Groeiresultaat snijmais zal tegenvallen. Moeten we kost wat kost 10 ton halen? Gunstig weer voor hooiwinning Af en toe een buitje nodig.. De nieuwe Europeaan eet spruiten... Na een loommakende warmte is er een frisse wind gaan waaien in de WESTHOEK. Deze frisse wind kwam samen met een storing die noch onweer, noch regen gaf. Omdat de littekens van te zware regenval op sommige plaatsen nog steeds te zien zijn, waren we blij dat de storing zo aan ons voorbij trok. De afgelopen veertien dagen hebben we voortreffe lijk groeiweer gehad. Toch blijven de bonen die te veel regen kregen, een somber gezicht houden, en heeft ook de kou er aan mee gewerkt dat er geelachtige strepen door de bonen lopen, en die zullen het niet meer halen. Dat zien we ook in de blokken bieten; daar waar waterplekken ge staan hebben, akelige kleine gele planten, waar niets van terecht komt. Gelukkig zijn de plekken niet zo groot en komen ze niet in de hele Westhoek voor. De rest van de per celen bieten zijn geweldig gegroeid en halen het bierkruikje met Steen- bergse kermis. In de eerste volle week van juli rond diezelfde kermis werd vroeger het eerste vlas getrok ken. Nu zien we in de vroege mor genuren een blauw waas boven het vlasblok hangen. Teken dat er nog steeds bloemetjes één dag de kleur van de polder mee bepalen. Het zal niet lang meer duren of het gaat over in het groen van de zaadbolletjes en de stengels, waaronder het lint goed opgeborgen zit. Het vlas dat ik gezien heb, heeft een mooie lengte, 9 han den lang. Het blauwmaanzaad laat z'n laatste bloemen zien. Het blauw wit zal spoedig veranderen in het groen van de zaaddozen. Terwijl de karwij door de maaimachine geveld is. Op keurige rijen gelegd en afge lopen zaterdag zag ik de kombines over het land gaan. De eerste oogst is binnen, als we het hooi niet mee re kenen. Ook liggen er percelen gras zaad af. Als het droge weer aan houdt, zal ook hier snel een dorsda- tum vastgesteld worden. We zijn be nieuwd naar opbrengstgegevens omdat deze eerste graszaadsoorten een allerbelabberste bloeitijd heb ben gehad. Wat dat betreft komen de latere soorten er beter af. De tarwe bloeit ook nog en geeft over het al gemeen een goede volle stand té zien. Hier en daar wordt zo intensief ges poten dat je je afvraagt waar we mee bezig zijn. Moeten we kost wat kost 10 ton halen? Steeds maar meer ki lo's, steeds maar minder geld. fk hoop dat onze tarwestudieklubs alles mee zullen nemen. Dat alle kosten zorgvuldig opgeteld worden. Omdat Officieel is de bouwvakantie aan ge broken in MIDDEN EN OOST BRABANT. Deze keer is het vrij laat in de tijd van het jaar. Een en ander is een gevolg van de vakantiespreiding over geheel Nederland. De vakantie gangers vertraekken in grote getale naar zuiderlijke streken. Voor de thuisblijvers, onder wie een groot aantal agrariërs zijn de omstandighe den betreffende het weer minder gunstig verlopen. Vooral de maand juni heeft ernstig teleurgesteld. Grote hoeveelheden neerslag, weinig zon, zeer slechte groeiresultaten van de gewassen. Ongunstige omstandigheden voor de voederwinning. In de tweede helft van juni waren de omstandigheden zo slecht, dat menig veehouder zijn vee voor een aantal dagen noodged wongen opgestald heeft. Gelukkig heeft deze opstalling niet zo lang ge duurd. De geringe voederraden la ten dit eigenlijk niet toe. In vergelijking met andere jaren is de we niet in de cirkel terecht moeten komen van steeds naar meer tonnen per HA en naar lagere financiële re sultaten! De pootuien liggen op sprei: Ho- penlijk niet voor te lange tijd. Dat is nooit een goed teken, want dan is de prijs niet best. Na het uien-drama van '84 hebben de uientelers wel een opkikker nodig. Dat zit er tot nu toe overigens niet in. Niet een paar regels aan het produkt aardappel wijden, dat kun je als Westhoek-schrijver niet maken. De aardappel bepaalt immers bij heel veel bedrijven de financiële plus of min van het geheel. Op een enkele uitzondering na ligt er een goede aardappeloogst, maar je hoort nog niet over verkoop. Niet per kilo, ook niet per HA. Zo zitten we dus midden in de zomer. De oogst is begonnen. We schrijven 15 juli op WALCHE REN en er is in onze omgeving in de maand juli nog geen regen van bete kenis gevallen. De grond wordt weer droog. De gewassen hebben moeite om hun dagelijkse portie vocht uit de grond te halen. Op vele percelen zien we weer flinke scheuren ontstaan in de grond. Dit bevordert de luchttoe- treding en daardoor de zuurstofvoor ziening van de wortels en andere or ganismen in de grond. Door deze gunstige invloed en het warme weer zien we dikwijls een goede groei van de gewassen. Tot op heden valt het in ons gebied mee met de schade aan de gewassen door te natte plekken in de percelen enkele weken geleden. Wel zagen we wat droogteverschijnselen o.a. slapen van de suikerbieten. De oorzaak blijkt aantasting door bietencyste- naaltje. Ook bij de aardappelen komt er wat slaphangend blad voor tijdens felle zonneschijn. Overigens komt het droge weer en niet te natte nachten heel goed van pas voor de aardappeltelers. Op veel percelen werd een niet onaanzienlijke bes metting met Phytophthora waarge nomen. Dank zij een tijdig ingrijpen door bespuitingen met de daarvoor geëigende middelen en het huidige droge weertype lijkt het er op dat deze gevreesde schimmel geen voet aan de grond krijgt. Toch zullen we attent moeten blijven om het gewas nog 6 weken gezond en groen te houden. De kilogrammen aardappe len moeten in de komende tijd groeien. Dit vereist een gezond blad apparaat. Er zijn ondertussen op slagaardappelen met stortgrond ra- dikaal verwijderd. Toch zagen we nog enkele storthoopjes met opslag. Een feit is in ieder geval dat de phy tophthora bestrijding er niet goed koper op is geworden. Dikwijls is veel intensiever gespoten met een duurder middel. De luisbestrijding in de bieten en granen vroeg ook de nodige aan dacht. In de bieten komt hier en daar nogal wat zwarte luis voor. Daar waar zuigschade van betekenis te zien was is een bestrijding uitge voerd. De meeste percelen granen zijn ook zodanig door luizen aange tast dat een bestrijding nodig bleek. Overigens heeft de tarwe onder gun stige omstandigheden gebloeid. Het aantal bloeiende velden blauw maanzaad is in ons gebied niet groot. We hebben genoten van de intens blauwe kleur bij de bloei van het vlas. Ook de erwten bloeiden met een helderwitte kleur. Zon en warm te hebben hierop zeker een gunstige invloed. De oogst van het graszaad is weer begonnen. We zagen dat de eerste percelen veldbeemdgraszaad gedorst zijn. De maaidorsers zijn weer van stal gehaald. Ze zullen weer in het veld te zien zijn tot de laatste Het weer is de laatste weken omge slagen, zo niet doorgeslagen naar ongekende hoogten. De gewassen groeien op het moment dat ik dit schrijf, goed door. Ze zouden, in veel gevallen, wel weer een buitje kunnen gebruiken daar ze het anders hier op ZUID-BEVELAND wat laten zitten. De aardappelen hebben dit jaar, door het vele water van 't voorjaar en de niet altijd zo'n beste struktuur, erg oppervlakkig geworteld. Zuurstofge brek door een dichtgeslagen grond zal er ook niet positief zijn. Al met al betekent dit dat we de komende we ken af en toe een buitje nodig zuilen hebben anders laten een aantal ge wassen, niet alleen aardappelen, het vroeg zitten. Dat gaat natuurlijk ten koste van de opbrengst. Buiten staanders zeggen dan al gauw dat het nooit goed is. De gewassen staan er, naar ik dacht, verder gezond bij op Zuid-Beveland. We hebben de ziek tes, ondanks het weer, toch aardig onder de knie kunnen houden. Wat voorraadvorming zeer gematigd. Ei genlijk had zich in de tweede helft van juni een tweede maaisnede aan moeten dienen. Helaas is dit tijdstip aanzienlijk verlaat. De groei is op de lager gelegen percelen teleurstellend. De grond is veel te koud. Dit is ook van toepassing op de snijmais. Van wege de regeval is de grond dichtgeslagen' en enorm hard ge worden. Op sommige perselen heeft men de grond losgemaakt. De. één gebruikt en kultivator met aanpas sing van de tanden in de rijen. De ander gebruikt een schoffelmachine. Men probeert hiermede de groeiom- standigheden te verbeteren. De ene keer is het resultaat gunstiger dan op een ander tijdstip. Gezien de ont wikkelingen van de snijmais van de laatste weken moet men. rekening houden met tegenvallende groeire sultaten. De maand juli heeft enigsins een ommekeer gegeven. De weers omstandigheden werden aangena mer en stabieler. De grote hoeveel heden water verdwenen vrij snel. Op beperkte schaal werd hier en daar wat gemaaid en geschud. De hoe veelheden bestemd voor de kuil zijn zeer beperkt. Over het algemeen voldoende voer voor beweiding van de veestapel. De laatste weken is de superheffing op de melk extra in de belangstelling gekomen. Zelfs de landelijke pers heeft zich er de laatste tijd mee bezig gehouden. De minister van land bouw wil ieder overschrijding gaan belasten met de heffing. Door in voering van een progressief opge bouwd stelsel worden de grotere be drijven zwaarder belast dan de klei nere bij overschrijding van hun quo tum. Grove overschrijders kunnen in aanmerking komen voor een niet- belaste meïkhoeveelheid van maxi maal 30.000kg. Heeft men na de niet-belaste meïk hoeveelheid nog meer melk gele verd, vallend onder de heffing, dan is deze eveneens belast. Volgens de landbouwpers gaat de inning van de superheffing plaatsvinden voor het eerst voor de melk geleverd in de periode van 14 juli tot en met 27 juli. Dit komt tot uitdrukking in de melkgeldafrekening van DMV- Campina, die uitbetaald gaat wor den op 23 augustus. In de dagblad pers van zaterdag 13 juli verscheen een bericht dat de inning twee weken uitgesteld zal worden. Dit zal dan merkbaar worden op de melkafre- kening die op zes september uitbe taald wordt. Dit zou noodzakelijk zijn i.v.m. het admisistratief verwerken van de ge gevens van de diverse zuivelfabrieken. Het is opmerkelijk dat een dergelijke zaak in het komputertijdperk van nu nog zoveel problemen kan geven. stambonen gedorst zijn. Voor de veehouderij was het de laatste weken gunstig weer wat be treft de hooiwinning. Er is kwalitatief best hooi gewonnen. De grasgroei laat het nu wat afweten. Zo hier en daar loopt het vee in kale weiden. Deze leveren dikwijls, hoewel wei nig, kwalitatief nog goed gras, zeker op de vochthoudende komgronden. Een aantal jongeren heeft een dag rondgekeken in de Zuidelijke Fle- vopolder. Enkele reeds daar gevestig de Walchenaren werden bezocht. Een dergelijke exkursie geeft veel inzicht in de mogelijkheden en de problemen die daar zijn. Het kan een aanleiding zijn om vooral de mogelijkheden no^ eens wat nader onder de loupe te ne men. de Phytoftorce betreft zitten we in de goede hoek. Er zullen misschien wel een aantal percelen zijn met een lichte aantasting maar we zijn toch, tot nu toe, goed weggekomen als men dat vergelijkt met andere ge bieden in het Zuid-Westen. Wat nu ook goed wil lukken is onkruid hak ken in bieten en uien. Het sterft nu snel df. De eerste oogstwerkzaamhe- den staan ook weer voor de deur. Het eerste graszaad is reeds gemaaid. Het wordt dus tijd om ons ook daar weer klaar voor te gaan maken. Maaidor sers klaar zetten en afstellen en de zijschotten weer op de wagens. Als laatste wil ik dan nog iets schrij ven over de veiligheid en dan speciaal ten aanzien van de kinderen die nu vakantie hebben en die doorbrengen thuis of bij de familie op de boerderij. De kinderen spelen op en om de boerderij wat soms gevaarlijk kan zijn. Maar ze helpen graag, zeker als er trekkerwerk te doen valt. Laat het een leuke vakantie zijn en blijven!! Momenteel is het nog wel de mooiste tijd van het jaar in de polders. Vooral 's morgens vroeg en 's avonds laat is het een lust om vanaf de dijken de gewassen te bekijken. Afgelopen winter is er veel ge praat over "de kleine gewassen" en over een nieuw vervangend vierde gewas. Een konklusie is er niet uit gekomen, maar wel de mening, dat de "kleine gewassen" op de kleinere bedrijven moeten blijven en dat is veelal wel ge beurd. Wat er in ons bouwplan 1985 nu speciaal gewijzigd is, kunnen we niet zo direkt zeggen. De erwtenteelt is weer wat toege nomen en bij de konserventeelt zien we nu het ene perceel al ge oogst, terwijl het andere nog vo lop in bloei staat. Na de vroeg geoogste konserven erwten kun nen we nog met sukses bonen zaaien. Deze zijn na zeventig da gen weer oogstbaar en zodoende zijn er twee saldo's op het zelfde perceel in een jaar te vangen. Voor zo'n truc moet je dan wel kunnen beregenen met zoet wa- reawater, want er mogen geen groeidagen verloren gaan. In de Peel wordt tegenwoordig goed geboerd dankzij veel mest en veel zoet water. Het Westland drijft op water van le kwaliteit en op glas van de warenhuizen. Zo weten zij op een klein areaal een goede boterham te verdienen. Nu leeft bij ons de vraag wat voor troeven er in ons gewest nog onder tafel liggen. Na de tweede wereldoor log stak menige oudere boer nog een lap boomgaard in voor één van zijn zonen. Dit is nu geschie denis en weer lang achterhaald. Thans groeien en rond BAREN- DRECHT geweldige oppervlak ten spruiten en vergeet niet, dat deze teelt volledig gemechani seerd is. Meerjarige plant- en oogstmachines zijn er al te kust en te keur en met sukses worden er al spruiten ter plaatse gezaaid met een zaaimachine welke twee zaadjes bij elkaar legt. Verder kunnen er vele chemische mid delen op losgelaten worden. Hier ligt een toekomst voor de loon werkers en voor de nieuwe veiling in Zeeland. De nieuwe Euro peaan eet spruiten vanaf half au gustus tot half mei. Momenteel alleen nog maar verse spruiten, maar bepaalde nieuwe rassen schijnen ook goed geschikt te zijn om in te vriezen. In onze oude veiingen is daar ruimte genoeg voor en wie weet welke kansen er nog meer braak liggen. Op 25 juni j.l. zijn we nog naar KRUI- SLAD (gemeente Steenbergen) geweest voor het bijwonen van een demonstratie met spuitma- chines. Deze demonstratie werd gehouden van 13.30 tot 16.30 uur, wat veel te kort was. Een kleine 1000 bezoekers, een overladen programma en vele machines is de moeite van een bezoek waard. Toch moeten we wel vast stellen dat de organisatoren terug mogen zien op een geslaagde demon stratie. Bij de huidige boer is aan zoiets behoefte, want al zijn de spuitmiddelen nog zo goed als de apparatuur niet deugt of verkeerd staat afgesteld, dan zal het spuit- resultaat gewoon slecht zijn. Van BRABANT kwamen we in ieder geval wijzer terug en dat wil voor een ZEEUW heel wat zeggen. Op onze thuisreis over de SCHELDE hebben we maar besloten dat ZEELAND volgend jaar een dergelijke demonstratie moet or ganiseren en dan natuurlijk een hele dag. De rekreanten komen weer in grote getale onze provincie be volken en gelijk met hen ook vele luizen in onze gewassen. Eerstge- noemden zijn nog weken hier, maar de bladluizen populatie valt in de 2e helft van juli uit elkaar en spoedig is hun natuurlijke af braak een feit. NATUURLIJKE AFBRAAK Een bladluis in het land van Cad- zand vertoeft nu aan 't smalle strand Zij ziet daar meer in enkele weken zij raakt in de bieten uitgekeken Zand, zon en zout zijn voor een luis wat voor een rekreant is zijn twee de huis Vrijdag 19 juli 1985

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1985 | | pagina 6