nieuws uit brussel Braks brengt 60 miljoen extra mee uit EG Graanoverschot drijft EG en Amerika naar konflikt jan werts Graanprijsverlaging iets versoepeld - De Nederlandse landbouw krijgt geen twintig miljoen maar tachtig miljoen gulden uit de EG-kas als tegemoetkoming voor het afbreken van monetaire compensaties; - De prijsverlaging van de granen waartoe de Europese Commissie al eerder had besloten, wordt iets versoepeld; - Het buitenland (Engeland voorop) blijft in de Europese ministerraad tekeer gaan tegen de gastarieven voor glastuinders in Nederland. Mi nister Braks verwacht overigens voor komende herfst een prijsverlaging van het aardgas voor de tuinbouw van 45 naar 41 tot 42 cent; - Het "Groenboek" van Landbouwcommissaris Andriessen is op nogal wat verzet gestuit, ook binnen de Europese Commissie. De Neder landse Landbouwcommissaris onderstreept nu dat de werkgelegenheid in de land- en tuinbouw behouden moet blijven. Dat was aanvankelijk niet zo duidelijk zijn opzet. Dat zijn de belangrijkste conclusies na afloop van de EG-ministerraad van afgelopen week in Brussel, die voor het eerst dit halfjaar onder lei ding stond van de Luxemburger Marc Fischbach. Pas in september komen de ministers weer bijeen. Eerst sluiten de EG-kantoren wegens vakantie gedurende zes weken. In oktober zal de Europese Commissie voorstellen doen om tussentijds nieuwe instrumenten te krijgen ten einde de graanoverschotten en de alsmaar groeiende voorraden rund vlees te kunnen bestrijden. Ook komt Andriessen dan met een Europese opkoopregeling van melk. Voor deze drie urgente zaken wacht Andriessen zelfs de reacties op zijn Groenboek niet af. Toch verwacht minister Braks niet dat de graanpo- litiek deze herfst al voor de nu rij pende oogst nog weer aangescherpt zal worden. In de rundvleessector zijn wel dringend maatregelen nodig, omdat anders binnenkort alle koel huizen uitpuilen, aldus de Neder landse bewindsman. Voor het eerst namen ook de Spaan se en Portugese bewindsman/am bassadeur aan de ministerraad voor Landbouw deel. Ze stelden zich veel redelijker en pro-Europeser op dan de Britten en de Grieken destijds. Toen die arriveerden, zo herinnert minister Braks zich, zaten zij zich meteen overal mee te bemoeien en zelfs obstructie te voeren. Minister Braks was zelden zo ont spannen ("maar ik wil er niet al te triomfalistisch over doen") dan toen hij kon bekendmaken zestig miljoen gulden extra te hebben losgepeuterd voor structurele steun aan de vader landse landbouw. Inderdaad een niet gering bedrag in deze tijd van bezui niging. Braks 'toezegging betekent dat hij met instemming van. de Eu ropese autoriteiten over twee jaar gespreid voor 199 miljoen gulden hulp mag geven. Die zal geheel wor den besteed aan het structureel (op langere termijn) versterken van de positie van de agrarische bedrijfstak in Nederland. De uitleg is een beetje ingewikkeld. Vorig jaar moesten West-Duitsland en Nederland een deel van hun mo netaire compensaties (exportsubsi dies) afbreken. De Duitsers hebben toen, aanvankelijk tegen de zin van Brussel in, hun agrariërs ruimschoots gecompenseerd via de btw. Neder land mocht tijdelijk, naar rato, analo ge maatregelen treffen. In Brussel berekende men dat daartoe twintig miljoen gulden uit de EG-kas be schikbaar zou komen en Bfaks Vrijdag 19 juli 1985 mocht daar zelf dan honderd miljoen bijdoen. Aanvullend beraad heeft nu echter opgeleverd dat Nederland geen twintig maar tachtig miljoen uit Brussel krijgt. Van haar kant zal de Nederlandse regering ook nog eens honderdtwintig miljoen beschikbaar stellen. Het oorspronkelijke pakket van honderdtwintig miljoen gulden, te spreiden over drie jaar, wordt nu dus afgerond, tweehonderd miljoen in twee jaar te besteden. Daarbij denkt men aan een reeks projecten die variëren van b.v. het starten van maatregelen om de mestoverschot ten milieu-zuiver weg te werken, on derzoek naar verbeterde agrarische bedrijfsgebouwen, en hulp aan door de vorst getroffen fruittelers. Kort om, allemaal maatregelen die de Nederlandse agrarische bedrijfstak op langere termijn moeten verster ken. Graanprijzen Met veel geween en tandengeknars hebben met name de Duitsers, de Denen en de Grieken vastgesteld dat het recente Duitse veto tegen het verlagen van de graanprijzen niet heeft gewerkt. Landbouwcommissa ris Andriessen stelde vast dat de im passe in de ministerraad voortduurt. Daarop heeft hij een verklaring af gelegd. Ze komt erop neer dat, zo lang de ministers niet in staat zijn om tot besluiten te komen inzake de prijzen van granen, de Europese Commissie het bewind voert. De Duitsers liggen zoals gemeld dwars omwille van de inkomens van de ak kerbouwers die volgens minister Kiechle op basis van de 1,8 procent prijsverlaging met 6 procent zouden dalen. De Europese Commissie wil echter de graanprijzen verlagen met het oog op het verruimen van de afzet en het beteugelen van de overtollige pro- duktie. Aangezien de ministers geen besluiten hierover kunnen nemen, blijven de prijzen van granen globaal met 1,8 procent verlaagd. Om de Duitsers (waar dit politiek heel pijnlijk aankomt nu hun veto vruchteloos blijkt) wat tegemoet te komen, heeft Europese Commissie enkele voordeeltjes uit de prijzen- marathon die eerst verloren leken te gaan, nu toch opgenomen in haar interim-prijsbesluit. 1. Er komt komend voorjaar een speeiale mogelijkheid tot interventie (inlevering) voor drie miljoen ton zachte baktarwe. De prijs van deze hoogwaardige, voornamelijk Duitse en Franse kwaliteiten, ligt vijf pro cent boven de normale interventie prijs. 2. De termijn van betaling van inge leverd graan wordt in de hele EG teruggebracht van 120 - 140 dagen naar 90 - 120 dagen. Voor leveringen van "kleine boeren wordt het zelfs maar 60 dagen. Dit betekent al met al 0,5 procent hogere graanprijzen op. 3. De vochtgehaltes waaraan ingele verd graan moet voldoen worden dit seizoen niet gewijzigd. 4. Nederland mag de minimum aardappelprijs vaststellen op basis van de feitelijke interventieprijs voor de maïs. Er zal hier dus geen nadeli ge distorsie plaats kunnen vinden. In Brussel neemt men nu aan dat de stoom daarmee van de ketel is en de Duitsers zich bij de prijsverlaging neer zullen (moeten) leggen. De prijsverlagingen, inclusief die van kool- en raapzaad komen als gevolg van de genoemde versoepelingen uiteindelijk globaal neer op ongeveer 1 procent. De Duitse minister Kiechle bepleitte deze week hier een andere graanpo- litiek. Hij kritiseert echter het plan van Andriessen om een restrictieve prijspolitiek te voeren; de garantie prijzen af te bouwen en in plaats daarvan sommige boeren directe in komenssteun te verlenen. Volgens Kiechle is het nastreven van zulke politiek "een absolute illusie". De ministers hebben tenslotte, nadat zich deze zaak vijftien jaar heeft voortgesleept, een accoord bereikt over het wegnemen van handelsbe lemmeringen voor reeksen soorten verhitte melk. Het lijkt haast onvermijdelijk geworden dat een nog verder aangroei end overschot aan granen de Verenigde Staten en de Europese Ge meenschap naar een handelsconflict drijft. Dalende opbrengstprijzen en als gevolg daarvan het moeten uitwijken naar andere teelten zullen daarvan voor de akkerbouwers het gevolg zijn. De 1,8 procent prijs verlaging waartoe alle EG-landen behalve de Bondsrepubliek bereid zijn, lijkt dan ook nog maar het begin van een ander, meer marktgericht beleid van de overheid. Tot die conclusies kun je komen op grond van de reeksen redevoeringen, in de voorbije dagen afgestokén op enkele belangrijke conferenties. In Brussel liep onder auspicium van "World Grain Magazine" vorige week drie dagen een "Wereldgraan- conferentie". De week tevoren hield de Europese mengvoederindustrie FEFAC in Belgisch Knokke haar congres. Verder waren er redevoe ringen van landbouwcommissaris Andriessen voor de wereldvoedsel- raad in Parijs en de Amerikaans-Eu- ropese journalistenconferentie in Maastricht. De verhouding EG- Amerika kwam daarbij steeds weer aan de orde, want ook de Ameri kaanse minister van Landbouw John Block was hier van de partij. "Als er tegen juli van het komende jaar geen betere regels zijn voor de internationale handel in landbouw- produkten, dan zal de Amerikaanse regering met nog meer subsidies haar eigen landbouwexport gaan steu nen". Met dit dreigement vertrok de Amerikaanse minister van Land bouw Block uit de Belgische bad plaats Knokke. Enerzijds wil de Amerikaanse regering de Financiële steun aan de agrarische bevolking verminderen. Tegelijk zal zij een campagne starten om het door aller lei oorzaken verloren gegane aandeel van de VS op de wereldmarkt te her overen. "De komende jaren zullen wij een geweldig scherpe concurrentiestrijd op de internationale graanmarkten zien. Want de produktie van graan zal blijven toenemen, terwijl de vraag van importerende landen stagneert, danwel gaat dalen. Dit al les zal zich voltrekken tegen de achtergrond van een toenemende onevenwichtige regionale situatie op wereldschaal. Daar zullen de over schotten op de westelijke wereld (met name Europa, VS, Canada) toenemen. Terwijl in de ontwikke lingslanden de vraag afneemt". Daar stijgt de huidige importbehoefte van alreeds 100 miljoen ton jaarlijks bin nen enkele jaren nog eens met de helft. Maar ontwikkelingslanden kunnen hun behoefte in de toekomst absoluut onmogelijk betalen." Aldus dr. Rudolf Stoehr van "Toepfer In ternational" - Hamburg in zijn rede te Brussel. Kortom hier overschotten en ginds honger. Zijn schets van de toekomstige wereldbalans van de granen voor spelt magere prijzen, ook alreeds voor de rest van dit jaar. De totale oogst op de wereld van ruwweg 520 miljoen ton graan is alweer ander half procent hoger dan van vorige zomer, met name dankzij de Sovjet Unie en Canada. Daarentegen voor ziet dr. Stoehr een met zes tot acht procent dalende export op wereld schaal. Eind van dit jaar zal er een wereldtarwe-overschot zijn van 120 miljoen ton. Dat is bijna evenveel als de totale graanoogst van de tien EG-landen tezamen. Ook de voe- dergranenmarkt zou van de herfst overvoerd kunnen zijn. Maar hier houdt de Duitse inleider nog een ex tra slag om de arm vanwege het weer. In Knokke schetste mr. Carlo Tro jan, kabinetchef van landbouwcom missaris Andriessen, hoe de Europe se Gemeenschap als niet wordt inge grepen, opweg is naar graanoogsten, van 170 miljoen ton al in 1990 (dit jaar 130). Dit terwijl de vraag mo menteel bij ruim 110 miljoen ton ligt en in de toekomstige grotere ge meenschap tot 125 miljoen kan stij gen. Verliezers Uit het betoog van dr. Stoehr blijkt dat de Amerikanen niet voor niets moord en brand schreeuwen. Zij zijn de grote verliezers geweest, de afge lopenjaren. (Groten)deels overigens door hun eigen schuld: Het om poli tieke redenen stopzetten van de graanleveranties aan de Sovjet Unie; hun monetaire politiek met de dure dollar, die het Amerikaanse export- produkt dan ook weer duur maakt; de verminderde export naar China. Dat land koopt minder Amerikaans graan uit boosheid over de Ameri kaanse, verminderde import van Chinees textiel. Vanaf 1982 tot dit jaar beliep het Amerikaanse aandeel in de wereld export van graan 49 procent. Zeven jaar tevoren lag het nog op 53 pro cent. In die periode wist de Europese Gemeenschap haar aandeel met de helft te verruimen, namelijk door te stijgen van acht naar twaalf procent. Argentinië scoorde ook en ging van acht naar tien procent en Canada van twaalf naar dertien. Met name Argentinië zal, daartoe aangespoord door het Internationaal Monetair Fonds dat dit land financieel op de been houdt, een agressieve export- politiek blijven voeren. Bovenstaan de cijfers leren bovendien dat de Amerikanen overgeleverd zijn aan de exportprijzen, maar de Europea nen (nog) niet. Zij voeren immers slechts vijftien procent van hun oogst uit. Minister Block heeft aangekondigd de komende drie jaar voor maar liefst meer dan zes miljard gulden aan landbouwprodukten te zullen weggeven in landen die gelijk dan ook bij hem gaan kopen. Op vragen uit het Europese Parlement heeft Andriessen doen blijken niet in pa niek te raken na zulke mededelingen. Hij wijst er op, dat de Amerikaanse regering de uitgaven voor de land bouwpolitiek wil verlagen. De ga rantieprijzen voor diverse produkten (granen, zuivel, bloem, gevogelte) gaan duidelijk omlaag. Tegelijk wordt de export van die produkten door de overheid in de VS extra ge stimuleerd. Op korte termijn zal dit de wereld marktprijzen kunnen drukken (en dus de Europese export hinderen). Op langere termijn zal het Ameri kaanse beleid leiden tot een lagere produktie in de VS, waardoor die wereldmarktprijzen dan weer zou den stijgen, aldus Andriessen. Hij vindt het nu nog te vroeg om te gaan proberen de gevolgen van de Ame rikaanse politiek voor de Europese export te gaan becijferen. Intussen blijft de Europese Commissie er naar streven om geleidelijk aan (zie de la gere graanprijzen) de afstand tussen de Europese prijzen en die op de wereldmarkt te verkleinen. Andriessen's bijna laconieke reactie op de Amerikaanse dreigementen wordt verklaard met diens streven alles te doen om het conflict niet op de spits te drijven. "In een handels oorlog staan de Amerikanen aan de sterkste kant", zo zegt landbouwmi nister Braks. Daarom had hij de graanprijzen net als Andriessen lie ver met ruim drie procent verlaagd. Dit als signaal naar zowel de Euro pese telers als de jaloerse concurren ten elders, die ons vanwege het ge zamenlijke Europese geïntegreerde landbouwbeleid benijden. GATT; de sleutel Wie voor de nabije toekomst de af loop van het Amerikaan-Europese touwtrekken wil volgen doet er goed aan krantenberichten te lezen over het GATT. Dat belangrijke interna tionale akkoord over handelstarie ven te Genève is eigenlijk de enige vluchtweg waarop de concurrerende landen hun meningsverschillen zon der te botsen kunnen vermijden. Onder leiding van de Nederlandse directeur-generaal Landbouw ir. A. de Zeeuw was onlangs in een GATT-comité al in principe over eengekomen de kwestie van de al sedert jaren omstreden exportsubsi dies in de agrarische sector opnieuw te gaan bespreken. Bij toekomstig GATT-overleg zal de EG echter vasthouden aan haar be kende systeem van importheffingen en exportsubsidies. Zoals hier al eerder uitvoerig is be schreven, heeft de Franse president Mitterrand op de economische top conferentie van Bonn echter tegen gehouden dat binnenkort in het GATT dat beraad zou worden ver diept. Als reactie daarop storten de Amerikanen met extra grote subsi dies nu hun granen en mogelijk ook zuivelprodukten uit over Noordafri kaans Algerije Dat land koopt tot nu toe voornamelijk massaal in bij Frankrijk (ook in Nederland). Het laatste nieuws is nu dat minister Block laat doorschemeren zijn weg- geef-actie in Algerije en elders nog wel even te willen opschorten. Dit in geval de Europeanen alsnog in het GATT op afzienbare termijn be sprekingen over het toekomstige ex portbeleid willen beginnen.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1985 | | pagina 5