Trekker-Trek Kapelle telt mee voor Nederlands kampioenschap Land- en tuinbouw in Altena-Bies- bosch heten bezoekers welkom ■■HU Ondernemerschap wordt het KNLC-diskussiethema Jachtraad adviseert verhoging aantal uit te zetten fazanten Toegangf bloembollen tot Japanse markt naar verwachting eenvoudiger Sinds enige tijd is een aantal mensen aktief om de trekker-trek sport op Zuid-Beveland meer bekendheid te geven. Dit heeft geresulteerd in de oprichting van een vereniging, welke de naam heeft: "Trekker-Trek Midden-Zeeland". Deze vereniging organiseert op zaterdag 6 juli 1985 een trekker-trekwedstrijd te Kapelle-Biezelinge. Deze wedstrijd, welke de enige A-wedstrijd is in zuid-west Nederland, telt mee als voorronde voor het Nederlandse kampioenschap. Er komen deze dag een 70-tal trekkers uit heel Nederland aan de start, waaronder Europa's besten. Momenteel telt Nederland 3 Europese kampioenen 1984, welke ook aan deze wedstrijd deel zullen nemen. De wedstrijd wordt ver-reden onder auspiciën van de N.T.T.O. (Neder landse Trekker Trek Organisatie) en is de primeur voor Midden-Zeeland, want tot op heden is niet eerder in dit gebied een trekker-trekwedstrijd verreden. Het belooft een dag te worden vol spanning, kracht en sen satie. Het wedstrijdterrein is gelegen aan de Tekenburgseweg te Kapelle en is voor bezoekers van dit evenement gemakkelijk te bereiken door het volgen van de wegbewijzering. Gra tis parkeergelegenheid is ruim schoots voorhanden op het wed strijdterrein, waar het publiek de verrichtingen van de deelnemende trekkers op de baan kan volgen van af de aan beide zijden opgebouwde tribunes. De wedstrijddag zal om 10.30 uur officieel geopend worden door Bur gemeester Huitsing. De afloop van de wedstrijd is voorzien om 17.30 uur. In de pauze zal het tamboer- en pij perkorps Jonge Kracht uit Biezelinge een optreden verzorgen. Tevens be staat de mogelijkheid een bezoek te brengen aan het rennerskwartier dat vrij toegankelijk is, zodat de bezoe kers de deelnemende trekkers van dichtbij kunnen bezichtigen of met hun berijders kunnen spreken. De deelnemende trekkers zijn ver deeld in verschillende klassen, t.w. Vrije klasse: 3,4 ton, 4,4 ton en 5,7 ton; Superstandaardklasse: 4,4 ton; Standaardklasse: 3,4 ton, 4,4 ton en 5,7 ton; Minipullers: 0,8 ton. De kanshebbers op een ereplaats zijn in de 3,4 ton: Double Trouble/Beuningen Uitgerust met 2 Chrysler V8 motoren met CME blowers en methanol in- jektie. Vermogen ca. 1600 pk. Ne derlands Kampioen 1984. Smokey Bear/Meerkerk Voorzieh van 2 geblazen V8 motoren met methanol injektie. Vermogen ca. 1500 pk. Spirit of Extase/Oud Alblas M.A.N. diesel voorzien van waterin- jektie en uitlaatgedreven turbo's, goed voor ca. 1100 pk. Eén Zeeuwse deelnemer in deze klasse en wel Scooby-Doo uit Groe- de, rijder is Cees Cijsouw. Neder lands B-kampioen 1984. Technische gegevens: 2 Chrysler motoren V8. Voor de 4,4 ton zijn de grote kans hebbers op de overwinning: White Horse/Uden 1 Voorzien van een 12 cylinder Allison V1710 vliegtuigmotor, ca. 1500 pk. 3-voudig Europees kampioen Domboo/Eemnes Een sensatie op zich: de enige trek ker in Europa met een propeller tur bine motor, namelijk een Rolls- Royce Dart 560. Deze levert 1400 pk. bij 14.500 omw./min. ca. 165,5 kg. stuwkracht. Uit de regio neemt hierin deel Spi- nola/Halsteren Nederlands B-kampioen 1984 in de 4,4 ton klasse. In de 5,7 ton vrije klasse is een voor spelling moeilijk te maken, maar de grootste kanshebbers zijn zeker: Popeye Berkel-Enschot 12 cylinder Allison vliegtuigmotor, ca. 1500 pk. Europees kampioen in 1982, 1983 en 1984. Speedy/ Biddinghuizen Motoren: 2 x 12 cylinder Rolls-Roy ce. Vermogen ca. 2000 pk. Neder lands kampioen 1984. Lady Diana/Kampen 12 cylinder Rolls-Royce vliegtuig motor, ca. 1600 pk. Afkomstig uit een Vrijdag 28 juni 1985 Lancaster bommenwerper van 1943/1944. Nederlands kampioen 1983. Moby Dick/Borkel en Schaft Voorzien van een 12 cylinder Conti nental tank motor, speciaal getuned. O.a. voorzien van 2 uitlaat turbo's. Ca. 1500 pk. Superstandaard klasse Dit zijn voor het oog normale land bouwtrekkers, maar onder de kap schuilt een eveneens zwaar opge voerde standaardmotor, waarbij het vermogen toe kan nemen tot het 12- voudige van de originele staat. De wijzigingen mogen echter niet zicht baar zijn. Tot de toppers kunnen gerekend worden: Hurricane/Barchem Ford 6500 met waterinjektie, 2 tur bo's. Ca. 1100 pk. Europees kam pioen 1982, 1983 en 1984. Deer Hunter/Beuningen John Deere voorzien van speciale turbo's, ca. 1100 pk. Super Groover/Rijkevoort Ford 8000 met waterinjektie, 2 tur bo's, ca. 1000 pk. In Kapelle zullen D deelnemers uit heel Nederland aan de start komen. Minipullers De jongste klasse op trekker-trek ge bied, welke in enkele jaren een ge weldige groei heeft doorgemaakt, sinds in 1983 de eerste deelnemers zich aanmeldden. Deze trekkers doen meer denken aan zelfrijdende grasmaaiers dan aan monstertjes met vele pk's aan boord. Zij komen met een eigen mini- sleepwagen op de baan. Kanshebbers op de overwinning zijn: Heart Breaker/Hellevoetsluis Chevrolet V8 motor, 5,7 liter met al cohol injektie, automatische versnel lingsbak, Ford Mustang achteras en een zelfgebouwde koppelomvormer. Vermogen ca. 550 pk. Blue Star/Oostburg (rijder Hans Adriaansen) Mercedes V8 motor, 6,3 liter met in jektie. 350 pk. Met automatische versnellingsbak en tweede versnel lingsbak voor juiste overbreng ver houding. Flasch/Tholen (rijder Rob Schou ten) Chevrolet V8 motor, 5,7 liter, 350 cubic met 350 cubic turbo versnel lingsbak. Ca. 250 pk. Standaardklasse Ook wel de boerenklasse genoemd. Tot deze klasse worden trekkers ge rekend, zoals ze door de fabriek ge leverd worden en waarbij niets aan de afstelling gewijzigd mag worden. De deelnemers komen in hoofdzaak uit Midden Zeeland. In de 3 standaardklassen worden per klasse 5 trekkers toegelaten. Zij strij den voor een plaats op de Neder landse kampioenschappen op de Flevohof. Het vermelden waard is zeker de deelname van enkele oudjes. Zo zal de heer Kloosterman uit Biezelinge deze dag een trekker uit 1948 op de baan brengen, nl. een Cormick WD 9. Een tweede, nog in zeer goede kondi- tie zijnde trekker Lanz Buldog uit 1938, wordt bereden door G. Dekker uit Waarde. In het Land van Altena en de Bies- bosch wordt op zaterdag 6 juli een Agrarische Open Dag gehouden. Éen grote verscheidenheid aan land- en tuinbouwbedrijven zet dan haar deu ren gastvrij open. Iedereen die be langstelling heeft, is welkom tussen tien uur 's morgens en vijf uur in de namiddag. Het kan een boeiende dag worden in het fraaie landschap van dijken en rivieren. Men kan een bezoek brengen aan een boerderij waar kaas wordt ge maakt, aan een bedrijf waar schar- relkippen worden gehouden, aan een tuinbouwbedrijf waar hydrokul- tuur wordt toegepast, aan bedrijven met groenteteelt en met bloemen teelt, aan een rozenkwekerij en aan een tuinderij waar het hele jaar rond chrysanten worden geteeld, aan een fruitteelt/pluimveebedrijf en aan een stierenmesterij. Natuurlijk ont breekt ook het akkerbouwbedrijf niet. Op de kaasboerderij zal een film over het kaasmaken worden ver toond. Wat de akkerbouw betreft zal er in het bijzonder aandacht worden besteed aan de produktie van vlas en de verwerking van vlas tot linnen en van graan tot brood. De chrysanten teler heeft het voornemen zijn be zoekers zo mogelijk iets van de oogst te tonen. Het open-daggebied kan men per auto bereiken via Gorinchem over de A27, via de pontveren Dor- drecht-Kop van het Land en bij Drongelen, via de bruggen bij Kei- zersveer in de A27, bij Heusden, bij Andel en bij Nederhemert. In het gebied is de route met oranje bordjes aangegeven. De route kan per auto of fietsend worden afgelegd. Op de bedrijven liggen plattegronden met de aanvoer- en exkursieroute. Er is voldoende parkeerruimte. Vrijwel "Ondernemerschap tussen vrij heid en gebondenheid". Dat is het diskussiethema waarover in het komende winterseizoen alle bij het KNLC aangesloten land bouworganisaties bijeenkomsten zullen beleggen in afdelingen en kringen en waarvoor zowel man nen, vrouwen als jongeren worden uitgenodigd. Een bijzonder ak- tueel thema als men alleen al denkt aan alle beperkingen die de agrarische ondernemers de laat ste tijd worden opgelegd. Het thema is echter veel breder dan de tegenstelling tussen be perkende regels en de traditione le vrijheid van de ondernemer. Dat zal duidelijk worden ge maakt in een uitvoerige diskus- siebrochure en in een thema nummer, van de landbouwbla den, komend najaar. Nieuw is dat voor de diskussie- avonden een videofilm beschik baar is, die het onderwerp in het kort behandelt en een goede aanzet kan geven tot de diskussie. Momenteel wordt druk gewerkt aan de realisering van die film. Door een goede begeleiding en de nodige publiciteit hoopt de speciaal hiervoor in het leven ge roepen werkgroep te bereiken dat zoveel mogelijk afdelingen een avond over dit diskussiethema in hun winterprogramma opnemen. Aan het eind van het seizoen zul len de reakties worden verzameld en gepubliceerd. Daarmee kan een beeld ontstaan hoe de leden van de KNLC-organisaties den ken over het ondernemerschap in de land- en tuinbouw. alle bedrijven zijn toegankelijk voor rolstoelgebruikers. Op enkele punten is het mogelijk om konsumpties te gebruiken. De deelnemende bedrijven zijn: Akkerbouwbedrijf C.A. Koekkoek, Uppelsehoek 26, Almkerk Kaasboerderij "De Lange Hoeve" Kleibergsestraat 2, Genderen Stierenmesterij P.H. van Strijdhoven, Hilsestraat 2, Dussen Scharrelkippenbedrijf A. van der Ham, Hagoort 27, Dron gelen Hydrokultuurkwekerij "Nieuwkoop" Duizendmorgen 6, Andel De Jachtraad adviseert de minister van landbouw en visserij de moge lijkheden tot het uitzetten van fazan ten te verruimen. Het huidige terug houdende beleid bij het verlenen van vergunningen heeft volgens de Jachtraad geleid tot een verlaging van het aantal uit te zetten fazanten. De raad wijst op de noodzaak van uitzetten als men de fazant wil be houden in de huidige situatie met onder meer een achteruitgang van de biotoop en veranderde landbouw methodes. Bovendien vervult het uitzetten naar de mening van de Jachtraad een signaalfunktie voor de stand van het biotoop. Vergroting van de uitzet van fazan ten kan leiden tot verruiming van de jachtmogelijkheden. Dit is niet al leen van belang voor de jacht, maar ook voor de werkgelegenheid van de jachtopzichters. Deze loopt door kostenverhoging bij vermindering van de jachtmogelijkheden terug. Voorts stimuleert uitzetverruiming de jager om zijn taak ten behoeve van de landbouw te blijven vervul len. Als uitgangspunt voor de ver gunningverlening adviseert de Raad 1 fazant per ha onbewaakt terrein en 2,3 fazant per ha bewaakt terrein. Rozenkwekerij L.C.J. van der Meijden, Doeveren- sestraat 40, Genderen Fruitteelt- en Pluimveebedrijf W. Westerlaken, Veldweg 2, Rijswijk (N.Br.) Tuinbouw- en bloemenbedrijven aan de Kooikamp te Sleeuwijk: Jaarrond Chrysantenkwekerij L.A. van der Meer, Kooikamp 3a, Sleeuwijk Groenten- en bloementeelt Dhr. C. Los Zn., Kooikamp 6, Sleeuwijk Groenteteelt J.W. Rietveld, Kooikamp 8, Sleeu wijk Gerberakwekerij H.J. de Wit Zn., Kooikamp 8b, Sleeuwijk. Naar verwachting zal de toegang tot de Japanse markt voor bloembollen vereenvoudigd worden. In de tweede helft van dit jaar zal nader overleg tussen Nederland en Japan plaats vinden over inspektie bij binnen komst in de haven. Dit is een van de resultaten van het bezoek van een Japanse delegatie aan Nederland. De delegatie, onder leiding van plaatsvervangend direk- teur-generaal van het Japanse mi- .nisterie van landbouw de heer Hata- naka, heeft van 10 tot en met 14 juni Nederland bezocht. De Japanse delegatie heeft een diepgaand inzicht gekregen in de bloembollensektor, zowel qua pro duktie, produktietechnieken, fytosa nitaire kontrole als t.a.v. de exportsi tuatie. De Japanse delegatie zal zich thans beraden op Nederlandse voor stellen, die gedaan worden om een betere toegang voor de bloembollen tot de Japanse markt te geven. Ne derland en Japan streven ernaar het technisch overleg zo spoedig moge lijk voort te zetten. 11 886 f inu( SS gsbmV Of

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1985 | | pagina 11