VOO I? VI? Oil w Boerin zijn in Canada I p.j. zuid geluid Geef aan F agon het voordeel van de twijfel IJs - thee en - koffie redaktie Peter Risseeuw Agrarisch studiebezoek aan Ierland PJGN - Theaterweekend Automatiseringsprojekt voor agrarische vrouwen onder redaktie vande Redaktiekommissie Bond van Plattelandsvrouwen voor Zee land en Brabant Redaktieadres: Mevr. LJ.de Regt - van Maldegem Anna Mariaweg 1, 4494 PB Geersdijk Prince Edward Island is de kleinste provincie van Canada. Voor Canadese maatstaven een tuin van goed onderhouden boerderijen, waar op vruchtbare rode grond uitgestrekte aardappelvelden liggen, waar veel gerst groeit en weiden met grazend vee. Dit alles in - voor onze begrippen - toch wel een heuvelachtig landschap. De landbouwgrond wordt afgewisseld door nog ruig bebost land en doorsneden door talloze waterstromen en baaien die allemaal in verbinding staan met de oceaan of grote zeearmen. Bij elkaar vormt het een prachtig eiland, waar het goed toeven is. Niet alleen voor de landbouwers, maar ook voor de duizenden toeristen, die in de zomermaanden het eiland overstromen. Het was op dit eiland, waar we onze vakantie doorbrachten. Er zijn hier nogal wat Nederlandse boeren neergestreken om te proberen een bestaan op te bouwen. Wat mij vooral interesseerde was hoe hier de boerinnen het leven leven. Opgegroeid in Nederland, met man de grote plas overgestoken, de uitdaging samen een ander bestaan op te bouwen, aanvaard. Daarom volgt nu een gedeelte van het gesprek dat ik had met Jettie van Nieuwenhuyzen en Cobie Oomen. Jettie van Nieuwenhuyzen Jettie, getrouwd met Piet van Nieu wenhuyzen, Friezin van geboorte, terwijl Piet, nog jong, met vader en moeder na de ramp in '53, uit Zee land naar de NOP gegaan was. Na dat hij met Jettie getrouwd was en enkele jaren op de ouderlijke boer derij had gewoond, trok Piet het grootse, dat een land als Canada biedt. Dus gingen Jettie en Piet met drie kinderen naar Prince Edward Island om daar een groot zuiver akker bouwbedrijf te beginnen. Door rui ling van de grond ziet Piet kans ieder jaar 100 ha konsumptie- en poot- aardappelen te verbouwen. In de grote boerenwoning zien we veel dat aan Nederland herinnert. De woning is niet verbouwd, ze wo nen hier pas 3 jaar. De Delfts blauwe bordjes, het grote kammenet, de meubels en het serviesgoed; het komt ons bekend voor. Terwijl we thee drinken met eigen gebakken koek, vertelt Jettie. Ik vraag haar: Wat is het moeilijkste voor jou hier? We missen opa's en oma's "Toch wel het gemis van opa's en oma's voor de kinderen. Ze komen ieder jaar hier-naar toe. We spreken thuis Nederlands met de kinderen en willen ze graag tweetalig grootbren gen. De oudste dochter spreekt en schrijft nog Nederlands. Ze is in Nederland nog twee jaar naar school geweest. Voor Willem wordt het moeilijker. Ze schrijven dikwijls naar opa en oma. Die zitten nu zelf op een En gelse kursus. Zo krijg je een wissel werking en een goed kontakt". Ondanks dat Jettie drie zusjes in Ca nada heeft, waarvan een het buur meisje is, mist ze wel eens het even tjes koffie drinken bij een kennis of even aanwippen bij vader en moe der. Dat is dan ook het enige nega tieve punt dat ik gehoord heb. Dezelfde bond Op mijn vraag of hier ook platte landsvrouwen zijn, vertelt Jettie heel enthousiast: "Ik ben direkt lid ge worden toen we hier kwamen. Het is dezelfde bond, maar het ga^t er heel anders aan toe. We doen heel veel zelf, al komt er ook af en toe een spreker. Met een klubje van ongeveer 12 vrouwen hebben we bijeenkomsten om de beurt aan huis. Ik was gelijk de tweede maand van het seizoen het haasje om een inlei ding te houden over de Verenigde Naties. Die uitdaging heb ik dan ook aangenomen. De eerste vergadering dacht ik: "Het is maar een kale boel, wantje begon en een kopje koffie was er niet bij". Tot mijn grote verbazing werd na afloop een volledige maaltijd op ta fel gezet, kompleet met hartig en zoet. Die zelfwerkzaamheid speelt niet alleen in de bond een grote rol. Je kunt op allerlei gebied kursussen volgen. Ik kan - bijvoorbeeld - heel goed haken. Dan geef ik dat door aan een groepje. Vrijwillig en zonder een geldelijke beloning. De kursisten betalen niets, het kopje koffie krijg je er gratis bij. Dat gaat op allerlei ge bied zo. Highschool Mijn zusje en ik hebben afgelopen winter de laatste klas van de high- school in Charlottetown gevolgd (Hoofdstad eiland). Dat was erg leuk en leerzaam. Allereerst om het Engels goed te le ren schrijven. Maar ook is het heel goed de geschiedenis, algebra en wiskunde van het land te leren. Ver der leer je hoe de onderwijsvormen in dit land in elkaar zitten en dat is belangrijk voor het volgen van de kinderen op school. Vooral voor de twee aangenomen kinderen - die wel bij ons zullen blijven - die al wat ou der zijn! Met het kindje er bij, dat met Kerst mis verwacht wordt - vormen Jettie en Piet een gaaf gezin, die hun vleu gels in dit nieuwe land uitslaan. Ze zullen het best redden op dit mooie eiland, want zegt Jettie: je moet jezelf geven en dan word je geaccepteerd. Sien Overbeeke Volgende week kunt U het tweede gedeelte van dit verhaal lezen. Jettie van Nieuwenhuyzen en twee zoons. Gewoonlijk worden thee en koffie warm gedronken, maar op warme dagen zijn ze gekoeld even verkwik kend en veel verfrissender. Voor de ijsthee zet u extra sterke thee, omdat u koude dranken minder goed proeft. De thee laat u afkoelen en zet ze dan in de koelkast om door en door koud te laten worden. In een glas doet u 1 of 2 (thee) ijs blokjes en daar overheen de gekoel- Er kunnen 15 plattelandsjongeren deelnemen aan een agrarisch studie bezoek aan Ierland van 9 september t/m 14 oktober 1985. Het programma bestaat uit: le week: Dit zal een oriëntatieweek zijn met een introduktie van Ierland, de Ierse landbouw en er zullen ver schillende bedrijfsbezoeken gemaakt worden. 2e en 3e week: De deelnemers zullen deze 14 dagen ondergebracht wor den op melkveebedrijven en worden opgenomen in het gezin. 4e week: Evaluatie van de voor gaande weken. Exkursies en toeristi sche bezoeken. Voorwaarden voor deelname: Leeftijd tussen 18 en 26 jaar. Een agrarische opleiding hebben ge volgd. De kosten voor het programma be dragen ƒ300,— inklusief verzeke ring, reiskosten en verblijf in Ierland. Exklusief reiskosten i.v.m. voorbe reidingsbijeenkomsten en pers. uit gaven. Opgave zo spoedig mogelijk bij Stichting Uitwisseling, tel. 02208-96144. De PJGN organiseert i.s.m. de Volkshogeschool Bergen, een lang weekend (van donderdagavond 12 september t/m maandagavond 16 september) voor aktieve theater- en cabaretliefhebbers uit de PJGN. M.b.v. mensen uit professionele theaterwereld wordt er 4 dagen kei hard gewerkt, met als doel de thea trale kwaliteit van de deelnemers aan dit weekend stevig te verhogen. Vrijdag 19 juli 1985 Gedurende het hele weekend wordt gewerkt in de videostudio van het Oude Hof, zodat regelmatig het ge speelde teruggedraaid en van kom- mentaar kan worden voorzien. Een kursusmap met diverse achter grondartikelen, tips, etc. zal van te voren beschikbaar zijn. Het aantal deelnemers/sters is ge steld op een maximum van 20, dus wees tijdig met je aanmelding. De prijs voor deze 4-daagse is (all in) ƒ60,-. Opgave bij: Volkshogeschool Ber gen, t.a.v. mevr. R. Kok, Postbus 94, I860 AB BERGEN N.H "Fagon" is een nieuw alternatief om Agrarisch onroerend goed te finan cieren. Het KNLC heeft hiertoe het initiatief genomen onder leiding van ir. Luteijn. De nieuwe financiering is gebaseerd op de erfpacht-gedachte, dat wil zeggen landbouwgrond op erfpachtbasis uitzetten. Men wil pro beren institutionele beleggers te in teresseren om in landbouwgrond te beleggen. Om die beleggers daadwerkelijk zo ver te krijgen zal er natuurlijk een vergoeding tegenover moeten staan die kan konkurreren met beleggin gen buiten de landbouw bv staatso bligaties. Het rendement uit derge lijke beleggingen bedraagt momen teel ongeveer 8%, dat wil zeggen 5% reeël rendement en 3% inflatiever- goeding. Deze nieuwe financiering is opgezet vanuit de erfpacht-gedachte met ingebouwd terugkooprecht waarbij het "Fagon-instituut" als tussenpersoon kan fungeren. Een voorbeeld: een boer verkoopt aan het Fagon zelf, "of via Fagon" één ha grond aan het pensioenfonds voor ƒ20.000,-. Erfpachtscanon is 4,5%. Wat zijn de lasten? In het eerste jaar betaalt de boer 4,5% van ƒ20.000,- ƒ900, terwijl de 3% inflatie verrekend wordt op het moment dat de boêr gebruik maakt van zijn te rugkooprecht. De grond is naar ver wachting 3% 600,-) in waarde ges tegen, dus 20.600,-. Ook het reeële rendement is onder andere afhanke lijk van de inflatie. Om de zoveel jaar kan de canon worden aangepast. Op korte termijn betaalt de boer 4,5% terwijl op lange termijn bij terugko pen ongeveer hetzelfde betaald wordt als men een normale hypo theek met 8% afgesloten zou hebben. De belegger zal er dan ook op aan dringen, dunkt me, dat er op een ge geven moment gebruik moet worden gemaakt van het terugkooprecht (of anders wordt de grond aan iemand anders verkocht) anders komt de in flatievergoeding niet boven water. Doorslaggevend Wat betekent dit voor de jonge boer? Mijns inziens zal de jonge boer ge bruik maken van het "Fagon" als de lasten van een normale hypothecaire lening zo zwaar worden dat het ei genlijk niet meer haalbaar is. Dan kun je via het "Fagon" in eerste in stantie 3% minder rente betalen, dit kan op korte termijn van doorslag gevende betekenis zijn. Als bij een zware bedrijfsovername bijvoor beeld 500.000,- aan hypotheek no dig is, betekent dit een "voordeel" via de Fagon-financiering, op korte termijn van ongeveer 15.000,- (3%) minder jaarlijkse lasten. Ook bij aankoop van een aanzienlijke op pervlakte grond of als de zittende pachter gedwongen wordt om het gepachte bedrijf over te nemen, kan deze weg soelaas bieden. Deze weg de thee. Suiker en citroen (druppels of een schijfje) naar smaak. Ook een scheutje rum smaakt er best in. Thee- en koffieijsblokjes maakt u door sterke thee of zeer sterke koffie in uw ijslade te bevriezen. Ijskoffie is al even eenvoudig. U maakt (voor 1 glas) ongeveer ldl koffieextrakt van echte of oploskof- fie. Onderin het glas doet u een eet lepel basterdsuiker en wat room. U vult het glas met (koffie) ijsblokjes en giet het extrakt er overheen. Een ander ijs koffie recept: 1 lepel ijs; 1 lepel oploskoffie, 16 lepel basterd suiker, 2 dl melk, wat ca caopoeder. Los het koffiepoeder op in een wei nig kokend water. Voeg de melk en de suiker toe en zet het dan in de koelkast. Leg op de bodem van het glas een lepel vanille ijs en giet daar de koude koffie over. Boven op komt de cacao. zal niet zo snel gevolgd worden als jonge boer de grond van het ouder lijk bedrijf veel goedkoper dan de verpachte waarde kan overnemen. Niettemin "Fagon" betekent inder daad een alternatief erbij. Het is geen strukturele oplossing voor, de bedrijfs- ovename maar het biedt zeker voordelen in bepaalde gevallen. Ook zijn er nog vragen, zoals de fiskale konsekwenties die nog een 'nadere studie vragen. Al met al geef ik dit alternatief het voordeel van de twijfel. Jan Koldewee In het najaar wordt gestart met een automatiseringsprojekt voor vrou wen, die werkzaam zijn in de agrari sche sektor. Het gaat om een proef, die een vijftal zesdaagse kursussen voor in totaal 100 agrarische vrouwen omvat en die wordt gehouden op de drie praktijkscholen voor de pluim veeteelt en de varkenshouderij in Horst (L.), Almelo en Barneveld. Het projekt is opgezet door het Land bouwschap, de drie organisaties voor plattelandsvrouwen, de werkgroep Aktieprogramma van de Europese Commissie, de Emancipatieraad en genoemde praktijkscholen. De eerste reeks kursussen is bedoeld voor (mee)werkende vrouwen die werkzaam zijn in de varkenshoude- rijsektor en met name de zeugen- houderij. Gekozen is voor een pro jekt in de zeugenhouderij, omdat er voor deze bedrijfstak reeds kompu- terprogramma's bestaan en daarmee verband houdend kursusmateriaal beschikbaar is. Tijdens de automatiseringskursus zullen de deelneemsters waarnemin gen uitvoeren in de stallen. Deze ge gevens worden vervolgens met be hulp van een komputer verwerkt en geïnterpreteerd. Het Laatste deel van de kursus staat in het teken van de maatschappelijke aspekten van de automatisering. Als deze proefkursus slaagt, worden waarschijnlijk ook soortgelijke projekten opgezet voor andere sektoren binnen de land- en tuinbouw. Aanmeldingen voor de kursus zijn uitsluitend centraal schriftelijk mo gelijk vanaf 5 augustus a.s. bij de Praktijkschool voor de Pluimveeteelt en Varkenshouderij, Stationsstraat 104, 5963 AB Horst. (tel. 04709-3535). 19

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1985 | | pagina 19