met spintbestrijding in appels. De resultaten van NBF zullen worden getoond. Ook de resultaten van perebladvlobes- trijding (hoewel nog maar het eerste jaar) tot nu toe zullen wor den besproken. 3. Fertigatie. Dat druppelbevloeïng bij jonge aanplant een belang rijke kultuurmaatregel is, is be kend. In proeven blijkt dat het daarnaast ook van belang kan zijn om met meststoffen verrijkt water te geven. Men noemt dit fertigeren. De resultaten van de proeftuin zullen worden getoond. 4. Plantmateriaal.Vooral bij schaarste is het erg belangrijk toch hoge eisen aan het plantma teriaal te stellen. De resultaten van het kwaliteitsonderzoek zul len worden getoond. Ook wordt aandacht besteed aan de knel punten van het zelf kweken van plantmateriaal en mogelijkheden om "halffabrikanten" te kopen (onderstam met slapend oog). 5. Verplanten bomen. Op diverse percelen zal het zinvol zijn om in de door vorst gehavende beplan ting een aantal goede bomen te verplanten. Zo kunnen een aantal rijen gehandhaafd blijven en kan de rest van het perceel worden gerooid en opnieuw ingeplant. Het is dan noodzakelijk dat de bomen met kluit worden ver plant. Hiervoor zullen enkele ap paraten worden getoond. 6. Rooien/niet rooien. Voor een aantal percelen is de keuze moei lijk. Ze zijn na de vorst te goed om te rooien en te slecht om er mee door te gaan. Voor die twij felgevallen werd op het proefsta tion een rekenvoorbeeld ge maakt, wat door de voorlichters gebruikt kan worden. Op de proeftuindag wordt hieraan aan dacht besteed. Het is de bedoe ling om met enkele voorbeelden een en ander te verduidelijken. Uit bovenstaand programma menen proeftuinmedewerkers en voorlich ters u weer een interessante dag te kunnen bieden. Zij verwachten vele fruittelers te kunnen begroeten. Zoals gebruikelijk zullen de rondlei dingen starten om 09.00 uur en 10.00 uur v.m. en 13.30 uur en 14.30 uur n.m. Het klimaat op de BEVELANDEN is deze zomer niet optimaal voor boer en tuinder. Overwegend hebben we vanaf eind juli tot nu te weinig zon gehad en te veel neerslag. Het heeft niet alleen veel geregend in ons ge bied, maar het was zeer onstuimig weer en op veel plaatsen zijn de ge wassen geheel of gedeeltelijk verha- geld. Het is dit jaar heel erg, de be drijven zonder hagelschade zijn zeld zaam, zodat veel klasse twee aange voerd zal worden dit seizoen. Over de vruchtgrootte op dit moment kan men beslist niet ontevreden zijn. De vruchtmaat is beduidend groter dan in dezelfde periode van 1984. De grond is vochtig genoeg, dus het enigste waar we met zijn allen op wachten is de zon. Naarmate het seizoen vordert komt er meer inzicht in de Europese appel en pereoogst. De appeloogst '85 wordt door prof. Winter 13% kleiner geschat dan de oogst van 1984. Hoe wel iets groter dan de oogst 1983, welk jaar zich kenmerkte door zeer goede appelprijzen, worden ook dit jaar voor de afzet van appels weinig problemen verwacht. Het sterkst ge reduceerd zou de Boskoop zijn vol gens de verwachtingen met een 24% kleinere oogst dan afgelopen jaar, zodat voor dit ras op goede prijzen mag worden gerekend. De peren zullen een nog kleinere oogst geven dan de appels. Sinds het jaar 1978 is er in de EEG niet zo'n kleine pere oogst geweest. De Europese pere oogst zou volgens de methode Win ter nog 13% kleiner uitvallen dan de oogst '84, welke de kleinste was van de afgelopen driejaren. Bekijken we de situatie in ons gebied, dan kunnen we als Bevelandse telers zeker goed meedoen met onze fruit oogst '85, alleen jammer dat de kwa-' liteit door hagel dit jaar aanmerkelijk is afgenomen. Hopelijk blijven we voor de rest van het seizoen voor verdere schade gespaard, zodat veel telers in ieder geval een mooie klasse twee kunnen afleveren. De Discovery maakt op de proeftuin een goede beurt. Er zijn hier op THOLEN de laatste weken gelukkig geen grote hoeveel heden regen in korte tijd gevallen, maar toch is het al gauw tobben als men met een rooier bezig is en het is te nat. Het kost dan allemaal veel meer moeite, hoewel de prijs soms veel goed maakt' Het produkt moet er toch wel akseptabel uit zien, want om grond zitten de handel en konsument niet verlegen. Degene die tijdens de enkele dagen goed weer over materiaal beschikte, om los te rooien en daardoor soms enkele karren op voorraad had als er niet gerooid kon worden, heeft van de dan stug oplopende prijzen ge profiteerd. Deze manier van los rooien en daarna sorteren neemt steeds meer toe. Het gebrek aan houten kisten van de laatste weken hebben bij heel wat telers voor er gernis gezorgd. Hoewel dat de ge middelde aanvoer niet zo groot meer was komen deze kisten schijnbaar onvoldoende terug. Dat men hier als veiling wat aan moet doen, daarover is ieder het wel over eens. Na een seizoen van het gedeeltelijk gebruik van de plastik bak blijkt dat de meeste telers ook hier niet helemaal tevreden over zijn. Er zijn zowel voor als nadelen tegenover de houten kis ten. Voor een deel zal men aan de nadelen wel wennen maar ideaal is de plastik bak beslist niet. Er is op dit moment een overweldigende bloei van vele soorten bloemen. In ver band met de zetting en de kiem- kracht kunnen we de regen eigenlijk niet gebruiken. Het hoeft niet warm te zijn want dan laten vooral de vio len het met de zetting ook zitten, maar droog weer vooral tijdens de hoofdbloei (dit is overigens bij som mige bloemen erg kort) kan voor een groot deel uitmaken of de opbrengst goed is. Het op tijd en de juiste manier oog sten is van groot belang waarbij men ook de nazorg van het zaad niet uit het oog mag verliezen. Het ruiteren zal altijd wel een goede methode blijven, omdat daarbij de opbrengst en kiemkracht zo hoog mogelijk is. Toch is het goed als men over een drogerij kan beschikken als men zulk weer heeft Er zou anders veel verloren gaan. De opkomst van de gezaaide winter bloemen geeft met de vele regen weinig problemen. Er is al vrij veel gezaaid zodat dit een wat minder somber geluid is. Ook is het winterbloemkool planten in volle gang. Wanneer men ze voor de veiling teelt zullen ze er vanwege de kwaliteit op tijd in moeten zitten. Enkele dagen later gaan om deze tijd alweer een rol spelen, zoals men ook wel met andere gewassen aan een uiterste plant of zaai datum is ge bonden. Ook onder glas heeft men te maken met data waar men niet te veel van af moet wijken wil men teleurstelling voorkomen. Meestal staat er elk jaar in diverse vakbladen een lijstje van diverse ge wassen die men nog kan zaaien of planten. Dit is niet ten overvloede omdat er elk jaar fouten meege maakt worden die door goed te lezen voorkomen kunnen worden. Alweer de vorstschade als fruit- teeltonderwerp, maar je kunt er niet omheen. Het probleem blijft de aandacht vragen. Lang is ge dacht dat Zeeland onder de 10% schade (gemiddeld) zou blijven, maar steeds meer telers gaan daar aan twijfelen. De appels zijn uit eindelijk meer tegen - dan mee gevallen en nu maakt menigeen zich zorgen over de peren. Vooral de stand van 1-5-jarige Confe rence is de laatste 5-6 weken aanzienlijk slechter geworden. Veel bomen die tot eind juni be gin juli normaal groen stonden, hebben nu een lichte, vale blad stand gekregen. De oorzaak is bekend. Onder de entplaats is er een stuk onderstam waarvan de bast bruin is. Wat doen die bo men? Gaan ze dood, blijven ze kwijnen of zullen ze zich her stellen? Niemand die het weet. En wellicht krijgen we te maken met alle drie genoemde moge lijkheden. Dus dat de ene boom dood gaat, een andere gaat "kwarren" en een derde opknapt. Het eerste nadeel van de bomen met een slechte bladstand is al dat de vruchten - voorzover die er aan hangen - achterblijven in groei, de maatsortering ongunstig zal zijn. De verkoop op stam komt moei zaam op gang. Menige handelaar heeft nog Golden - oude oogst - en is nu bang zijn broek opnieuw te scheuren. Theoretisch zijn de prijsvooruit- zichten voor goed fruit niet slecht. Er is geen grote EG-oogst, de pe- re-produktie is zelfs lager dan in vele jaren het geval was. In Ne derland is de oogst ook van ap pels relatief klein, in 't bijzonder van de Goudreinette. Maar de stemming is er niet. Zelfs voor Jonagold en Elstar loopt men niet echt warm. Trou wens ook de prijs van de pruimen is aan de zeer matige kant. Be halve het koele weer kan daarbij ook het ruime aanbod van slecht smakende buitenlandse pruimen en vooral ook van perziken en druiven een rol spelen. Internationaal begint het hard fruitseizoen pas in septem ber/oktober, na het zachte fruit. Als dan de Golden van oogst 1984 van de markt is, lijkt de kans toch wel reeël dat de vraag naar onze appels en peren zal toene men en de prijs zal aantrekken. Het is al vaak gebeurd dat het seizoen zoals vorig jaar goed be gon en slecht eindigde. En meer malen volgde daarop een seizoen met een matig begin en geleide lijk steeds betere prijzen. Laten we hopen dat het opnieuw zo wordt. In de glastuinbouw kent men de jaar-rond teelten. B.v. van chrys- tanten. Daar is dan het hele jaar door aanbod van. In de fruitteelt gaat het ook die kant op met de Golden Delicious. Over enkele weken komt de nieuwe Golden oogst uit Frank rijk op de markt en wellicht zijn er dan nog restanten van oogst '1984 uit eigen land. De bewaring is zo geperfektio- neerd dat het geen probleem meer is om de Golden ongeveer een jaar lang over te houden. Het is echter wel de vraag of de fruit teelt in zijn algemeenheid hier mee is gediend. Zeer lang bewaarde Golden is meestal vroeg (groen) geplukt en over het geheel genomen niet zo erg lekker. Het produkt zit echter wel de afzet van de appels nieuwe oogst in de weg, want de vraag naar verse appels wordt er door verminderd. De meeste fruittelers zijn dan ook niet zo blij met de jaar-rond Gol den kuituur. Maar na het prijs- drama van het bijna afgelopen Golden seizoen zal de animo voor heel lang bewaren wellicht ook flink verminderen. Vrijdag 16 augustus 1985 15

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1985 | | pagina 15