VOOR in: VROUW Een dagje uit met de leeskring p.j. zuid geluid Trekkerbehendigheid afd. Zevenbergen redaktie Peter Risseeuw onder redaktie van de Redaktiekommissie Bond van Plattelandsvrouwen voor Zee land en Brabant Redaktieadres: Mevr. LJ.de Regt - van Malde gem Anna Mariaweg 1, 4494 PB Geersdijk Op de warme 4e juni was het "dagje uit" gepland van de dames van de leeskring Zierikzee, ter afsluiting van het leesseizoen om dan eind augustus weer te beginnen. Het is een goede gewoonte geworden om in juni iets te doen zonder aan boeken en besprekingen te denken. Zo ook nu. In onderling overleg werd besloten Middelburg en Domburg als reisdoel te kiezen. Helaas ontbraken er enkele leden, waardoor wij met 10 dames vertrokken. Het eerste doel was een bezoek aan de Zeeuwse Bibliotheek in Middelburg (toch weer boeken!!). We waren iets te vroeg en kwamen voor een gesloten deur. Geen bezwaar want hierdoor hadden we gelegenheid het imposante gebouw van buiten te bekijken. Modern, nog wat steriel. Wij zagen in gedachte al enkele fleurige bloembakken op het plateau staan. Klokslag 10 uur konden we naar binnen en werden begroet door mevr. Hage, medewerkster van de bibliotheek, die ons rond zou leiden. Eerst echter naar het sousterrain, waar een restaurant ondergebracht is, waar de koffie met gebak ons prima smaakte. Mevr. Hage schoof bij ons aan en hier konden we iets kwijt over het werken in de leeskringen. De Zeeuwse Bibliotheek Mevr. Hage hield hier eerst een in leiding. De Zeeuwse Bibliotheek is een samenvoeging van 4 bestaande bibliotheken in Middelburg. Het ge bouw is ruim van opzet, er is reke ning gehouden met eventueel uit breiding in de toekomst. Het is een openbare instelling, waar iedereen terecht kan. Van veel voorzieningen kan gratis gebruik gemaakt worden, zoals het opzoeken van informatie, het raadplegen van boeken of het le zen van kranten en tijdschriften. Om iets te lenen, dus als een boekwerk het gebouw verlaat, dan moet men in het bezit zijn van een lenerskaart, waarvoor het gestelde jaartarief geldt. Speciale diensten Veel aandacht besteedt de biblio theek aan literatuur over muziek, aan bladmuziek en aan publikaties over Zeeland. Een onderdeel van het werk van mevr. Hage is de verzor ging van de speciale uitleendienst aan langdurig zieken en aan huis ge bonden lezers. Hierbij worden ook vrijwilligers ingeschakeld. Ook is er een wisselkollektie in verschillende bejaardencentra, waar elke 3 maan- De Zeeuwse Bibliotheek aan de Kousteensedijk te Middelburg. den andere boeken circuleren. Op verschillende plaatsen in het gebouw kan men tegen vergoeding gebruik maken van kopieermachines. Rondleiding Hierna volgde de rondleiding. Het gebouw heeft 5 etages en is toegan kelijk voor rolstoelgebruikers en daardoor ook voor kinderwagens. Ruime trappen leiden naar de ver schillende verdiepingen maar daar naast ook liften. Iedere afdeling heeft een informatiedasc en alle ru brieken zijn duidelijk aangegeven. Op iedere etage zijn makkelijke zitjes om rustig iets door te nemen. Bij de afdeling kinderboeken is een grote aparte hoek ingericht, waar de kin deren zich heerlijk moeten voelen. Zelfs de hele kleintjes kunnen hier al terecht. Heel kostbaar materiaal wordt niet uitgeleend, maar het kan wel inge zien worden. Er zijn ook studiekabi- nes, die gratis gereserveerd kunnen worden om zich in volledige rust op een werkstuk te kunnen konsentre- ren. Zelfs voor langere tijd. Er is dan alle gelegenheid om de nodige lite ratuur te raadplegen. De open uni versiteit heeft een aparte afdeling in het gebouw, waar alle informatie ge geven kan worden. In het sousterrain bevinden zich naast het restaurant twee vergader zalen en een aula, die ook verhuurd worden tegen redelijke prijzen. Deze ruimten zijn ook buiten de ope ningstijden voor het publiek toegan kelijk. We hebben een funktioneel gebouw gezien met veel mogelijkheden. De moeite van een bezoek meer dan waard. Het is te hopen dat het pu bliek de weg naar deze prachtige ak- kommodatie weet te vinden. Het is eerst misschien even zoeken in het grote gebouw, maar de dames aan de informatiebalie's en het overige per soneel zullen u graag inlichten en de weg wijzen. Mevr. Hage heeft ons op een prettige manier kennis laten nemen van de gang van zaken. Dankwoorden en een attentie werden haar hiervoor aangeboden. De verdere dag Intussen was het 12 uur geworden. De lunch zou bestaan uit pannekoe ken eten in Domburg. Maar gezien de gunstige weerberichten hadden enkele dames de vorige dag voorbe reidingen getroffen voor een pick nick. Dat bij een temperatuur van 25 graden op een heerlijk plekje is het bosgebied bij Domburg, dat kan niet fout gaan. Het werd dan ook een heerlijk ontspannen buitengebeuren. 's Middags bezochten we de tuin van de fam. v. Bennekom in Domburg. Dit is één van de vijf partikuliere zeeuwse tuinen, die voor belangstel lenden .te bezichtigen zijn. Mevr. v. Bennekom leidde ons een uur rond in haar prachtige tuin, die een op pervlakte heeft van twee hektare, waarvan één hektare bos. De aan plant is ongeveer 25 jaar oud. De eerste jaren was de groei maar matig, maar toen de grote bomen de zoute, harde wind tegen hielden, sloeg alles goed aan. Het resultaat is fantastisch. Naast een prachtig gazon met vijver veel aparte hoekjes en paadjes met speciale begroeïng en bloemen. Om dit alles in stand te houden, moet de kennis en de liefde voor de natuur en alles wat groeit en bloeit, enorm groot zijn. Tussen dit alles een vriendelijk huis met groot terras met ook weer veel groen en bloemen. Daarbij de zon, die ons de hele dag trouw bleef, zodat we ook dit weer onder ideale omstandigheden gezien hebben, hoewel het wel opvallend was dat de paadjes met schaduw het meest in trek waren... Tot slot op de Veersegatdam nog een laatste stop voor een frisse dronk en de mogelijkheid nog even op te fris sen op de kruin van de dam en hier mee was de dag voorbij. R. Mouthaan - Mantel Op 5 mei, bevrijdingsdag, zijn in Zevenbergen voor alweer 't derde achtereenvolgende jaar, de trekkerbehendigheidswedstrijden gehou den. Deze werden georganiseerd in samenwerking met de plaatselijke KPJ-afdeling en het Oranje komité. Er waren 25 deelnemers, waarvan 7 PJZ-leden. In tegenstelling tot voorgaande jaren deden er dit jaar geen dames mee. De trekkerbehendigheidskommissie had er wederom een heel werk van gemaakt. De parkoursen waren zorgvuldig uitgedacht waarbij vooral - hoe kan 't anders - de behendigheid van de chauffeur een grote rol speelde. Er waren 3 verschillende parkoursen uitgezet, waarvan 1 par- kours verreden werd met een zelf meegebrachte trekker. De twee overige parkoursen werden afgelegd met een door landbouwmechani- satiebedrijven, uit de omgeving, beschikbaar gestelde trekker. Trekker en wagen Zoals gezegd: de behendigheid stond hoog in 't vaandel bij de organisato ren en menig deelnemer heeft dan pok enkele zweetdruppeltjes ge laten. Zo moest er onder meer met een trekker, waarachter een land- bouwwagen was koppeld en waarop een melkbus stond, over een paar bielzen gemanoevreerd worden. Viel de melkbus dan werd dit met straf- punten "beloond", en moest men, alvorens verder te rijden, de melkbus eerst weer overeind plaatsen. Dit had dan als konsekwentie dat men tijd verlies had. Met dezelfde kombinatie - zoals hierboven omschreven - moest men de wagen achteruit in een "garage" rijden. Voor enkele deelnemers onder ons was het maar goed, dat dit géén echte - stenen - garage was, want er werd nogal eens tegen de "muur" aange- Vrijdag 28 juni 1985 reden. Het achteruit met een wagen rijden is nog steeds een techniek, die lang nog niet door iedereen wordt beheerst. Voorlader - achterlader Dan was er ook een parkours, waar bij men de behendigheid met een voorlader kon laten zien. Nu heeft niet iedere deelnemer ervaring met een voorlader en dat kwam dan ook in de (straf) puntentelling tot uiting. Met de voorlader moest men banden "oppikken" en deze een paar meter verderop op een wagen leggen. Het was de bedoeling dat er 3 banden overgebracht werden. Deze banden moesten opgestapeld worden, met dien verstande, dat een stapel wer kelijk een stapel is, als maar 1 band de bodem raakt. Als alle banden overbracht waren, ging men verder naar de tweede hindernis. Bij deze hindernis moest men een grote bal met een grondschaaf in een kist du wen. De organisatoren hadden de grondschaaf iets scheef gezet, en dit had tot gevolg dat de bal nogal eens achter de schaaf vandaan rolde. Ook was het maar gelukkig dat er nog een bal in reserve was, want halverwege de wedstrijd werd er een bal - letter lijk en figuurlijk - met de grond gelijk gemaakt. Een van de deelnemers tracht een bal lon door te prikken Op een ander parkours moest men met een achterlader een boomstam verplaatsen. Dit onderdeel was ge baseerd op precisie, omdat de balk precies op de tanden paste. Deze balk bleef - als 't goed was - het ge hele parkours op de tanden liggen. Nu was 't terrein ietwat ongelijk, dus het gebeurde sommige deelnemers weieens dat de balk van de tanden schoof. Hierbij kwam 't beheerst rijden en het goed bedienen van de koppeling en het gaspedaal weer eens tot uit drukking. Daarna reed men via een slalom naar een steekinstallatie, die men op de neus van de trekker aan pikte, waarna men vervolgens trachtte 3 ballonnen kapot te prik ken. Om de ballonnen zwaarder te maken, waren deze gevuld met wa ter. Desondanks lukte het niet ieder een om daadwerkelijk de ballonnen kapot te krijgen. Ook waren er deelnemers, die de in stallatie, waaraan de ballonnen hin gen, aanzagen voor ballonnen. Dit werd dan door de nauwlettende jury direkt geregistreerd, waarna men hiervoor strafpunten ontving. Zoals gezegd, was behendigheid van de deelnemers erg belangrijk, maar ook de veiligheid was mede verantwoor delijk voor een goed resultaat. Afwerking De jury - welke bestond uit de 6 oud-leden van de PJZ en van de KPJ - lette er nauwkeurig op dat bij het beëindigen van 't parkours, de trek ker stil gezet werd, de versnelling vrij stond, en de handrem aangetrokken was en vervolgens - voor zover van toepassing - de kabinedeur dicht werd gedaan. Als dit allemaal ge beurd was dan rende men zo snel mogelijk naar de bel, waarna de tijd werd gestopt. Toch waren er deelne mers, die betrekkelijk nonchalant waren - of zou 't door de spanning komen? - die kompleet vergaten om bovenstaande handelingen te ver richtten. Wij kunnen terugkijken op een zeer geslaagde dag, met gelukkig redelijk weer en vrij veel publiek. Er heerste de gehele dag een gezellige drukte op het veld, en er waren veel toeschou wers die de trekkers - zo'n 28 stuks - eens van dichtbij gingen bekijken. Het is natuurlijk een leuk en indruk wekkend gezicht om al die trekkers - keurig op een rij - te zien. Prijsuitreiking De prijsuitreiking was 's avonds in de sporthal. Als winnaar kwam Arie de Lint (PJZ) uit de bus met 221 bo- nuspunten. Degene die als laatste geëindigd was, had maar liefst 573 strafpunten. Dus een verschil van 794 punten! Alle deelnemers kregen een herden kingsvaantje, en de winnaar kreeg de wisselbeker. Daarna volgden nog een paar gezellige uurtjes aan de bar, waarbij alle belevenissen nog eens - hier en daar (sterk) aangedikt - be sproken werden. Vanaf deze plaats wil ik iedereen die bij de organisatie hiervan betrokken is geweest hartelijk danken. Hierbij denk ik vooral aan de parkoursop- bouwers, de jury-leden - die dat toch maar weer doen zo'n hele dag - het Oranjekomité (voor het gebruik van de geluidsinstallatie), de gemeente Zevenbergen (voor het terrein en de keet) en de landbouwmechanisatie- bedrijven, voor het geheel belangen- loos beschikbaar stellen van de trak- toren en dan nog iedereen die hier aan hun medewerking hebben ver leend, om deze dag weer te laten slagen. Bedankt en tot ziens dan maar in ieder geval, op 29 juni a.s. in Heijningen! Namens de PJZ-Zevenbergen Anne-do Timmers 30 juni - Afd. West-Zeeuws-Vlaande- ren organiseert een touwtrekwed strijd voor ploegen uit de regio. Dit alles vindt plaats bij de Fam. Ris seeuw in de Bosweg te Cadzand. Aanvang 14.00 uur. Supporters zijn van harte welkom. 6 juli - Afd. Tholen organiseert een schuurfeest. Binnenkort hoor je hier meer over. 13 juli - Afd. Schouwen-Duiveland organiseert een schuurfeest waar iedereen aan zijn trekken komt. Voor de disko-liefhebbers komt Radio Monique naar Ouwerkerk en voor de liefhebbers van een dansje komt band X de muziek verzorgen. Dit al les vindt plaats in de schuur van de fam. Binck te Ouwerkerk. 19 juli - Afd. Fijnaart bezoekt 's morgens de kaasfabriek in Giessen- burg. 's Middags staat een bezoek aan Scheveningen op het program ma, om lekker te zwemmen, zonne baden, wat gaan winkelen of wat horeca gelegenheden te bezoeken. Opgave voor 12 juli bij Bas Dane tel. 01687-2384. 19

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1985 | | pagina 19