Zeeuwse zeugenhouder verdient door vooral lagere biggenprijs minder dan zijn Brabantse kollega Varkensmesterij behaalde goede resultaten korte wenken veehouderij Hormonen-affaire vindt weerslag in verkoopcijfers vlees Tabel 3 Technische resultaten varkensmesterij 1984 CVP Noord-Brabant en Zeeland aantal bedrijven 821 gem. aanwezige varkens 616 groei per dier per dag (gram) 689 voedergebruik per kg groei 3.02 voeropname per dier per dag 2.07 uitval 2.1 gem. afleveringsgewicht 107 klasse EAA IA 75 biggenvoer per opgelegde big 36 Tabel 4 Financiële resultaten varkensmesterij 1984 biggenprijs gekorrigeerd (23 kg) 120.91 opbrengst per kg geslacht gewicht (gekorr.) 4.12 voerprijs per 100 kg 64.03 begingewicht 24.7 aantal bedrijven gem. aantal aanwezige zeugen worpen per zeug per jaar levend geboren biggen per worp doodgeboren biggen per worp sterfte biggen grootgebrachte biggen per worp grootgebrachte biggen per zeug per jaar groei biggen per dag (gram) gewicht verkochte biggen (kg) leeftijd verkochte biggen (dg) kg zeugenvoer per zeug kg biggenvoer per big uitval zeugen ingezette opfokzeugen Financiële resultaten In tabel 2 zien we de financiële re sultaten, waarin duidelijk een groter verschil tot uiting komt. De prijzen van de biggen zijn grotendeels af hankelijk van de afzetmogelijkheden en de gemaakte afspraken. In 't Zui den is de prijsstelling van de biggen grotendeels gekoppeld aan het prijs- schema van Zuid-Nederland. Ook heeft een aantal varkenshouders prijsafspraken op basis van LEI- prijs. In een extensief gebied als Zeeland en in mindere mate West- Brabant is de konkurrentie van de handel niet groot. Ook is het biggen- overschot niet bevorderijk voor een hoge biggenprijs. Uit het over zicht blijkt dat er in de ontvangen biggenprijs een verschil is van 4,— per big. Om een betere verge lijking van de biggenprijs te verkrij- Biggenprijs biggenprijs gekorrigeerd (23 kg) prijs biggenvoer prijs zeugenvoer omzet en aanwas voerkosten omzet en aanwas voerkosten diverse kosten o.a.: dierenartskosten brandstofkosten saldo 731 28 121 96 2.08 2.07 10.1 10.2 0.7 0.6 15.0 15.9 8.6 8.5 17.95 17.87 304 297 24 23 76 75 1101 1093 31 30 47 44 70 69 gen, wordt de werkelijk ontva prijs gekorrigeerd. De korrektie vindt plaats naar een regelmatige af zet van biggen op 23 kg afleverings gewicht. Ook de gekorrigeerde big genprijs is hier 1,32 per big later. 116,— lager Het saldo per zeug per jaar geeft de vergoeding weer voor huisvestings kosten en arbeid. Als we de kosten voor huisvesting gelijk stellen dan is het arbeidsinkomen in Zeeland 116,— per zeug lager dan het CVP- gemiddelde. Het saldo wordt berekend uit de om zet en aanwas min voerkosten en di verse kosten. Door de lagere biggen prijs is het verschil in omzet en aan was grotendeels te verklaren. De an dere verschillen zijn minimaal maar moeten per bedrijf wel de aandacht krijgen. CVP Zeeland N.Brabant en West Zeeland Brabant 124,— 120,- 119,53 118,21 84,09 84,99 60,48 61,51 2350 2247 1269 1284 1081 963 351 350 72 76 88 94 729 613 Varkensmesterij behaalde goede re sultaten Zoals tabel 3 laat zien zijn de techni sche resultaten in de mesterij in Zee land iets beter dan het CVP-gemid- delde. Voor de 3 belangrijkste ken getallen, m.n. groei, voederkonversie en uitval, is het verschil minimaal en zijn de resultaten goed. De klassifi- katie is de laatste jaren veel verbe terd en komt nu dicht bij het gemid delde. Uit tabel 4 blijkt dat de financiële resultaten ook bijna niet afwijken van het CVP-gemiddelde. Alleen de brandstofkosten (inklusief strooisel) zijn hoger. Op enkele bedrijven wordt niet op rooster, maar op stro gemest. De kosten van stro zijn vol gens normen ingerekend en zijn hoog. De waarde van de mest is niet berekend. Daarnaast heeft een groot bedrijf te hoge stookkosten gehad. Door de hogere diverse kosten is het saldo iets lager. Bedrijfsvergelijking De in de tabellen genoemde techni sche en ekonomische resultaten ge ven de mogelijkheid tot het maken van een bedrijfsvergelijking. Hier onder wordt verstaan het spiegelen van de resultaten van het eigen be drijf aan de getallen van een groep bedrijven uit hetzelfde rayon en/of konsulentschap. Alleen dan is be- drijfsvergelijken gerechtvaardigd in dien de weergegeven cijfers op een zelfde manier worden berekend en hierbij dezelfde uitgangspunten worden gehanteerd. Tussen boek- DOOR LOSLOPEND VEE ge beuren soms ernstige ongelukken. Zorg voor een goede afrastering, voorkom problemen door een re gelmatige .kontrole en reparatie. Bent U voldoende verzekerd als er onverhoopt iets gebeurt? BIJ DE OPFOK VAN JONG VEE is duidelijk gebleken dat voldoende luchtinhoud in de stal erg belangrijk is. Ook de ventilatie is van groot belang. Nu hebt U nog de gelegenheid om voor de staltijd verbeteringen aan te brengen. LET OP DE REINIGING van Uw melkmachine. Kontroleer de hoeveelheid water, de hoeveelheid reinigingsmiddel en de tempera tuur van het water. Volg de voor schriften van Uw melkmachinele verancier. omzet en aanwas - voerkosten diverse kosten o.a.: dierenartskosten brandstofkosten voerkosten per kg groei saldo per gem. aanwezig mestvarken houdingen van verschillende instan ties komen verschillen voor, waar door vergelijking moeilijk is en ver keerde konklusies kunnen worden getrokken. Op prijzen en prijsstellingen heeft men weinig of geen invloed, maar de technische resultaten zijn in meer of mindere mate afhankelijk van de bedrijfsvoering. Stuit men op even tuele problemen dan is de bedrijfs- ZORG VOOR VOLDOENDE verlichting in Uw melkstal. Maak vuile lampen schoon. Alleen met goed licht kunt U prettig werken. Uw melkwinningsadviseur kan U goede informatie verstrekken als U veranderingen wilt aanbrengen. TIJDIG VERNIEUWEN VAN TEPELVOERINGEN is nodig om vlot te kunnen melken. Als vuistregel kan gesteld worden, dat om de 8 maanden de tepelvoerin gen vernieuwd moeten worden. Laat de zuinigheid de wijsheid niet bedriegen De recente hormonen-affaire in Chaam en Sittard en de daarop vol gende publiciteitsgolf hebben, zo blijkt uit de meest recente NIAM- cijfers, duidelijk effect gehad op de huishoudelijke aankopen van met name kalfsvlees. In de eerste vier weken na het be- Zeeland West Brabant 17 501 686 2.99 2.05 1.7 107 73 35 121.35 4.12 64.92 23.9 166 165 47 51 8.97 7.57 5.92 9.08 1.93 1.94 119 114 voorlichter de aangewezen persoon om de verschillen te bespreken. Beschikt u niet over een deelboek- houding voor uw varkens, dan is het zinvol daar eens met uw bedrijfs- voorlichter over te praten. U weet dan waar de eventuele knelpunten zitten en bij problemen is het ge makkelijker deze aan te pakken. Konklusies: Bezien we nu de resultaten van Zee land en West-Brabant t.o.v. het CVP-gemiddelde dan kunnen we het volgende konstateren: De Zeeuwse zeugenhouder ver dient minder, de Zeeuwse mester verdient ongeveer evenveel als de Brabantse kollega. De vermeerderaar ontvangt een lagere biggenprijs. Over het geheel genomen is de voerprijs in Zeeland iets hoger. De groei van de biggen bij de vermeerderaar blijft achter. De lagere omzet en aanwas in de zeugenhouderij veroorzaakt gro tendeels het lagere saldo. De opbrengst per kg geslacht ge wicht vertoont geen verschil. Het verschil in saldo van de mes terij wordt veroorzaakt door de hogere brandstofkosten. ing. G. Meeuwissen, bedrijfsvoorlichter varkenshouderij Regeling Varkenspestmaatregelen in Staatscourant In de staatscourant van 19 juli j.l. is de "Regeling Varkenspestmaatrege len 1985" gepubliceerd. In deze re geling wordt o.m. nauwkeurig om schreven binnen welke grensen het verboden is varkens te vervoeren. In hetzelfde Staatsblad is ook de "Re geling aanwijzing oormerk varken- spestvaccinatie 1985" gevoegd even als een "Regeling aanwijzing var- kenspestvaccin 1985". kend worden van de affaire daalde het aantal kalfsvlees-kopende huis houdingen aanzienlijk. Bovendien werd per huishouding minder kalfs vlees gekocht, waardoor het markt aandeel van deze vleessoort, dat normaliter ca. 0,5% bedraagt, nage noeg gehalveerd werd. Technische resultaten varkens houderij Door de Konsulentschappen voor de Varkenshouderij worden al vele jaren van een groot aantal bedrijven' technische resultaten berekend. Sinds 1980 worden de ze kengetallen komputermatig berekend op een voor alle kon sulentschappen zelfde bereke ningswijze. Bundeling van verge lijkbare gegevens draagt bij tot een beter inzicht in de resultaten op varkenshouderij bedrijven. Bij het CVP te Tilburg worden naast het konsulentschapsgemiddelde ook de gemiddelde resultaten van de bedrijven per bedrijfsvoor lichter berekend. Zo is het moge lijk om de resultaten van Zeeland en een klein gedeelte van West- Brabant te vergelijken met die van het hele Konsulentschap Varkenshouderij voor Noord- Brabant en Zeeland, waarin ook de cijfers van Zeeland zijn mee genomen. Van de administraties van de door het konsulentschap begelei de deelnemers zijn de gegevens over een heel jaar verwerkt. De technische en ekonomische ken getallen van deze bedrijven zijn vermeld in de vier tabellen. Bij zeugenhouderij is de biggenprijs in Zeeland lager Onderstaande tabel geeft de technische resultaten weer van het Kon sulentschap voor de Varkens- en Pluimveehouderij voor Noord-Bra bant en Zeeland en van het rayon Zeeland en een klein deel van West-Brabant. Uit het overzicht blijkt dat het belangrijkste kengetal, n.l. het aantal grootgebrachte biggen per zeug per jaar, ongeveer gelijk is. Wel is duidelijk dat het percentage sterfte van de levendgeboren biggen in Zeeland bijna 1hoger is dan het CVP-gemiddelde. De meeste andere technische kengetallen vertonen geen noemenswaardige verschillen, behalve de groei van de biggen per dag. Het hogere uitval percentage wordt veroorzaakt door enkele goede bedrijven met ziek teproblemen. Deze doen 't gemiddelde behoorlijk stijgen. De groei van de biggen per dag blijft in Zeeland en West-Brabant achter bij 't gemiddelde. De reeds genoemde ziekteproblemen, maar zeker ook de huisvesting van de gespeende biggen zijn hiervan de oorzaak. Op een aantal bedrijven laat de isolatie en/of ventilatie te wensen over. Ook het niet toe kunnen passen van all in-all out werkt een minder goede groei van de biggen in de hand. Tabel 1 Technische resultaten zeugenhouderij 1984 CVP Zeeland N.Brabant West en Zeeland Brabant De groei van de biggen per dag blijft in Zeeland iets achter bij 't gemiddelde! Tabel 2 Financiële resultaten zeugenhouderij (gld) 14 Vrijdag 26 juli 1985

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1985 | | pagina 14