Kwaliteit Zelfde doelstellingen Zelfde ontwikkelingen Afslanking Sociaal probleem Afzet Vraagteken VERVOLG VAN PAG. 11 van een groot aantal van die ver schillende rassen. "Maar een En gelsman houdt van tradities en waarschijnlijk is de ekonomie niet de belangrijkste drijfveer voor veel schapenfokkers. Mag bij ons aan het schapenhouden enig hobbyisme niet vreemd zijn, bij het fokken van schapen, in Engeland slaat men ons wat dat betreft met glans. Zo is de ver zorging (trimmen, poetsen enz. enz.) vergelijkbaar met de be handeling die bijv. honden hier bij ons bij keuringen ondergaan. De kwaliteit van de Texelaars op de tentoonstelling kan volgens Geluk worden omschreven als "redelijk goed". Het is een schaap dat iets langer is, minder spieren heeft en wat vetter is dan bij ons. De Engelsen zijn bij de keurin gen, merkte Geluk, zeer terug houdend wat betreft het ver strekken van gegevens over af stamming e.d. Wel veel indruk hebben de goed georganiseerde scheerwedstrijden op hem ge maakt, evenals de karkaswed strijden waarbij iedere fokker karkassen in kan leveren tussen 16 en 20 kg. Suffolk won met op de 2e en 3e plaats Texelaars. Nieuw voor Geluk waren de vachtwedstrijden. Vachten (vlie zen) worden daarbij op een aan tal kwaliteitskenmerken beoor deeld. Geluk wil gaan onderzoe ken of dergelijke wedstrijden ook in ons land kunnen worden geor ganiseerd. Ook wat de varkenshouderij be treft loopt men in het land van de IJzeren Lady niet voorop, zo heeft de heer D. Hannewijk uit Heinkenszand op de Royal Show gekonstateerd. De huisvesting, de enorme verscheidenheid aan ras sen en de niet opzienbarende biggenproduktie van ca. 17 on derstrepen dat. "Men selekteert meer op mooi en is niet zoals wij in de bedrijfsvoering sterk gericht op het verkrijgen van exportkwa liteit. Van de vele rassen voldoet alleen het ras Larc White aan de Nederlandse normen. Overigens vindt hij wel dat de keuringen er zeer overzichtelijk en goed ver liepen". Wat melkveehouder J.H. Hart- gers uit Doeveren op de Royal Show vooral opviel was al even zeer de verscheidenheid aan run derrassen bij zowel het melkvee als bij het mestvee. Hartgers konstateerde tot zijn vreugde dat dankzij het behoudend karakter van de Engelsman de Britisch Friesian als dubbeldoeltype he lemaal bewaard is gebleven en bij de keuringen ook als zelfstandige groep wordt beoordeeld. Dat we dat in ons land niet meer hebben is naar zijn mening een verlies. Wat de keuringen zelf betreft was hem opgevallen dat de uitslagen in de verschillende ringen ge luidloos bekend worden gemaakt en dat niet de dieren maar de be geleiders de dragers zijn van nummers en dergelijke.. Cees Timmer, de vertegenwoor diger van de Plattelands Jongeren Organisatie in het HB wist na enig speurwerk de stand van de YFC, de Engelse bond van jonge boeren, op het uitgestrekte terrein te vinden. Met ca. 50.000 leden een naar verhouding maar kleine organisatie die overigens dezelf de doelstellingen heeft als de PJZ; ontspanning, informatie en integratie stad met platteland. Daarnaast worden door de YFC - die overigens helemaal los staat van de NFU - ploeg- en trekker- trekwedstrijden georganiseerd. Men kan in Engeland lid worden van de YFC op 12jarige leeftijd terwijl het lidmaatschap wordt beëindigd bij 26 jaar. Bij de PJZ liggen die leeftijden op resp. 16 en 30 jaar. Cees heeft uit ge sprekken de indruk gekregen dat de jongerenorganisaties in Enge land met ongeveer dezelfde pro blemen kampen als in ons land; afbouw van subsidies en dalende belangstelling bij veel jonge agrariërs. OVM-voorzitter L. van Nieu- wenhuijzen uit de Heen konklu- deert uit gesprekken et de verze keringsmaatschappijen van de NFU dat beide, ze hebben er twee, een voor de leden en een voor de niet-leden, ongeveer het zelfde verzekeringspakket voeren als de OVM. De OVM heeft haar levenspoot ondergebracht bij het OBF terwijl die bij de NFU in het eigen pakket zit. Overigens zijn de rendementen van de verschil lende verzekeringsvormen verge lijkbaar. Leven is het meest ren dabel terwijl bij de schadeverze keringen een enorme konkuren- tie moet worden gevoerd met de kommerciële maatschappijen. Ze zijn wat de premies voor de scha deverzekeringen betreft nauwe lijks of niet konkurerend maar hun kracht zit in de direkte bin ding met de vertegenwoordigers van de NFU-verzekeringsmaat- schappijen die o.m. mogelijk is door een direkt lokaal net van kantoren. Volgens van Nieuwen- huijzen ook daar dezelfde ont wikkelingen als in ons land o.m. tot uitdrukking komend in toe nemend claim wangedrag. Net. als bij ons wil men ook daar de polisvoorwaarden van een aantal verzekeringen ontdoen van toe ters en bellen. Het hoofd van de Sociaal Econo mische Voorlichtingsdienst de heer J. Markusse ervoer bij een bezoek aan de stand op de Royal Show van het Engelse ministerie van Landbouw dat de werkwijze van de overheidsvoorlichting ten behoeve van de agrarischse sek- tor grote overeenkomsten ver toont met de Nederlandse opzet. Dat geld ook voor de problemen waarmee men zich ziet gekon- fronteerd. Het is in Engeland nu zo, zo werd hem duidelijk, dat de overheid nogal wat voorlich ting ook individueel geeft. Daar gaat onder druk van de be zuinigingen verandering in ko men. Er is reeds iemand aange steld die de voorlichting door moet lichten om tot een advies over een drastische afslanking te komen. Handel, industrie en banken i springen daarop in en op die wijze wordt ook daar de voorlichting voor een zeer belangrijk deel ge privatiseerd. De rol van de land- i bouworganisatie in deze is hem nog niet duidelijk. De NFU be raadt zich over de nieuwe ontwik kelingen op het gebied van de I voorlichting. Ook op belastingge bied wordt een eind gemaakt aan I enige interessante voordelen. Zo investeert de Engelse boer na een goed jaar erg gemakkelijk in nieuwe machines omdat de inves teringsaftrek in het eerste jaar op 100% ligt. Deze gunstige rege ling wordt in de komende jaren vrij snel afgebouwd. Ook de sub sidie op drainage wordt aanzien lijk teruggebracht en zal in de toekomst alleen nog worden ver sterkt als kan worden aangetoond dat de uitvoering ervan de werk gelegenheid bevordert. De pacht- rechten zijn de laatste jaren be perkter geworden. J. WIERENGA deren van de aardappelafzet - is het van der Maas opgevallen dat men buitengewoon goed op de hoogte is van de aardappelsitua tie in Europa. Hij zegt ook ver nomen te hebben - en dat is nieuw -.dat de PMB zich ook op het teelt- en vaktechnische vlak gaat manifesteren. Men gaat aan onderzoek, voorlichting, proeven, oogsttechniek e.d. doen terwijl er een heel stimuleringsplan op tafel ligt om het bewaren van aardap pelen bij de boer te verbeteren. "Dat was onze voorsprong en we hebben duidelijk vast kunnen stellen dat men van plan is die achterstand op ons in te halen". De Noord-Bevelandse akkerbou wer is tevreden over de stand van het NIVAA op de show. "Een goede presentatie van aardappel- telend Nederland waarmee nog eens weer is aangetoond dat we daar voldoende geld voor over moeten hebben". Een overzicht van de proefvelden op de Royal Show die geheel aangelegd en onderhouden worden op kosten van de bestrijdingsmiddelen-industrie. Links aardappelen en rechts erwten. Het werkbezoek aan Engeland, waarbij ook enkele bedrijven zijn bezocht, is voor van der Maas een bevestiging geworden van het beeld dat hij zich reeds had ge vormd van de Engelse akker bouw: in sterke mate ontmengd, grote bedrijven (500 tot 1000 ha is gewoon) en een bijna volledige afhankelijkheid van ordenings- produkten wat het bouwplan be treft. Van der Maas verwacht dat deze bedrijven het met hun be trekkelijk geringe kosten en hoge opbrengsten op de graanmarkt bij dalende prijzen het langst vol kunnen houden. De te kleine be drijven zullen afvallen en die boeren zullen in Engeland "een sociaal probleem" worden. Van der Maas: "De gevolgtrek king uit deze ontwikkeling moet voor de Nederlandse situatie geen andere zijn dan dat het bij ons 5 over 12 is. Met onze dure grond en hoge kostenstruktuur zijn wij als akkerbouwers kwets baar en dienen we op zeer korte termijn uit te kijken naar andere mogelijkheden dan de graanteelt in z'n huidige omvang. ZLM-sekretaris mr. J. Oggel in gesprek met de voorzitter van de NFU en COPA Sir Richard Butler. Als landbouworganisaties heb ben we dan ook de dure plicht om een konstruktief beleid te ont wikkelen voor de Nederlandse situatie". Hij konstateert overi gens dat er al bewegingen zijn en wijst daarbij op de Teunisbloe men, plantuien, witlof e.d. Ook ziet hij meer mogelijkheden voor de pootgoedteelt. Wel is een voorwaarde dat de produktie, af zet (veilingen, koöperaties e.d.) en de verwerking meer als een geheel op gaan treden. De voorzitter van de tuinbouw- kommissie de heer M.J. Goud heeft op zijn gebied op de Royal Show niet zoveel van zijn gading gezien. Dat wat er op het gebied van fruitteelt en tuinbouw werd getoond, verschilde alleen in for maat en afmeting van wat hier in Nederland bij de produktie wordt ingezet. Het is daar in het alge meen allemaal wat groter. De open schapenstallen waar de kudde van de heer Ward 's winters wordt ondergebracht. In het gebouw midden achter werden tijdens het bezoek van de ZLM-ers juist schapen in een bad gedompeld om ze te beschermen tegen schurft. Hoofdbestuurslid de heer J.C. Geluk uit Dinteloord is voorzitter van het Nederlands Texels Scha penstamboek en voor hem was het werkbezoek een hernieuwde kennismaking met het mekka van de schapenhouderij. Waren op de Royal Show veel schapen van talrijke rassen te zien, schaaps kuddes sieren ook overal in En geland het groene, vaak zacht glooiende landschap. Geluk zet een groot vraagteken bij de winstgevendheid van het houden Een overzicht van een der keuringsterreinen op de Royal Show. De keu ringen verliepen zo is de de hoofdbestuursleden opgevallen, zeer ordelijk, overzichtelijk en korrekt. Vrijdag 19 juli 1985 13

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1985 | | pagina 13