M.A. Geuze topfokker op Schapenkeuringen te Tholen Produktschap voor Vee en Vlees: interimwet begint effekt te sorteren 10.000 britse pond recordbedrag voor belgisch wit blauwe stier Nederlands uienseizoen van start Groeiende varkensproduktie in de Gemeenschap in 1985/86 Bij de feestelijkheden rond de 500-jarige smalstadsrechten van de ge meente St. Maartensdijk, zijn in samenwerking met de kommissie 'Thoolse Dagen" op 22 juni en 18 juni j.l. keuringen voor fokschapen gehouden, uit de regio Tholen en St. Philipsland van het Nederlands Texels Schapenstamboek afd. Zeeland. Beide dagen werden begun stigd door goed weer en een grote publieke belangstelling. Rechts kampioenram 3383-0314 van M.A. Geuze te Oud-Vossemeer. Links 1548-0228 van DJ. van Gorsel uit Tholen Op zaterdag 22 juni was de keuring op de haven voor "certifikaatwaar- dige" bedrijven (zwoegerziekte vrij) waar 4 inzenders ruim 100 dieren bijeenbrachten. Deze fokdag was de eerste regionale keuring voor certifi- kaatwaardige bedrijven in Zeeland. Op vrijdag 28 juni was op de markt een keuring voor niet-certifikaat- waardige bedrijven. Negen inzen ders hadden 110 dieren ingezonden. Keuring "certifikaatwaardige" be drijven RAMMEN Bij de oude rammen stond aan kop 3383-0314 fokker Gebr. Peyenburg, Oirschot en eigendom van M.A. Geuze, Oud-Vossemeer. Een zware, wat gespan nen ram met beste bespiering in kop. Deze ram werd later uitgeroepen tot kampioen. Op de 1B plaats stond 1504- 0118, fokker J. Mol, Ambt. Delden, eig. P. van Hemert - M.A. Geuze. Een typische ram met een beste huid, die in zijn geheel iets meer ontwikkeld kon zijn. Bij de 1-jarige rammen werd de eerste plaats bezet door 1548-0228 (fokk. E.B. Aen) eig. D.J. v. Gorsel, Tholen, een goede evenredig gebouwde ram met een goede vacht die later reserve-kampioen bij de rammen werd. 1B werd 3383-0707 (fokk. Peynenburg) van S. Rijnsberg- Smits, St. Annaland, een goede ram die in de achterhand even mooier is dan in de voorhand, verder in deze rubriek nog en kele goed typische rammen met beste huiden waarvoor deze fokdag nog wat te vroeg kwam. OOIEN Het aantal oudere ooien was groot maar Perspektief In de komende maanden is een ster ke toename van het aanbod te ver wachten in België, Denemarken, Engeland en Duitsland alsmede ook in Nederland. Voorts zal de markt de invloed on dergaan van de seizoenmatige druk op het verbruik in de zomermaan den. Voorts is er de verdere afbraak van de mcb's per 1 augustus. Gun stige faktor is de beschikbaarheid van veevoedergrondstoffen. Probleem van grote importantie blijft de 40.000 ton vlees die in België in partikuliere opslag ligt, waarvan 50% afkomstig uit de besmettingszö- ne met Afrikaanse varkenspest. De vraag is wat moet er met een dergelijk kwantum gebeuren, nadat dit eerst bij een zeer hoge tempera tuur is gesteriliseerd. Ingeblikt komt die 40.000 ton vlees in de benen neer op 30.000 ton, een produktie van een niet geringe fabriek. Er ontspon zich hierover enige dis- kussie die vrij algemeen leidde tot de konklusie dat de beste oplossing zou zijn dit vlees te vernietigen. Voorts moet er vanaf augustus nog 20 tot 25.000 ton elders in de Ge meenschap (gezond) partikulier op geslagen vlees uitgeslagen worden. wel goed van kwaliteit met 4225-0069 van D.J. van Gorsel op kop, een vastgebouw- de luxe ooi met een beste kop en een goede bespiering, deze ooi werd later kampioene. 3649-0029 van dezelfde eigenaar werd 1B geplaatst, een beste ooi met wat minder droog beenwerk. De 2 rubrieken eenjarige ooien waren wat kwaliteit betreft wat minder dan de ou dere met bij de even nummers op kop nr. 3630-0052 van P. v. Hemert, Stavenisse, een luxe ooi met een wat lichte hals en bij de oneven nummers 3635-0008 van S. Slachtrundermarkt In de afgelopen maand deed zich een daling voor van de prijzen van koei en en stieren, waarbij een einde is gekomen aan de uiteenlopende prijsontwikkeling van koeien en stieren. Voor de stiereprijzen zijn inmiddels de prijzen tot het diepterekord van vorige zomer gedaald. Aan slachtkoeien worden 20 tot 30% minder aangevoerd dan vorig jaar, doch de aanvoer van stieren is be langrijk hoger. In het tweede kwar taal zijn naar raming 15 tot 20% meer stieren geslacht. De voorraden in de Gemeenschap bij de interventie lig gen al weer boven de 700.000 ton. De verkoopmogelijkheden van dit vlees zouden aanzienlijk verbeterd kun nen worden, indien die ontbeend was ingeslagen. In Nederland zal in de komende maanden ongeveer 30.000 ton rund vlees uit andere lidstaten worden in geslagen. De uitvoer van rundvlees naar derde landen is meer dan gehalveerd. Kalverprijzen hoger De prijzen voor gemeste kalveren liggen aanmerkelijk boven die van vorig jaar. Dat gold ook voor geslachte kalve ren. Rijnsberg-Smits een vastgebouwde ooi met een goede vacht. De tweetallen waren matig van kwaliteit met op de eerste plaats een inzending van M.A. Geuze, O.V. OOI LAM(MEREN) De rubriek "ooi met twee ooilammeren" werd aangevoerd door een inzending van M.A. Geuze, een wat gewone ooi met best typische lammeren. Ook de rubriek "ooi met twee ramlammeren" was een over winning voor M.A. Geuze met opvallen de lammeren bij een goede moeder. Bij de rubriek "ooi- met ooi- en ramlam" werd als eerste geplaatst een inzending van M.A. Geuze, die zodoende een grote in breng had op deze keuring. De rubriek "oudere ooi met één ooilam" werd aangevoerd door 3626-0100 van M.A. Geuze, een nog wat schrale zwaar Kortere aanvoer in nuka's leidde tot prijsstijgingen in de orde van grootte van 50,— tot 125,— Tot 7 juni werden ongeveer 50.000 nuka's ingevoerd, 30.000 meer dan vorig jaar. Wolvee De prijzen van lammeren liepen sei- zoenmatig op. Het aandeel levende uitvoer ligt op ongeveer twee derde van het aanbod, dat is twee maal zo veel als vorig jaar. Ooipremie De ooipremie 1984/1985 bedraagt ƒ38,46. Deze zal eind juli/begin au gustus worden uitbetaald. Er zijn in Nederland 9586 aanvragen inge diend, betrekking hebbende op 313.415 ooien/ooilammeren. In Engeland is onlangs niet min der dan 10.000 Britse pond of ongeveer 45.000,— neergeteld voor Lawns Blue Peter, meteen een wereldrecordbedrag voor een stier van het Belgische Witblauw ras. Deze stier was dan ook de blik vanger op de stand van de British Blue Cattle Society tijdens de Royal Show. Het zal bovendien niemand verwonderen dat deze verkoop nogal wat aandacht kreeg in de Britse pers. Vader en moeder van de stier zijn Loulou De Vyle Tharoul en Friejante de St.-Fontaine. De verkoper was Tom Ashton-Orrell Nr. Wigan Lane en de nieuwe is Mr. Fairbank-Halifax-Sower- bridge. gebouwde ooi met best beenwerk die later het reservekampioenschap zou veroveren. In de rubriek "ooi met één ramlam" stond 3626-0203 van M.A. Geuze aan de kop. De moederdieren van de eenlinglamme ren waren in goede konditie en van goede kwaliteit wat tot uiting kwam bij de kam pioenskeuring waar veel van deze dieren meeliepen. De laatste rubriek ooi met lammeren was die van de eenjarige met op de eerste plaats een best stel van Rijnsberg-Smits direkt gevolgd door een stel van D.J. van Gorsel waarbij het zeer jonge ramlam opviel, wel een nuttige rubriek deze een jarige moeders maar niet altijd eenvoudig te plaatsen door de meest jonge leeftijd van de lammeren. AFSTAMMELINGEN VAN 1 VADER Niet minder dan 9 groepen stonden op gesteld bij deze rubriek. Op de eerste plaats stond de groep van de ram 3356- 0082 van M.A. Geuze, Oud-Vossemeer, met kwalitatief beste lammeren. Ook de tweede plaats was voor een groep van deze ram van dezelfde eigenaar' Bedrijfskollekties Bij de bedrijfskollekties werd als eerste geplaatst de bijzondere uniforme beste groep ooien van D.J. van Gorsel. De 2e plaats was voor een groep ooien van M.A. Geuze. Het beste ramlam Het aanwijzen van een beste ramlam is altijd voor zowel inzenders als publiek een ware happening. Hieraan deden een 20-tal goede tot beste ramlammeren aan mee. Uiteindelijk werden de volgende 3 als beste aangewe zen: 3626-0298 van M.A. Geuze, een luxe ramlam met veel type en een beste kop. 3626-0323 van M.A. Geuze een wat zwaarder ramlam met een kleine bemer king op staart en hals. 3649-0099 van D.J. van Gorsel, een evenredige ramlam' met een beste kop die verder iets ondiep aandeed. VERSLAG KEURING "NIET CERTI FIKAATWAARDIGE" BEDRIJVEN Bij de oudere rammen werden een aantal zeer goede rammen voorgebracht. IA werd geplaatst de ram 3626-0099 (fokk. M.A. Geuze, Oud-Vossemeer) van G.M. Geluk en A. Pot, St. Annaland; 1B werd 2034-0251 (fokk. B. van Genderen,,Ne- derhemert) van W.K. Pot-Boeke, St. Maartensdijk. Importbehoefte granen Sovjet-Unie in 1985/1986 aanzienlijk kleiner Het Amerikaanse ministerie van Landbouw raamt de invoerbehoefte aan granen van de Sovjet-Unie in het seizoen 1985/1986 op "slechts" 37 miljoen ton of 18 miljoen ton minder dan de invoer in 1984/1985. Dat houdt verband met een te verwach ten graanoogst in de Sovjet-Unie in de orde van grootte van 195 miljoen ton of 25 miljoen ton meer dan vorig jaar. Tarweoogst Australië De tarweoogst in Australië zal in het seizoen 1984/1985 (oktober/sep tember) naar raming van het Ameri kaanse ministerie van landbouw rond 18,7 miljoen ton opgeleverd hebben. Voor 1985/1986 verwacht het minis terie een opbrengst van 17 miljoen ton. In 1983/1984 bereikte de tarweoogst een rekord-omvang van 21,8 miljoen ton. Uitgevoerd werd in 1984/1985 15,6 miljoen ton tarwe. De uitvoer van gerst bedroeg in de eerste 10 maan den van 1984/1985, dat is tot eind april 4,37 miljoen ton wat ruim 80% meer is dan vorig jaar. De belangrijkste afnemers waren Saoedi-Arabië met 1,82 miljoen ton, de Sovjet-Unie met 0,75 miljoen ton en Japan met 0,47 miljoen ton. Het Nederlandse uienseizoen '85/'86 is alweer van start gegaan. Dinsdag, 9 juli jl. werden de eer ste plantuien verhandeld voor ruim 20 cent per kg veldgewas. Vanaf deze week zullen we u weer wekelijks op de hoogte houden van het prijsverloop van de Nederlandse uien. Beide goed ontwikkelde dieren, met goed type en beenwerk. Later op de middag werden deze rammen uitgeroepen tot kampioen en reserve-kampioen, waarmee de kampioen zijn titel prolongeerde. Bij de 1-jarige rammen kwam de ram 3631-0098 van fokker-eig. M.C.J. Kosten, Tholen op de IA plaats. Een ruim ont wikkelde ram, die wat adel miste. 1B werd 3638-0076 (fokker J.V.W. Scheer, Oud- Vossemeer) eig. D. Vermaas, St. Maar tensdijk. In zijn algemeenheid was dit een goede rubriek met voldoende verwach- tingswaarde voor de toekomst. OOIEN Bij de oudere ooien kwam de goed typi sche ooi 2187-0108 van J.M. Geluk en A. Pot op de IA plaats. 1B werd de ooi 3249-0033 van J. Leemreyze St. Maar tensdijk. De éénjarige ooien werden in twee ru brieken verdeeld, waar de ooi 3788-0022 van W.K. Pot-Beeke in de ene rubriek de IA plaats innam en in de andere rubriek de gewoon ontwikkelde maar wel typi sche ooi 3632-0180 van G.M. Geluk en A. Pot, St. Maartensdijk IA werd. Deze laatste ooi werd later op de dag tot res. kampioene uitgeroepen. OOIEN MET LAM(MEREN) Bij de ooien met lammeren, waren de ru brieken wisselend van kwaliteit. Vooral de ramlammeren vielen wat tegen. In de ze rubrieken vielen 3628-0123 van Geluk Burgers met 2 ooilammeren, en 3788-0014 van Mevr. Pot-Beeke met ooi en ramlam op door uniformiteit. De eerstgenoemde ooi 3628-0123 werd later kampioen bij de ooien. Bij de "bedrijfsgroepen lammeren" van 4 stuks van 1 vader ging de beste uniforme groep van Mevr. Pot-Beeke aan de kop, terwijl de "bedrijfskollekties" van 3 stuks werden aangevoerd door 2 groepen van G.M. Geluk en A. Pot. In de namiddag werden tijdens het défilé alle inzenders opgesteld met enkele die ren, wat een mooi aanzicht gaf, mede doordat ook de inzenders uniform waren gekleed. Hierbij reikte Prinses Margriet aan de ei genaren van de Kampioenram en Kam pioenooi de bekers uit. De organisatoren kunnen terugzien op4 twee geslaagde keuringen, waarin door een beperkt aantal leden een groot aantal dieren met kwaliteit werden tentoonge steld. Aan de hand van de in april in de Gemeenschap gehouden varkenstel lingen heeft prof. dr. E. Böckenhoff uit Stuttgart/Hohenheim een analy se gemaakt van de ontwikkeling van de varkensproduktie in de Gemeen schap in het jaar dat loopt van april 1985 t/m maart 1986. Verwacht wordt een toename van de produktie van 132.1 miljoen slachtrijpe varkens dat is 4,5 miljoen stuks of 3,6% meer dan in 1984/85. De ontwikkeling in de verschillende landen loopt nogal uiteen. Er wordt een toename verwacht van 7,6% in Denemarken, van 6,0% in België, 5,4% in Nederland en 4,5% in Enge land. Voorts worden dalingen ver wacht in Griekenland van 6,2% in Ierland van 1,4% en in Italië van 6,0%. Gestegen verbruik Voor het kalenderjaar 1985 wordt gerekend met een consumptie van 10.4 miljoen ton van varkensvlees, dat is 1,4% meer dan in 1984. Het hoofdelijk verbruik is voor de Gemeenschap als geheel geraamd op 38.5 kg per jaar of 0,5 kg meer dan in 1984. De zelfverzorgingsgraad voor 1985 wordt voor de Gemeenschap als geheel op 103,5% geraamd. Dat betekent dat meer vlees naar derde landen zal moeten worden afgezet. Prijsontwikkeling Prof. Böchenhoff verwacht een ma tige prijs die met gemiddeld 157 ECU 100 kg ongeveer 1,9% lager zal zijn dan in 1984, doch 2,8% meer dan gemiddeld in de voorgaande drie jaar. Begin 1986 zal naar verwahc- ting de varkensprijs dalen tot 3% be neden die in het eerste kwartaal van 1985. De analyse is gemaakt met het voorbehoud dat geen al te grote ca lamiteiten zich voor zullen doen, zoals b.v. De Afrikaanse varken spest, mond- en klauwzeer op al te grote schaal e.d. vdW Bij de bespreking van de marktsituatie vee en vlees in de openbare bestuursvergedering van het Produktschap voor Vee en Vlees op 10 juli heeft sekretaris ir. A.P.A.M. Wassenberg opgemerkt dat de Interimwet voor het eerst effekt begint te sorteren. Tot dusverre is - hier en daar aanzienlijk - uitgebreid op basis van oude vergunningen. In de aanbod- cijfers zal dat eerst in de loop van 1986 zichtbaar worden. In de afge lopen week schommelden de varkensprijzen wat, doch het niveau is uitgekomen boven dat van een maand geleden. Er is momenteel van enige krapte in het aanbod van varkens in Nederland sprake. Aanvankelijk was voor de gehele EG voor de huidige periode een wat groter aanbod geraamd. Het blijkt evenwel dat het aanbod in Duitsland wat te hoog is geraamd, wat nog een extra effekt kreeg doordat het slachtgewicht in Duitsland en ook elders in de EG wat gedaald blijkt te zijn. Vrijdag 19 juli 1985 21

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1985 | | pagina 21