Meer schapen op de akkerbouwbedrijven! Veel "afdraaiers" in bieten In suikerbieten veel schade van ongedierte... Hormonen-affaire volop in diskussie De afgelopen tien dagen is er ook op de akkers van THOLEN EN ST. PHILIPSLAND maar weinig ge beurd. Door de vele onweersbuien werd nu de ene plaats van veel vocht voorzien, met een andere bui was het weer elders raak. Het gevolg was wel dat het over het gehele gebied erg nat was. De bijzonder lage temperaturen zorgden daarbij voor een herfstachtig weertype in plaats van een zomerse periode, die toch eigenlijk nodig was om de achterstand in de groei wat in te halen. De eerste tarwe aren zijn afgelopen week zichtbaar geworden, zodat er toch een achterstand blijft van onge veer veertien dagen. De lange natte perioden van dit voorjaar zorgen over het algemeen wel voor een uit stekende werking van de bodemher biciden. Vooral in de suikerbieten en uien is dat duidelijk zichtbaar. Door het koude en natte weer doen zich wel andere problemen voor. On danks de toch zeer koude winter is er vooral in de suikerbieten veel schade van ongedierte. Emelten, trips, bie tenkever en vlieg kwamen op veel plaatsen voor. Ook mangaangebrek stak zijn kop op. In de aardappelen treedt zo hier en daar wat groeirem- ming op vanwege de sterke werking van de gebruikte bodemherbiciden. Veel ruggen zijn afgespoeld en zullen nog een keer aangeaard moeten worden, als de grond dat toelaat en voor het gewas zich sluit. Tijdens het natte weer is ook dankbaar gebruik gemaakt van het vliegtuig om de aardappelen voor de eerste maal te bespuiten. Hopenlijk gaan de ge maakte kosten bij deze teelt beter vergoed worden dan het afgelopeif jaar. De prijzen van de nieuwe aard appelen zijn echter van dien aard, dat de verwachting daartoe nog maar klein is. Een wat tegenvallende start is er ook bij de sterk uitgebreide bloemzaad teelt. Door gebruik van bodemher biciden is er veel schade, zodat er nog al wat voor een tweede maal is ge zaaid. Tevens zorgden de slagregens voor onderspoelen van juist gekiem de plantjes, die het dan niet meer konden redden, zodat ook daar overzaai nodig was. Of men bleef met een te dun gewas zitten, omdat er geen ander zaad meer was. Soms was het eigenlijk te laat om nog over te zaaien en men moet dan ook maar af wachten of het wat wordt. Voor veel kleinere bedrijven dus een schadepost, die men kan toevoegen aan het uitvriezen van winterbloem- kool en dergelijke produkten. Een schade echter die toch vele malen kleiner is dan de vorstschade van een aantal fruittelers in ons gebied. Dat ij Om medio juni veel nieuws uit NOORD-BEVELAND te vertellen, valt niet mee, of het moest zijn dat het veel te koud en veel te nat is voor de junimaand. Vrijdag begint volgens de kalender de zomer en het is te hopen dat het dan ook echt zomerweer zal zijn, want de gewassen moeten nog veel doen. We hebben de millimeters die gemiddeld vallen in juni al gehad. Toch geloven we dat Noord-Beveland er beter is afgekomen dan de omrin gende gebieden. Bij de wintertarwe beginnen de aren door te komen evenals bij de vroeg- gezaaide gerst. Dat is 2 weken later dan in andere jaren. De eerste bloe men in de erwten zijn ook te zien, daar is verder nog niet veel over te vertellen en de konservenerwtjes staan goed boven. Het eerstgezaaide vlas staat in bloei en heeft een mooie lengte. Bij de teunisbloem is dat nog niet hêt geval, hier zijn weer grote verschillen te zien van mooi op rijen in de lichtere gronden, nog weinig te zien op de zwaardere gronden tot niets te zien bij de overgezaaide. Er zijn zelfs nog bloemen uitgereden, waarin nu bruine bonen gezaaid zijn. Of dat nog wat wordt zullen we in september weten. Overigens is het voor de eerder gezaaide bruine bo- geen schade voor één jaar, maar voor vele jaren. Plus dat men voor nieuwe inplant, als dat weer te koop is, een veel hogere prijs zal moeten betalen dan normaal. Een gunstige over heidsregeling voor de getroffenen is hier toch zeker op zijn plaats. In onze kring is het deze weken 500 jaar geleden dat St. Maartensdijk smalstadsrechten verwierf. Dit zal ook met koninklijk bezoek worden onderstreept. Een gelegenheid, naar de mening van uw kringbestuur, om de verscheidenheid aan Thoolse pro dukten tijdens de Fokveedag op 28 juni ten toon te stellen voor het Ne derlandse publiek. Zodoende kunnen we ook nog eens het agrarische be lang van onze streek onderstrepen. De laatste weken haalt Zuid-Neder land de landelijke pers. Met name MIDDEN- EN OOST-BRABANT in het bijzonder. Wat is er aan de hand? Deze keer gaat de belangstel ling uit naar de "groeihormonen". De Algemene Inspektie Dienst (A.I.D.) heeft onlangs bij een dierenarts een grote hoeveelheid hormonen in be slag genomen. Deze waren bedoeld voor kalveren bestemd voor de wit- vleesproduktie (z.g. kistkalveren). Na toediening van deze hormonen geeft dit een versnelde spierontwikkeling. Bij de wet is gebruik van hormonen in Nederland verboden in verband met de mogelijke schadelijke gevol gen, door het gebruik van deze groeistimulerende stoffen. Een aan tal veehouders (kalvermesters) is van mening, dat de zeer konkurrerende kontrakten van de veevoederindus trie in noodsituaties aanleiding ge ven tot het gebruik (niet-toegestaan) van deze middelen om tot redelijke groeiresultaten te komen. Anders zou men in een later stadium buiten de boot vallen bij verlenging van het nieuwe kontrakt. Vanwege deze affaire ontstaan ge weldig grote diskussies van belan gengroeperingen (veehouders, vee voederfabrikanten, pharmaceutische industrie, milieugroepen). Dit bete kent, dat vanuit verschillende ge zichtshoeken de intensieve veehou derij wordt bekeken. Vaak heeft dit negatieve bijwerkingen, doordat de publieke opinie eenzijdig wordt voorgelicht. Op den duur kan dit mogelijk verandering van eetge woonten teweeg brengen. Hieruit zou een lager vleesverbruik per hoofd van de bevolking kunnen voortvloeien, hetgeen nadelig is voor de producent- en aanverwante be drijven. Vooral de producenten van kalfsvlees en dikbilhouderij komer; voor een moeilijke tijd te staan. Door een relatief zeer klein percentage veehouders, dat zich niet aan de re gels houdt, wordt een groot aantal veehouders in de kalvermesterij en dikbilhouderij de dupe. De prijzen van deze eksklusieve vleessoorten hebben het op dit moment al moeten ontgelden. Dit soort affaires heeft vaak een negatieve invloed op het algehele vleesverbruik. Voor Neder land is de eksport van o.a. vlees bij zonder belangrijk. Wij, afc eksporte- rend land, zijn bijzonder gevoelig, als om welke reden ook, de afzet stag neert. Een kwalitatief hoogwaardig produkt moet ten alle tijde voorop staan. Na een droge periode omstreeks be gin juni zijn de weersomstandighe den er niet beter op geworden. Zo hier en daar kwamen de droogtever schijnselen tevoorschijn. Menig agrariër keek uit naar neerslag. Vooral op de laat gemaaide percelen was regen zeer welkom. In de tweede helft van de voederwinning zijn de omstandigheden vrij gunstig verlo pen. In die periode is de voordroog voldoende droog ingekuild. In Oost en Midden-Brabant is vooral in het begin van de voederwinning meer gebruik gemaakt van de hakselaar. Het is iets eenvoudiger om een toe voegmiddel toe te passen. Indien het gewas (produkt) te droog wordt, dan vait het inkuilen met gebruikmaking nen ook geen best weer, die staan ook al dagen met natte voeten. Bij de bieten zien we nogal wat "afdraai ers", in sommige percelen spreekt men van 25% en meer. De veroorza ker zou een nieuw soort schimmel kunnen zijn. Het zaad dat met Ta- chigaren ontsmet is zou heel wat minder afdraaiers géven. Bij de aardappelpercelen kan men de lage gedeelten nu weer goed gaan zien, waar eerst water stond blijkt toch nogal wat pootgoed gerst te zijn. Dat de luzernedrogerij weer begonnen is kan men goed ruiken, maar die zal ook droger weer moeten hebben, wil de eerste snede op tijd eraf zijn. Een enkel perceeltje gaat nog op de rui ter, daar zal wel weer een hoge prijs voor betaald moeten worden. Enkele dijken liggen ook gemaaid, maar met die vele buien zal de kwa liteit van het hooi niet geweldig zijn. Van de oude aardappeloogst is de laatste cel nog niet geleverd, we hoorden zelfs van prijzen onder de voerprijs. Sommige kollega's hebben hun laatste cellen nog laten gassen in de hoop dat het wonder toch nog zal gebeuren. Bij de Belastingdienst ho pen ze ook op wonderen. Aanslagen bij de vleet, 5 a 6 in 3 dagen tijd en bijna allemaal gebaseerd op tarwe van meer dan 10 ton en aardappels van 3 kwartjes en meer. Als men dan aan het afleveren is voor een prijs die het tiende deel nauwelijks haalt raakt men gefrustreerd. Er zijn er die zeggen dat de boeren niet te pessi mistisch moeten zijn, vaar halen zij het optimisme vandaan, vragen we ons af. Als zij willekeurig aangesla gen worden voelen ze zich ook on rechtvaardig behandeld. Maar wat gaan we daar aan doen, wie weet de oplossing? De komputer van de Be lastingdienst gaan overvoeren met telkens kleine bedragen (grote be dragen hebben de meeste boeren niet daar zorgt de inspekteur al jaren voor) of georganiseerd uit het hele land "Den Haag" gaan bezetten, of moeten we heel Nederland vol met bomen en bossen planten (waar ha len we het plantmateriaal vandaan na zo'n winter dat zelfs veel kwekers naar de bijstand moeten). Hiervan kan natuurlijk niemand leven, want de oude spreuk "Boompje groot, plantertje dood" zal nog steeds van kracht blijven. Marktgericht produ ceren zegt men bij de EEG. Koren op de molen van natuurbeschermers die de landbouw al jaren wil veranderen. Zij bedoelen natuurlijk onze maat schappij veranderen, terug naar de trekschuit, waar geen plaats voor de landbouw zal zijn. Over dergelijke onzin zullen we geen pen vuil maken, evenmin over het tekort aan arbeids plaatsen bij Staatsbosbeheer om de dertig meter langs onze landbouw grond van distels te zuiveren. Ten slotte gaat de N.A.M. Noord-Beve land verlaten, de lokatie aan de Zuiddijk wordt afgebroken, zodat we ook geen olie van eigen bodem in de toekomst zullen hebben... van de hakselaar enigszins tegen. Op de kuil krijg je problemen met het aanrijden (moeilijk). Bovendien vraagt het een perfekte organisatie van de boer en loonwerker inzake het tijdstip van opkuilen en de ge wasomstandigheden rond het oog sten. Omstreeks 5 juni is er een ommekeer gekomen in de weersomstandighe den. De temperatuur daalde aan zienlijk en de neerslag was omvang rijk. De welkome neerslag verander de in overlast. Bovendien waren de oceaanstoringen vanuit het Noorden zeer koud. Gedurende diverse dagen tempera turen van 12 a 15 graden C. Op 14 juni werd de laagste temperatuur voor die dag van het jaar gemeten van deze eeuw. De groei van de di verse gewassen verliep zeer traag. Bij het gras zijn de gevolgen minder ernstig dan bij de snijmais. De snij- mais heeft veel last van de neerslag en koude. Dit uit zich in een gele kleur en slecht doorgroeien. Ten opzichte van vorig jaar is de snijmais in z'n algemeenheid op tijd gezaaid. Nu loopt de mais een behoorlijke groei vertraging op. De ontwikkeling is voor de tijd van het jaar niet vol doende. De snijmaïs heeft te lijden van de kou en de vele neerslag. De medewerkers aan de verge- lingsziekte waarschuwingsdienst hebben momenteel al drie keer bladluizen in de bieten geteld. Bij de eerste telling op 3 juni j.l. werd praktisch nog geen bladluis ge vonden en bij de tweede telling een week later slechts een paar zwarte bladluizen per 20 planten. Er is dus nog weinig aktiviteit in het blad- luizenleven in de bieten. Dat was ook voorspeld in het begin van deze kille lente. In het vrije veld heeft de strenge vorst de overwintering van perzikbladluizen op o.a. koolzaad en onkruiden nagenoeg onmoge lijk gemaakt. De zwartebonenlui- zen zijn iets aktiever, maar deze zijn voor ons de kwaadsten niet. Stel, dat de bieten in de maandjuni praktisch bladluizenvrij blijven, dan behoeven we in de maand juli slechts eenmaal te spuiten, want in de tweede helft van juli begint de natuurlijke afbraak van de luizen volgens "Bartjes". Zo'n besparing is wel aangenaam, want onge merkt zijn de spuitkosten over het eerste halfjaar van 1985i toch al aardig opgelopen. Meevallers moet een boer hebben en die hebben we de laatste weken ook gehad met het spruiten plan ten. Vocht volop voor de jonge plantjes, maar wel te lage tempe raturen voor een vlotte groei. Op woensdag 12 juni hebben we 's avonds nog spruiten geplant en op de plantmachine was het toen kouder dan vroeger rond half maart op de rolblok. Lichamelijk wordt er heel wat gevergd van een boer en ook van een rekreant bij dit weertype. Een goed gevolg hiervan is, dat de vraag naar wol per dag steeds groter wordt en ook de prijs stijgt. Ingewijden hebben vastge steld, dat op Flakkee een schaap eens in de vier jaar volop juin te eten krijgt. Een schaap kan van het schraalste voer leven en het voordeel is, dat zijn darmkanaal 28 maal langer is dan zijn lichaam. Zulke goede eigenschappen ko men een uienteler goed van pas en juist daarom zien we steeds meer schapen op de akkerbouwbedrij- op de hier DIALECT Een rekreante hield me markt eens aan en sprak: "Meneer ik kom niet vandaan". Ze zocht een pond uien, blank en bruin. Maar in ZEELA ND verkopen ze alleen maar juin. "E.G. in de problemen door Duits veto": lijkt een politiek spelletje waar de Europese boeren de dupe van worden. De Duitse minister van landbouw wil niet akkoord gaan met een verlaging van de graanprijzen. Tussen de regels door lezen we echter de foef om zijn eigen partij te redden. Belofte maakt schuld en zo lijken wij de dupe te worden van de rol van de West-Duitsers. Landbouwpolitiek is steeds minder gebonden aan granen, aan suiker, aan melk enz. enz., maar steeds meer aan andere grote politieke belangen welke de onze niet zijn. Wel worden we gebruikt als speel balletjes voor dat politieke spel en daarmee is voor de boer de kous af. Deze maand verlaten weer een groot aantal geslaagden de land bouwscholen in onze provincie. Wat gaan die jongens en meisjes allemaal doen en waar kunnen ze met hun diploma terecht? Nu is het de tijd om over hun toekomst te waken, want de tijd gaat zo snel. Nog maar pas geleden stelden we in NISSE de vraag, waarom daar de oude Zeeuwse schuren zwart geteerd waren en als uitzondering op de regel rond het klinket een witte band geverfd was. Al eeuwe noud schijnt dit een traditie te zijn met het doel, dat de boer in het duister zonder zaklamp de ingang van de schuur kon vinden. Een zuinige oplossing nog stammend uit de achttiende eeuw. Vrijdag 21 juni 1985

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1985 | | pagina 6