Grootschalige akkerbouw staat in Engeland dankzij hoge kg-opbrengsten en lage kosten sterker dan onze akkerbouw Commercie pakt in Engeland landbouwvoorlichting op die bezuinigend rijk moet laten vallen Indruk hoofdbestuur ZLM na werkbezoek: Illusie Ondernemerschap Kompleetheid Duistbestrijding Tien ton heel gewoon Komende generaties Nieuwe ontwikkelingen Biologische bestrijding De opmerking "Tien jaar geleden kwamen de boeren uit Engeland bij ons kijken hoe ze akkerbouw- produkten moesten telen, maar nu komen ze niet meer, ze hebben het inmiddels in de vingers" typeert misschien wel het beste hoe sterk de akkerbouw zich in het Vere nigd Koninkrijk het laatste de cennium heeft ontwikkeld. Een opbrengst van 10 ton wintertarwe is aan de andere kant van het Ka naal al jaren heel gewoon. Tijdens een werkbezoek dat het Hoofd bestuur van de ZLM van 1 t/m 4 juli aan Engeland heeft gebracht hebben de prestaties van de En gelse akkerbouw indruk gemaakt. Uit een aantal gesprekken met vertegenwoordigers van de NEU, de nationale boeren organisatie - waarvan ca. 75% van de agrariërs in Groot-Brittannië lid is - en met telers is duidelijk geworden dat vooral de grote graantelers in het VK wat het EG-graanoverschot- ten probleem betreft een prijsver laging verkiezen boven quotering of het heffen van medeverant- woordelijkheidsgeld. ZLM-voor- zitter A.J.G. Doeleman daarover in een beschouwing aan het eind van een zeer geslaagd werkbe zoek: "Die verschillende opvat- tingeM tussen ons en de kollega's daar zijn natuurlijk een gevolg van de totaal verschillende omstan digheden in beide landen. Na een enorme sanering die daar in het verleden vooral in Oost- Engeland heeft plaatsgevonden, zijn er veel grote akkerbóuwbe- drijven overgebleven waarop tegen relatief lage kosten tarwe kan worden geteeld. Daarom kunnen ze beter dan wij een ver laging van de graanprijzen op vangen." Overigens verwacht men daar dat de sanering zich nog voort zal zetten. Volgens de heer Doeleman is het een illusie te denken dat wij als Nederlandse akkerbouwers betekenende in vloed zouden kunnen hebben op het graanbeleid. "We zullen meer te maken krijgen met prijzen op de wereldmarkt die door een agressiever optreden van de VS nog sterker onder druk zullen komen te staan. Gezien die ont wikkeling (ook de suikerprijs staat onder druk) zal men voor ons land in de toekomst steeds moeilijker kunnen spreken over het Zuidwestelijk akkerbouwbe drijf. Gelukkig hebben in ons* land veel gemengde bedrijfjes in het verleden de veredeling opge pakt terwijl veel kleinere akker bouwbedrijven de intensievere vollegrondsgroenteteelt hebben ontdekt. In de toekomst zullen we in de toekomst die kant nog ver der op moeten. In dat opzicht hebben wij een veel sterkere po sitie dan de kleinere boeren in Engeland. Daardoor zullen de sociale en ekonomische verschil len tussen grote bedrijven en kleine bedrijven in ons land ook kleiner zijn dan tussen deze twee types in het Verenigd Koninkrijk; "Het uit elkaar groeien van deze twee "soorten" bedrijven veroor zaakt in de Engelse agrarische wereld en ook binnen de Natio nal Farmers Union nu al span ningen. De producenten en ex porteurs van Engelse veehoude rij- en tuinbouwprodukten hoe ven we op de internationale markten niet zozeer te vrezen, zo meent de ZLM-voorzitter en hij zegt in die mening versterkt te zijn na een bezoek aan de Royal Show dat deel uitmaakte van het programma. Deze sektoren kun nen zich een zekere onafhanke lijkheid permitteren omdat ze een grote eigen afzetmarkt hebben. Ons sterk punt in deze sektoren is Voordat het gezelschap het veld in ging werd men eerst gastvrij onthaald op het eeuwenoude woonhuis van de familie Ward. de zeer goede afzet- en verwer- kingsstruktuur. "Het is dan ook de hoogste tijd dat de Neder landse akkerbouw daar een voorbeeld aan neemt en met die afzet bezig gaat. Als men dat stukje ondernemerschap in onze akkerbouw goed oppakt - en er zijn nog best wel mogelijkheden bij zowel veilingen, koöperaties als partikuliere bedrijven - dan kunnen we het als kollektief zeker nog redden. Want, zo besluit Doeleman, het sterk aanwezige individualisme bij de Engelsen is één van hun zwakste punten". De voorzitter van de akkerbouw- kommissie de heer H.C. van der Maas uit Kats is onder de indruk van de kompleetheid van de Royal Show en het gedegen ka rakter ervan dat o.m. tot uitdruk king komt in de gebouwen en de vele vaste looppaden door het in typische Engelse stijl met veel gras en bomen - aangelegde ex positieterrein. Van de tientallen proefveldjes, aangelegd door de beschermingsmiddelenindustrie, is hij niet zo ondersteboven: "Onze proefveldtechnieken zijn zeker zo goed. We mogen ook blij zijn met onze praktijkboerderijen waar we tenminste een eigen in vloed hebben op de proeven". Verder heeft hij op de show op zijn gebied geen spektakulaire machines of vernieuwingen ge zien. Bij een bezoek aan de stand van de Potato Marketing Board - een organisatie waarvan de aard- appeltekers lid zijn en die zich o.m. bezig houdt met het bevor- VERVOLG,PAG. 13 Het hoofdbestuur van de ZLM is tijdens zijn werkbezoek aan En geland o.m. te gast geweest op een akkerbouwbedrijf en een snijbloe- menbedrijf. Het akkerbouwbedrijf van de heer en mevrouw Ward is een maatschap, ca. 700 ha groot en ligt bij het plaatsje Keysoe in Bedfordshire. Hoofdteelt is die van zaaigranen voor plaatselijke zaadhandelaren. Uit de talrijke antwoorden en toelichtingen van de heer Ward kregen de Neder landse kollega's de indruk onmis kenbaar bij een vakman maar ook bij een ondernemer op bezoek te zijn. Ward is een maatschap met zijn vrouw aangegaan uit belasting technische overwegingen. Hij is erg veel en zeer intensief bezig met het bedrijf. Dat moet ook wel want een deel van zijn bedrijf is in deelbouw en de eigenaren/geld beleggers willen delen in de winst. Goede resultaten verster ken zijn positie op het bedrijf. De landbouwkundige voorlichting wordt op zijn bedrijf op kom- merciële basis uitgevoerd door een specialist die in dienst is bij totaal 30 grote akkerbouwbedrij ven in de regio. De heer Ward verwacht dat bij de overheidsvoorlichting alleen de specialisten overblijven en dat de algemene voorlichting verdwijnt in Engeland. Hij teelt 360 ha wintertarwe, 80 ha wintergerst, 8 ha triticale, 140 ha koolzaad en 80 ha erwten. Voorts heeft hij ca 60 ha die bestemd is als weide voor zijn schaapskudde die bestaat uit ca. 600 fokooien. De heer Ward vertelde o.m. dat (k i J;ijN W vz 4L»I >0%., - -mm»w- Het gezelschap tijdens het bezoek aan de kwekerij en tuinderij van de gebroeders Marshall. hij veel last heeft van grasachtige onkruiden, vooral duist en wilde haver. De bestrijding van duist, oogvlekkenziekte, meeldauw en fusarium vindt plaats op basis van een systeem waarbij uit gangspunt is dat pas tot aktie wordt overgegaan wanneer een bepaalde vrij hoog liggende aan tastingsdrempel wordt overschre den. Aan duistbestrijding alleen is hij minstens 150,— per jaar per ha kwijt. 250 kg stikstof wordt in 3 keer gestrooid. De tarweras- sen zijn hoofdzakelijk van bak- kwaliteit. Ward taxeert zijn koolzaad (wordt veel op grote bedrijven geteeld en heeft een saldo dat ongeveer gelijk is aan tarwe) op ca. 5000 kg, veel voor onze be grippen. Over opbrengsten ge sproken. 10 ton tarwe per ha is in Engeland heel gewoon en er zijn uitschieters naar 11 a 12 ton. Deze hogere opbrengsten zijn voor een niet onbelangrijk deel te verklaren uit de rassen die men teelt. Het RIVRO zo werd opge merkt, is misschien wel eens wat te terughoudend met het opne men in de rassenlijst van goed opbrengende buitenlandse ras sen! Ca. 99% van het stro wordt in Engeland verbrand maar vanuit milieuvriendelijk oogpunt zoekt men naar andere manieren om het stro kwijt te raken. Men denkt aan onderploegen, maar eerst moet onderzocht hoe voorkomen kan worden dat ook ziekten op die manier zouden kunnen over leven. We vernamen nog dat het enige Nationale Kweekbedrijf de N.I.E.B. in Brinnstone zal worden geprivatiseerd. De teelt van Triticale spreekt hem niet zo aan, zo zegt hij, "maar op verzoek van de zaadhandelaren waarvoor ik ook tarwe en gerst teel, heb ik dit gewas maar in het bouwplan opgenomen. Boven dien heb ik er wel een perceel voor dat vrij droog is dus gedijen doet het wel. Opvallend in het Engelse land schap zijn de heggen en de ver spreid staande boomgroepen. Ook staan vaak alleenstaande bomen midden in de akker- en weidepercelen. De heer Ward vertelde desgevraagd dat dit wel een zekere opbrengstderving te zien geeft, maar dat hij en de meeste kollega's dat er vanuit public relations oogpunt wel voor over hebben. "Bovendien zien we bescherming en instandhouding van bossen, bomen en heggen ook vanuit een verantwoordelijk heid voor de komende genera ties". "Zonder bomen is het landschap leeg en lijkt het in herfst en winter net woestijn". De heer en mevrouw Ward hou den hun 600 fokooien in zgn. Share-farming hetgeen wil zeg gen dat in de exploitatie relatief veel geld en grond door derden is ingebracht. Hij verricht met een schaapherder op basis van kon trakten het werk. Zijn er geen goede resultaten dan worden op termijn de kontrak ten verbroken. De lammerproduktie ligt in zijn kudde op 1,7. De mannelijke lammeren gaan voor de slacht weg terwijl de vrouwelijke wor den verkocht als fokooien. Ze komen ca. medio december op stal en worden in de winter ge voerd met kuilgras. Tussen Kerst en Nieuwjaar worden ze gescho ren, een nieuwe ontwikkeling die goed lijkt te voldoen, de wol blijkt van betere kwaliteit te zijn. Lammeren begint eind februari nadat een scanner van tevoren reeds heeft vastgesteld of een ooi, 1, 2 of 3 lammeren ter wereld zal brengen. Daar wordt de voede ring dan op aangepast. Ward hééft samen met zijn schaapher der een couveuse ontwikkeld waarin pas geboren "dode" lam meren door middel van hete lucht worden opgewarmd. Vaak komt op die manier een lam alsnog tot leven. Een ander bezoek betrof het snij- bloemenbedrijf van de maat schap gebroeders R. en B. Mar shall te Caldecote op dit bedrijf dat 21 ha groot is - waarvan 14 ha volle grond, 30.500 m verwarmd glas - werken 16 volledige ar beidskrachten. Daar komen nog 18 part-time krachten bij en 3 chauffeurs die een belangrijk deel van de oogst transporteren naar supermarkten in Zuid-Engeland. In twee maal 4 met steenkool verwarmde kassen (t.a.v. de uitworp gelden strenge eisen) worden jaarrond o.m. snij- chrysanten gekweekt. Op een kwart van het bedrijf wordt kon- sekwent gewerkt met biologische bestrijdingsmiddelen waaronder nicotine. Dat bevalt de heren Marshall tot nu toe goed. De be scherming van het gewas op het overige deel van het bedrijf vindt plaats met moderne chemische middelen. Er worden vooral va-> rianten gekweekt die men in Ne derland niet aantreft. Men stekt (nog) niet zelf maar betrekt de stekken uit vooral de Canarische eilanden. Over de wijze van afzet wilden de heren Marshall niet zoveel vertellen. Wel zeiden ze dat de prijzen bepaald worden door de bloemenveiling in Aals meer. "Daar hoge prijzen dan gaan wij ook omhoog en daar la ger dan volgen wij ook". De al gemene indruk van de bezoekers was dat het hier een bedrijf betrof dat niet behoort tot de meest mo derne, althans vergeleken met soortgelijke bedrijven in ons land. - 12 Vrijdag 19 juli 1985

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1985 | | pagina 12