ASF-Tilburg maakt gelegenheidswerk kapot Kaarten en posters voor telers ter ondersteuning kwaliteitsaktie Grote aubergines mogen in doos Werkgevers en werknemers tuinbouw en fruitteelt dupe Gelegenheidswerk D.G. Hage: "achter deze uitleg van gelegenheidswerk kan ik niet meer staan" L. Bolder NFO: "Interpretatie" gezagsverhouding eigen vinding ASF-Tilburg" C. Geerligs volgt van Kempen op bij Suiker Unie Nederlandse teler in de slag met nieuwe slasoorten Op alle drie bijeenkomsten die door de NFO en de standsorganisaties de afgelopen week in onze regio zijn gehouden (de ASF was daar merk waardigerwijs niet aanwezig) over de problemen rond gelegenheidswerk is zonneklaar komen vast te staan dat met de regeling gelegenheidswerk zoals die thans door het ASF Tilburg wordt uitgevoerd, absoluut niet valt te werken. Kernpunt van de problemen is dat het bestuur van het Centraal Agra risch Sociaal Fonds globale richtlij nen voor gelegenheidswerk heeft opgesteld die door de regionale ASF's verschillend worden geïnter preteerd. Met name in het distrikt Tilburg wordt de kontrole zo streng uitge voerd en op een zo eigen manier dat er totaal geen gelegenheidswerk meer over blijft. Na kontrole door inspekteurs van het ASF heeft een aantal fruittelers in ons gebied reeds bericht gehad dat het werk bij hen (door tijdelijke arbeidskrachten uit gevoerd) niet als vakantie of gele genheidswerk kan worden opgevat en dat dus sprake is van reguliere arbeid waarover sociale premies zijn verschuldigd. Op deze wijze; zo vin den de verbolgen fruittelers en tuin ders, maken ze het gelegenheidswerk kapot en wordt grote schade toege bracht aan zowel de werkgevers als aan de werknemers. Aanleiding tot de ontstane proble men is het door ASF in het verleden gekonstateerde misbruik van de so ciale wetten. Het gewone werk (re guliere arbeid) werd in een aantal gevallen omgezet in gelegenheids werk waardoor zowel werkgevers als werknemers goedkoper uit waren maar waarbij bij ziekte of ongeval wel een beroep werd gedaan op uit keringen van het Agrarisch Sociaal Fonds. Om dit misbruik een halt toe te roepen werd de regeling ver scherpt. Er moeten nu formulieren worden ingevuld waarin men ver klaart gelegenheidswerk te verrich ten en waarin de werknemers tevens verklaren afstand te doen van alle rechten op eventuele uitkeringen. Bij kontrole op een aantal bedrijven is nu gebleken dat de regels door het ASF zo worden toegepast dat gele genheidswerk vrijwel onmogelijk is geworden. Zelfs aardbeien plukken, het fruit dunnen en het sorteren - toch typisch gelegenheidswerk - blijkt door het ASF niet meer als zo danig te worden erkend. Wil men voldoen aan de kriteria van gelegenheidswerk dan gelden de De heer D.G. Hage uit Steenber gen heeft namens het KNLC zit ting in het bestuur van het ASF regio Tilburg. Het ASF is, zoals bekend, de be drijfsvereniging van de agrarische sektor die belast is met het innen van de premies voor sociale wet ten zoals de WW, de WAO, het Ziekenfonds enz. Het beleid van het fonds wordt bepaald door het bestuur dat bestaat uit vertegen woordigers van de 3 centrale landbouw organisaties en door evenveel vertegenwoordigers van de werknemersorganisaties. Hage is uiteraard op de hoogte van de problemen die de uitleg van de kriteria voor gelegen heidswerk op de bedrijven op roept. "De manier waarop het ASF op dit moment kontroleert roept terecht weerstanden op", zegt hij. "Wat meer kontrole heb ik altijd wel kunnen verdedigen maar dit gaat natuurlijk veel te ver. Je kan de wet op meerdere manieren hanteren. Tot 1984 is dat misschien wat te soepel ge beurd maar nu ze zijn begonnen met kontroleren gaan ze hele maal over de streep en komen ze tot dingen waar niet meer mee te leven valt als werkgever en daar heb ik grote bezwaren tegen". Hij zegt uit een gesprek met de direkteur van het ASF de heer Jansen opgemaakt te hebben dat deze van mening is dat gelegen heidswerk eigenlijk niet meer bestaat en dat 99% van het werk gewoon verzekeringsplichtig is. Hage beklaagt zich erover dat hij in het landelijk hoofdbestuur van het ASF de mensen moeilijk kan overtuigen van de problemen die zich hier in het zuiden met gele genheidswerk voordoen. "Ik denk dat het in deze regio veel erger is en dat een en ander te ruggedraaid moet worden. Hier is niet mee te leven en ik sta hier dan ook niet meer achter", aldus de heer Hage. volgende voorwaarden: het werk moet in een korte tijd gebeuren, er moet sprake zijn van een piekperiode in het werk op het bedrijf en er mag geen gezagsverhouding bestaan. Het ASF in Tilburg blijkt aan het konstateren van een gezagsverhou ding een eigen interpretatie te geven. Als de gelegenheidswerkers geza menlijk koffiedrinken, als ze op on geveer hetzelfde tijdstip op het be drijf komen of het verlaten, als de werkgever een paar uur bij het weilc aanwezig is of als hij vraagt met het dunnen bij bijvoorbeeld de derde rij te beginnen dan is volgens de direk- tie van het ASF reeds sprake van een gezagsverhouding en dienen er dus premies te worden betaald. Fruitte ler L. van der Linden uit Kruiningen weet er inmiddels alles van. Hij heeft kontrole gehad en een schrijven van het ASF binnen waarin hem wordt meegedeeld dat zijn gelegenheids sorteerders reguliere arbeid verrich ten. Kortom hij en zijn medewerkers zijn premieplichtig. Van der Linden heeft al jaren in piekperiodes men sen in dienst, die komen en gaan wanneer het uitkomt. Dat werd ook opgegeven bij de belastingen en bij het ASF. Tot voor kort geen proble men. Tot er onlangs kontrole kwam. Van der Linden: "Ze vroegen hoe het bij ons in zijn werk ging, of er afspraken waren over de werktijden, hoe ze betaald werden, enz.enz. La ter kreeg ik een brief dat we vaste tijden waren overeengekomen en dat er bijvoorbeeld per uur werd be taald. Dat alles en nog meër was voor hen voldoende om hieraan het kaartje "reguliere arbeid" te hangen. "Wat als een "gezagsverhouding" wordt omschreven is een vinding van het ASF in Tilburg. Ze is op puur drijfzand gebouwd en ik vind dat hier sprake is van bestuur op het randje van onbehoorlijk". Dit zei de sekre- taris van de Nederlandse Fruittelers Organisatie ing. L.J.N. Bolder dins dagavond op een bijeenkomst waar hij en de heer Sas van de SEV van de NCB uitleg gaven over en een toe lichting op de regeling van gelegen heidswerk. Het al of niet aanwezig zijn van een gezagsverhouding speelt zoals be kend een zeer grote rol bij de vast stelling of werk onder reguliere dan- wel gelegenheidswerk behoort te vallen. De ASF interpretatie van ge zagsverhouding laat voor gelegen heidswerk vrijwel geen ruimte. De heer Bolder vertelde de talrijke aanwezigen dat de regeling centraal is opgesteld, loen konden we er 16 mee leven maar de regio Tilburg van het ASF heeft er een totaal andere inhoud aangegeven. De kontrole is begonnen met de instelling dat hoe dan ook ieder misbruik van de rege ling van het gelegenheidswerk dient te worden uitgebannen. Gevolg daarvan is dat nu niets meer onder gelegenheidswerk blijkt te vallen. Zelfs het dunnen is reeds als zodanig afgewezen". Hij raadde de betreffende telers die met een afwijzende brief van het ASF te maken hebben gekregen aan binnen 7 dagen bezwaar te maken bij het ASF. Ook dienen zij protestfor mulieren te sturen naar de NFO en de Standsorganisaties. Dan zal in overleg met de het Centrale ASF- bestuur op korte termijn worden ge probeerd een en ander bij te sturen. Of het ASF Tilburg juridisch wel goed zit met haar argumenten, trok de heer Bolder zeer in twijfel. Wat in die brief staat is helemaal niet waar. We hebben geen vaste tijden afgesproken en er zijn ook geen sankties als ze niet op tijd zijn of te vroeg weg gaan. Ik betaal wel per uur maar wat moet ik anders? Naar prestatie (is dat de weg die de vak beweging in het ASF wil?) betalen is in deze sektor onmogelijk want dat kom je natuurlijk niet aan je kwali teit". Een hopeloze zaak vindt Van der Linden, die meent dat op deze ma nier zowel de werknemers als de werkgevers op een onnodige en on terechte manier op hoge kosten wor den gejaagd. Voor veel bedrijven kan dit ook ingrijpende gevolgen hebben want het kan de bekende druppel zijn die komt bij de toch al grote problemen waarmee de bedrijfstak wordt gekonfronteerd. Een verdere mechanisatie kan, zo merkt hij nog op, toch ook niet de bedoeling zijn want daarmee doe je tekort aan de kwaliteit van het produkt en aan een aardige bijverdienste. Per medio 1986 zal de huidige voor zitter van de Suiker Unie drs K.C. van Kempen worden opgevolgd door de vice voorzitter van de Suiker Unie, de heer C. Geerligs. De heer Geerligs is voorzitter van de Hol landse Maatschappij van Landbouw en is bestuurslid van het KNLC. Hij woont in Anna Paulowna en heeft daar een akkerbouwbedrijf. Sinds 1982 is hij al vice voorzitter van de Suiker Unie. Ter ondersteuning van de kwali teitsaktie onder telers van toma ten, paprika en komkommers worden ansichtkaarten en posters door de veilingen aan de betrok kenen gestyurd. De eerste mai ling heeft plaats in de week van 17 tot 21 juni. De posters illustre ren het motto "Van een goede behandeling plukt u de vruch ten". De tekst wordt ondersteund door een uitroepteken, gevormd door een komkommer en een to maat. De ansichtkaarten geven een beeld van de exportbestem ming waar het produkt in goede konditie moet zijn gearriveerd, zoals blijkt uit de afbeelding. De kwaliteitscampagne is gestart om de leiderspositie op de Westeu- ropese markt te kunnen behou^ den. De Nederlandse teler is in de slag gegaan met nieuwe slasoorten. Daarmee spelen zij in op de trend van de konsument, die interesse blijkt te hebben in gevarieerde an- derssmakende bladgroenten. Aan enkele veilingen wordt naast kropsla en ijsbergsla, nu ook eike- bladsla, roodlof (Radicchio Rosso), krulandijvie (frisee), rode sla (Bata via rouge), bindsla en allerlei tus senvormen, in eksperimentele stadia, aangevoerd. De meeste aandacht lijkt naar eike- bladsla en roodlof uit te gaan. Daar om heeft het Centraal Buro van de Tuinbouwveilingen voor deze soor ten verpakkingsadviezen gegeven. Eikebladsla wordt verpakt in plastik zakjes. Met twaalf stuks gaan deze van roodbruin tot groene kropjes in een éénmalige houten krat. Deze nootachtig smakende sla krijgt naast de Nederlandse aanduiding ook de buitenlandse namen op de verpak king: Eichblattsalat, oak leaves, feuilles de chïne. Roodlof of Radicchio Rosso wordt verpakt in het houten tomatenkistje, dat met een Holland-dekvel wordt afgedekt. Er zitten 12, 15 of 20 krop jes in. Het streefgewicht per bakje bedraagt 2 Vi kilo. Roodlof wordt stuksgewijs geveild. Met ingang van 1 juli a.s. mogen grote aubergines (500-750 g/stuks) ook in dozen worden aangevoerd. Vorige week werd dit door het Cen traal Bureau van de Tuinbouwvei lingen in Nederland besloten. Na een proef op enkele veilingen bleek een ruime exportvraag naar deze sortering in de eenmalige verpak king. In de eerste periode wordt op de deksel een sticker aangebracht met de sortering terwijl later in juli een "eigen" deksel verschijnt. Vrijdag 28 juni 1985

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1985 | | pagina 16