Het Groenboek van Andriessen vanuit de Z.L.M. gezien zuidelijke landbouw maatschappij )w -f u trod A - C_ Hoofdbestuur ZLM keek over heg bij Engelse kollega's Steun voor de fruitteelt VRIJDAG 19 JULI 1985 land- en tuinbouwblad Tijdens het werkbezoek dat het hoofdbestuur van de ZLM van 1 t/m 4 juli aan Engeland heeft gebracht werd een bezoek gebracht aan het ca 700 ha grote akkerbouwbedrijf van de heer M. W. Ward. De heer Ward (l.) vertelt een deel van het gezelschap iets over dit perceel koolzaad. Van links naar rechts de heren P. Risseeuw, H. Doeleman Hzn, A.J. G. Doeleman, ir. W.L.A.G. Tacken, net zichtbaar de heer J. Nieuwenhuijse en L. van Gastel en rechts de heer L. van Nieuwenhuijzen. Het vrijwel voltallige hoofdbestuur van de Zuide lijke Landbouw Maatschappij heeft zoals bekend van 1 t/m 4 juli jl. een werkbezoek gebracht aan Engeland. Er werd een tweedaags bezoek gebracht aan de Royal Show, een nationale agrarische tentoonstelling waarop alle sek toren en aanverwante bedrijfstakken aanwezig zijn. Voorts werden enkele bedrijfsbezoeken gebracht. Zo keek men letterlijk over de spreekwoordelijke Engelse heggen om met eigen ogen te konstateren dat de Engelse akker bouwer bij ons niets meer hoeft te leren. Ook maakte een bezoek aan een bloemenkwekerij deel uit van het pro gramma. De voorzitter van de ZLM de heer A.J.G. Doeleman vatte na afloop van de zeer goed georganiseerde en bui tengewoon nuttige werkweek de meningen van de deel nemers samen toen hij vaststelde dat de reis helemaal aan zijn doel heeft beantwoord nl.: het verbreden van de kijk van de HB-leden op agrarische ontwikkelingen elders in de EG en het intensiveren van de kontakten tussen de hoofdbestuursleden onderling. Doeleman: "De Royal Show is een gebeuren waar wij als Nederlandse land bouw jaloers op kunnen zijn. Vooral vanwege de kom pleetheid ervan" na gesprekken met verantwoordelijke landbouwvoormannen en met telers zei hij te hebben vastgesteld dat de mentaliteit van de agrarische sektor in Engeland anders is dan in ons land. "Men denkt en han delt er individualistischer en nationalistischer. "Ze zijn in menig opzicht een apart stuk van de EG en willen dat ook kennelijk blijven? Dat ze toch in de EG blijven is een goede zaak". De grootschalige akkerbouw met zijn goede struktuur en gunstige kostenopbouw staat in de EG sterk terwijl de andere sektoren produceren voor een willige nationale markt. In de meeste sektoren is duidelijk te zien dat men niet afhankelijk is van export en vooral in de veehouderij is er daardoor ruimte voor hobbyisme en voor het in ere houden van tradities. Meer over het be zoek van het HB aan Engeland kunt u lezen op de pagi na's 12 en 13. WIERENGA Vorige week heeft de EG landbouwkommissaris Andries sen een diskussienota gepresenteerd. Deze nota heeft de naam Groenboek meegekregen. Niet een volledig uitge werkt plan van de Europese Kommissie maar een nota waarop nog inspraak mogelijk is vanuit de verschillende lidstaten. Inspraak waarbij mr. Andriessen wel aankon digt dat een verdere prijsverlaging van met name granen noodzakelijk is! Granen zijn en blijven de spil waar het beleid zowel economisch als ook politiek om draait. Niet alleen in Europa maar ook op wereldnivo. En juist hier kiest Andriessen een weg die niet leidt tot een oplossing voor de graanoverschotten. Wel betekent een prijsverla ging van nog eens 20 30% dat veel akkerbouwbedrij ven in grote financiële moeilijkheden zullen komen. In de loop der jaren heeft de ervaring geleerd dat het terug houdend EG-prijsbeleid vpor granen een sterke sanering tot gevolg heeft gehad bij de akkerbouwbedrijven die in belangrijke mate van deze teelt afhankelijk waren. En nog steeds zijn de akkerbouwbedrijven in ons land klein in vergelijking metgraanbedrijven in Frankrijken Engeland. Wij vragen ons met zorg af hoe de Nederlandse akker bouw een verdere prijsverlaging op moet vangen. Een beleid met aanvullende inkomenstoeslagen spreekt ons zeker niet aan. Wij vragen ons ook af hoe dat in Neder land toegepast zou moeten worden o.a. ten opzichte van het zuiden van de EG. Een vergelijking wat betreft leven somstandigheden en investeringen op de bedrijven tus sen het noorden en het zuiden van de EG is zeker voorlo pig niet te maken. En dat niet alleen, groot zijn ook de verschillen in levensstandaard en sociale omstandighe den en fiskaal beleid. Faktoren die in hoge mate van invloed zijn bij het in stand houden van het bedrijf. Al wil Andriessen niet dezelfde weg op van de koude sanering zoals dat in Amerika plaatsvindt toch vrezen wij dat een verdere prijsdaling van de landbouwprodukten katastro- fale gevolgen zal hebben met name voor de akkerbouw. Beter zou het zijn naar andere oplossingen te zoeken dan het botte mes van prijsverlaging toe te passen. Zoeken naar oplossingen, zowel binnen de EG als op wereldnivo via het GATT. Het agressieve afzetbeleid van Amerika maar ook het subsidiebeleid van de EG betekent dat er van een redelijk prijsnivo, afgestemd op de kostprijs, op de wereldmarkt geen sprake meer is. De situatie is niet alleen voor de landbouw een zorgelijke ontwikkeling maar ook voor de totale ekonomische ontwikkeling van de westerse wereld. Via prijsverlaging, heeft de praktijk geleerd, is het niet mogelijk de produktie op de vraag af te stemmen. Zeker niet zonder dat dit ten koste gaat van andere sektoren. Vooral de Nederlandse land- en tuin bouw dient zich dat bewust te zijn! Terecht is de akker- bouwcommissie van het KNLC verontwaardigd en zeer teleurgesteld dat het goed voorbereide voorstel van de hoofdafdeling akkerbouw opzij is gelegd, zowel door het H.B. van het KNLC als door het bestuur van het Land bouwschap. Het valt te betreuren dat men niet eens be reid is geweest een nader onderzoek in te stellen naar de effekten die de voorstellen ten aanzien van het eiwitbeleid en de graanvervangers kunnen hebben op de veehouderij tegenover een drastische prijsverlaging van de granen. Met een nota van de afdeling ekonomische zaken van het Landbouwschap heeft men geprobeerd de tegenstellin gen binnen het Landbouwschap glad te strijken. Uit de reaktie van de akkerbouwcommissie blijkt dat het omge keerde heeft plaats gevonden. Waarom heeft het bestuur van het KNLC en van het Landbouwschap de nota van de akkerbouwcommissie die in de voorlaatste vergaderin gen wel met waardering is ontvangen niet geaksepteerd? Men zou daarbij als voorwaarde hebben kunnen stellen de eventuele nadelen voor de veehouderij in maatregelen voor de eiwithoudende produkten en de graanvervangers tegenover het gevaar van een drastische prijsverlaging van granen, nader te bestuderen. Een sterke prijsverla ging van granen kan een nadelige invloed hebben op de konkurrentiepositie van de veehouderij. Daarnaast kan het uitwijken naar alternatieve produkten van akkerbou wers nadelige invloed hebben op andere sektoren. Een zorgvuldige belangenafweging is uitermate belangrijk, zeker nu het groenboek van Andriessen ter diskussie ligt. En het gevaar van renationalisatie wordt steeds dreigen der. Om met een meer positief onderwerp te eindigen wil ik wijzen op de afspraken die de minister van Landbouw heeft gemaakt voor de hulp aan de door vorst getroffen fruittelers. Afspraken over rentesubsidie en direkte kapi taalsverstrekking au fond perdu. Vooral deze kapitaals verstrekking zal voor veel bedrijven die zwaar getrc'fen zijn, nodig zijn wil men opnieuw; kunnen beginnen. De meevallende bedragen die vanuit Brussel als MCB-kom- pensatie beschikbaar komen voor de landbouw zullen zeker bijgedragen hebben tot deze besluitvorming. Op dit moment willen wij volstaan met onze waardering uit te spreken over de gemaakte afspraken. Afgesproken is dat in september de voorstellen nader uitgewerkt zullen worden in het O en S-fonds. Van deze nadere uitwerking zal het afhangen of zwaar getroffen bedrijven in vol doende mate hulp geboden kan worden. Doeleman

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1985 | | pagina 1