nieuws uit brussel Graanprijzen met 1,8 procent omlaag Overvloedige neerslag deed septoria sterk uitbreiden Brussel wijst akkoord gasprijs af. Pim problemen dreigen Europese top te verstoren jan werts A ndriessen zet door: Epipre overzicht tarweziekten Grote onrust en ontevredenheid bij Campinaleden over superheffing en vereveningsregeling V ereveningssy steem is onaanvaardbaar De Europese Commissie heeft woensdag besloten op eigen houtje nieuwe voorwaarden voor de handel in granen en koolzaad vast te leggen. Met ingang van 1 juli a.s. worden de prijzen van koolzaad met 1,8 procent verlaagd. Per 1 augustus begint in de noordelijke landen het marktjaar voor de andere graansoorten behalve harde tarwe (1 juli). De andere granen gaan dan ook 1,8 procent minder opbrengen bij verkoop via een overheidsbureau (interventie) De richtprijzen zijn bij de verlaging van de interventieprijzen aangepast. Maar het uitstel van betaling van in gekochte granen, dat de Europese Commissie eerst had willen bekor ten, blijft nu op de oude termijnen gehandhaafd. Landbouwcommissaris mr. F. An- driessen heeft aldus zijn zin doorge zet. Hij maakt gebruik van een juri disch vacuum dat is ontstaan toen de "Vanuit het bestuur werd de gefrus treerde veehouders duidelijk ge maakt dat wat het ongenoegen over de hele superheffingsaffaire betreft er tussen de leden en bestuur en di- rektie van Campina geen verschil van mening is "maar, zo vernamen de leden, het landbouwbedrijfsleven is bij de verdere beleidsbepaling t.a.v. de superheffing buiten spel ge zet. De invulling van de regelingen vindt nu plaats op politiek nivo en daar heeft minister Braks het groene licht gekregen". Ook de zeer recente wijziging van minister Braks bij de verevening waarbij o.m. een aantal "bewuste" overschrijders in geen geval kwijt schelding krijgt voor meer dan Raad van Ministers, die de prijzen moet vaststellen, daartoe vorige week niet in staat bleek. De nu vast gestelde nieuwe voorwaarden zijn uitdrukkelijk als tijdelijk bedoeld. In zijn toelichting tot de internatio nale pers in Brussel onderstreepte mr. Carlo Trojan, de kabinetschef van Andriessen dat het aan de Raad van Ministers blijft om de prijzen zo spoedig mogelijk definitief vast te 40.000 kg melk (ca. 24.000,— kon geen genade vinden in de ogen van de leden/veehouders. "Waarom wordt niet alle veehouders een paar duizend kg kwijtgescholden en wordt de meerproduictie bij allen (uitzon deringen daargelaten) belast? Op die manier zou ook een zinvollere beste ding van het binnenkomende geld mogelijk zijn". De voorzitter van de coöperatieve zuivelvereniging de heer P.L. Loon- en zette zich in zijn openingswoord fel af tegen stemmen die in de EG opgaan om de boerenstand inko menstoeslagen te geven terwijl tege lijkertijd dan de garantieprijzen om laag zouden kunnen gaan". "Als dat zou gebeuren, dan zou dat stellen. In afwachting daarvan heeft de Europese Commissie echter als hoedster van het EG-verdrag de taak en zelfs de plicht om speculatieve bewegingen op de graanmarkten te: beletten. Zulke handel zou kunnen ontstaan, wanneer men aan Öe voor avond van een toch dreigende prijs verlaging nog tegen de gunstiger voorwaarden van het vorige oogst jaar zou kunnen blijven intervenie ren. Handelend "als een goed huisvader" heeft de Commissie daarom besloten aan te knopen bij het bijna-akkoord in de ministerraad. Bij een indicatie ve stemming onder de bewindslieden van landbouw is enkele weken gele den, zoals gemeld, vastgesteld, dat alle partners behalve West-Duits- land akkoord gaan, met 1,8 procent prijsverlaging. Bij de definitieve stemming vorige week sprak de Duitse minister Kiechle terwille van de belangen van zijn graantelers een veto uit. De grote vraag is nu wat de Duitsers gaan doen, nu Brussel de graanprijzen toch heeft verlaagd. naar mijn mening een bijzonder slechte zaak zijn. En wel om de vol gende redenen: binnen enkele jaren houden we een verarmde boerenstand over; als georganiseerde landbouw hoef je dan bij de overheid niet meer aan te kloppen. Men zal immers onmiddellijk reageren met de opmerking; U hebt toch een gegarandeerd inkomen; het zelfstandig ondernemers schap zal in ernstige mate worden aangetast; een stuk werkelijke uitdaging dreigt op die manier te verdwijnen; bij toepassing van een dergelijke maatregel op EEG-niveau zullen we ons moeten realiseren dat er van die aanvullende toeslagen zeer weinig of niets in Nederland terecht zal komen. Kortom, de gebeurtenissen van de af gelopen maanden doen ons vrezen dat ons met name in Nederland in de ko mende jaren nog heel wat kwalijke zaken te wachten staan. En het begint er steeds meer op te lijken, dat wij er goed aan zullen doen om daarmee ook binnen onze eigen coöperatie qua beleid in toenemende mate rekening te gaan houden", aldus de heer Loonen. De Europese Commissie heeft woensdag het jongste prijsverhogen de akkoord tussen Gasunie en Landbouwschap definitief afgewe zen. De kwestie is nu voorgelegd aan het Europese Hof van Justitie in Luxemburg. Van Nederlandse kant was onlangs op aandrang uit Brussel de gasprijs voor de glastuinders ver hoogd van 42,5 naar 45 cent per m3. In Brussel wijst 'men erop dat Ne derland ook na deze prijsaanpassing volgens de normen van de Europese Commissie toch de tuinders nog fi nancieel zou steunen. Het gaat daar bij overigens niet alleen om het tarief van 45 cent, maar ook om het hele stelsel waarbinnen in Nederland Gasunie en Landbouwschap de gas prijs voor de glastuinbouw vaststel len. "Het feit dat de Nederlandse indus trie tarieven moet betalen waarbij geen rekening wordt gehouden met de prijs van andere energiesoorten, terwijl de tuinbouw dat wel doet, bewijst eens te meer het discrimina toire karakter van het tarief voor de glastuinbouw", zo staat te lezen in de woensdag genomen beschikking van de Europese Commissie. Bovendien blijft men erbij, dat de gasprijs met terugwerkende kracht over het afge lopen stookseizoen had moeten wor den opgetrokken. Tenslotte vindt men in Brussel dat de nieuwe gas prijs te tijdelijk is vastgesteld. "Doorslaggevend is ten slotte ge weest dat wij in Brussel de stellige indruk hebben, dat de Nederlandse regering, noch het Landbouwschap onze aandrang voor een andere prijsstelling niet echt serieus willen nemen", zo zei ons woensdag één van de hoogst betrokken functione- rissen in Brussel. Daarom heeft de Europese Commissie de hele kwestie nu doorgeschoven naar de Europese rechters in Luxemburg. Zij moesten op grond van vroegere besluiten toch al over de Nederlandse tarieven voor de glastuinbouw op langere termijn zich uitspreken - Na 4 juni is het weer omgeslagen. De aantasting van bladvlekken- ziekte op de bovenste drie blade ren nam snel toe onder invloed van de overvloedige neerslag. Dit is een ongewenste situatie juist nu de tarwe in aar komt. De zwaarste aantastingen van de bovenste drie bladlagen worden aangetroffen op de Zuidweste lijke zeeklei, Limburg, Gelder land en in het Oldambt. Marks man en Sarno vertoonden een hogere aantasting dan de andere rassen. Op 33% van de Epipre percelen werd tot nu toe een afrijpings- ziektebestrijding geadviseerd. Als het onbestendige weer blijft aan houden zullen de kosten van een afrijpingsziektenbestrijding ruim vergoed worden. - Het koele, vochtige weer gaf de lichte aantasting van gele roest de kans zich uit te breiden. De tem peraturen waren in de afgelopen twee weken optimaal voor deze schimmelziekte. Gele roest haar den in het ras Okapi werden ge constateerd in de Wieringermeer, Oostelijk-Flevoland, Noordoost polder, Noordwest Friesland, Noord-Groningen en het Old- Overrieht tarvezlekten ambt. Aantasting van gele roest in het vatbare ras Kanzier werd waargenomen in de Wieringer meer, Oostelijk-Flevoland en in het Oldambt. Bruine roest breidt zich met dit koele weer niet snel uit. Aantas ting werd in de afgelopen twee weken geconstateerd in de Wie ringermeer, Zuid-Holland, Zeeuwse Eilanden, Zeeuws- Vlaanderen en Zuid-Limburg. Het merendeel van de bruine roest aantastingen bevindt zich in het ras Citadel. Alleen in percelen ingezaaid met dit ras werd de schadedrempel voor bruine roest overschreden. De meeldauwaantasting heeft zich de afgelopen periode gesta biliseerd. Op de meeste Epipre percelen heeft een meeldauwbe- strijding plaatsgevonden. Daar mee is de toename van de meel dauwaantasting nu een halt toe geroepen. Op 37% van de Epipre percelen zijn nu bladluizen geconstateerd, in deze percelen is 6% van de halmen bezet met luis. In Gel derland, Zuid-Holland en Zuid- Limburg werden de hoogste be zettingspercentages waargeno men. percentage aangetaste percelen +/- t.o.v. vorig overtlcht percentage aangetaete bladeren of haleen In dn tleke percelen +/- t.o.v. vorig overilcht. gele roeet 6 X 4 X 6 X 2 X bruine roeet 4 X 2 X 7 X 5 X meeldauw 72 X 3 X 13 X 2 X eeptorie 59 X 46 X 11 X ■f 5 X bladlui ten 37 X 30 X 6 X 3 X Op de woensdag 19 juni jl. gehouden algemene vergadering van Cam pina in Veldhoven hebben talrijke leden uiting gegeven aan hun ver bolgenheid over het door minister Braks afgekondigde beleid inzake de superheffing en de daaraan verbonden vereveningsregeling. Men drong er bij het bestuur van Campina op aan alles in het werk te stellen om het aangekondigde kortingspercentage van 9,55% terug te brengen naar 8,65% en om de vereveningsregeling een rechtvaardige basis te geven. "Waarom zo vroeg men zich af worden veehouders die goed opgepast hebben nu in feite in hun hemd gezet terwijl zij die zich van de regeling niets hebben aangetrokken nu worden ontzien.? Er zijn opnieuw grote problemen in de eg over de pirn's, de hulpprogram ma's die zwakke zuidelijke regio's in de eg (Griekenland, Italië en Frank rijk) bestand moeten maken tegen de concurrentie van de toetredende lan den, Spanje en Portugal. De eg-mi- nisterraad had daar in zijn bijeen komst van dinsdag en woensdag in Luxemburg een besluit over moeten nemen, maar dat is niet gelukt. De Grieken, die eind vorig jaar tij dens de Europese top in Dublin de Spaanse en Portugese toetreding dreigden te blokkeren als er geen principebesluit over die pirn's kwam, liggen nu opnieuw dwars, zij hebben in Luxemburg al laten weten iedere besluitvorming tijdens de topconfe rentie in Milaan (eind volgende week) tegen te zullen houden als er voor die tijd geen definitief besluit genomen is. Ook kunnen ze daad werkelijke toetreding van Spanje en Portugal tot de eg tegenhouden door Vrijdag 21 juni 1985 fS ga'u;iiV' de ratificatie van de toetredingsver dragen in het Griekse parlement op te houden. Volgende week dinsdag gaan de ministers, tijdens een extra raad in Luxemburg, proberen deze zaak op te lossen. Tijdens de Euro pese topconferentie van maart van dit jaar in Brussel is in principe be sloten voor de pim's (officieel geïn tegreerde programma's voor het eg- middellandse zee-gebied) voor een periode van zeven jaar 15,25 miljard gulden uit te trekken. Daarvan moet 10,25 miljard uit het eg-budget ko men. De rest wordt verstrekt in de vorm van leningen. Van de 10,25 miljard gulden die uit de Europese begroting moet komen zal 4 miljard op een speciale budget lijn worden ondergebracht. 6,25 mil jard moet verstrekt worden via re gionaal-, sociaal- en landbouwstruc tuurfonds. Dat betekent in feite dat de omvang van deze drie Europese Jondsen in zeven jaar tijd vergroot moet worden met die 6,25 miljard gulden. De vraag is of dat, gezien de voorzichtige begrotingspolitiek die de eg moet voeren, mogelijk zal zijn. Maar er is nog een probleem. Van de 10.25 miljard gulden gaat 5 miljard sowieso al naar Griekenland. De rest is voor Frankrijk en Italië. Onlangs heeft Frankrijk laten weten dat het eigenlijk meer van zijn regio's in aanmerking wil zien komen voor de hulp dan oorspronkelijk voorzien was. Italië, dat van het geld dat het met Frankrijk moet delen 25 procent wil, is band dat het onvoldoende aan zijn trekken zal komen. Het eg-com missievoorstel inzake de pim's lag dinsdagavond laat - na het diner dat de ministers gezamenlijk hadden - op tafel. EG-commissievoorzitter Jacques Delors, begreep door een misverstand dat het niet meer maandag, maar pas dinsdag behan deld zou worden en liep woedend weg. Dinsdag kwamen de ministers er niet meer op terug. Slagen ze er niet in volgende week een besluit te nemen dan is de kans niet gering dat de staats- en regeringschefs in Mi laan (28 en 29 juni) opnieuw over de pim's moeten praten. Verhoging melkprijs met cent per liter Met ingang van maandag 24 juni zullen de meest voorkomende prij zen voor consumptiemelk met een cent per liter worden verhoogd. Dit is woensdag bekendgemaakt door het bestuur van het produktschap voor zuivel. H.J. Meijer officier Orde Oranje Nassau De heer H.J. Meijer direkteur van C. Meijer bv te Kruiningen is 20 juni bij de opening van Meijer Frozen foods bv benoemd tot of ficier in de Orde van Oranje Nassau. De daarbij behorende versierselen werden hem opge speld door de burgemeester van de gemeente Reimerswaal de heer Boer. Commissie Veehouderij KNLC: De KNLC-commissie veehouderij heeft ook uitvoerig gesproken over het door de politiek vastgestelde ve- reveninssysteem. De commissie Veehouderij vindt evenals trouwens de rest van het landbouwbedrijfs leven dit systeem onaanvaardbaar. De Minister (en de politiek) zijn ver antwoordelijk. De Veehouderij commissie heeft de door de EG plotsklaps vastgestelde verevenings mogelijkheid (maart 1985) nooit toegejuicht. Zeker niet gezien de ook door de EG vastgestelde voorwaar den, dat deze verevening ten goede dient te komen aan alleen over schrijders en/of een opkoopregeling. Echter ook binnen deze voorwaar den is een rechtvaardiger vereve ningssysteem denkbaar, dan het door de politiek vastgestelde systeem, al dus de Veehouderij-commissie van het KNLC. 5

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1985 | | pagina 5