Méridon, een uniek instituut Nederlandse landbouw maakt onvoldoende gebruik van mogelijkheden eigen volkshogeschool in Frankrijk! Innovatie Wijnbouw Ingrijpende maatregelen Logies Overleven Méridon; een stukje Nederland in Frankrijk Een deel van het personeel van Méridon. V.l.n.r. F. Hothamkouie, twee vakantiehulpen en de kok. kursussen is goed. De wervings- kampagnes beginnen hun resul taten dus af te werpen". "Toch, zegt Hothamkouie, redden we het daar alleen niet mee. We moeten ieder jaar 40 weken vol hebben om aan de ca. 500.000,— omzet te komen die nodig is om althans geen verlies te lijden. Met alleen de aanvragen uit Nederland kla ren we dat niet en daarom ont vangen we hier in het -aam van een overeenkomst met de volks hogescholen in Bergen en Aar denburg sinds enige jaren nu ook groepen Amerikanen". Het openstellen van Méridon voor buitenlanders is onderdeel van het innovatieplan dat de di- rekteur heeft opgesteld ten einde de toekomst van de Nederlandse volkshogeschool zeker te stellen. Ook de wervingskampagne maakt daar deel van uit. Het veelal bestaande beeld van de volkshogeschool - beetje ouder wets en links - moet zo is de opzet, vèrdwijnen want beide zijn niet in overeenstemming met de werke lijkheid. Het oude programma met kursussen als "Leer me Frankrijk kennen", een taalkur- sus Frans en kursussen rond the ma's als toneel, kreativiteit, mu ziek en politiek is vervallen. Daarvoor in de plaats is in over leg met het NAJK met ingang van 1985 een moderne akker bouw- en veeteeltkursus geko men. Belangrijk onderdeel van dit agrarisch programma is de biotechnologie en de genetica waarmee men in Frankrijk ver gevorderd is. Drie Franse geleer den waaronder een Nobelprijs winnaar komen op Méridon om alles te vertellen over de nieuwste ontwikkelingen op dit gebied (er is uiteraard altijd een goede ver taling). Voorts vermeldt het programma een kursus waarin alles aan de orde komt over de manier waarop het ministerie van Landbouw in Frankrijk de boeren via radio en tv informatie overbrengt. Via de radio is in Frankrijk tussen telers en voorlichting zelfs uitwisseling van informatie mogelijk. Een programma dat, zo meent Hot hamkouie, zeer interessant is voor bijvoorbeeld landbouwjournalis- ten, het bankwezen, voorlich- tingsfunktionarissen, onderzoeks instituten en dergelijke. Nieuw in het programma is ook een kursus over telekommunika- tie, satelieten en het gebruik van komputers op scholen. Tenslotte wordt voor het eerst in 1985 ook een kursus gegeven die geheel is afgestemd op wijn (voor de niet- specialisten), inhakend op de toenemende behoefte aan kennis over Franse wijnen. Kosten 800,— a 900,— waarbij ook een echt wijnchateau in Bour- gondië zal worden bezocht. Het geheel staat onder leiding van een Franse wijnspecialist. Sterk punt van het nieuwe pro gramma op Méridon is volgens direkteur Hothamkouie de geva rieerdheid ervan en het feit dat het in internaatsverband wordt gegeven in een romantische kas teelsfeer en in een akkerbouwge bied met veel bos. Ekstra attraktief is dat het alle maal in Frankrijk plaatsvindt hetgeen betekent dat er geen programma is waarin niet een bezoek aan de hoofdstad Parijs is opgenomen. Bokma en Hothamkouie zijn voor 1985 vrij optimistisch. Mede dankzij de voor de Amerikanen gereserveerde weken zit men tot oktober goed. Wel is er voor no vember en december nog ruimte. Ze moeten ook de laatste weken nog vol hebben... Wat beiden blij ven bestrijden is de ongelijke be handeling tussen de volkshoge scholen in Nederland die wel een subsidie van W.V.C. krijgen ter wijl Méridon die niet krijgt. Dat is, volgens hen volkomen mis plaatst. Met een ondersteuning van 100.000,— zouden ze op Méridon al heel blij zijn. Verder hopen ze vurig dat agrarisch Ne derland meer gebruik gaat maken van de unieke mogelijkheid die Méridon biedt om veel over Frankrijk, zijn landbouw en zijn kuituur te weten te komen. J. Wierenga Agrarisch Nederland bezit een heus kasteel in Frankrijk. Welis waar niet van enorme afmetingen en zonder talrijke gèschutstorens maar toch een imposant gebouw dat die naam verdient. Via een lange oprijlaan bereikt de bezoe ker de entree; een hoge trap, op de bovenste trede waarvan men de kasteelheer zou kunnen ver wachten. Maar alles is rustig. Er is niemand te zien. Ondernemend stappen we het kasteel binnen en na een moment wachten dienen zich drie vriendelijke meisjes aan die zich voorstellen. Ze blijken uit Nederland te komen en brengen op het kasteel hun vakantie door met het verrichten van allerlei hand- en spandiensten. We wor den uitgenodigd mee te gaan. We volgen hen door zwaar gelambri- zeerde gangen naar één van de grote ontvangstkamers voorzien van een echte grote schouw waarin het vuur net gedoofd blijkt. Of we iets te drinken wil len. We voelen ons meteen thuis op Méridon want zo heet dit kas teel dat tot 1957 eigendom was yan een rijke Markies. Het be hoort sindsdien aan de Neder landse Vereniging Volkshoge school Méridon. Onze enige volkshogeschool in den vreemde, risch beleid, het jongerenbeleid enz. enz. Naast lezingen en dis- kussies die onderdeel zijn van elk programma, worden bedrijfsbe zoeken gebracht in zowel de na burige omgeving van het kasteel als verder weg. Er vindt aan het eind van elk bezoek of van elke kursus een evaluatie plaats waar door men er ook iets aan heeft voor het dagelijks leven. In 1981 kregen bestuur en direk- tie van Méridon een zeer koude douche: het ministerie van CRM besloot van de ene op de andere dag de jaarlijkse subsidie van 800.000,— niet meer te zullen betalen. Direkteur Francis Hot hamkouie - een Nederlander hoewel zijn naam anders zou doen vermoeden - daarover: Oud-penningmeester de heer A. Bokma weet alles van de vereni ging Volkshogeschool Méridon. "De volkshogeschool, zo vertelt hij, is indertijd gesticht omdat er vanuit Nederland een grote be langstelling bestond voor de Franse landbouw en voor de Franse kuituur in de brede zin van het woord. Met behulp van subsidies van het toenmalige mi nisterie van CRM werd het kas teel zonder al te ingrijpende aan passingen geschikt gemaakt voor logies van groepen scholieren, studenten en dergelijke en wer den enige zalen ingericht voor het geven van onderwijs en voor re- kreatie. Er zijn 15 grote tweeper soonskamers waarin maksimaal 34 volwassenen kunnen worden ondergebracht. Inklusief slaap gelegenheid in enige op het ter rein liggende bijgebouwen is er plaats voor 50 jongelui". Méridon bleek een schot in de roos: talrijke groepen uit vooral de agrarische sektor vonden de weg naar het kasteel en volgden er kursussen van uiteenlopende aard. Méridon biedt agrarisch Neder land in de allerbreedste zin van het woord een interessant pro gramma dat varieert van infor matie over Frankrijk in het alge meen tot zeer vak- en sektorge- richte informatie op het gebied van akkerbouw, veeteelt, bos bouw en dergelijke. Het instituut kan voor het overdragen van in formatie beschikken over een keur van deskundigen uit de po litiek, de vakbonden, het agra- "Het wegvallen van die steun uit Nederland heeft geleid tot diep ingrijpende maatregelen hier. Zo moest het vaste personeel van 14 man sterk worden teruggebracht tot nu 2,5 en de prijzen voor overnachtingen moesten om hoog. Daar kwam nog bij dat ook het bezoek uit Nederland terug ging lopen omdat ook daar be zuinigingen zich deden gelden". Volkshogeschool Méridon leed de daaropvolgende jaren on danks maksimale inzet van be stuur en personeel verliezen. Het voortbestaan van dit agrarisch speerpunt in Frankrijk kwam zelfs reëel in gevaar. Bokma: "Wilden we overleven dan moest er op korte termijn iets gebeuren. Er kwam een overlevingsaktie. Wij in Nederland zouden probe ren de volkshogeschool onder de aandacht van een groter publiek te brengen en bovendien stelden we ons tot doel hier bij diverse instellingen Financiële ondersteu ning te verkrijgen. Tezelfdertijd zou dan op Méridon een nieuw kursusprogramma moeten wor den ontwikkeld dat meer aan zou moeten sluiten bij de belangstel ling van de huidige tijd terwijl bovendien voor meer groepen uit meer landen programma's moes ten worden ontwikkeld. Een aan pak die vorig jaar zijn vruchten begon af te werpen. Men ver kreeg van het Prins Bernhard fonds een jaarlijkse ondersteu ning van 8.000,— Een obliga tielening leverde flink geld op en de belangstelling voor nieuwe De Volkshogeschool Méridon is een stukje agrarisch Nederland in Frankrijk. Het is een kasteel op ca. V/2 ha grond dat eigendom is van de Vereniging Volkshoge school Méridon en dat in Che- vreuse staat, 35 km ten zuiden van Parijs. Er worden jaarlijks voor - in de eerste plaats - Ne derlanders kursussen georgani seerd. Jongerengroepen, scholen - waaronder agrarische -, vrou wenverenigingen, moedermavo's en -havo's, banken en andere/or ganisaties maken van de akkom- modatie en de programma's op het kasteel gebruik om agrarisch Frankrijk en andere aspekten van dit land te leren kennen. Enige jaren geleden heeft het toenmali ge ministerie van CRM Méridon Financieel in de steek gelaten maar bestuur en direktie blijven vechten voor het behoud van dit unieke instituut. We zijn er op bezoek geweest. Als Nederlander voel je je er direkt thuis. Méridon verdient de steun - meer steun - van agrarisch Nederland. J.W. De heer Hothamkouie, voor het monumentale kasteel Méridon. Vrijdag 26 juli 1985 7

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1985 | | pagina 7