Nederlands Bond vanVeehande laren: verbod of harmonisatie gebruik groeihormonen Agrabeton: Het nut van nabehandelen Betonverhardingen voor de landbouw Ook in Zwitserland moeilijkheden met melkproduktie Het onzichtbare kwaadteveel nitraat Onlangs is de 36ste aflevering van Agrabeton verschenen getiteld: Het nut van nabehandelen. Agrabeton verzorgt regelmatig uitgaves over beton in de agrarische sektor, onder redaktie van de kommissie "Cement in de landbouw". Onder nabehandelen van beton wordt verstaan het voorkomen van uitdroging van het verse betonop- pervlak, bijvoorbeeld door afdekken met kunststoffolie of vochtige jute. Nabehandeling is het sluitstuk van AMAC-rijenfrees Machinefabriek J. de Jonge B.V., de fabrikant van de bekende AMAC- produkten, heeft een rijenfrees ont wikkeld. De verkoop van de AMAC- rijenfrees vindt plaats via de afdeling Land- en Tuinbouwmechanisatie van Cebeco-Handelsraad in Steenwijk en via de dealerbedrijven. Enkele technische gegevens van de AMAC GF-5 rijenfrees: Uitvoering 5-rijig; werkbreedte 3,07 m; Rotordiameter 77 cm; Tandwiel kast met eenvoudig verwisselbare tandwielen geschikt voor 540- en l.OÓO-toeren aftakas; Slijtvaste ha ken: Afstand haken h.o.h. 24 mm; Aantal haken in 5-rijige uitvoering 68; Aantal haken in volveldsuitvoe- ring 132; Stalen diepteregelende wielen 2; Rugvormer door veer- drukbelaste verstelbare tussenklep- pen, die tevens geschikt zijn als aan- aarders; maksimaal vermogen 140 pk; benodigd vermogen ca. 65 pk. Verdere informatie: Cebeco Han- delsraad, tel. 05210 - 13341, of een van de dealerbedrijven. betonwerk en nodig om beton een voldoende oppervlaktekwaliteit te geven. Deze oppervlaktekwaliteit bepaalt in hoge mate of de kon- struktie aan de gebruikseisen vol doet. U kunt deze brochure, waarin alles staat over de nabehandeling, de sterkte-ontwikkeling, de omgevings omstandigheden en aanwijzingen voor buiten- en binnenwerk kunt u aanvragen bij het sekretariaat van de kommissie "Cement in de land bouw", tel. 073-401252. De "Mooij" multicrop droogvloer is speciaal ontwikkeld voor het dro gen/ventileren van granen, grasza den, fijne zaden als koolzaad, blauw- maanzaad, karweizaad e.d. maar ook geschikt voor aardappelen en uien e.d. "Mooij" multicrop droogvloer is op gebouwd uit inelkaar sluitende sta len versterkte betontegels die op vu- renhoutenregels liggen. Afmetingen zijn afhankelijk van luchtvereiste en lengte. Gegalvaniseerde roosterplaten wor den van boven vastgeschroefd. Deze zorgen voor een groot vrij luchtuit- trede oppervlak. De roosters zijn verwijderbaar voor gebruik als vloer voor groente. De multicrop droogvloer heeft de volgende voordelen: één vloer voor alle soorten oog sten geheel vlakke vloer met een (trottoir) band groot vrij luchtuittrede oppervlak Toelating selektieve grassenmiddel "Fusilade" aanzienlijk uitgebreid ICI's selektieve grassenmiddel "Fu silade" heeft onlangs een belangrijke uitbreiding van de toegelaten toe passingen gekregen. Naast de bestaande toelating - o.a. de akkerbouwgewassen, aardappelen, biêten, koolzaad, karwij en gras zaadteelt van rood- en hardzwenk- gras - is het gebruik nu ook toege staan in de teelt van: - blauwmaanzaad - witlof voor de pennenteelt - droog te oogsten erwten en bonen - peulgroenten - bol-, knol- en wortelgroenten - asperges - klein fruit als aardbeien, bramen, frambozen en bessen - groot fruit als appels, peren, ker sen en pruimen kan door boerderij personeel worden geïnstalleerd hout krimpt, verwringt of buigt, beton niet een verschuifvrij ontwerp voor een verzegeling tussen zijseries en optimale stevigheid geen onderhoud kan worden verplaatst - ideaal voor pachtboeren Nadere informatie: Mooij Kamerik BV, tel. 03481 - 1784/1537. De nieuwsmedia staan er de laatste tijd bol van, ontoelaatbare stijgingen van nitraatgehaltes in ons grondwa ter. Vooral op de zandgronden wordt de momenteel nog onschadelijk geachte door de EEG gestelde grenswaarde van 50 mg/1 N03 tot soms het dubbele overschreden. Er bestaat een vrij eenvoudige ma nier om dit hoge nitraatgehalte dras tisch te doen dalen. Ionenwisseling, dus even eenvoudig als een wate rontharder. Middels het denitratiseren van een deelstroom van het benodigde water en dit later weer samenvoegen met de hoofdstroom, wordt niet alleen Pöttinger trommelmaaiers Sinds kort heeft de afdeling Land- en Tuinbouwmechanisatie van Cebeco- Handelsraad in Steenwijk het Pöt tinger programma voor Nederland uitgebreid met de Pöttinger trom melmaaiers. Het programma bestaat uit zes ty pen, met werkbreedtes van 1.65, 1.85 en 2.10 meter, waarbij de typen van 1.65 en 1.85 m ook met kneusinrich ting kunnen worden geleverd. Alle typen Pöttinger maaiers zijn uitge voerd met twee trommels. De kneu sinrichting is met snelsluitingen uit gevoerd, waardoor hij snel kan wor den verwijderd. De kneusvingers zijn elastisch opgehangen. De scharnie- In de land- en tuinbouw is door toe name van het verkeer in tal en last behoefte aan kwalitatief hoogwaar dige verhardingen. Dit geldt voor erven, bieten- en voederopslagplaat sen, bedrijfswegen en toegangswe gen. De Vereniging Nederlandse Cemen- tindustrie heeft daarom besloten tot het uitgeven van een vernieuwde het giftige nitrietvormende nitraat sterk gereduceerd doch ook stoffen als sulfaat - momenteel ook al aan grenswaarden gebonden en bikar- bonaat worden afgevoerd. Het dan afgegeven water bevat dan een beet je meer chloriden. Prijstechnisch betaalt een dergelijke installatie zichzelf terug omdat het aldus behandelde water minder af zetting veroorzaakt in boilers, geisers of leidingen waardoor er ook minder wasmiddelen noodzakelijk zijn. Het komt ook de gezondheid van mens en dier ten goede. Meer informatie: A. Kalsbeek - As sen BV. rende bevestiging garandeert een ideale bodemaanpassing onder alle omstandigheden. De aandrijving vindt plaats met V- snaren, de trommelaandrijving door een haakse tandwieloverbrenging in oliebad. Meer informatie: Cebeco-Handels raad, tel. 05210- 13341. publikatie "Betonverhardingen voor de landbouw". In dit boekje wordt zowel het ontwerp alsook de uitvoe ring var. dit soort werken besproken. Het boekje, bestemd voor boer en tuinder, ontwerpbureaus en aanne mers, is gratis verkrijgbaar bij de Vereniging Nederlandse Cemen- tindustrie, postbus 3011, 5203 DA 's- Hertogenbosch, tel.nr.: 073 -401 252. Mooij Kamerik BV brengt nieuw droogvloerensysteem op de markt Gestegen konsumptie van eieren en van pluimveevlees Het Produktschap voor Pluimvee en Eieren heeft becijferd dat in 1984 met hoofdelijk verbruik van pluim veevlees ten opzichte van voorgaand jaar met 7,4% is gestegen tot 11,89 kg. In 1983 bedroeg het hoofdelijk ver bruik nog 11,07 kg en in 1982 10,32 kg. Het aandeel braadkuikens steeg van 9,46 kg tot 9,86 kg, terwijl dit in 1982 nog slechts 8,83 kg was. Voor alle kategoriën gevogelte steeg het hoofdelijk verbruik en wel pro centueel sterker dan voor braadkui kens. Eieren Het hoofdelijk verbruik van eieren is in 1984 met 5 stuks ten opzichte van 1983 gestegen, nadat 1983 ten op zichte van 1982 een teruggang van 3 stuks te zien had gegeven. Dit cijfer heeft betrekking op eieren in de schaal en op eiprodukten, omgere kend tot verse eieren. In 1984 werd voor het eerst in Nederland meer dan 10 miljard eieren geproduceerd. Daarvan werden in totaal nog geen 3 miljard in Nederland gekonsumeerd. Scharreleieren De afzet van scharreleieren is ge daald van 225 miljoen stuks in 1983 tot 218 miljoen in 1984. In het bin nenland nahi de afzet iets toe, doch de eksport van de door de Stichting. Scharreleieren Controle gekontro- leerde eieren liep terug. Dit zou voornamelijk zijn toe te schrijven aan de in het eerste kwartaal van 1984 betrekkelijk hoge eierprijzen. De si tuatie rond de scharreleieren lijkt zich te stabiliseren. Een grote toena me van het aantal aangeslotenen valt niet te verwachten, aldus het Pro duktschap. Dat geldt ook voor het aantal afgeleverde scharreleieren. Pluimveemarkt In de week vanaf 7 juni bleef de basis-kontraktprijs onveranderd ƒ2,25 voor kuikens tot 1400 gram, inklusief BTW en zonder toeslagen. In die week liepen de prijzen van vrije kuikens, die de laatste weken fors waren opgelopen, ook weer vrij fors terug. Het aanbod was niet bijster groot. Tot aan het einde van de binnenkort beginnende slachterij-vakanties zal het aanbod toereikend zijn, doch daarna is, althans vooralsnog met een vrij krap voorzien aanbod aan slachtkuikens te rekenen. De binnenlandse konsumptie en de eksport kunnen bevredigend ge noemd worden. Bloemen en planten De aanvoer van snijbloemen en pot planten op de veilingen was vorige week minder hoog. Ook ten opzichte van dezelfde week in 1984 was er nu een lager aanbod. Van standaardan jer, chrysant tros jaarrond, groot- bloemige rozen was de aanvoer wel hoger dan vorige week, maar de ver schillen zijn niet erg groot. De mid- denprijs was, mede door het lagere aanbod, beter dan vorige week. In Amerika kopen veel bloemisten rechtstreeks bij de kweker. Uit een onderzoek bleek dat meer dan 70% van de ondervraagde kwekers een deel van de produktie rechtstreeks verkoopt aan de detailhandel. Als redenen van de bloemist om bij de kweker te kopen worden opgegeven de betere kwaliteit, de tijdsbesparing en het financiële voordeel. Ook Zwitserland kent voldoende problemen in de landbouw. Dat kwam deze dagen duidelijk aan het licht bij het presenteren van de "melkreke- ning" die een tekort aangaf van 800 miljoen Zw. Franken, wat 130 mil joen Franken meer is dan aanvanke lijk geraamd. Vijf jaar geleden werd in Zwitser land, tegen de wil van de veehouders een melkkontingentering ingevoerd. De gegarandeerde hoeveelheid is, onder voortdurende druk van de veehouders, geleidelijk gebracht op 21,5 miljoen hl. Slachtpluimvee en eieren De konsumptie van slachtpluimvee blijft goed op peil. De omzet op de markt van vers pluimveevlees in Duitsland groeit nog steeds. Ver schillende slachterijen hebben hun verwerkingspatroon verlegd en slachten nu meer oudere kippen. Men vond de bij te kopen kuikens op de Barneveldse markt te duur. Op deze markt trad daarna - uiteraard - een forse prijsdaling op. Verschil lende integraties hebben de prijs van de eendagskuikens licht verhoogd. De prijzen van de eieren zijn iets omhoog gegaan. Daar waren drie oorzaken voor en wel de kleinere aanvoer, de stabiele afzet (zoals naar West-Duitsland) en het konsumptie- peil (vanwege het koele weer). Eiveba te Barneveld (fusie van CVE en Sameico per 1 januari 1984) meldt dat het eerste jaar in Eiveba-verband in zijn algemeenheid aan de ver wachtingen heeft beantwoord en een positieve bijdrage heeft geleverd aan een versterking van de marktpositie van de leveranciers die aan dit be drijf de eieren leveren. Helaas moet Eiveba vaststellen dat er in 1984 op nieuw verlies is geleden door de Ne derlandse pluimveehouderij. In 1982, 1983 en 1984 samen voor 200 miljoen. De garantieprijs bedraagt 92 Rap pen, terwijl er een strafheffing is in gesteld van 60 Rappen per kg, voor het kwantum dat boven het vastges telde kwotum per veehouder wordt afgeleverd. Veehouders die in het geheel geen melk afleveren doch deze geheel vervoederen, ont vangen premie. Ondanks de straf heffing van 60 Rappen blijft de Dierziekten Ten aanzien van de bestrijding van dierziekten in de Gemeenschap pleitte Diepeveen voor een uniforme bestrijding. Ten aanzien van het ge bruik van natuurlijke groeibevorde- rende stoffen in de veehouderij wilde Diepeveen dat er of een algemeen verbod van kracht wordt in de EG (en bij invoer uit derde landen) of harmonisatie van dit gebruik. De huidige konkurrentievervalsing die zich momenteel voordoet is onaan vaardbaar, aldus Diepeveen. Van de kant van de handel uitte hij het dringend verzoek aan de betref fende instanties om te voorzien in de mogelijkheid geënte biggen en fok- varkens uit Nederland te kunnen melkproduktie toenemen, zodat overwogen wordt de strafheffing te verhogen. Door middel van regulering van de bouwvergunningen voor stalruimte heeft men getracht de uitbreiding van de veestapel in de hand te hou den, doch de resultaten bleven uit, vooral omdat kontröle ondoenlijk bleek. vdW. eksporteren naar gebieden in Duits land en Italië, waar ook tegen de klassieke varkenspest geënt wordt. Rijksdienst Keuring Grote waardering uitte Diepeveen voor de nieuwe Rijksdienst voor Keuring van Vee en Vlees, in het bijzonder voor de door de heer J.C. Slikker verrichtte prestaties. Er blijven echter nog wensen. Zo ten aanzien van de in het verleden te veel betaalde keurlonen voor uit voer van levende kalveren, runderen, biggen en varkens. Hij kreeg van de heer Slikker de toezegging dat hier aan gewerkt wordt. Voorts pleitte Diepeveen voor verla ging van de keurlonen. Op het kongres van de Bond van Handelaren in Vee heeft voorzitter J.W. Diepeveen een aantal wensen geuit, die niet uitsluitend van belang zijn voor de veehandel. Hij pleitte o.a. voor het beperken eventueel afschaffen van veterinaire en andere kontröles bij grensovergang, ervan uitgaande dat de veterinaire diensten in de Gemeenschap elkanders onderzoeken en verklaringen moeten respekteren. Tijdens het in Oordwijk gehouden kongres van de Bond op 21 juni bleek dat aan één van de wensen reeds is voldaan, namelijk dat er langere openingstijden gaan gelden voor in- en doorvoerformaliteiten. Niettemin is een flexibeler rijtijdenbesluit alleszins wenselijk. Vrijdag 28 juni 1985 21

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1985 | | pagina 21