Eerste oogstresultaten vallen niet mee Vraag naar graszaadhooi minder Eindelijk zomer.... De concurrentiepositie aardappelindustrie van de Ierse Eerste snede hooi van matige kwaliteit ti'ps korte wenken akkerbouw Vogelbesluit 1937 gewijzigd Wanneer we op een mooie zomer avond door THOLEN en ST. PHI- LIPSLAND rijden dan zien we op meerdere plaatsen weer al,, "zwart" land verschijnen. We doelen daarbij op land waar de eefcte vrucht al reeds is geruimd. In de meeste gevallen be treft het dan vroege aardappelland, maar ook sonservenerwten worden al geoogst en ondertussen is ook de graszaad oogst begonnen. Over de opbrengsten hebben we nog weinig optimistische geluiden ge hoord. De aanslag van de aardappels is niet groot en dat resulteert toch in een matige kg-opbrengst per ha. va riërend 15 tot maximaal 20 ton per ha. Als we dan verder deze tonnages vermenigvuldigingen met de vei- lingprijs die de afgelopen week zo rond de 30 cent per kg bedroeg dan komt het onderste regeltje niet best uit. Vooral niet omdat de kosten van het rooien en veilingklaar maken ook al gauw 2500,— per ha bedragen. De opbrengsten van de eerste con- servenerwten vielen evenmin mee. Trouwens onze verwachtingen in het algemeen zijn niet zo hoog gespan De zomer is in WEST ZEEUWS- VLAANDEREN eindelijk gekomen. Het is aan de ene kant plezierig, wanneer er te genieten valt van tem peraturen boven de 20 graden, maar voor sommige gewassen, zou enige koelte en een buitje geen kwaad kun nen. Vooral die percelen, die dit voorjaar het nodige water te verwer ken hebben gehad, maken nu een bonte indruk. In sommige percelen aardappelen is phytophytora gekonstateerd, de druk blijft steeds aanwezig en de bestrij ding, verdient dan ook volle aan- Onlangs is door twee Ierse instituten gezamenlijk een rapport uitgebracht over de concurrentiepositie van de Ierse aardappelindustrie. Hierin wordt met name de concurrentiepo sitie ten opzichte van Nederland on der de loep genomen. Onderstaand Inning superheffing weer uitgesteld De inning van de superheffing is op nieuw uitgesteld. Minister Braks heeft hiertoe vrijdag besloten omdat de zuivelfabrieken die de heffing moeten innen (of liever gezegd moe ten afhouden van het melkgeld dat aan de melkveehouder wordt uitbe taald) de zaak administratief nog niet rond hebben. De heffing wordt nu geïnd in de periode van 28 juli tot 11 augustus. Braks heeft tevens de Europese Commissie, het dagelijks bestuur van de Europese Gemeen schap, verzocht om uitstel van het afdragen van de heffing, de boete op te veel geproduceerde melk, aan Brussel. De verwachting is dat de commissie over twee weken akkoord zal gaan met uitstel van de afdracht tot september. Volgens de jongste cijfers moet er ongeveer 87 miljoen gulden superheffing aan Brussel worden afgedragen. Vrijdag 19 juli 1985 nen. Vanwege de vele plensbuien die we hebben gehad en de koude juni maand is de groei van vele gewassen nogal gestagneerd en heeft de struc tuur van de grond veel geleden. Dit laatste uit zich vooral in de bieten en de uien. Vele percelen bieten en uien vertonen geelachtige plekken en staan er wat "houterig" bij Vele col lega's hebben al geprobeerd om met mangaamsulfaat en met stikstof de kleur te verbeteren. We hebben achter de indruk dat dit tot nu toe over het algemeen maar matig is ge lukt. In de afgelopen week zagen we nog uien en bieten schoffelen (guilen zegt men hier) om wat lucht in de grond te krijgen. Op zichzelf wellicht een goed werk alleen het tijdstip is wat aan de late kant'. We hebben de indruk -maar we kunnen dat in vele gevallen niet hard maken- dat de bieten op ontsmet land aanzienlijk beter staan dan op niet ontsmette percelen. In de consumptieaardappelen komt in lichte mate phytophora voor. Het valt de laatste jaren niet meer mee om vrij te blijven van dit "kwaad"! dacht. Hier en daar zijn de combines weer het land in voor de eerste per celen graszaad, zodat oogst '85 be gonnen is. Hopelijk blijft het hierbij voorlopig, want een vroege oogst van de andere produkten zal de kg-op brengst niet ten goede komen. Dagen als het afgelopen weekend met temp. tussen de 25 en 30 graden Celcius forceren het afrij pingsproces. Op die bedrijven zonder onkruidproblemen en vroege gewassen, kan de akker bouwer energie opdoen voor de oogst. Men kan aansluiting zoeken bij de toeristenstroom in ons gebied of de stand van de gewassen bekijken in de ons omringende gebieden. In volgt een samenvatting van het rap port. Veranderingen in de gezondheids voorschriften voor planten sinds 1980 hebben een "vrijere" handel in aard appelen tussen Ierland en de andere EEG-lidstaten mogelijk gemaakt. Voor Ierland heeft dit betekent dat er meer aardappelen uit Nederland wer den ingevoerd. Nederland heeft een aantal voorde len ten aanzien van produktie en af zet. Deze voordelen zijn o.a. een ge schikter klimaat, een betere poot- aardappel (Bintje) en een betere be drijfsvoering. Te zamen zorgen deze voordelen voor opbrengsten die on geveer 50% hoger liggen dan die door goede Ierse telers worden behaald. Wanneer de aardappels eenmaal ge rooid zijn kunnen zij in Nederland op een efficiëntere wijze op de markt worden gebracht en zijn de afzetmo gelijkheden groter. Bovendien bes taan er verschillende contractvor- men en zijn de opslagfaciliteiten be ter. Om de Ierse aardappelindustrie concurerender te maken beveelt het rapport o.a. de oprichting aan van een handelsorganisatie met het doel een betere kwaliteit aardappelen on der een merk in de handel te bren gen. Terwijl ik dit schrijf schijnt de zon volop. Heerlijk na de vele weken van regen. De eerste snede gras is vlot verlopen. Daar er tegenwoordig meer gehakseld wordt door een kortere werkperiode kon er sneller worden gewerkt wat de kwaliteit ten goede komt Daardoor kan er weer sneller ander gras groeien. Pe eerste snede hooi is van zeer matige kwaliteit. De akkerbouwgewassen stonden in het begin redelijk maar door de aan houdende regen is dat er niet beter op geworden. Aardappelen valt nog wel mee maar dit weer vraagt er wel om bestrijding van de bladluis. Met de mais en biëteê is het minder goed. Er zitten veel slechte plekken in. Deze zullen zich niet gemakkelijk herstellen. Maar er kan nog van alles gebeuren eer het jaar om is. Met de EEG landbouwprijzen is het minder goed. De Europese Commissie wil de landbouwprijzen drastisch verlagen om dure overschotten weg te werken. Deze voorstellen zullen een storm van protest in de landbouwwereld tot gevolg hebben. De landbouworgani saties van de boeren gegarandeerd moeten blijven. Nu maar afwachten in hoeverre de Commissie het in de Landbouwraad gaat doen. Door de reeds geschetste vele regen in mei en juni is het spuitschema voor aardappelen ook nogal eens in het gedrang gekomen omdat het land onberijdbaar was, en dat is toch een kwalijke zaak, vooral in een pe riode met sterke loofgroei. Juist dan is het zaak om het nieuwe blad en stengels goed tegen de phytophora te beschermen. Het vliegtuig kan in zo'n geval dan wel eens uitkomst brengen, maar het ligt natuurlijk West Zeeuws-Vlaanderen is de be volking nu weer ongeveer verdub beld, voor ons gebied een goede zaak, maar enige voorzichtigheid kan geen kwaad. Uitbreiding van de recreatie binnen de huidige bestem mingsplannen geeft geen problemen, maar de ontwikkelingen van de laat ste maanden en de uitspraken van enkele gemeentebestuurders, doen vrezen dat West Zeeuws-Vlaanderen te gemakkelijk verkocht wordt voor recreatie. Enig evenwicht tussen wat wenselijk is, en acceptabel voor de niet-recreatieve sektoren blijft nood zakelijk. Uitspraken en ontwikkelingen van" Op 4 juli trad een wijziging van het Vogelbesluit 1937 in werking. Deze wijziging houdt onder meer in dat de aalscholver, de blauwe reiger, de sperwer en de slechtvalk voortaan niet meer tijdelijk onbeschermd kunnen worden verklaard. Feitelijk betekent dit een bevestiging van de huidige situatie. De laatste jaren is van deze mogelijkheid na melijk geen gebruik meer gemaakt. De maatregel geeft de minister van landbouw en visserij wel de moge lijkheid de knobbelzwaan en de Dit jaar heeft aangetoond dat ge draineerde percelen grasland een veel hogere opbrengst kunnen ge ven dan natte percelen. Ga eens kijken bij Uw buren hoe de drai nage is bevallen. Draineren kost geld, niet draineren kost vaak meer. Vraag advies aan Uw be- drijfsvoorlichter. In gebieden buiten een wettelijke verkaveling kan door vrijwillige kavelruil de perceelsligging sterk verbeterd worden. Probeer met drie of meer buren te ruilen. De kosten worden door de overheid betaald, kavelruil geeft een hoog rendement. Uw bedrijfsvoorlichter kan U hierbij helpen. Om de nawerking van reeds ges trooide stikstof goed te benutten, Bijna alle vroege aardappelen en groene erwten zijn in WEST-BRA- BANT-ZUID geoogst. Veel is er niet verdiend aan de vroege aardappelen omdat de prijs het liet afweten. Ook de kg.opbrengst is tegengevallen. De kg opbrengst van de groene erwten was goed, inede ook door de zeer goede weersomstandigheden van de laatste 3 weken. Het land dat is vrij gekomen was 2 dagen later alweer ingezaaid met hoofdzakelijk spercie- bonen. Op dit moment is er een begin ge maakt met het maaien van Italiaans raaigras voor zaadwinning. Over het algemeen wordt er, mits de zon het niet laat afweten, een gunstige op brengst verwacht. Ook wat de prijs betreft kan men spreken van enig optimisme omdat vorig najaar door de natte weersomstandigheden veel minder Italiaans is uitgezaaid en doordat de strenge winter in bepaal de gebieden nogal wat is uitgevroren. De vraag naar graszaadhooi is dit jaar minder dan voorgaande jaren; door de superheffing is op veel be drijven de melkveestapel met 10% verminderd en voor deze 10% moest meestal het extra ruwvoer aange kocht worden. voor de hand dat dan de vaste klan ten voorrang hebben zodat men ook dan toch al gauw een paar dagen te laat spuit. Naar onze mening staan de granen er in het algemeen goed voor, terwijl de ziektedruk tot nu toe wel meevalt, afgezien van de meeldauw in sommi ge rassen. Deze is echter goed te bestrijden geweest zodat we wel een goede graanoogst verwachten. de laatste weken over het landbouw beleid stemmen ons bepaald niet optimistisch. Hopelijk zal Brussel wel begrijpen, dat produceren bene den de kostprijs geen eeuwig duren de zaak kan blijven. Inkomenstoeslagen maken de poli tieke afhankelijkheid alleen maar groter, het is dan ook niet denkbeel dig dat inkomenstoeslagen de laatste kruimels uit de EEG-kas kunnen worden. Het is te hopen dat Andries- sen en zijn club dit ook beseffen, want sterk nadelige beslissingen voor de producent, zouden op langere termijn ook wel eens verkeerd voor de con sument kunnen uitpakken. Turkse tortel als onbeschermde vo gel aan te wijzen indien dit uit een oogpunt van schadebestrijding wen selijk is. De in ons land zeldzame klapekster zal niet langer als vogel voor de jacht kunnen worden gehouden. Het Vogelbesluit is voorts aangepast aan de EG-richtlijn over het behoud van de vogelstand. De al bestaande lijst van verboden vangmiddelen is daartoe aangevuld. Tenslotte maakt de wijziging het mogelijk dat vergunningen voor lan ger dan éen jaar worden verleend. kunt U vanaf begin augustus min der stikstof strooien. Voor een weidesnede is dan 60 kg zuiver stikstof of 225 kg KAS of 275 kg MAS per ha voldoende. Voor een maaisnede is resp. 300 en 350 kg voldoende. Bij herinzaai van grasland moet U een goed grasmengsel kiezen. Stêndvastige rassen met een goede resistentie tegen kroonroest ge nieten de voorkeur. Maak gebruik van de gegevens uit de rassenlijst. Er wordt veel reclame gemaakt voor tetraploide grasrassen. De groei en smakelijkheid zou beter zijn. Nadeel is de gevoeligheid van betreding. Kijk in de rassenlijst welk gras voor Uw bedrijfsom standigheden het beste is. C. Peters Rit C.R.-Tilburg Enige terughoudendheid bij de aan koop van ruwvoer is er toch wel om dat de le en 2e snede weidegras goed de kuil zijn ingegaan en omdat de snijmaïs er bijzonder goed voorstaat. Vooral de vroegst gezaaide snijmaïs zal bij normale weersomstandighe den zwaar worden. Alle melkveehouders van Nederland hebben van minister Braks een brief gekregen waarin de inning van de superheffing wordt toegelicht. Eind juli begin augustus zal nu de heffing plaatsvinden. Bedrijven met de hoogste overschrijding zullen een korting op de heffing krijgen omdat anders veel van deze bedrijven in ernstige financiële moeilijkheden zullen komen. Boeren die zich netjes aan hun quotum gehouden hebben en zelfs vaak onder hun toewijzing ritten (onderschrijders) zien dit met lede ogen aan. Deze onderschrijders hebben er wel voor gezorgd dat de overschrijders 68 miljoen gulden minder aan heffing hoeven te beta len op een totaal verschuldigde su perheffing van 155 miljoen. De ver wachting van verschillende veeboe ren is dan ook dat de verrekening van de superheffing nog heel wat voeten in de aarde zal hebben. De slachtprijzen van rundvee zijn op dit moment ronduit slecht. Vooral de kg.prijzen van goedsoortige stieren. Het is de laatste jaren een tekenend verschijnsel dat het slachtvee in de vakantieperiode slecht betaald wordt. In de stierenmesterij worden het gehele jaar door stieren afgele verd. Door de lage prijzen in het zomersei zoen wordt nu op veel mestbedrijven de afmestperiode verlegd zodat de af- leveringspiek zal komen te liggen in het najaar en voorjaar. De handela ren blijven er nogal nuchter onder en herhalen dan hun spreuk: "Vrouwen bloot, handel dood". PHYTOPHTHORA IS AL OP VEEL percelen waargenomen. Kontroleer de percelen regelmatig en voer bespuitingen op tijd uit. Komt er een aantasting voor, pas dan enkele bespuitingen kort na elkaar toe. Verwijder aangetaste planten of spuit ze dood. HET BEREGENEN VAN AARDAPPELEN verhoogt de kans op een Phytophthora-aan- tasting. Voer tegen deze ziekte kort vóór het beregenen een bes puiting uit. Schiet de Phytophtho- ra-bestrijding er bij in vanwege de drukte, laat dan het vliegtuig de bespuiting kort na het beregenen uitvoeren. DRAINEREN MOET PLAATSVINDEN als de grond droog is. De komende maanden zijn daarom voor dit werk het meest geschikt. Maak tijdig een afspraak met Uw drainage-bedrijf, zodat het werk onder goede om standigheden kan plaatsvinden. Dl EP WOELEN IS SLECHTS zelden rendabel. Soms kan het goed zijn een ploegzool te breken. Wilt U gaan woelen, kijk dan eerst of er een ploegzool aanwezig is. A Is U een mes door de wanden van een profiel-kuil trekt kunt U pre cies voelen of er een verdichting aanwezig is. Is dit het geval, woel dan net onder de ploegzool door en werk altijd onder droge omstan digheden. IN SEKTEN EN PLANTE- ZIEKTEN komen altijd onver wachts. U weet nooit van tevoren of ze schade in Uw gewas aan richten. Wilt U niet voor verras singen komen te staan, dan zult U regelmatig Uw gewassen moeten kontroleren. 7

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1985 | | pagina 7