VOO It in: VltOIIW Boerin zijn in Canada p.j. zuid geluid Teleurstellende deelname provinciale T rekkerbehendig- heidswedstrijd te Heiningen Dagmenu's PJZ - afdeling Oost en West- Zeeuws-Vlaanderen op reis naar Zwitserland uit de- Boekbespreking redaktie Peter Risseeuw Uitwisseling met L.J.G. afdeling Frienisberg-Süd p-JZrdgshda onder redaktie van de Redaktiekommissie Bond van Plattelandsvrouwen voor Zee land en Brabant Redaktieadres: Mevr. L.J. de Regt - van Malde gem Anna Mariaweg I, 4494 PB Geersdijk Cobi gaat ieder jaar terug naar Ne derland. Voor Theo hoeft het niet meer. Twee weken is genoeg. Als ik het allemaal weer gezien heb, wil ik naar huis te rug". En dat huis staat voor Cobi in Prince Edward Island, waar de grote boerderij staat met het Holsteiner vee. Waar ze nog steeds moeite heeft met het Canadese eten. Brr, zei Cobi, altijd dat brood er bij, geef mij maar een flinke pot met warm eten. Cobi draaft en sjouwt en werkt in het grote huis. Danst mee met de klom- voor deze beiden, ieder op haar eigen manier. Ze hebben niet voor de gemakke lijkste manier van leven gekozen, maar wel voor een waardevolle. In een vreemd land een bestaan op bouwen samen met de man voor de kinderen. Kennis en vaardigheid doorgeven aan anderen. Het zijn dingen die bewondering afdwingen. Sien Overbeeke Prince Edward Island is de kleinste provincie van Canada. Voor Cana dese maatstaven een tuin van goed onderhouden boerderijen, waar op vruchtbare rode grond uitgestrekte aardappelvelden liggen, waar veel gerst groeit en waar weiden zijn met grazend vee. Dit alles in een - voor onze begrippen - toch wel heuvelachtig landschap. De landbouwgrond wordt afgewisseld door nog ruig bebost land en doorsneden door talloze waterstromen en baaien die allemaal in verbinding staan met de oceaan of grote zeearmen. Alles met elkaar een prachtig eiland waar het goed toeven is. Dat ondervond ook Sien Overbeeke die hier haar vakantie doorbracht. Deze sprak met twee Nederlandse boerinnen die zich hier met man en kinderen hebben gevestigd. Vorige week kon u in deze rubriek een samenvatting vinden van haar bezoek aan Jettie van Nieu- wenhuyzen, deze week kunt u lezen over het leven en werken van Cobi Oomen. Cobi Oomen Onze tweede gast in dit verhaal is Cobi Oomen. Op onze tocht over het eiland trof ons ineens de naam van Theo Oomen, met grote letters op het dak. Oomen is voor ons als wet Bra banders een bekende naam. En dan zo'n 5000 km van huis zegt je dat iets. Dus het erf opgedraaid. De voor ons nog onbekende Cobi kwam uit de schuur gerend. Wij verteld, wie we waren, waar we vandaan kwamen en waarom we het erf opgereden waren. En Cobi vond het prachtig. Ze vertelde: "Theo komt uit Etten Leur en ik uit Breda in de buurt van het Liesbos. We wonen al 22 jaar in Canada. In het begin hebben we zwarte sneeuw gezien. Ik kon de taal niet. Verschrikkelijk! Maar nu gaat het best. We hebben een mooi be drijf en verdienen goed de kost. Kom gauw binnen voor een kopke koffie". "Ja maar we willen je niet van het werk houden, want ook hier is 't hooitijd. Als we even op het bedrijf mogen rondkijken, is het al best". Oh nee, daar was geen gedachte van. Gauw naar binnen en in no time had Cobi de gebakjes uit de diepvries in de magnetron oven, zich veront schuldigend dat het grote huis nog niet helemaal aan kant was. Gezellig zaten we rond de tafel. De vrouwen in de kamer, de mannen in de keu ken. Cobi draafde rond om ons van alles te voorzien, ondertussen ons ook nog alles uitleggend van bedrijf en gezin. Het bedrijf Ze hebben een gemengd bedrijf met 45 melkkoeien. Net als in Neder land gaat de melk in de tank en daarna naar de fabriek, ze verbou wen enkel voedergewassen. "Maar", zo vertelde ze, "als we bij wijze van spreken op deze grond Het bedrijf van de familie Oomen. eens vier jaar niets zouden verbou wen, zou het land weer vol met bo men staan". Elk jaar komt er een Nederlandse stagiaire op hun bedrijf werken. Ze hebben een dochter en een zoon en zijn blij dat de laatste ook weer belangstelling heeft voor het bedrijf. "Dan weet je waar je voor werkt", zegt Cobi. Hoe langer ze met ons praatte, des te meer hoorden we het Brabantse dia- lekt met af en toe een woord Engels er door. "Ja, Cobi is ook lid van een Platte landsvrouwen bond. In de zomer stopte ook hier de aktiviteiten. "Gelukkig wel", verzuchtte Cobi, "maar ik ga wel altijd". pendans. Ze ziet zo graag de bloe metjes bloeien en heeft kans gezien een grote clivia in bloei te krijgen. Samenvatting Terug in Nederland schrijf ik deze samenvatting. En ik zie in gedachten deze twee boerinnen. Zo heel ver schillend, de een komend uit Fries land, de andere uit Brabant. Er is verschil in leeftijd en levensopvat ting. Maar een groot goed hebben ze gemeen.... Ze staan allebei met hun man op de bres voor gezin en bedrijf. In een land waar dat bedrijf hele maal niet kan worden los gekoppeld van het gezin. Jettie en Cobi geven zich volledig gebaseerd op het Moermandieet. Marieke van Leeuwen Ankh-Hermes B.V., Deventer 1985, 96 blz., prijs 9,10 Ankertjesserie 110 Het boekje "Dagmenu's" bevat re cepten voor zeer eenvoudige tot uit gebreide menu's die het mogelijk maken om smakelijke en afwisselen de maaltijden te bereiden volgens het Moermandieet. Ook worden tal van praktische aanwijzingen gege ven. In een overzichtelijke dieetlijst, samengesteld volgens de principes van het Moermandieet, staat aange geven welke produkten men moet gebruiken, welke zo nu en dan mo gen worden gebruikt en welke ver boden zijn. In kort bestek geeft de schrijfster een objektieve beschrij ving van het dieet. Zij gaat, volgens ons terecht, niet in op de waarde van het Moermandieet. De schrijfster vindt een diskussie hierover niet zin nig zolang er geen onderzoek is ge daan naar de al dan niet genezende werking van het dieet. Het boekje is voor een ieder die met het dieet wil beginnen of er al mee bezig is, de aanschaf waard. Na een lange tijd van voorberei dingen konden de leden van de afdeling Oost- en West-Zeeuws- Vlaanderen van de PJZ dan eindelijk op 6 juli om 5 uur 's ochtends op de trein stappen. Voor velen was dit wat vroeg. Maar de reis duurde ongeveer 10 uur, zodat bijna iedereen toch nog heeft kunnen slapen. Een verslag: "Om tien over vier waren we dan eindelijk op het station in Bern. Ge lukkig stondèn onze gastgezinnen ons al op te wachten. Na te zijn in gedeeld konden we nu allemaal naar (ons tijdelijk) huis gaan. 's Avonds stond er dansen op het programma. Menigeen heeft de benen dan ook behoorlijk kunnen strekken, 's Zondags zijn we een bergwande ling in het Berner Oberland gaan maken. Gelukkig was het goed weer. We vertrokken met de kabelbaan aan de voet van de "Stockhom" zijn we uitgestapt en verder gelopen. Deze berg is 2100 meter hoog en het Vrijdag 26 juli 1985 viel niet voor iedereen mee, om deze te beklimmen. Maar na ongeveer 2 uur gelopen te hebben waren we al lemaal boven, om van het uitzicht te genieten. Na verloop van tijd werd het te koud om nog langer boven te blijven en zijn we met z'n allen terug naar het dal gegaan, 's Avonds had den we vrij. 's Maandagsmorgens zijn we eerst naar een kaasmakerij geweest (Emmenthalerkaas,dezekazen waren liefst ongeveer 100 kg), 's Middags hebben we een paar boerenbedrijven in de omgeving bezocht. De kon trasten tussen de bedrijven hoog in de bergen en in het vlakke dal zijn vaak erg groot. Deze boer in het dal, had op 26 ha grond nog 3 mensen in dienst. Meer verschillen zullen we hier maar niet uit de doeken doen. 's Avonds hadden we dan eindelijk onze eigen avond, "de Zeeuwse avond". Ieder in kostuum. Het Zeeuws-Vlaams volkslied klonk in elk geval goed. Het volksdansen ging zelfs zo goed, dat we een toegift moesten geven. Daarna hadden we tijd om ons cadeau, Zeeuwse pop pen, te overhandigen. Dinsdagmorgens zijn we naar Bern geweest. Natuurlijk hebben we daar bezienswaardigheden bekeken, waaronder beren van Bern (Daaraan ontleend deze stad zijn naam), 's Middags was voor iedereen vrij, maar het was zo warm, dat we met heel de groep maar naar een meertje zijn gegaan, waar we konden zonne baden en zwemmen, 's Avonds had den we tijd om onze kunsten te ver tonen op de minigolf wat niet ieder een zo makkelijk afging. 's Woensdagsmorgens vroeg op om naar de Alpen te gaan. Na met de kabelbaan naar boven te zijn gegaan konden we Italië zien liggen. Ook lag er nog sneeuw zodat we bij 25 gr.C. toch nog sneeuwballen konden gooien. Op de terugreis zijn we een kijkje gaan nemen in de onderaardse grotten, bij St. Leonard. Het water is in die grot zomer en winter 15 gr.C. Velen hadden bij thuiskomst last van hun oren als gevolg van het hoogte verschil. 's Middags hebben we een klokken gieterij bezocht, in Aarau. Vrijdags weer een exkursie met de bus. Deze keer richting Brienz (in het Oosten). In dit toeristenplaatsje heb ben we de beroemde houtsnijwerken bewonderd. Echt fantastisch om te zien, maar voor de meeste was het echt veel en veel te duur. Thuisgekomen werd voor de laatste keer, deze week, iets gezamenlijk on dernomen, nl. barbecue en af scheidsavond. We lieten ons de braadworsten en coteletten goed smaken. Na het eten de dansvloer op tot in de kleine uurtjes. Zaterdagsmorgens stonden we om 10 uur al op het station, waar we af scheid namen van onze gastgezin nen. Terug thuis kan iedereen terug kij ken op eeh heel gezellige en drukke week die we niet gauw zullen verge ten". Anja Dekker Op 29 juni j.l. werden voor Noord- Brabant de provinciale trekkerbe- hendigheidswedstrijden verreden te Heiningen. De wedstrijden, die georganiseerd waren door de PJZ- afdelingen Fijnaart en Zevenbergen, waren voor het eerst in het provin ciale programma van de P.J.Z. op genomen. Vanwege deze première, hadden de organisatoren gerekend op een flinke deelname, maar niets bleek minder waar, want er kwamen slechts (buiten Fijnaart en Zeven bergen) 9 aanmeldingen binnen, waarvan er nog 8 afgezegd hebben (uit de provincie Zeeland deed slechts 1 persoon mee!). Daarom werd besloten om er een open wed strijd van te maken. Dit resulteerde in een deelnemers veld van 21 per sonen, waarbij 3 dames. De weergoden waren ons niet gun stig gezind. De regen viel er 's mor gens met bakken uit, wat alles een zeer troosteloze aanblik gaf. Er was erg weinig publiek. Gelukkig waren er goede voorzieningen getroffen zoals een overdekte dranktent en een grote loods die tot onze beschikking stond. De parcoursen waren vrijwel gelijk aan die in Zevenbergen. De zeskoppige jury en organisatie lette nauwkeurig op de verrichtingen van de deelnemers. Na enig rekenwerk kwam Arie de Lint uit Zevenbergsenhoek als eerste uit de bus bij de heren. Bij de dames was Anne-Els Timmers uit Zevenbergen de beste. Zij zullen de P.J.Z. vertegenwoordi gen op de officiële provinciale trek- kerbehendigheidswedstrijden te Helmond. De 2 geitjes die gewonnen konden worden door het juiste gewicht te ra den gingen naar de heren Breure en Bom beide uit Fijnaart. Het is te ho pen dat deze wedstrijden volgend jaar weer doorgang zullen vinden, en dat er dan meer P.J.Z.-leden zijn die zich aan komen melden. Namens de organisatie Kees Tim mers, afd. Zevenbergen 27 juli - Afd. Tholen organiseert een ploegwedstrijd op het bedrijf van de fam. van Tilburg in Oud Vossemeer. Aanvang 13.00 uur. Opgave en in lichtingen bij Marcel de Wilde. 28 juli - Afd. Noord en Zuid-Beveland maken een trip naar het pretpark Walibie nabij Brussel. Kosten af hankelijk van opgaves en vervoer. Opgaves bij Jolanda 01108-1584 of bij Henk 01198-1409. 11 augustus - Afd. Oost en West Zeeuws Vlaanderen houden een reü nie voor de mensen die meegegaan zijn naar Zwitserland, ouders en an dere belangstellenden. Tevens mo gelijkheid foto's van anderen te be kijken en eventueel bijbestellen. Aanvang 16.00 uur. Plaats van han deling is bij de fam. Risseeuw te Cadzand. Na afloop wordt er een overheerlijke barbecue georgani seerd. 21

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1985 | | pagina 21