Nieuwtjes zegge en schrijve zuidelijke landbouw maatschappij Ontmoeting landbouw-ambtenaren leidt op Schouwen-Duiveland tot meer wederzijds begrip Gelegenheidsarbeid Kadavers m land- en tuinbouwblad VRIJDAG 28 JUNI 1985 65e JAARGANG NO.3788 In kader ZLM-projekt "D^boer uw buurman In het kader van het ZLM-projekt "De boer uw buurman" heeft de Kring Schouwen-Duiveland van de ZLM woens dag 19 juni een ontmoeting gehad met een twintigtal vooral bij landbouw, ruimtelijke ordening en milieuzaken betrokken ambtenaren en bestuurders uit de regio. "Voor een uitwisseling van gedachten en ervaringen om, zoals kringvoorzitter de heer L.J. van Gastel in zijn openings woord zei, deze dag gezamenlijk veel zaken te kunnen bespreken waardoor wederzijds nog meer begrip ont staat". Aan het eind van de bijeenkomst werd van beide zijden verklaard dat de dag aan die doelstelling zeker heeft beantwoord en als geslaagd kan worden beschouwd. Voorzitter v. Gastel gaf in zijn inleiding de "Graan- beurs" te Zierikzee een flink aantal voorzetten voor een diskussie, nadat hij eerst een beeld had gegeven van de ZLM-organisatie en van de ontwikkeling van de land bouw de laatste eeuw op het voormalige eiland. Zo stelde hij dat agrarische ondernemers in toenemende mate worden gekonfronteerd met allerlei wetten en verorde ningen. "Ambtenaren en bestuurders zijn daar ook nauw bij betrokken en het is een goede zaak dat zij weten hoe daar in de praktijk over gedacht en mee gewerkt moet worden". Als knelpunten noemde v. Gastel op ambtelijk nivo worden wel eens te gemakkelijk duurdere voorzie ningen geëist dan strikt noodzakelijk is. Hoewel er op het gebied van bestemmingsplannen en bouwverordeningen geen grote problemen zijn heeft men de indruk dat de bereidheid om mee te denken over drijfmestaanvoer en Vorige week woonde ik een lezing bij van ir. G.A. Koop stra - plv. direkteur marktordeningsvraagstukken van het Ministerie van Landbouw - over de perspektieven voor de afzet van met name akkerbouwprodukten binnen en bui ten de EG. De (besloten) bjeenkomst werd georganiseerd door de Zeeuwse afdeling van de Stichting voor Neder landse Zelfstandige Handel en Industrie (ZHI). Omdat er- althans voor mij - enkele nieuwtjes ter sprake kwamen heb ik toestemming gevraagd om erover te schrijven. Het verhaal van Koopstra ging voornamelijk over de graan- problematiek en eventjes over het suikerbeleid: we moe ten niet rekenen op voortzetting van het mengprijssys- teem maar wel op een drastische verhoging van de hef fing op B-suiker. Uit het verhaal van Koopstra over de graanproblematiek bleek wel dat in feite elke oplossing uiteindelijk weer geen oplossing blijkt te zijn. Eksport en verwerking in veevoer lijken nog het meest voor de hand te liggen. Voorwaarde is dan echter dat de prijs (fors) naar beneden moet. Gezien de opstelling van Duitsland lijkt dit politiek een onhaalbare zaak. Een vorm van mede-finan ciering door de producent - bijvoorbeeld via een hektare- heffing - zou misschien een uitweg kunnen bieden ware het niet dat Amerika dit.niet zal aksepteren. De Amerika nen vinden namelijk dat de graanprijs uitsluitend door de markt moet worden gereguleerd. Hun filosofie is dat de verloren markten door een aktieve eksportpolitiek moe ten worden teruggewonnen, desnoods via een kracht meting met de EG die dan door de EG verloren moet worden. Een en ander zou dan leiden tot een verminde ring van de graanprijzen met 20 procent of zelfs meer. Ook een deal tussen de VS en de EG over een produktie- beperking in Europa in ruil voor een heffing op soja zit er volgens Koopstra absoluut niet in. In feite gaat het om de vraag of de landbouw gezien moet worden als een eko- nomische of een sociale aktiviteit. Gezien het feit dat de EG-politiek niet gemakkelijk is te wijzigen lijkt een gelei delijke verlaging van de graanprijs op dit moment het meest voor de hand te liggen - vanwege de afzet richting veevoersektor - met als alternatief kontingentering. De vraag is natuurlijk wel of verlaging van de prijs tot ver mindering van de overschotten leidt. Kernvraag is eigen lijk tot welke prijs boeren graan blijven telen. En dan is niet doorslaggevend hoe dat in Nederland ligt maar wel hoe de boeren in de grote graangebieden van Europa er over denken. En dan ben ik niet optimistisch. Qok in kwaliteitsverbetering lijkt geen muziek meer te zitten: volgens Koopstra wordt er in Europa zelfs meer bak- waardige zachte tarwe geproduceerd dan de maalindus- trie opneemt. Daardoor is de interventieprijs voor tarwe van bakkwaliteit feitelijk ook een zachte dood gestorven. Later hoorde ik overigens ergens anders dat deze zachte tarwe bakwaardig gemaakt wordt door toevoeging van gluten. En een praktische boer die ik dit vertelde hield bij hoog en bij laag vol dat zijn kwaliteitstarwe wel degelijk betaald wordt. Een interessante diskussie waarover ik graag reakties in ons landbouwblad tegemoet zie. Ten slotte nog een opmerking afkomstig van europees kom- missaris Andriessen ter gelegenheid van de opening van Meijer Frozen Foods: als het aan hem ligt komt er geen marktordening voor aardappelen. Hij kreeg er veel ap plaus voor. De laatste weken hebben wij zeer veel reakties vanuit de praktijk gehad over de wijze waarop het ASF het begrip gelegenheidsarbeid meent te moeten uitleggen. Het houden van koffiepauzes en het geven van eenvoudige aanwijzingen blijken voldoende voor het bestaan van een 'gezagsverhouding'' en dus tot een verzekeringsplicht. Eén en ander wekt in de praktijk grote irritaties op omdat gelegenheidsarbeid door de uitleg van het ASF een theoretisch begrip is geworden. In samenwerking met de NFO hebben de landbouworganisaties in het zuidwesten afgelopen week een aantal bijeenkomsten belegd waarop de betrokkenen hun verhaal kwijt konden. Deze praktij kervaringen zullen vrijdag 5 juli met de direktie van het ASF-Tilburg worden doorgesproken. Hopelijk kan dit lei den tot een voor alle betrokkenen werkbare situatie. -opslag niet zo groot is. Een redelijke toepassing van allerlei normen in het kader van de Hinderwet is ook gewenst opdat de boer geen absurd hoge kosten hoeft te maken. Aandacht werd ook gevraagd voor het feit dat nog steeds een aantal woningen en boerderijen in onren dabele en superonrendabele gebieden verstoken zijn van de openbare nutsvoorzieningen. Pleidooi Uitleg en toepassing van de wetten naar de geest en niet naar de letter was samengevat het pleidooi van de land bouw. Van de zijde van de ambtenaren, die zo beklem toonden zij, gehouden zijn de op democratische wijze tot stand gekomen wetten uit te voeren, werd de agrariërs gevraagd alerter te zijn bij bestemmingsplanzaken en niet pas te reageren als de procedures al voorbij zijn. Na soms diepgaande diskussies, waarbij o.m. ook nog werd gesproken over de kapverordening, het waterschap en kamperen bij de boer, bracht het gezelschap een bezoek aan een drietal bedrijven' waar de praktische toepassing van wetten en verordeningen tot diskussie en ook begrip leidde. Bezocht werden het melkveehouderijbedrijf van de heer N.M. van der Have, het akkërbouwbedrijf van de heer H.J. Deïst en het bedrijf van de heer Klompe te Dreischor, waar akkerbouw wordt gekombineerd met het houden van meststieren. Op de foto krijgt het gezelschap op het bedrijf van de heer Deïst (3e v.r.) uitleg. Deze week hebben we met allle betrokkenen rond de tafel gezeten om de gang van zaken rond het ophalen van kadavers te bespreken. Zoals bekend zijn daar erg veel problemen mee geweest. Uit het gesprek bleek dat het ophalen van de kadavers inmiddels aanmerkelijk is ver beterd waardoor de klachten sterk zijn teruggelopen. Het probleem zat hem vooral in ondeugdelijke opnameap paratuur. Wel werd tijdens het gesprek duidelijk dat de meidprocedure op betrekkelijk eenvoudige wijze nog sterk verbeterd kan worden via verdere automatisering. Een probleem vormen daarbij de nog niet aangepaste telefoontoestellen van PTT op met name het platteland. Deze handikap is met een ekstra apparaatje echter te ondervangen. Met een beetje goede wil moet een up-to- date meldsysteem binnen niet al te lange tijd te realiseren zijn. Voorlopig gaan we nog even op de oude voet verder. Afgesproken is dat de belanghebbenden binnenkort een nieuwe circulaire krijgen waarop de hele gang van zaken nog eens haarfijn wordt uitgelegd. Hopelijk zijn daarmee de klachten de wereld uit. Oggel

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1985 | | pagina 1