Zaadteelt, een nuttige vrijetijdsbesteding Fusie 4 CVZ-veilingen en nieuwbouw definitief Zaadteeltbericht Broccoli, eeuwenoud en toch een groentje Sprenger Instituut intensiveert onderzoek biotechnologie Veilingprimeurs: 't is rood en het Hollandse verse knoflook weer op de veiling Nederlandse groente-export naar Engeland groeit met 300% Exportwaarde bloembollen met tien procent gestegen Arbeidsverkorting, VUT-rege- ling, vervroegd pensioen, werke loosheid, W.A.O., A.O.W., part time-job, allemaal begrippen die te maken hebben met veel vrije tijd. En wat doen we daarmee? Sommigen hunkeren naar werk maar kunnen het niet vinden, anderen denken met heimwee terug aan de baan waarmee ze vervroegd misschien wel te vroeg, zijn gestopt. Iedereen probeert een bevredi gende oplossing voor zijn vrije- tijdprobleem te vinden maar niet iedereen slaagt daarin. Toch denk ik dat de plattelander in het alge meen in deze situatie bevoorrecht is boven de stedeling. Velen im mers zijn in het bezit van een tuin of een stukje land en vinden hierin een nuttige vrijetijdsbeste ding. Zaadteelt in 't klein Hieraan moest ik denken toen ik laatst bij enkele zaadfirma's uit gebreide aanbiedingen zag van bloemen en kruiden voor zaad teelt, speciaal geschikt voor klei ne percelen. De zaadteelt van de ze kleine gewasjes, voor wat de bloemen betreft meest vaste planten en twee-jarigen, valt hierdoor binnen het bereik van de partikulieren. Perceeltjes ter grootte van 3 en 5 are kunnen hiervoor al worden aangewend. Zij die voor eigen gebruik een te grote tuin hebben of over een stukje land beschikken, kunnen dit met de teelt van deze gewas sen op een plezierige manier ren dabel maken. Voor hen die geen tuin hebben maar dit toch wel eens willen proberen, zal er bij enig zoeken heus wel een deel van een tuin of een onrendabel hoekje, te vinden zijn. Voor dit doel zal er ook bij een goedwiU lende boer nog wel een stukje los te peuteren zijn. Afzet en prijs wordt vooraf gere geld Het is gebruikelijk, dat het plant goed of zaad door de zaadfirma gratis wordt verstrekt, zodat zon der investering wat dit betreft, kan worden begonnen. De afzet van het zaad is verzekerd en de prijs is bekend. Men loopt dus weinig risiko. Er zijn mensen die dit al jaren doen en daar voor zichzelf veel plezier aan beleven. Daar vaste planten en tweejari gen meest vroegbloeiende ge wassen zijn, valt de zaadoogst midden zomer en kan meestal in de natuur worden gedroogd. Je hoort er weer bij Het leuke van zo'n nieuwe teelt is, dat het je aan het denken zet waardoor automatisch de be hoefte ontstaat om er met ande ren over te praten. Je komt weer los en je hoort er weer bij. Het ligt, toch zeker in deze regio waar zoveel zaadteelt is, binnen Uw bereik. Voor hen die hiermee willen beginnen is de studieklub bereid hiervoor wat globale teel taanwijzingen te geven. Deze zouden dan per publikatie in het Z.L.M.-blad en mogelijk ook in de Eendrachtbode ter Uwer ken nis kunnen komen. Denk er eens over na, maar niet te lang want de plant- en zaaitijd is nabij. Het zal niet moeilijk zijn hiervoor in Tholen een zaadfirma te vinden. Mocht dit echter niet lukken, dan kunt u altijd nog in formatie inwinnen bij de zaad- teeltstudieklub. Telefoon 01662- 2839. Attraktie Naast Uw eigen genoegens zal het bovendien bijdragen aan ver fraaiing van onze stads- en dorp stuinen, zoals de grote zaadper celen dat doen in het landschap. Slechts een bijkomstigheid maar wel een aardige attraktie voor bewoners en toerist. D.L. Koppenhol Zaadteeltstudieklub "Eiland Tholen" De broccoli stamt af van de wilde bloemkool en die is afkomstig van Klein-Azië. In tegenstelling echter tot de bloemkool is de broccoli groen, heeft een lossere structuur en is kleiner van stuk. In 1979 is men voorzichtig gestart met de teelt van dit smakelijke produkt in ons land. Aanvankelijk was het areaal klein doch in het begin van de jaren tachtig ontstond een toenemende belangstelling voor broccoli. Deze koolsoort wordt zowel onder glas als in de vollegrond geteeld. Vanaf het begin van de zomer tot de winter toe is Hollandse broccoli verkrijgbaar. Broccoli wordt met de hand geoogst. Naast de fraaie gesloten 'hoofdknop' worden ook de kleinere groene 'bloemknopjes' die in de oksels van de plant groeien verhandeld. De kleur varieert van licht-groen tot donkerblauw-groen. Broccoli en andere 'fami lieleden van de eerste 'oerkolenwerden door de Grieken en de Romeinen al bijzonder gewaardeerd. Ongeveer zestig jaar geleden werd broccoli al in de teelt van dit gewas in de VS pas interessant. Nu, in de jaren tachtig lijkt broccoli in ons land een goede toekomst te hebben en is de consument al aardig gewend aan de bijzondere kleine kooltjes. Veiling Delft/Westerlee kreeg donderdag 11 juli een primeur voorde klok: rode Batavia. De rode krullerige slasoort wordt ge teeld door Joop Noordam in De Lier (Oude Kampsweg, telefoon 01745 - 3393). Hij heeft enkele honderden vierkante meters met de nieuwe slasoort beplant. Een woordvoerder van de veiling ver wacht dat de rode Batavia tussen negen en tien uur wordt geveild. De rode sla wordt in plastik zak jes verpakt, die zijn bedrukt met een rood-wit-blauw lint en het Holland-meisje. De zakjes gaan in een eenmalige houten krat. Ook veiling RBT-Breda heeft er een nieuwe slasoort bij. Ze doet denken aan frisee (krulandijvie) maar is rood. Tot nu toe draagt ze de suggestieve naam Lollo Rosso. Vooral de horeca maakt ijverig gebruik van de heerlijke malse "krulletjes". Ondanks de druk van bezuinigingen bij het landbouwkundig onderzoek was 1984 voor het Sprenger Instituut zo blijkt uit het jaarverslag een jaar waarin een groot aantal zaken zich hebben voltrokken. Sinds enkele jaren is het biotechnologie-onderzoek op het Sprenger Instituut geïntensiveerd. Zowel op het terrein van de enzymatische ontsluiting van witlofwortels - met o.a. het doel om bitterstoffen te verkrijgen - als bij de saptechnologie (vruchte- en groentesappen) werd voortgang ge boekt. Voor de komende jaren is men van plan op de ingeslagen weg voort te gaan. Vermeldenswaard is tevens dat er een toenemende be langstelling bestaat voor de verkrijging van natuurlijke smaak- en kleurstoffen uit o.a. tuinbouwprodukten. De financiële vooruitzichten aan het begin van het verslagjaar waren somber. Het beschikbare budget was te laag om alle door de advieskom missies en het bestuur gefiatteerde en nuttig bevonden onderzoek uit te voeren. Dankzij verhoogde bijdra gen vanuit het bedrijfsleven en ^e daardoor verhoogde subsidie van de overheid is in 1984 het financiële klimaat verbeterd zodat het onder zoekprogramma redelijk volledig gerealiseerd kon worden. Veel aandacht werd afgelopen jaar opgeëist door de ontwikkelingen op de veilingen. Het Sprenger Instituut was namelijk bij het merendeel van deze projekten betrokken. Niet al leen om de kennis van zowel produkt als van de techniek over te dragen, maar ook om het tot stand gebrachte te testen. De hierbij opgedane erva ringen zijn weer bouwstenen voor nieuwe onderzoekingen. Deze wis selwerking tussen onderzoek en praktijk is van grote betekenis. Het belangrijkste is echter dat de initia tieven van de veilingen een nieuwe, belangrijke stap betekenen op weg naar het sluiten van de koelketen. Het jaarverslag is gratis verkrijgbaar bij het Sprenger Instituut, Postbus 17, 6700 AA Wageningen. De Nederlandse veilingen hebben weer verse knoflook in huis. Verle den week had veiling Zuid Holland Zuid de eerste. Ook andere veilingen in het zuiden en oosten van ons land krijgen vrijwel dagelijks de geurige knoflook voor de klok. Nederlandse knoflook wordt vaak - in tegenstelling tot het importpro- dukt - vers aangevoerd. Dit is te zien aan het frisse groene loof aan het bolletje. Ze is witter en bevat meer sap dan de geïmporteerde knoflook. Ze kunnen los of in bosjes van drie in de handelskanalen worden aange troffen. Het loof is ook te gebruiken om gerechten mee te kruiden. Na het veilen van de eerste Neder landse knoflook vorig jaar in Baren- drecht is dit produkt in de belang stelling gekomen bij Nederlandse telers. Het areaal is inmiddels fors uitgebreid. Nederlands verse kno flook wordt verpakt in kleine grijze plastik poolbakjes. Per 15 juli j.l. heeft 78% van de lede- nomzet van de 4 bij de CVZ aange sloten veilingen ingestemd met de fu sie van de 4 veilingen. Na de positief uitgevallen hoofdelijke stemmingen over de fusie is nu met het bereiken van meer dan de vereiste 75% leden- lomzet de laatste hindernis genomen en kan de fusie definitief doorgaan. De direktie van de CVZ werkt thans hard aan het tot stand brengen van een aanvoerplan naar de veiling in Goes ter overbrugging van de nieuwbouwperiode waarvoor de ve reiste 20 ha bouwgrond reeds is aan gekocht. Er is overleg gaande met de Provinciale Waterstaat over de openstelling voor het langzaam ver keer van de Rijksweg 258 van Vier- wegen naar de Buys Ballotstraat in Kloetinge. De direktie van CVZ hoopt dat een en ander voor 1 sep tember aanstaande zijn beslag kan krijgen zodat met ingang van die datum op de veiling Kapelle alleen nog de aanvoer van partijen groen ten en fruit mogelijk is van hen die zelf geen vervoer hebben. Een dezer dagen zal een gesprek worden gevoerd met de vakbonden over de afvloeiing van 27 personeel sleden bij de 4 veilingen. Voor een aantal werknemers dat zal moeten worden ontslagen is een afvloeiings regeling tot stand gebracht. De ont slagen vallen onder zowel hal- als het administratiepersoneel. De export van groente uit Nederland naar Engeland is van 1978 tot 1984 met 300% gestegen. Dit blijkt uit de nieuwe landennota Engeland van het Centraal Bureau van de Tuinbouw veilingen in Nederland. Van de door Engeland geïmporteerde groente kwam in 1984 ruim 40% uit Neder land. Hoewel de export flink steeg blijkt de konsumptie van verse groente in Engeland langzaam terug te lopen. Met name produkten als ijsbergsla, paprika, broccoli, komkommers, au bergines en champignons maken sterk opgang. Vanwege de aantrek kelijke marge besteden vooral su permarkten veel aandacht aan deze produkten. Verwacht wordt dat ook op deze groentesoorten de konkur- rentie zich zal toespitsen. Tomaten zijn nog steeds de motor van onze groente-export. Iedere der de tomaat op de Engelse markt is een Nederlandse. Het exportpercentage van dit produkt steeg sinds 1980 van 17 naar 22%. Sinds 1978 nam onze export met faktor drie toe. Dit werd mede veroorzaakt door de afkalving van de tomatenproduktie op de Britse Kanaaleilanden. Andere succesvolle produkten zijn radijs en de wintergroenten rode en witte kool, spruiten, peen en prei. Ook de champignonexport, van 550 ton in 1980 tot 4380 ton in 1984, ziet er veelbelovend uit. Paksoi is de meest succesvolle nieu weling, een derde van deze nieuwe groente van Nederlandse bodem gaat naar Engeland. De "waarde van de export van Ne derlandse bloembollen is in het af gelopen seizoen (juni '84) tot en met mei '85) met tien procent gestegen tot 886 miljoen gulden. Het volume van de export steeg met 6,6 procent tot bijna 144 miljoen kilogram bloem bollen. Dit blijkt uit cijfers van het Produktschap voor Siergewassen. De uitvoer naar landen binnen de Eu ropese Gemeenschap steeg met 7,3 procent in waarde tot 526 miljoen gulden en met 5,1 procent in volume tot bijna 91 miljoen kilogram. Be langrijkste afnemers van onze bloembollen in de gemeenschap zijn Vrijdag 19 juli 1985 de Bondsrepubliek Duitsland (170 miljoen gulden), Italië (120 miljoen), Frankrijk (112) en Groot-Brittannië (78). Naar landen buiten de ge meenschap werd voor 360 miljoen gulden uitgevoerd (plus 16,4 pro cent). Het volume steeg met negen procent tot 53 miljoen kilogram. Ve ruit de grootste afnemer waren in het afgelopen seizoen de Verenigde Sta ten met 20 miljoen kilogram (waarde 157 miljoen). Andere belangrijke af nemers waren Canada, Finland, Noorwegen, Oostenrijk, Zweden en Zwitserland. 15

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1985 | | pagina 15