Nieuwe beschikking superheffing van kracht ^niïm$li«knkHa o^n Melkproduktie per koe belangrijkste ^HIJIlI<ilSlVlJH.U<igCII verklaring verschillen in bedrijfsresultaten korte wenken veehouderij Nieuw voorstel over financiering onderzoek mestproblematiek Landbouwschap oneens met minister over aanpak uitvoering superheffing Met terugwerkende kracht tot en met 1 april 1985 is een nieuwe beschikking superheffing van kracht geworden. Deze Beschik king Superheffing 1985 vervangt de Beschikking Superheffing die in het vorige melkprijsjaar gold en die vele overgangsbepalingen bevatte inzake de invoering van het voor ons land nieuwe systeem van superheffing. De opzet van de beschikking 1985 wijkt in zo verre af, dat niet meer de invoe ring van het systeem, maar vooral het beheer aan de orde is. Kortingspercentage omhoog Het kortingspercentage voor het melkprijsjaar 1985/1986 is vastge steld op 9,55 procent. Die bedrijven die vorig jaar van de niet-groeiers- regeling gebruik hebben kunnen maken, blijven echter het kortings percentage van 8,65 procent houden ten opzichte van het referentiejaar 1983. Er bestaat nog een mogelijkheid dat in de loop van het melkprijsjaar het kortingspercentage wordt aangepast. Als namelijk blijkt dat na afloop van de eerste twee kwartalen de werke lijke cijfers met betrekking tot de omvang van de bij de opkooprege ling vrijkomende heffingvrije hoe veelheden of de omvang van de on- derschrijdingen in belangrijke mate afwijken van de thans geldende uit gangspunten, dan kan volgens mi nister Braks volstaan worden met een lager percentage. Het blijft uiteraard mogelijk dat de toegewezen heffingvrije hoeveelheid in individuele gevallen wordt aange past op grond van lopende gerechte lijke procedures (Kollege van Be roep). Ook grondoverdrachten kun nen aanleiding zijn tot wijziging van de heffingvrije hoeveelheid, die aan een bepaald bedrijf is toegekend. Grondoverdrachten Evenals in. de beschikking die voor het vorige melkprijsjaar gold, blijft het principe bestaan, dat bij over dracht van grond een evenredige vermindering van het kwotum plaatsvindt. Ónder overdracht wordt zowel verstaan eigendom, pacht, erfpacht of enig ander gebruiksrecht van grond. De uitzondering blijft bestaan dat een heffingvrije hoeveelheid erkend kan blijven, indien grond voor een periode van maksimaal één jaar in gebruik wordt gegeven, mits dit niet een geheel bedrijf betreft. De moge lijkheid om grond zonder verlies van kwotum over te dragen is in de Be schikking 1985 verruimd. In de vori ge beschikking was het mogelijk grond zonder kwotumverlies over te dragen als de oppervlakte minder bedroeg dan een halve hektare. Nu mag in de periode 1 april 1985 tot 1 april 1989 grond zonder verlies van een heffingvrije hoeveelheid worden overgedragen tot een totale hoeveel heid van 5,5 hektaren. Indien ge pachte grond wordt afgestoten dan is daarvoor wel de toestemming van de verpachter nodig. Bovendien geldt dat maksimaal de helft van de be- drijfsoppervlakte mag worden afge stoten zonder dat kwotum verloren gaat. Voor bedrijven van elf hektare en kleiner geldt dus een geringere oppervlakte. Om te voorkomen dat door de 5,5 hektarenregeling er een handel in kwota ontstaat, los van de grond, zijn er beperkende bepalin gen opgenomen. Hierdoor wordt het onmogelijk eerst grond te vervreem den of te verpachten zonder heffing vrije hoeveelheid, waarna de grond dan weer met kwotum wordt terug geleverd of opnieuw gepacht met een heffingvrije hoeveelheid. Ook wordt het in de beschikking mogelijk ge maakt dat grond met een heffingvrije hoeveelheid wordt overgedragen, waarna de grond zonder een hef fingvrije hoeveelheid wordt terugge leverd. Belangrijk is dat deze kwo- tum-vrije transakties binnen twee weken na het aangaan daarvan schriftelijk worden aangemeld bij de distriktsburohouder. Anders vindt de overdracht naar evenredigheid plaats. L.o.f. met melk In de Beschikking 1985 is de bepa ling gehandhaafd dat in bijzondere situaties een heffingvrije hoeveel heid kan worden toegekend bij toe passing van de zogenaamde LiquiditeitsoverbruggingsfinanCie- ringsregeling voor melkveehouders. Dit betekent dat ook in het lopende melkprijsjaar aan bedrijven die door de superheffing in financiële moei lijkheden komen, eventueel een ek- stra heffingvrije hoeveelheid kan worden toegekend. Het is nu af wachten of dit, evenals bij de vorige beschikking het geval was, een dode letter is. In geen enkel geval is namelijk tot nu toe l.o.f. met melk toegekend. Afwikkeling verzoekschriften In het afgelopen jaar zijn vele ver zoekschriften ingediend, onder ande re heffingvrije hoeveelheid. In princi pe eindigt de beschikking Superhef fing van het vorige melkprijsjaar op 31 maart 1985. Voor de afwikkeling van de verzoekschriften blijft deze beschikking echter gelden. Dit geldt ook voor de bepalingen inzake de verschuldigdheid van de superheffing en de inning daarvan. Hoewel de nieuwe beschikking eenvoudiger is dan de vorige zal ook deze vele vragen oproepen. Vragen, waarop we in dit blad nader terug zullen komen. drs. A.A. Jaarsma De snijmaisteelt is van zeer groot belang voor de Zuid-Nederland se landbouw: het is een smakelijk en goed ruwvoer voor rundvee, levert bij verkoop een redelijk saldo op, kan vrijwel geheel in loonwerk worden geteeld en vraagt een flinke drijfmestgift. Er zijn echter ook duidelijk prak tijkproblemen ten aanzien van de teelt, met name op het gebied van grondbewerking, onkruidbestrij ding en bemesting. Daarom wordt op de proefboer- derij aan diverse teelt- (en oogst) aspekten onderzoek gedaan. Op woensdag 3 juli en donderdag 4 juli 1985 organiseert de proefboer- derij Cranendonck snijmaiskijkda- gen voor de Zuid-Nederlandse snij- maistelers. Van 10.00 - 12.00 uur en van 13.00-16.00 uur zijn de volgende proefvelden opengesteld' waarbij voorlichtingsmedewerkers deskun dige toelichting geven. 1. Perceel Leende (gelegen aan 't Ven. Dit is een zijstraat halverwege de weg Leende - Heeze). - Optimale aanwending van stik stof en fosfaat - Aanwending van drijfmest met en zonder Didin Geslaagde Dag van het Schaap Op de tweede "Dag van het Schaap" is de heer S. de Vlieger uit Lisse Ne derlands kampioen schapenscheren geworden. Bij dit kampioenschap werd N. Pronk uit Warmenhuizen tweede en R. de BoèV uit Strijen der de. Rond het wedstrijdgebeuren waren allerlei aktiviteiten georganiseerd. Voor de schapenhouders was er veel te zien en te beluisteren over het be handelen van schapen, over de ver schillende schapenrassen en over het geslachte schaap. Wat dat laatste be treft konden de bezoekers kennis nemen van de verschillende kwa liteiten van de karkassen. Het Bedrijfsschap voor het Slagers- bedrijf toonde op enthousiaste wijze, hoe een stukje lamsvlees een lekker nij wordt. De Stichting die deze dag (opnieuw) organiseerde mag terugzien op een geslaagde dag. Op het "De" dag van het schaap geworden is, mag worden betwijfeld. Behalve de "gewone" be zoekers van de Flevohof, werd ge lijkertijd de nationale klederdrach tendag gehouden. Daardoor kwam het gebeuren van de schapenhoude rij minder sterk naar voren en was het servicepeil voor de bezoekers - met name bij de horeca - niet zo goed, zoals men dat op de Flevohof gewend is. Vrijdag 28 juni 1985 2. Perceel Cranendonck (afslag Maarheeze/Soerendonk van de A2 autosnelweg Eindhoven - Weert, richting Soerendonk, aan de rechter kant van de weg Maarheeze - Soe rendonk, schuin tegenover de proef- boerderij). - Mais zaaien onder plastik - Resultaten bij verschillende zaai tijden - Mais verplanten - Rassenproef - Demonstratie beregening van snij mais - Demonstratie beworteling van snijmais (profielkuil) Tevens worden de resultaten be sproken van de proeven op het per ceel Westerhoven namelijk: - Bodembehandeling in de winter in verband met struktuurbederf bij kontinuteelt. 3. Perceel Soerendonk (in Soeren donk, aan de linkerkant van de weg Maarheeze - Budel). - Onkruidbestrijdingssystemen in snijmais - Demonstratieproef bestrijding van lastige onkruiden zoals Haagwinde, Melganzevoet en zwarte nachtschade. 4. Perceel Budel (gelegen net buiten Budel, aan de weg Budel - Budel- schoot: Klein Schoterweg). - Stikstoftrappen en overbemes ting met stikstof - Bijzaaien en overzaaien van snij mais - Onkruidbestrijding Vollevelds en via rijenbespuiting - Mechanische onkruidbestrijding - Demonstratieproef bestrijding van lastige onkruiden - Zo mogelijk wordt een rijenfrees en een rijenspuit getoond U kunt op eigen gelegenheid en in uw eigen tempo de voor u interes sante proeven bezoeken. Bij elk per ceel kunt u een korte routebeschrij ving krijgen alsmede een korte sa menvatting van de proefresultaten. Het is deze twee dagen niet de be doeling dat u de proefboerderij be zoekt. Alle proefvelden liggen op af stand. In de direkte omgeving van de proefvelden worden langs de weg gen borden geplaatst om onnodig zoeken zoveel mogelijk te voorko men. Wij heten u en uw mede- werk(st)er(s) van harte welkom. De belangrijkste faktor voor verkla ring van de grote verschillen in be- drijfsuitkomsten tussen melkveebe drijven is de melkproduktie per koe. Het streven naar verhoging van de melkgift per koe met een daarop doelmatig afgestemde voedering en bedrijfsvoering is dan ook voor melkveehouders alleszins de moeite waard, ook nu de superheffing is in gevoerd. Binnen het trajekt van 5000 tot 6500 kg melk per koe kan een verschil van 1000 kg per koe leiden tot een verschil in netto-overschot van 6 a 8 cent per kg melk. Voor een bedrijf met 100 melkkoeien betekent dit een verschil van 40.000,— a 50.000,— per bedrijf, zowel in goede als slechte jaren. Indien u besluit te DRA INEREN doe dit dan alleen onder droge omstandigheden. De zomermaan den zijn hiervoor bij uitstek ge schikt. Beter is het één keer wat gewasschade te hebben dan nadien te moeten konstateren dat uw in vestering slecht werkt: Kortom, beter een jaar langer versleten schoenen dan vele jaren natte voe ten! Het meest optimale STIKSTOF- NI VO voor beweiding is 4)0 kg zuivere stikstof per ha. Door de kou in juni is de grasgroei ver traagd. Gevolg: tussen de bewei dingen korte groeiperioden en veel stikstof. Ga eens na hoeveel u reeds hebt gestrooid. Hou ook re kening met de stikstof uit drijf mest. Na 3 giften kunt u D kg N/ha minderen. De KALVERSTERFTE is meest al het grootste tijdens de eerste le vensweek. Goede hygiënische maatregelen en een juiste verzor ging van het jonge leven werken preventief. Vooral bij hogere tem peraturen is het nodig wat ekstra energie in de hygiëne te stoppen. Laat u uw KUILEN ook ON DERZOEKEN? Middels ruw- voeronderzoek bent u in staat de goede van de minder goede te on derscheiden. Dan weet u straks zeker dat u het beste voer ook echt aan de hoogproduktieven geeft. Informeer ook, eens bij uw veevoe derleverancier; sommigen subsi diëren uw ruivvoeronderzoek, toch mooi meegenomen. Dit blijkt uit een bedrijfsvergelijkend onderzoek van het Landbouw-Eko- nomisch Instituut 1) onder 59 mo dern opgezette melkveebedrijven met tussen 40 tot 230 melkkoeien. De bedrijfsgrootte heeft binnen de onderzochte groep van bedrijven vrijwel geen invloed op het netto- bedrijfsekonomische resultaat. Een modern opgezet melkveebedrijf met 75 melkkoeien heeft bij een doelma tige kombinatie van produktiefakto- ren ongeveer dezelfde kostprijs als een bedrijf met 150 melkkoeien. Wel biedt het grotere bedrijf meer werk gelegenheid aan gezinsleden, waar door het gezinsinkomen aanmerke lijk hoger is. Als gevolg van hogere gezinsbestedingen en een grotere In meerdere perspublikaties over de uitvoering en betaling van het eerste jaar superheffing is de suggestie ge wekt dat het Landbouwschap ak koord zou zijn gegaan met de aanpak van minister Braks in deze. Daarbij gaat het met name om de verevening en de "gestaffelde aftopping" van de te betalen heffing. Gebleken is dat het standpunt van het Landbouw schap op een belangrijk onderdeel onjuist is weergegeven. Het Landbouwschap heeft van meet af aan duidelijk afstand genomen van en niet ingestemd met de plannen van minister Braks om bij betaling van het eerste jaar superheffing te kiezen voor een globale benadering. In het overleg tussen de bewindsman rentelast (meer vreemd vermogen) resulteerde dat op de grotere bedrij ven nauwelijks in hogere besparin gen. Uit diverse andere aspekten van de bedrijfsvoering blijkt het grote be lang voor de bedrijfsuitkomsten van een goed graslandbeheer en van een doelmatige voedering van het vee. Tenslotte werd gekonstateerd, dat ondernemers met een groter eigen vermogen naar verhouding duurdere gebouwen hebben, maar deze leiden bedrijfsekonomisch gezien tot slech tere bedrijfsuitkomsten. 1) "Verschillen in bedrijfsresultaten op moderne melkveebedrijven". Bestellen door overschrijving van 16,75 op gironr. 412235 t.n.v. Landbouw-Ekonomisch Insti tuut, Den Haag, onder vermel ding van: "Publ. No. 3.131". en het dagelijks bestuur van het Landbouwschap op woensdag 29 mei jl. heeft het Landbouwschap ge steld zijn aanpak niet rechtvaardig te vinden. Boeren die zonder druk van bijzondere omstandigheden hun quotum tóch ruim hebben over schreden, worden volgens het schap nu voor een belangrijk deel ontzien. Ook na een schorsing van dat overleg bleef het Landbouwschap van me ning dat een individuele beoordeling noodzakelijk is van de bedrijven, die voor ontheffing in aanmerking ko men. Ook in een brief aan de Vaste Kommissie voor Landbouw van de Tweede Kamer d.d. 30 mei 1985 heeft het Landbouwschap dit stand punt verwoord. Het bestuur van het Produktschap voor Veevoeder kon het op 29 mei jl. niet eens worden over het instellen van een heffing van 2,5 cent per 100 kg veevoedergrondstoffen, ten be hoeve van onderzoek inzake de mest problematiek. Het verzoek hiertoe was door het Landbouwschap ge daan. Het zou 5 miljoen moeten opleveren en de overheid zou daar dan 10 miljoen bij doen. In de agenda voor de bestuursverga dering van genoemd Produktschap Een juiste klauwverzorging be staat uit periodieke FORMA LI - NEBADEN en tijdig bekappen. Puinpaden zijn funest voor klau wen. Geïnfekteerde of beschadigde klauwen mogen niet door de for maline, intensieve behandeling is dan beter. Pas op, formaline is een bijtende stof, dus niet spatten! voor 2 juli a.s. komt nu een voorstel voor om met ingang van 1 januari 1986 en eindigend op 31 december 1989 - of zoveel eerder 5 miljoen is bijeengebracht - een heffing van 1,25 cent per 100 kg voer in te stellen. Ten opzichte van het Landbouwschaps- verzoek betekent dit een verdubbe ling van de looptijd (geen 2 jaar maar 4 jaar) en een halvering van het hef fingsbedrag (geen 2,5 cent maar 1,25 cent). Het te vormen Fonds zou moeten worden beheerd door de ministeries van Landbouw en die van Volks huisvesting, Ruimtelijke Ordening en Milieu, door de Produktschappen Vee en Vlees, Pluimvee en Eieren, Zuivel en Veevoeder en door het Landbouwschap. Uiteraard is ook het nieuwe voorstel met een aantal randvoorwaarden omgeven. 15

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1985 | | pagina 15