Veel kwaliteit bij jonge paarden WPN-afdeling Zeeland Elitehandel in dure koeien kan beginnen Zeeland zit in de lift met warmbloed paarden Prestatiemerriën Een van de hoogtepunten in het middagprogramma was de presenta tie van de prestatiemerriën, waarvan er slechts 40 in Nederland zijn en er twee van uit Zeeland komen. De af deling Zeeland is dan ook erg trots op deze merriën. Het zijn Flieka van de familie Vader. Geboren in Middelburg, het grootste deel van haar leven doorgebracht in Serooskerke, krijgt ze nu een goede, oude dag in Oostkapelle. Ze is nu 2 Y jaar en bracht 15 veulens. Vooral in dressuur bleken haar afstammelin gen goed te presteren. Ze kwam nog in uitstekende konditie voor en is nog een voorbeeld van een solide, harde fokmerrie. De andere prestatiemerrie is Zerina van J.L. van Sabben te Middelburg. Ze is in Drenthe geboren en is nu 19 jaar. De huidige eigenaar kocht haar op 6 jarige leeftijd. Ze bracht 13 veulens, waarvan er enkelen ook in dressuur tot zeer goede prestaties kwamen. Twee ervan zijn onlangs geëxporteerd. Maar het nageslacht levert ook springpaarden. Ook Zeri na was in fraaie konditie. Beide merriën kwamen aan de hand voor, vergezeld met enkele afstammelin gen onder zadel, begeleid door een uitstekende toelichting van de mi- krofonist, de heer W.A.P. van de Kerkhove te Vlijmen. Juryvoorzitter C. van Haperen heeft er op de Centrale Premiekeuring van het Warmbloed Paardenstamboek Nederland afdeling Zeeland zaterdag 6 juli j.l. te Serooskerke voor gepleit de goede jonge paarden, die volop aanwezig waren, niet te verkopen naar elders maar om ze voor het Zuidwesten te behouden. Zeeland zit weer in de lift wat het paar- denmateriaal betreft zo was zijn positief oordeel aan het eind van de bij fraai weer gehouden keuringen. De heer van Haperen deed voorts de suggestie om het sportgebeuren in de toekomst meer bij de keuringen te betrekken. Voor de keuringen bestond grote belangstelling. Er waren 175 paarden ook van afdelingen elders in het land en zelfs de afdeling Noord-Ame- rika was vertegenwoordigd. Bij groeiende deelname moet voorselektie worden overwogen. Nu werd alles in een ring gekeurd volgens het noordelijk systeem: eerst de gehele rubriek op voorlopige volgorde plaatsen, dan in deze volgorde individueel beoordelen en daarna weer de gehele rubriek definitief plaatsen. Sommige rubrieken waren voor dit systeem aan de te grote kant. Dan de uitslagen van de keuringen die op een in uitstekende konditie verkerende hoofdring plaats vonden: Aimee, eig. Beheersmij v.d. Peijl b.v. te Axel, nr. 1 driejarige merriën, jeugd kampioene. Veulens Zowel bij de hengst- als bij de njer- rieveulens verleende de jury 8 eerste premies en dat betekende dat meer dan de helft van de veulens deze eervolle onderscheiding ontving. Bij de merrieveulens stond Divetti R eig. F.E.A. Thijs, te Hulst aan de kop, zeer goed veulen met extra bewe ging, veel front. Van dezelfde vader (Ursus) en moeder (Raffaëlla) stond verleden jaar ook het veulen aan de kop, een succesvolle kombinatie. Alle geprimeerden bespreken gaat niet en we bepalen ons tot de kop- nummers en de algemene indruk. De hengstveulens hadden in Domi nant eig. J. de Feyter in Terhole ook een extra kopnummer met veel chic, mooi front en beste bewegingen. Dat was trouwens voor de veulens in to taliteit een zeer positieve aanteke ning. Van de vaderpaarden viel Ur sus met 5 geprimeerde veulens op. Twee geprimeerde veulens leverden Ultimaat, G. Ramiro en Nimmerdor. Zorka, eig. D. Maris, Grijpskerke kampioene oudere merriën. Bianta, eig. gebrs. van Stee te Yerseke, nr. 1 bij tweejarige merriën. Het heeft even geduurd, maar de handel in topdieren komt nu ook in ons land weer op gang, nadat jarenlang de topprijzen in het buitenland werden gemaakt. De veefokkers hier ruiken nu ook het grote geld, er zijn in Nederland weer luxe dieren te koop en er zijn kopers. Embryo transplantatie speelt hierbij een grote rol, de superheffing eveneens en verder hebben een aantal fokkers zo langzamerhand een veestapel opgebouwd (of aangekocht) met veel Holsteinbloed. Enkele weken geleden werden op de Coveco-veiling flinke prijzen gemaakt voor Et- kalveren, zowel uit importen uit de VS, als van de fokker Sytze van Essen uit Marssum en uit een Duits importdier. Het laatste kalf (Sheik X Vailiant) bracht de topprijs van 11.000 gulden op, waarbij vooraf was afgesproken dat de verkoper een aandeel van 50 procent in het dier zou houden. De éénjarigen In vergelijking met de veulens vielen de jaarlingen wat tegen. De bewe gingen kwamen er niet zo uit - te weinig training? - Vijf eerste premies. Carole eig. J. de Feyter te Terhole liet wel goede bewegingen zien, stap zelfs extra, heeft het goede type en een mooie hals. Ze is van G. Ramiro. Er volgden dochters van Ursus, Ulti maat (2x) en Notaris. De tweejarigen De twenters vormden een beste ru briek. We zagen veel goede types en de bewegingen waren weer zoals we ze graag hebben. Aan het hoofd Bianta, van gebr. van Stee, Yerseke mooi rij type, goed gehoekt, extra draf, hoofd iets eenvoudig. De driejarigen Deze deden in niets voor de twenters onder, weer veel goede types met goede bewegingen. Weer negen eer ste premies en daarmee negen jonge stermerries. Aan de kop de zeer goe de Aimee eig. Beheersmij v.d. Peijl b.v. te Axel, die met 16 stuks veruit de grootste inzender was. Aimee is best van type, mooi front, goede schoft, goede achterhand, extra draf, werd later jeugdkampioene. De oudere stamboekmerries De vier rubrieken van 4 t/m 12 jarige stamboekmerries vielen niet direkt mee, zodat er ook verhoudingsgewijs een klein aantal eerste premiën viel en daarmede promotie tot stermer rie, dat vijf merries gelukte. Achter eenvolgens in de rubrieken aange voerd door Zini eig. Beheersmij v.d. Peyl b.v. te Axel, goed van type, veel kracht achter,, iets slap voor. Zorosa eig. H. v.d. Graaff, Vlissingen goed type, mooi front, voldoende bewe ging, stand voor niet geheel korrekt. Toretta eig. A.J. Moerland, Drei- schor - met 6 stuks ook één van de grootste inzenders - had een goed veulen bij zich - no 2 der hengstveu lens - hetgeen zeker aan haar bevor dering op 8 jarige leeftijd zal hebben bijgedragen. De stermerriën De twee kleine rubrieken stermer riën waren van goed gehalte, zodat de helft nog promotie kon maken. Twee voorlopig keur - moeten de IBOP verrichtingsproef nog afleggen - en twee definitief keur. Kopnummers respektievelijk: Zorka eig. D. Maris, Grijpskerke, mooie merrie, sterke romp, goede broek, was aan de hand in beweging niet sterk. Viavita eig. Beheersmij. v.d. Peijl b.v., Axel, goede, vlotte merrie met prestatiebloed. De tuigpaarden De aangifte was al niet groot. Door dat er nog enkelen bij de hengst wa ren en door andere oorzaken, bleven er slechts drie over, die allen een tweede premie ontvingen. Aangespannen voor de concourswa gen leverde met 6 deelnemers geluk kig nog een behoorlijke rubriek op, die op vlotte wijze werd gewonnen door Teampla van J. Wondergem, Gapinge. Zadelrubrieken De rubriek fokmerriën onder het za del werd gewonnen door Zorka van D. Maris, Grijpskerke, die een erg goede dag had, want ze werd ook nog kampioene der oudere merriën. De open klasse telde een groot veld deelnemers, waarvan er zeven moes ten overrijden voor de definitieve plaatsing. Toen bleek er een groot verschil in uithoudingsvermogen. Santos van M. Zandee, Middelburg werd nu een duidelijke winnaar met opvallende draf. In ons land wordt 25.000 gulden een hoge prijs gevonden voor een half jaar oud kalf, maar dat is zeer be trekkelijk. Pieter ter Veer illustreerde dat met het feit dat er nieuwe trek kers met vierwielaandrijving en fluisterkabines worden aangeschaft door boeren "die het met een Ford Dexta'tje ook af zouden kunnen". En dan praat je al gauw over een prijs verschil van 50.000 gulden. Verder zijn bedragen van 10.000 gulden en meer in bijvoorbeeld Duitsland en Engeland helemaal geen uitzonde ring om van Amerika nog maar niet te spreken. Daar vindt men 25.000 gulden voor een topkalf maar een gewoon bedragje. Een andere manier om naar zo'n be drag te kijken is het inschatten van de opbrengstmogelijkheden. Er kan natuurlijk nog veel misgaan, maar er is ook veel mogelijk, zeker sinds de komst van embryotransplantatie. Zo bracht bijvoorbeeld de Holsteinkoe Monitor Echo, die als kalf door de Duitse fokker Heinrich Niermann voor 8100 DMark werd aangekocht, vooral dankzij ET tot eind vorig jaar (de koe was toen acht jaar oud), al 415.000 DM voor haar nieuwe eige naar in het laatje. En dat bedrag zal nog wel hoger worden. Nakomelin gen van de koe gingen onder meer naar Denemarken, Engeland ën Ne derland. Wat Bos Margriet van Pie ter ter Veer, zoals bekend kort gele den voor ƒ25.000,- verkocht aan Henk Timmer in het Drentse Brun- tinge, voor haar nieuwe eigenaar op zal brengen is nog afwachten. "De meeste mensen vinden het kalf veel te duur, maar ik zie wel. Ik heb er niet over gerekend en ik hou wel van een avontuurtje", zo deed Henk Timmer uit de doeken. Vast staat alvast dat de prijs die hij voor het kalf betaalde ook zijn uit werking zal hebben op de prijzen van haar eventuele nakomelingen. In Amerika wordt in de verkoopcatalo gi veelal vermeld wat familieleden van het te verkopen dier al eens op brachten. Zo van: "Als u zoveel dui zend dollar voor dit dier betaalt bent u niet helemaal gek, want bij een vorige gelegenheid is al zus en zoveel betaald voor dat en dat familielid van het kalf'. Van de ene hoge prijs komt de andere en het zou ons niet verbazen, wanneer er binnenkort weer prijzen worden gemaakt van een ton en meer. SUPERHEFFING Voor die hoge prijzen moet er na tuurlijk ook geld zijn en dat is er op dit moment als gevolg van de super heffing. De uitstoot van het teveel aan koeien heeft de veehouders tij delijk extra liquiditeiten opgeleverd en investeren in duur vee is de beste manier om de belastingaanslag te drukken. Het gaat hier weliswaar om een tijdelijk verschijnsel, maar wan neer de quotering blijft zal er een koopkrachtige elitegroep melkvee houders ontstaan. Het gaat hier om de groep die in 1983 een flink quo tum op een intensief gevoerd bedrijf had opgebouwd. De superheffing maakt van de melk veehouderij een gesloten kaste, waarbinnen de genoemde bedrijven fors verdienen en dus geld hebben om in luxe koeien te handelen. Wellicht trekt deze handel, evenals in Ameri ka, ook investeerders van buiten de landbouw aan. En als het even meezit komt het buitenland hier ook weer om dure beesten te kopen. Zo zal bij voorbeeld de Engelse en Zuidafri- kaanse landadel hier alleen maar ko pen, wanneer het om dure koeien gaat. Een beestje van een paar dui zend gulden kan toch niks bijzonders zijn? KSM Vrijdag 19 juli 1985 9

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1985 | | pagina 9