Demonstratie in Steenbergen toont aan: Spuitmachines steeds beter regel-en instelbaar Op 25 juni vond in Steenbergen (West-Brabant) de erkende demon stratie met aanbouw-spuitmachines plaats. Tijdens een rondgang in een ring worden de diverse instelmogelijkheden van de elf deelnemende spuitmachines getoond, en besproken, terwijl de bezoekers tevens de reakties van de 21 m brede spuitboom over ongelijk land konden aan schouwen. Daarnaast werd aandacht besteed aan het testen van spuitmachines. De gehele testbaan van Cehavé Veghel was voor dit doel in de bewaar plaats opgesteld. Dat dergelijke kontroles regelmatig nodig zijn, is overduidelijk geworden in de achter ons liggende testjaren. In het navolgende zullen enkele facetten van de gedemonstreerde spuiten en spuittechniek in het algemeen worden besproken. Enkele technische gegevens*van de deelnemende aanbouwveldspuiten Inleiding Gewasbescherming is een dure zaak. Vandaar dat het zinvol is om aan dacht te besteden aan de techniek bij het spuiten. Gestreefd moet worden naar een goede verdeling van de ge wenste hoeveelheid spuitvloeistof, met waar nodig een goede indringing in het gewas. Nieuwe en revolutio naire ontwikkelingen geven voorals nog geen verbetering in het spuitre- sultaat. In de achterliggende jaren hebben de fabrikanten van konventionele spuitmachines veel gedaan aan ver beteringen van de boomophanging, de vloeistofafgifte (en dan in relatie tot de rijsnelheid) en het bedienings komfort. Om van een goede toevoer uit de voorste tank verzekerd te zijn heeft Delvano een tweede pomp (kap. 60 1/min.) gemonteerd, speciaal voor het overpompen naar de achterste tank. Bij doseringen van 500 1/ha zal een pompkapaciteit (voor de voeding van de leiding) van 1101/min. bij een rijsnelheid van 6 km/h nodig zijn. Rekent men voor het hydraulisch roeren 25% extra dan is een totale Merk en type tank inhoud 1 Pomp Cap. 1/min. Spuitbomen Ophanging hoogte- verstelling Leidingen afsluitbaar in delen Draaidop met doppen extra nulstand Gewicht ■<g Allaeyn Compact 1100 210 A.B.S. 0.50-1.90 4 4 Ja 750 Berthoud Autoregleur 1000 160 4 DCE 0.60-1.80 4 4 Ja 900 Cebeco 1. 112) H 1100 210 afrolayst 0.50-1.80 4 5 nee -600 Delvano EMA 1200 250 65 OHS 0.50-1.70 7 4 Ja 1100 Douven D 210 800 200 Horizon 0.50-2.00 5 4 nee 900 Dubex Mode] 7 750 150 Vrij/l-punt 0.50-1.80 7 5 nee 850 Hardi 460 IZ 800 240 trapezium 0.50-2.00 4 5 n- 800 Platz A5P 800 920 200 Pendel 0.50-2.00 5 4 Ja 770 Sieger SMA 870 250 trapezium 0.50-2.60 6 4 Ja 610 Urgent UVH B.20.21 800 200 dubbel trap. 0.50-1.80 4 4 Ja 650 Vicon Professional 870 210 A8S 0.50-2.10 4 4 Ja 1100 Platz demonstreerde de elektroni sche meet- en regeleenheid (Dosi- tion). In een mikroprocessor worden rijsnelheid, vloeistofstroom en druk op elkaar afgestemd, zodat de dose ring (in 1/ha) gelijk blijft. In een dergelijk automatisch systeem kan tegen te grote druk een waarschu wingssignaal worden ingebouwd. Het voordeel van elektronisch rege len is een veel betere handhaving van de dosering en koncentratie, beter dan ooit in handwerk gerealiseerd kan worden en tevens betere werk omstandigheden voor de bestuur der. Toepassing betekent nog altijd een behoorlijke extra uitgave. De balancering van de spuitboom Diverse konstrukties zijn bedacht om de boom horizontaal te houden, zo wel op het vlakke veld, maar ook als de trekker langdurig door een vore moet rijden. Bij de meeste fabrikanten berust het principe op de eigenschappen van een (dubbel) trapezium, waarbij voor de speciale omstandigheden vaak een arm is uitgevoerd als hy draulische cilinder. Ook het ABS- systeem bij Allaeys, Urgent en Vicon berust op dit principe, maar bezit wat meer aanpassingsmogelijkheden. (De boomkonstruktie bij deze drie merken is wel verschillend). Cebeco heeft voor de balancering het afrol- systeem ontwikkeld. Het horizon systeem van Douven vertoont hier mee verwantschap. Slechts een ma chine heeft nog een vrije ophanging in een punt. Tijdens de demonstratie moesten enkele kunstmatig aangebrachte ob stakels worden overwonnen. Onder de gegeven omstandigheden bleken de spuitmachines van Douven, Ce beco, Allaeys en Sieger de minste moeite te hebben met het passeren Bediening van de spuitboom Het uit-/inklappen van de boom Bij alle machines gebeurt dit hy draulisch. De hydrauliek wordt bediend vanuit de trekker. Bij de fabrikage houden diverse konstrukteurs rekening met de wens, dat de bestuurder gemak kelijk moet kunnen in- en uit stappen. Bij Platz wordt de boom achter de tank opgebouwd, ter wijl Hardi en Berthoud kon strukties hebben waarbij de boom schuin omhoog steekt. Ce beco-, Douven-, en Urgentspui- ten hebben een zodanige bevesti ging gemaakt dat de boom in transportstand naar voren (tot de voorzijde van het achterwiel) èn naar achteren uitsteekt. Ook Sie ger houdt rekening met de in stapmogelijkheden. Bij de andere machines moet de boom eerst wat worden uitgeklapt. hoogteverstelling Ook dat gebeurt hydraulisch. De meeste machines hebben een verstelmogelijkheid van 0,50 m tot 1,80 1,90 m. Daarmee is zo wel voor spuiten met spleetdop- pen op kale grond (hoogte ca. 60 cm) als het spuiten met wervel- doppen op een staand graange was de gewenste hoogte in te stellen. in- en uitschakelen van de spuit- leiding Elke boomsektie wordt apart ge voed, teneinde zo weinig moge lijk drukverschillen te krijgen. Elke sektie is ook afsluitbaar vanuit de kabine. Dit kan door middel van elektrische, hydrauli sche of pneumatische bedie ningssignalen naar kleppen of kranen, maar ook (bij bepaalde spuiten) direkt in handwerk. Bij het afsluiten van een sektie blijft de druk gelijk omdat alle machi nes beschikken over een systeem met drukegalisatie (calibratie, plaatjes etc.). Tankinhoud en pompkapaciteit Voor het spuiten van een omgang op een modern verkaveld perceel zal bij gebruik van een 21 m brede machine toch al gauw voor 2 ha spuitvloeistof mee moeten nemen, als men niet op een ongelegen plek met een lege tank wil zitten. Dit speelt met name een rol bij de tankkeuze als veel met middelen wordt gespoten die erg sterk verdund moeten worden. In de praktijk zal een 8001 tank voldoende blijken te zijn, tenzij men over zeer lange percelen beschikt. In dat geval kan een tweede tank voorop de trek ker uitkomst bieden. 16 van deze obstakels. De boom be woog nauwelijks in vertikale rich ting. Bij de andere machines kwam de spuitboom fors in beweging, hei geen resulteerde in het raken van de grond, dan wel tegen de grond slaan. Bij de meeste machines in de laatste groep werd de beweging na het pas seren van de hindernis wel weer snel gedempt. Onder normale omstan digheden zal de balancering geen grote problemen meer opleveren. Het kan bij een aantal merken nog wel worden geperfektioneerd. Ten aanzien van de konstruktie van de boom en de bevestiging van de dophouders zijn grote verschillen te zien. De beveiliging van de spuit boom bestaat meestal uit het naar achteren kunnen uitwijken van de buitenste sektie. Bij Dubex kan het buitenste deel naar boven uitwijken. Met betrekking tót de bevestiging van de draaidophouders valt op, dat bij het ene merk de hele houder goed is opgeborgen, terwijl bij de andere fabrikant deze geheel onbeschemd is gebleven. Onder bijzondere omstan digheden kan dit leiden tot ver draaien, verbuiging of breuk. Gemak en komfort Naast de bediening van de boom en spuit gedeelte hebben een aantal fir ma's de mogelijkheid een aanzuig- slang te monteren, zodat men het spuitmiddel kan klaarmaken op de grond en vervolgens uit de emmer kan opzuigen. Met betrekking tot de persoonlijke hygiëne heeft zowel Vi con als Hardi een apart watertankje op de spuit aangebracht. Als men dit heeft, dient tevens een handdoek aanwezig te zijn, die uiteraard regelmatig wordt vervan gen door een droge en schone. Ing. J.A. Hoenderken, CAD, Wageningen Vrijdag 26 juli 1985 Bij Hardi is de kabine vrij toegankelijk. Cebeco wordt gekontroleerd op de goede hoogte. Spuitdoppen en dopbevestiging Alle spuiten (kunnen) worden uitge rust met draaidophouders met drie of vier doppen en een antidrupinrich- ting (meestal een membraan). Bij een groot aantal draaidoppen met vier doppen heeft men tevens één of meer nulstanden. Daardoor wordt het mogelijk de spuitbreedte op 50 cm nauwkeurig in te stellen. De draaidop bij Platz bestaat uit twee draaibare T-stukken met elk twee doppen. Naast het gewone spuiten kan men ook de tweewaaier- dop nabootsen, door de doppen on der een hoek van 45 gr. te laten spuiten. Regelsysteem Zowel Hardi als Delvano demon streerden met een mechanisch wer kend automatisch systeem. Bij snel ler rijden in een bepaalde versnelling maakt de aftakas meer toeren; daar door loopt de druk op. Door de hierop reagerende drukregelaar wordt een nieuw evenwicht gevon den, waarbij de vloeistofafgifte aan gepast is aan de hogere rijsnelheid maar de dosering (l/ha) konstant blijft. kapaciteit van 135-140 l/min. toerei kend. Veel pompen hebben aanzienlijk meer kapaciteit. Dit maakt het (bij het toerental van de trekker en aftak as te reduceren terwijl toch de hy- kas te reduceren terwijl toch de hy draulische roering niet in het geding komt. Het voordeel van een lager toerental is minder brandstofver bruik maar ook minder lawaai. Er moet uiteraard wel een andere ver snelling worden gekozen, Voor be houd van de oorspronkelijke rijsnel heid. De Vicon Professional in de laagste stand. Berthoud met zelfs 24 m boom en grote tank.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1985 | | pagina 16