Inzending eerste provinciale keuring "Het Zeeuws Melkschaap" onverwacht groot Zeeuwse schapenfokkers op weg naar ander type dier! Interregionale keuring van het N.T.S. afd. Zeeland toont aan: korte wenken veehouderij Zuivelexport in 1984 7,6 miljard gulden De vereniging "Het Zeeuws Melkschaap" organiseerde op 4 juli te Serooskerke haar le provinciale keuring. De leden van deze nieuwe vereniging hadden er voor gezorgd dat een groot aantal dieren door de jury, bestaande uit de heren B.J. Span uit Makkinga en J.H. Lantinga uit Kloetinge, beoordeeld moest worden. Er was een grote variatie in hetgeen getoond werd. Het is een gunstige ontwikkeling dat dit al oude Zeeuwse melkschaap, dat bijna uitgestorven was, nu met behulp van een dertigtal leden weer duidelijk op de goede weg zit. Ruim 200 ooien zijn nu officieel geregistreerd hetgeen betekent dat er een voldoende aantal is om aan de slag te kunnen met kwaliteits- en uniformiteits verbetering. De uitslag van de diverse rubrieks keuringen waren als volgt: Lammeren Van de rubriek ramlammeren wer den 25 dieren voor gebracht. Van dit aantal kon slechts aan 6 dieren een eerste prijs worden toegekend. Re den hiervoor was. dat hoewel de dieren wel type hadden, deze toch te weinig ontwikkeld en soms ook nog te smal gebouwd waren. Als beste ramlam werd aangewezen E 078 van L. Koole te Middelburg. Een typi sche ram, goed ontwikkeld, en strak in de bovenbouw. Als goede 2e werd het ramlam E 210 van J.J. Breel te Veere. In de rubriek ooilammeren was in zijn algemeenheid wat meer kwali teit. Van de 14 voorgebrachte dieren, kregen 6 dieren een eerste prijs. Als le werd aangewezen het lam E 082 van L. Koole Middelburg. Een lam met type en voldoende ontwik keling. Voor de ooilammeren gold hetzelfde als voor de ramlammeren, vaak nog wat te weinig ontwikkeld. Ook de kwaliteit van de vacht is nog niet op voldoende hoog peil, te veel losse vachten. Een goede tweede was het ooilam E 136 van M. Verhage te Meliskerke. Ooien Een goede rubriek was die van de jaarling ooien. Van de 9 dieren kon den er 5 een eerste prijs mee naar huis nemen. Opvallend in deze ru briek was het type en de beste ont wikkeling van de ooien. Wat betreft de uierkwaliteit moet in zijn alge meenheid opgemerkt worden dat de speenplaatsing, en uieraansluiting nog sterk verbeterd moet worden. Dat dit mogelijk is, bleek bij de IA geplaatste ooi D 712 van L. Koole te Middelburg. (Deze ooi is de moeder van het beste ramlam). 1B werd 713 ook van L. Koole te Middelburg. In de rubriek tweejarige ooien, was er veel kwaliteit doch minder unifor miteit. Toch kregen van de 7 dieren 5 ooien een le prijs. In deze rubriek heeft vooral de uierkwaliteit een be langrijke rol gespeeld. Daardoor werd ooi nr. 1374 van M. Verhage te Rechts kampioen ram van J.J. Breel te Veere en links reserve kampioen van C. Kostense-Faas te Biervliet. Meliskerke IA geplaatst. De lb plaats werd ingenomen door ooi C 520 van J.J. Breel te Veere. Een ooi met iets minder melkrijpheid. Van de ooien geboren voor 1983 werden er 8 getoond. Een kollektie dieren, waaraan duidelijk te zien was dat ze volop in produktie waren. Het rasty pe was goed aanwezig met goed beenwerk. De speenplaatsing liet nog wel wat te wensen over. Als IA ooi werd geplaatst 942 S van J.J. Breel uit Veere, direkt gevolgd door ooi 340 van dezelfde eigenaar. Voor het kampioenschap ooien kon den alleen IA en 1B geplaatste ooien meedingen. Kampioene werd de jaarling ooi D 712 van L. Koole te Middelburg. Reservekampioene ooi 1374 (geb. in 1983) van M. Verhage, Meliskerke. Ooi met de beste uier was de ooi D 676 van M. Verhage. Deze ooi is een dochter van de res. kampioene. Overjarige rammen In totaal konden er 5 dieren worden voorgebracht. Dit is een zeer gunsti ge ontwikkeling, gezien het feit dat men in het verleden het ramlam na het dekseizoen direkt opruimde. Aan al deze rammen werden zonder meer een le prijs toegekend. In zijn alge meen konden de rammen nog wat meer gewicht hebben. Uiteindelijk werd kampioen de ram 5304 (geb. '83) van J.J. Breel te Vee re. En res. kampioen 5709 (geb. '84) van C. Kostense-Faas te Biervliet. Groepskeuringen a. Drietal lammeren van 1 vader. Hiervoor werden 6 groepen op gesteld. Aan de helft hiervan werd een eerste prijs toegekend. De IA prijs was voor de goed ontwikkelde en typische groep lammeren van L. Koole, te Mid delburg. De 1B prijs voor de groep van C. Kostense-Faas te Biervliet. b. Drietal ooien van 1 vader. In totaal waren er 4 afstamme- lingsgroepen, die allemaal een eerste prijs toegekend kregen. IA prijs was voor de groep van L. Koole te Middelburg en de 1B prijs voor J.J. Breel te Veere. Het bestuur van de vereniging het Zeeuwse Melkschaap kan terugzien op een zeer geslaagde le provinciale keuring. De inzending was groter dan verwacht, terwijl de kwaliteit niet slecht was. Er is aangetoond dat er nog vele mo gelijkheden binnen de fokkerij zijn. Tevens is het enthousiasme van de leden dermate groot, dat we in de toekomst nog veel mogen verwach ten. Ing. M. Westhuis Op 4 juli organiseerde het N.T.S. afd. Zeeland een interregionale keuring te Serooskerke. Door het bestuur was gekozen voor de moge lijkheid dat niet alleen uit Walcheren maar ook uit de regio's Schouwen en de Bevelanden aan de keuring kon worden deelgenomen. Dit om meer dieren te kunnen krijgen voor de keuring. Helaas moet men konstateren dat deze opzet maar ten dele is geslaagd. Het aantal inzendingen viel wat tegen. Wel dient er bij te worden opgemerkt, dat deze keuring alleen toegankelijk was voor die bedrijven die nog niet "certificaatwaardig" zijn. Deze interregionale keuring heeft getoond wat er op de bedrijven aan wezig is, die niet certificaatwaardig zijn. De verschillen waren erg groot. Het is duidelijk geworden dat deze fokkers voorzichtig op weg zijn naar een type dier dat beter aansluit bij de wensen van de slachtlamproducent. Welke ontwikkelingen dit met zich zal meebrengen is nog niet duidelijk. Binnen de leden van het stamboek uit deze regio's zal wel gediskussieerd moeten worden of men met dergelijk kleine keuringen verder wil of dat men andere wegen moet gaan bewan delen. De uitslag van de diverse rubrieks keuringen was als volgt: Rammen In totaal waren er 9 "tweejarige en oudere rammen". Deze rubriek werd gekenmerkt door enkele goede kop- nummers. Als IA werd geplaatst de ram 4080-0083 (fokker: gebr. Lan- gedijk), eig. J.J.A. v.d. Velde, Nieu- werkerk. Dit ram, dat wat beknopt maar luxe gebouwd is kreeg later de kampioenstitel. Reserve kampioen werd 0121 (gefokt door J.M. Wets teen), eig. de Gebr. de Buck, Oost- kapelle een sterk gebouwd ram, met goede ontwikkeling, die iets minder luxe was dan de kampioen. Bij de éénjarige rammen was er een klein aanbod, n.l. 5 dieren. Hiervan kregen slechts 3 een eerste prijs. IA 10 werd geplaatst 4179-0184 (fokker C. Spaan, West Graftdijk) van de gebr. de Buck, Oostkapelle. Een ram met type met een bemerking op de kop. IB was voor de goede ram 3906-0134 van de gebr. de Buck, Oostkapelle. Ooien Het aanbod in de rubriek oudere ooien was gering. Opvallendst was de ooi 3730-0098 van J.J.A. v.d. Vel de, die echter bij de kampioen schapskeuring niet mee kon komen. Ook waren er bij de individuele keuring van de jaarling ooien geen echte uitschieters. IA prijs was voor de ooi 3768-0031 van A.W. Geel hoed, Ellemeet. Ooien met lammeren a. De rubriek oudere ooien met lammeren was voor de jury geen geringe opgave: er was veel ver schil in kwaliteit. Genoemd moe ten worden het uniforme stel 3699-0057 van de gebr. Cok te Kruiningen. Het was ook deze ooi die later de titel "res. kampioene" voor zich opeiste. Ook het 1B ge plaatste stel 3730-0147 van J.J.A. v.d. Velde was een mooie unifor me kombinatie. b. De rubriek oudere ooi, met 1 lam, verschilde in kwaliteit niet veel met de vorige rubriek. Het is geen geringe opgave om voldoende uniformiteit te kunneh krijgen. Van de 8 stellen konden slechts 4 een eerste prijs krijgen, waarbij de eerste 2 stellen gewoon goed waren. IA werd het zeer unifor me stel 3699-0077 van de gebr. Cok te Kruiningen, 1B 3730-0116 van J.J.A. v.d. Velde, Nieuwer- kerk. Het was vooral de luxe ooi in dit groepje dat van zich liet spreken. Niet voor niets werd de ze ooi later kampioene, c. De gebr. Cok uit Kruiningen toonden verder nog 2 goede stel len "jaarling ooi met lam". Op vallend hierbij was de goede ont wikkeling van de ramlammeren. Het aanbod van bedrijfskollekties was niet groot. Bij de 3-tal ooien was de IA prijs voor de gebr. Cok voor hun fraaie uniforme typische groep dieren. Bij de 5-tallen was de eerste prijs weggelegd voor de groep ram men van de gebr. de Buck, Oostka pelle. Tot slot werd nog een beste ramlam aangewezen. Uiteindelijk viel de keus op het fijn geblokte ramlam 3693-0102 van de gebr. Cok te Krui ningen. Links kampioen ram van J.J.A. v.d. kampioen. Velde te Nieuwerkerk. Rechts reserve ALS UW SLEUFSILO leeg is hebt U de kans om de vloer en de wanden met silolak te behandelen. Gebruik hiervoor silolak op basis van bitumen. Middelen op teerba- sis moet U beslist niet gebruiken, deze middelen werken in op het voer. ALS U KALVEREN EN JON GE PINKEN het hele jaar binnen houdt, voer ze dan zo mogelijk enkele weken wat vers gras bij. De dieren kunnen dan immuniteit tegen maag-darmwormen opbou wen. VOERSILO'S MOETEN RE- GELMA TIG worden schoonge maakt. Vooral bij warm weer kunnen voermesten gaan schim melen. Bedorven voer kan ernstige voedingsstoornissen geven. Voor kom problemen door sekuur te werken. INJEKTEREN VAN DRIJF- MEST in grasland begint opgang te maken. Bij een vochtige bodem kan injekteren uitstekend gaan, zonder dat de grasmat beschadigd wordt. Door de mest in de grond te brengen, wordt het gras beter door de dieren opgenomen dan bij ui trijden over het land. BOSSEN MAAIEN IN HET GRASLAND is nodig om een goede hergroei te krijgen. De maaimachine moet wat hoger worden afgesteld dan bij maaien voor de voederwinning. Als U bij droog weer de bossen maait, ne men de dieren nog veel van het gemaaide gras op. De waarde van de Nederlandse zui velexport is in 1984 ondanks wat la gere prijzen per eenheid produkt met 200 miljoen gulden gestegen tot 7,6 miljard gulden. Vooral de export van kaas (2,3 miljard) en vol melkpoeder (een miljard) deden het goed, aldus het Produktschap voor Zuivel in zijn woensdag verschenen jaarverslag. De export van gekondenseerde melk stagneerde, die van boter daalde. De export zou volgens het schap nog wat florissanter zijn geweest als onze konkurrentie niet was geschaad door enkele Financiële regelingen van de Europese Gemeenschap. Vrijdag 19 juli 1985

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1985 | | pagina 10