De maand juli op het Z.W. Akkerbouwbedrijf Dit voorjaar kenmerkte zich door langdurig lage temperaturen, afge wisseld met enkele keren bijzonder grote hoeveelheden neerslag en plaatselijk zware hagelbuien. Dit veroorzaakte opkomstproblemen, een trage groei en schade aan de gewassen. Rond Pinksteren echter werden we verrast door zeer veel zon en zeer hoge temperaturen. Hierop reageerden alle gewassen met een versnelde groei, zodat een deel van de achterstand werd ingehaald. Ondanks deze achterstand zullen in juli de gewassen veldbeemd-, roodzwenkgras, karwij, koolzaad en wintergerst alweer geoogst moeten worden. Daarnaast vraagt in deze periode de verzorging van de overige gewassen de aandacht. Om op de hoogte te blijven van allerlei teelttechnische zaken hier omtrent kunt u: luisteren naar radiowaarschu wingen; de telefonische berichtgeving raadplegen (01806-14166); een bezoek brengen aan de proefboerderijen "Rusthoeve" of "Westmaas". Modern bedrijfsbeleid betekent ook voorbereidingen treffen t.a.v. orga nisatie en uitvoering van diverse werkzaamheden en plannen maken op wat langere termijn, o.a.: bedrijfsklaar maken van werk tuigen voor het a.s. oogstseizoen; onderhoud plegen aan en oprui ming houden in en rond bedrijfs gebouwen en het in orde maken van bewaarplaatsen; inzaaien van groenbemesters op vrijkomende percelen; aankoop van organische mest i.v.m. de organische stoftoestand; perceelsontwatering verbeteren door drainage; afspraken maken voor grondon derzoek, speciaal voor aaltjeson- derzoek; bouwplan en vruchtopvolging voor 1986. Granen Na het in aar komen zullen op veel percelen de afrijpingsziekten, be staande uit meeldauw, Septoria en bruine roest, bestreden zijn. In hoe verre de tarwe verder gezond blijft is sterk afhankelijk van de weersom standigheden in juli en augustus. Vooral nu de ontwikkeling van het gewas wat achter is t.o.v. normaal en de oogst mogelijk wat later kan zijn, is extra aandacht voor aantasting door ziekten gewenst. Zou de ziektedruk in (de omgeving van) het perceel van dien aard zijn dat er in juli nog een behandeling moet worden uitgevoerd, houdt dan rekening met de volgende punten: Captafol mag slechts één keer per seizoen gespoten worden. Als bij een bespuiting voor of na het in aar komen al captafol gebruikt is komt het voor een latere behan deling niet meer in aanmerking, ook niet als mengsel. Bovendien geeft juist een late toepassing van captafol meer kans op residuen in stro en korrel, n Als regel is één behandeling tegen de afrijpingsziekten genoeg. Houd steeds rekening met de veiligheidstermijn. Een herhaling heeft alleen zin als er duidelijk sprake is van bruine roest of Septoria waartegen dan een gerichte behandeling kan plaatsvinden. Tegen bruine roest - vooral bij warm weer - werkt Corbel (fen- propimorf) het beste. Als echter bij de bespuiting daarvoor Corbel is toegepast, dan nu Bayleton of Tilt gebruiken. Met het oog op een toenemende kans op resis tentie nooit twee keer achtereen hetzelfde middel gebruiken. Gaat het - vooral bij wisselvallig weer - om Septoria, dan werken capta fol, Tilt en Sportak het beste. Uiteraard geldt ook hier weer het voorbehoud: captafol nooit twee keer, Sportak en Tilt nooit twee keer achtereen. Als er voordien nog geen captafol werd gebruikt dan kan voor dit doel captafol gemengd worden verspoten met Sportak pf Tilt. 12 Als nog tegen de luis gespoten moet worden dan kan toevoeging van maneb op zijn plaats zijn. Vooral als er voordien nog geen of weinig bestrijding van schim melziekten heeft plaatsgevonden. In zo'n geval zal een begin van aantasting door bruine roest door maneb nog worden onderdrukt. Let ook op luis in de gerst. Na de bloei is een bestrijding gewenst wanneer er op 70% van de hal men luizen voorkomen. De vei ligheidstermijn van de luisbe- strijdingsmiddelen, zoals deze genoemd staan in de Handleiding 1985 voor de chemische bestrij ding van ziekten, plagen en on kruiden, bedraagt 2 weken. Suikerbieten Door de opkomstproblemen en het wegvallen van planten na opkomst is het plantenbestand op heel wat per celen aan de matige kant. Bovendien vertonen veel percelen een late ont wikkeling tengevolge van de late zaai. Daarentegen is op het moment vant schrijven van dit artikel de luisont- wikkeling, speciaal van de perzik bladluis, gering. Verder is gebleken dat na 1 juli een bestrijding tegen de groene perzikbladluizen als over brengers van het vergelingsziektevi- rus vrijwel nooit zinvol is geweest. Dit betekent echter niet dat regel matige kontrole overbodig zou zijn. In deze periode kunnen vooral kolo nies zwarte boneluizen zeer veel zuigschade veroorzaken. Dit geldt vooral voor wat holle en late perce len. Bij de bestrijding hiervan dient de voorkeur gegeven te worden aan het middel Pirimor, aangezien déze de natuurlijke vijanden spaart. Spuiten bij een hoge relatieve luchtvochtig heid, bij voorkeur 's avonds en met 500 liter water per ha geeft de beste resultaten. Aardappelen Ook dit jaar werd reeds begin juni Phytophthora-aantasting in poot- goedpercelen gekonstateerd. Tevens kwamen op hetzelfde tijdstip nog aardappelafvalhopen voor, waarvan de opslagplanten aangetast waren door Phytophthora. Dit zijn grote besmettingsbronnen voor de perce len aardappelen in de omgeving. Jammer dat de praktijk nog steeds onvoldoende overtuigd is van de ge varen die deze afvalhopen met zich meebrengen. Ruim deze op door dood te spuiten met Round-up en doe dit meerdere keren of dek ze goed af met zwart plastik. Om aantasting op de percelen te voorkomen is het noodzakelijk iedere bladetage van een goede be scherming te voorzien. Dit houdt in ongeveer eenmaal per week een be spuiting uitvoeren. Bij zware ziektedruk vanuit de om geving kan het zelfs nodig zijn om twee keer per week te spuiten. Moet men vanwege regen of wind van het schema afwijken en de behandeling een paar dagen uitstellen, dan kan het zinvol zijn Shell Curam of AAc- uram in te zetten. Worden bij het goed uitvoeren van het spuitschema toch een aantal zieke blaadjes in het perceel gevonden of neemt vanuit de omgeving de ziektedruk zeer sterk toe, dan kan dit jaar weer Ridomil (nu Ridomil Delta 47) worden ge bruikt. Wacht hiermee vooral niet tot het gewas zwaar ziek is, want de kans op resistent worden van de schimmel voor Ridomil wordt, als men zo gele genheid biedt sporen te vormen, sterk vergroot. Om dezelfde redenen ook nooit meer dan twee keer spuiten en beslist niet in pootaardappelen. Ri domil is een prima middel als de nood aan de man komt, maar wees er dan ook zuinig op. Houdt u aan de voor schriften. In juli kan het tevens gewenst zijn om een bladluisbestrijding uit te voeren. Mengen met een Phytophthora-mid- del wordt ontraden, omdat het luis- dodend effekt vaak te wensen over laat. Een aparte bestrijding van de blad luizen met veel water en grove drup pel geeft algemeen een veel beter re sultaat. Bij warm en zonnig weer de bespuiting 's avonds uitvoeren. kenziekte en chocoladevlekkenziek- te. De ziektebeelden lijken zeer veel op elkaar. Op de bladeren en de peulen roodbruine stippen en vlek ken en op den duur totale bladsterf- te. In de proeven van de laatste twee jaren is gebleken, dat enkele bespui tingen met 5 kg zineb per ha de beste resultaten geven. Beginnen zodra de eerste bloemblaadjes vallen en dit 2 a 3 maal herhalen met een tussen ruimte van 7 tot 10 dagen. Verder kunnen zwarte boneluizen ernstige zuigschade veroorzaken. De bladluizen komen vooral in de top pen van de plant voor en kunnen zich zeer snel vermeerderen. Bestrijding uitvoeren met 0,5 kg Pirimor of 0,6 1 Nexagan per ha. Bespuiting zonodig herhalen. Karwij De oogst van de loszittende karwij, de rassen Volhouden en Mansholt en de vastzittende karwij, het ras Bleija, ligt ongeveer 14 dagen uit el kaar. De loszittende moet eerst ge maaid worden en kan na een week uit het zwad gedorst worden. Te vroeg maaien geeft onvoldoende zaadvulling en te laat maaien geeft extra risiko van zaadverlies. Bij het maaien dient gestreefd te worden naar een lange stoppel, zodat het Na het in aar komen zal in de wintertarwe de ontwikkeling van de afrijpings ziekten gevolgd moeten worden. Erwten Kontroleer uw gewas rond en na de bloei op Botrytis en erwtenpeul- boorder. Botrytis moet in landbou- werwten bij een bladrijk gewas en vooral in vochtige weersomstandig heden voorbehoedend bestreden worden met 1 kg Ronilan per ha. Eventueel na 10 dagen herhalen. In konservenerwten wordt 1,5 kg per ha aangeraden. Herhaling is niet moge- lijk i.v.m. veiligheidstermijn van 3 weken. De erwtenpeulboorder indien nodig bestrijden met 1,5 1 parathion per ha, zodra de peulen aan de rand van het perceel beginnen te zwellen. Vooral bij schokkers en kapucijners kan mangaangebrek de zogenaamde "kwade harten" veroorzaken. De eerste bespuiting uitvoeren met 15 kg mangaansiilfaat per ha zodra het ge was in volle bloei staat. Op man- gaangebrekgevoelige gronden dient aan het eind van de bloei de bespui ting herhaald te worden. Voor een gelijktijdige bestrijding van de peul- boorder en kwade harten kan bij de tweede bespuiting mangaansulfaat met parathion spuitpoeder worden gemengd. Kleine groene erwten zijn minder gevoelig voor mangaange brek, toch is bij zaaizaadteelt een bespuiting gewenst. Het dorsen van kapucijners ge schiedt veelal van stam. Het gewas dient bij deze methode geheel afge- rijpt te zijn. Ronde groene erwten worden in toenemende mate uit het zwad ge- dorsen. Ook hierbij dient men het gewas op stam verder te laten afrij pen dan wanneer het gewas op rui ters wordt gezet. Getracht moet namelijk worden om uiterlijk 2 a 3 dagen na het zwadmaaien te zwaddorsen, zodat het weerrisiko beperkt blijft. Bij aanwezigheid van onkruid of onge lijke afrijping kan het gewas enkele dagen voor het zwadmaaien worden doodgespoten met Reglone. Veldbonen Er komen in veld- en tuinbonen twee schimmelziekten voor, nl. bladvlek zwad wat van de grond ligt. De vast- zadige karwij kan van stam worden geoogst. Het gewas dient danwel goed afgerijpt te zijn anders laat het zaad onvoldoende los. Karwijzaad moet direkt ingedroogd worden tot 12% vocht om broei en kwaliteits vermindering te voorkomen. Koolzaad Voor het volledig afrij pen moet koolzaad in het zwad gemaaid wor den. Zorg ook hierbij voor een lange stoppel, zodat het gewas van de grond ligt om te drogen. Na ongeveer een week kan uit het zwad gedorst worden. Voer direkt na het oogsten geen grondbewerking uit doch laat eerst het gevallen zaad kiemen. Hierdoor kan opslag van koolzaad in volgende jaren worden voorkomen. Konsulentschap voor de Akkerbouw en de Tuinbouw te Goes rassen of typen kan optreden. Voor een goede reiniging van het zaad in de maaidorser moet de wind nauw keurig geregeld worden. Kontroleer regelmatig of er zaadverlies optreedt. Vooral na het van stam dorsen zal men veelal met te hoge vochtgehaltes in het zaad te maken hebben. Er zal dan direkt met het drogen begonnen moeten worden. Let er op bij tijdelijke opslagen dro gen dat dit niet gebeurt in opsla gruimten waar eerder met kiemrem- mingsmiddelen in aardappelen is gewerkt. Zaaiuien Vooral bij vochtig weer en veel loof- groei is het noodzakelijk regelmatig te spuiten om bladvlekkenziekte en valse meeldauw te voorkomen. De middelen Daconil M en Ronilan M zijn hiervoor het meest geschikt. Vooral bij droog en warm weer kun nen zaaiuien aangetast worden door trips, waarbij zilverkleurige vlekjes op het blad ontstaan. Indien nodig een bespuiting uitvoeren met 1,5 1 parathion of 0.75 kg Undeen. In deze maand kunnen ook rupsjes van de preimot en de uiemineervlieg voor komen. De rupsjes van de preimot veroorzaken "venstervraat". Bij •aanwezigheid van deze venstertjes direkt een bestrijding uitvoeren. Wanneer mangaangebrek optreedt, wat zich uit door een slaphangend gewas en vaak geel gestreept loof, is een bespuiting met 15 kg mangaan sulfaat in 600 a 800 1 water per ha gewenst. Knolselderij In het begin van de groeiperiode is het gewenst het gewas steeds op bladluizen te kontroleren. Deze kunnen ernstige zuigschade veroor zaken. Bestrijding is noodzakelijk en dient meerdere malen herhaald te worden. Later in het seizoen kunnen ook wantsen schade veroorzaken, vooral in het hart van de plant. Jonge bladeren en bladstelen kunnen hier door afsterven. Zie voor de middelen de Handleiding 1985, pag. 23. De bladvlekkenziekte dient reeds in een vroeg stadium preventief bestre den te worden. Vooral bij vochtig weer een bespuiting uitvoeren om de twee weken. De middelen maneb- fentin en Daconil kunnen hiervoor gebruikt worden. Bij zware ziekte druk kunnen ook systemische fungi- ciden worden ingezet, zoals Benlate, carbendazim of Topsin M. Stam- en stamslabonen Botrytis en/of Sclerotinia kan men het beste preventief bestrijden tij dens de bloei met Rovral, Ronilan of Sumisclex. Bij stamslabonen kan een tweede bespuiting na 1 week gewenst zijn. De zwarte boneluis kan veel schade veroorzaken. Een bestrijding is, ze ker voor de stamslabonen, al vrij snel rendabel. Groenbemesters In vroeg vrijkomend land is het mogelijk om groenbemesters in te zaaien. Hiervoor zijn enkele mogelijkheden: Gewas hoeveelh.zaad zaaitijd N-bemesting wikken 100 kg/ha juli-15aug. geen Italiaans raaigr. 30-40 kg/ha juli-20 aug. 60 kg/ha bladrammenas en 15 aug- gele mosterd +20 kg/ha -begin sept. 75 kg/ha Graszaad Het juiste tijdstip van maaien vast stellen is zeer moeilijk, doch heeft een zeer grote invloed op de kg-op- brengst. Te vroeg maaien betekent onvoldoende zaad vulling, terwijl te laat maaien zaadverlies tot gevolg kan hebben. Raadpleeg hiervoor de deskundige van uw graszaad firma. Streef bij het maaien naar een regel matig zwad, waardoor een gelijkma tige droging verkregen kan worden. Komen er toch hopen in het zwad voor dan moeten deze direkt na het maaien gespreid worden. Zorg ervoor dat bij het dorsen de zwaddorser goed schoon is, zodat geen vermenging van verschillende Gewone bladrammenas en gele mosterd niet zaaien voor half augus tus. Deze gewassen kunnen n.l. bij vroeg zaaien de bietecysteaaltjes vermeerderen. Enkele nieuwe rassen van bladram menas en gele mosterd hebben de eigenschap dat ze geen vermeerde ring van bietecysteaaltjes veroorza ken. Om van deze eigenschap te kunnen profiteren moeten ze echter tijdig worden gezaaid, zo mogelijk zelfs vóór 1 augustus. Aardappelafvalhopen Spuit opslagplanten dood of dek opslagplanten af met zwart plastik De bedrijfsvoorlichter Th.P. Hiel Vrijdag 28 juni 1985

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1985 | | pagina 12