Oppervlakte Pootaardappelen 1985 Verliesknollen aardappeloogst verwijderen met vee Aardappel BV Zierikzee gaat laboratorium bouwen voor kwaliteitskontrole aardappelen Herziening Gemeenschappelijk Landbouw Beleid (GLB) baart Franse tarweproducenten zorgen 8 Poolprijzen Aardappel BV Hoewel ik van huis uit optimistisch blijf over de afzetmogelijkheden van Nederlandse pootaardappelen in de toekomst is de oppervlakte van 35.000 ha voor de eerstkomende jaren toch wel het absolute maxi mum. De pootgoedsector zal zich nader moeten beraden om zonodig wat bij te sturen. In ieder geval dient nog eens duidelijk te worden gemaakt aan de praktijk dat bij extreem hoge Stopa-overschotten forse heffingen (meer dan 500,— per ha) boven ons hoofd hangen. Oppervlakte aardappelen Het ging zo goed met de ontwikke ling van de oppervlakte pootaardap pelen. In 1964 hadden we met 25.000 ha en een uitstekende opbrengst per jaar een Stopa-overschot van 138.000 ton. Het hoogste overschot in de ge schiedenis. De oppervlakte is daarna teruggelopen tot ongeveer 20.000 ha en heeft zich gedurende 10 achter eenvolgende jaren daarop gehand haafd. Vanaf 1975 tot 1978 is het pootaardappelareaal sterk gestegen tot ±30.000 ha. En dit areaal, met een kleine plus naar boven, hand haafde zich netjes tot en met oogst 1984. Dat er voor dat sterk vergrote areaal plaats was in de markt is te danken De heer Bierens beklemtoont overi gens dat het opnemen op het proef veld van meerdere rassen geenszins betekent dat Bintje uit de gratie zou geraken. Integendeel. We moeten Bintje zo lang mogelijk vasthouden omdat we daarmee een zeer sterke troef in handen hebben ten opzichte van het buitenland waar men deze aan de enorme exportvergroting van 250.000 ton in 1964 naar 550.000 ton in 1984. Hoewel dit gepaard is ge gaan met zeer grote inspanningen lijkt het er nog steeds op dat dit ex port-kwantum geconsolideerd kan worden, maar een verdere uitbrei ding van het areaal zal zich stellig niet verdragen met de marktmoge- lijkheden. Dit temeer daar we tevens in een situatie zijn beland van struc tureel hogere opbrengsten per ha. En dat wordt o.a. veroorzaakt dooi steeds meer virus-resistente rassen, ander rooidatum-beleid, verbeterde teelttechnieken. Verdere uitbreiding?? Toch moet een verdere teeltuitbrei all-round aardappel nog steeds moei lijk kan telen". Ook wijst hij erop dat hier in het Zuidwesten nog geen aardappelmoeheid is gekonstateerd. Hij hoopt en verwacht dat Bintje nog lang in het zadel zal blijven maar dat mag ons niet ontslaan van de plicht om onderzoek naar andere rassen te doen", zo meent hij. Op basis van de ding niet worden uitgesloten. De druk op de marktordeningsproduk- ten is bijzonder groot geworden en dreigt nog groter te worden, waar door de vlucht van de akkerbouwer, maar ook van de veehouder, naar andere gewassen sterk toenemende is. En daar behoort de pootaardappel kennelijk ook bij. In zo'n jaar als 1985 lijkt het erop dat ook iedereen weer pootaardappelen kan telen. Uitermate gezonde gewassen en weinig infectie door een heel bijzon der gunstige luizensituatie. Maar ik kan uit ervaring verzekeren dat dat in ieder geval niet zo blijft. Een jaar met zo weinig selectieuren en in ver houding daarmee zo'n gunstige re sultaat moet tot de zeer hoge uitzon deringen worden gerekend. Hoe een verdere uitbreiding op korte termijn kan worden voorkomen, zal stellig deel uitmaken van gesprekken in de beleidsorganisaties in de komende herfst. Daarmee wil ik niet gezegd hebben dat we deze oogst, 1985, overschotten zullen hebben. Zeker is dat het aantal knollen per plant klei resultaten van de proeven wil de Aardappel BV haar telers in de toe komst bij de teelt gaan begeleiden door middel van voorlichting en ad viezen. De direktie van Aardappel BV heeft de indruk dat het aardap pelareaal dit jaar in het Zuidwesten met ca. 3 a 4% is toegenomen. Door een groeiende deelname aan haar pool verwacht men een stijging in het marktaandeel van 5 a 10%. De pool van de Aardappel BV 1984 hebben ca. 600 telers uit Zeeland en Noord- Brabant meegedaan. Zij hadden een omzet van 190.000 ton waarvan 80% in de pool is verkocht en 20% voor dagprijzen, is geleverd. Binnen de reglementen van de Aardappel BV is het voor de deelnemers mogelijk om niet voor de volle honderd procent van het areaal mee te doen. Er be staat dus de mogelijkheid om 'n deel van de opbrengst vrij te verkopen! ner is^dan 1984. Vooral de maximum maat zal de markt meebepalen Calamiteitenheffing Vooral voor degenen die een poosje uit de pootgoedsector weg waren ge- weestvof mogelijke "nieuwkomers" wil ik er graag nog eens op wijzen dat ook in de pootgoedsector al ja renlang een zgn. calamiteitenheffing bestaat. Een "superheffing" bij ex treem hoge pootaardappelover- schotten. Bedoeld om te innen in ex treme omstandigheden; bij over schotten boven de 120.000 ton. En die extreme omstandigheden zijn er maar zo! Als door economische of politieke crises een paar belangrijke afnemende landen zouden uitvallen kan dat zomaar 100.000 ton extra overschot opleveren. Goede knol zetting, gepaard gaande met een gunstig groeiseizoen zoals in 1984 levert zomaar 100.000 ton extra op. Een areaaluitbreiding bij onze con currenten kan zomaar leiden tot marktconfrontaties die bij onZe hoge kostprijs nadelig voor ons kan uit vallen. En tenslotte! Als we door de hoge nood bij de marktordenings slag en gemakkelijk aan vee kunnen komen. De specialisten in de begelei dingskommissie wijzen erop dat ook door andere recente ontwikkelingen akkerbouw en veehouderij weer naar elkaar toegroeien: grondruil, super heffing en de komende mestwetge ving. (Het rapport kan worden besteld door overmaking van ƒ25,— (inkl. porto) op giro 4204713 of RABO-re- kening 39.42.82.388 t.n.v. Centrum Landbouw en Milieu te Utrecht on der vermelding van "Rapport aard appelopslag". U kunt ook telefonisch bestellen tel. 030-322481). produkten toch nog eens een paar duizend ha's meer oppervlakte zouden krijgen? Hoe hoog die cala miteitenheffing dan wel is? Deze kan oplopen tot 500,- per ha. Naast de normale plombe-heffing, naast dus de afdracht van gemiddeld 0,70 per 100 kg gecertificeerd pootgoed. De totale heffing kan in enig jaar dan oplopen tot zo'n 700,- a 800,— per ha! En dat valt altijd in een jaar met ongunstige verhoudingen van vraag en aanbod, vanuit de produ cent bekeken. Dus in jaren dat de prijzen onder druk staan. Tenslotte En groeien in de wereld ongeveer twintig miljoen ha aardappelen. De meeste boeren daarvan gebruiken geen goedgekeurd is NAK-gekeurd, pootgoed. Maar in de hele wereld hetzelfde euvel. Geen geld om dat te betalen. En het liikt erop dat overal de boerenstand steeds maar armer wordt. Als daar ooit een kentering in komt is er weer meer plaats voor Nederlandse pootaardappelen. A. Vermeer 1984 (def.) 12.531 ha 3.209 ha 12.849 ha 3.980 ha Interventie granen in de Europese Gemeenschap In de periode van 1 augustus 1984 tot 30 juni 1985 werden in de Europese Gemeenschap ruim 3,60 miljoen granen ingeleverd, vergeleken met 1,46 miljoen ton in de overeenkom stige maanden van 1983/1984. Het kwantum voertarwe bedroeg 1,24 miljoen ton (vorig jaar 4531 ton) en wintergerst 1,23 miljoen ton (0,3). Aan baktarwe werd 0,69 miljoen ton ingeleverd vergeleken met 1,12 mil joen ton in 1983/1984. Vrijdag 19 juli 1985 Schapen zijn te benutten om aardap pelknollen te verwijderen die door de rooimachine zijn achtergelaten. Daarmee kunnen zij bijdragen aan de terugdringing van aardappelmoeheid en grondontsmetting in de akker bouw. Dit blijkt uit een onderzoek van het Centrum Landbouw en Mi lieu te Utrecht, uitgevoerd met fi nanciële steun van het Ministerie van Volkshuisvesting, Ruimtelijke Orde ning en Milieubeheer. Rooiverliezen bij de aardappeloogst vormen een van de grootste proble men van de Nederlandse akker bouw. Aantallen van 100 a 300 dui zend knollen per ha zijn geen uit zondering. Na de meeste winters kan een deel hiervan het volgend jaar uitgroeien tot een zogenaamde op- slagplant. Dit leidt zoals bekend tot konkurrentie voor het volggewas (bijv. bieten) en in de pootaardap- pelteelt tot ongewenste rasvermen ging. Het meest schadelijke effekt echter is uitbreiding van ziekten, zoals aardappelziekte en aardappel moeheid. De Plantenziektenkundige Hoewel de Franse tarweproducenten zich bewust zijn van de noodzaak het gemeenschappelijk landbouwbeleid (GLB) te hervormen, vrezen zij dat het de Franse graanproduktie zou kunnen lamleggen. Op een vergade ring van hun organisatie in Vichy zeiden verschillende producenten dat de enige uitweg uit de financiële impasse van het GLB is de kreatie van een speciaal fonds voor de ont wikkeling van de Europese graan- sektor. De Franse tarweproducenten zijn tegen een algemeen beleid van lagere prijzen, dat volgens hen weinig in vloed zal hebben op het produktie- overschot. Zij zijn ook tegen invoe- ring van een quotasysteem zoals bij suikerbieten en melk wordt gehan teerd. Een dergelijke middel om ho ge garantieprijzen te handhaven zou ook de konkurrentiepositie aantas ten en de export doen dalen. Ook het uit de produktie nemen van land dat voor de graanteélt wordt gebruikt achten zij geen goede zaak en het zou trouwens te duur zijn. Ook beperking van de prijsgaranties tot slechts een deel van de graanpro duktie vindt geen genade in de ogen van de Franse telers. Zij zijn van mening dat de Europese- en wereld leiders de gevaren waarmee de wereldgraanmarkten worden gekon- fronteerd te veel dramatiseren. De voor keuring aangegeven oppervlakte is als volgt: 1985 (voorl.) Friesland-Groningen 13.443 ha Noordoost-Nederland 3.648 ha Noordzeepolders 13.393 ha Rivieren-Delta-Nederland 4.400 ha 34.884 ha 32.569 ha De volgende rassen zitten boven de 100 hektare: Ras 1985 1984 Alpha 974 1.110 Bintje 8.688 8.342 Cardinal 685 674 Desiree 2.317 2.398 Diamant 641 474 Draga 745 692 Eersteling 582 583 Irene 581 622 Jaerla 1.751 1.517 Marfona 564 402 Monalisa 667 500 Ostara 1.180 1.209 Sirtema 709 829 Spunta 3.031 2.717 Dienst heeft daarom recent aange kondigd strenger tegen aardappel opslag te zullen optreden. Om aardappelmoeheid te bestrijden wordt steeds meer grondontsmetting uitgevoerd. Daarom is terugdringen van aardappelopslag niet alleen een landbouw-, maar ook een milieube lang. Onderzoek In het verleden is veel onderzoek ge daan om rooiverliezen te beperken, bijvoorbeeld door betere rooimachi- nes. Maar tot een bevredigend resul taat heeft dit tot dusver niet geleid. Ook de (nieuwe) chemische bestrij ding van opslagplanten met Round up werkt niet afdoende. Daarom moeten meerdere methoden naast elkaar worden toegepast en zijn extra pijlen op de boog dringend nodig. Een Drentse akkerbouwer bracht het CLM op het idee om te onderzoeken of in dit verband gebruik kan worden gemaakt van vee. Op 3 akkerbouw bedrijven in verschillende delen van het land werden experimenten ge daan met schapen, en op 2 met po- nies en rundvee. Het resultaat bleek in enkele gevallen goed: tot 65% van de knollen werd verwijderd. Het vee bleek echter alleen de oppervlakkig gelegen knollen te eten. Daarom was het nodig om dieper gelegen knollen naar boven te werken. Dit bleek te kunnen met triltandkultivator, mes- seneg en harkkeerder. Het vee bleek geen schade te ondervinden van de "beweiding", mede omdat werd bij gevoerd. Het CLM ziet beweiding van de aardappelstoppel niet als algemeen toepasbaar, maar wel voor bedrijven die veel last hebben van aardappelop- De vorige week in het ZLM blad gepubliceerde poolprijs van de Aardappel BV te Zierikzee be hoeft, zo hebben we uit reakties van lezers begrepen, enige toe lichting. In de pool we meld den dat de vorige week reeds een bedrag betaald van 19,30 in- klusief BTW. Dit bedrag is het gemiddeld beschikbaar voor de basis klasse A en de premie klasse AAI en AAAI. De prijzen zijn per 100 kg en het betreft hier kleiaar- dappelen. Voor Bintjes van het zand moet steeds 10% worden af getrokken. De individuele teler kan voor zijn oogst of een deel ervan een hogere of lagere prijs hebben gekregen. De konkrete prijs wordt o.m. be paald door het moment van leve ring. Wordt vroeg geleverd dan wordt geen bewaarvergoeding gegeven. Deze kan oplopen tot 3,54 exkl. Verder wordt er wan neer de aardappelen rechtstreeks van het land naar de opslag wor den gebracht een korting in reke ning gebracht die 2,35 bedraagt. Prijsverschillen ontstaan uiter aard ook door de sortering (meer 50 opw. hogere prijs in de regel) en door de kwaliteit. Van oogst 1984 is relatief veel in de kortingsklasse A-I terechtgeko men. Op basis van alleen de kwaliteit kan al een verschil van 20% zitten in de uitbetalingsprijs. De Aardappel BV brengt overi gens alle binnen gekomen aard appelen tot waarde. Voor de maat 0-35 luidt voor 1984 de prijs ƒ11,98 excl. BTW voor voer ƒ8,27 exkl. BTW. De nettoprijs voor alle aardappelen komt voor alle sorteringen 35 opw. uit op 17,67. T.o.v. de Rotterdamse beurs ligt dat ca. 2,87 hoger. Ge middeld was voor Bintje 35 opw. 17,67, voor Bintje 50 opw. 19,53 en voor Bintje 35/50 14,53 beschikbaar (alles exkl. BTW). In de kwaliteitsklassen la gen de prijzen als volgt: AAAI ƒ20,87, AAI 19,91, A 1897, A-l 18,03 en A-2 17,07. Bij de Aardappel BV te Zierikzee wordt binnenkort begonnen met de bouw van een kwaliteitslaboratorium voor aardappelen. In de nabije toekomst wil men de bakkwaliteit van de aan het bedrijf geleverde aardappelen in de prijs tot uitdrukking brengen en daarvoor is een objectieve kontrole in eigen huis noodzakelijk. Ook zal op Schouwen- Duiveland een groot aardappelrassenproefveld worden aangelegd. Er zullen o.m. proeven worden gedaan met het op verschillende afstanden planten van aardappelen, het spuiten op verschillende momenten en met verschillende middelen. Een en ander werd ons verteld door de heer A.W. Bierens die met ir. J. Boeve en D. Mooijaard deel uit maakt van de direktie van de Aardappel BV.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1985 | | pagina 8