Kunstvloer stal rukt op Mechanisch voeren van varkens Lekdichte verpakking gewasbeschermingsmiddelen (door "Melinex") Dosering van Apollo nu verlaagd Groeneveld automatische vetsmering voor erwtendorsmachines Lely Maxi 6000 en Maxi 10000 Centerliner Landini investeert meer dan 9 miljoen gulden Markt voor konsumptiemelk is verzadigd Oogstvooruitzichten appels en peren MM Door het gebruik van "Melinex" 850, een warm lasbare polyesterfilm van ICI is een lekdichte afsluiting van de zgn. "Melinar" PET-fles mo gelijk. Deze kunststof fles werd eerder dit jaar door ICI op de Nederlandse markt geïntroduceerd als een nieuwe onbreekbare verpakking voor een aantal produkten uit haar reeks ge wasbeschermingsmiddelen. De lekdichte afsluiting maakt on derdeel uit van een nieuwe unieke dop, die een ingebouwd open- en sluitsysteem heeft. De dop, gemaakt van hoge dichtheid-polyetheen heeft een komplexe gelamineerde plug, die voorzien is van een dun film- laagje ',Melimex" 850. De plug wordt mechanisch in de dop beves tigd. Door vervolgens in de dop een hoogfrekwente stroom op te wekken, ontstaat er een zodanige warmte dat de "Melinex" aan de hals van de fles wordt gelast. De afsluiting van de fles is nu gas- en lekdicht. Wanneer de dop van de PET-fles wordt losgedraaid, splijt het lami naat van de waslaag. Hierdoor wordt een gedrukt schema zichtbaar waar op de verdere gebruiksaanwijzing staat. De instruktie houdt in dat de afsluiting van de flessehals met een scherp mes voor viervijfde deel ron dom moet worden losgesneden en naar beneden moet worden gedrukt. De inhoud kan nu zonder morsen worden uitgegoten. Er bestaat dus ook geen gevaar voor huidkontakt. EINDHOVEN - In varkensstallen en -slachterijen rolt een nieuw ver schijnsel binnen: de kunststof vloer, als een gezond fundament voor hy giëne en voor de gezondheid van de dieren. Om de opmars te illustreren toont Peter Maas, direkteur van het bedrijf Intercontinental in Eindho ven, de verkoopcijfers: bijna 20.000 m2 verkocht in nauwelijks 6 maan den, vrijwel zonder reklame. Het kunststof prödukt kan eenvou dig met een roller op de bestaande vloer worden aangebracht. Daar vormt zich dan een keiharde laag, waarop zo nodig een anti-sliplaag kan worden ingerold. De keiharde laag beschermt het beton, stoot vet, vuil en zelfs chemicaliën af en maakt schoonmaken een fluitje van een cent. Een belangrijk voordeel is dat flink op water kan worden bezuinigd, waardoor de opslagput langer mee- kan. Het produkt, Floorcoat IC-20, is er in verschillende kleuren. (Brabants Dagblad) Apollo is een nieuw middel ter bes trijding van spint op appel, peer en pruim. Het wordt toegepast op de winte- reieren van fruitspint voordat deze uitkomen. Dus vóór de bloei. Apollo is in 1985, in tegenstelling tot het jaar van introduktie 1984, volop lever baar. Gebleken is dat Apollo vóór half april toegepast, de spintpopulatie tot 3 maand of langer op een zeer laag niveau kon houden. Het is raadzaam vanaf 3 maand na de Apollo-toepas- sing regelmatig te kontroleren op spint. Apollo nu in een verlaagde dosering, 0,45 liter Apollo per ha. Uitgaande van 1500 liter water per ha komt dit overeen met 30 ml per 100 liter spuitvloeistof. 99 99 Bij het Konsulentschap in algemene dienst voor Bedrijfsuitrusting in de Veehouderij is een brochure versche nen over het Mechanisch voeren van zeugen en niestvarkens. In deze bro chure wordt ingegaan op de ontwik kelingen in het mechanisch voeren en op een aantal aspekten welke van be lang zijn bij het voeren van bijpro- dukten. Vervolgens worden de technische aspekten van de mechanische droogvoer- en brijvoerinstallaties besproken, waarbij ook enige aan dacht wordt besteed aan besturings programma's door middel van een komputer. Voor de diverse typen voerinstallaties worden investerings overzichten gegeven. Voor een zeu- genbedrijf en een mestvarkensbe- drijf wordt als voorbeeld een ekono- mische beschouwing gegeven, waar bij de arbeid een belangrijke invals hoek vormt. In de bijlagen zijn o.a. overzichten opgenomen van fabri kanten en importeurs van voerin stallaties en technische specifikaties van voerinstallaties. Ook zijn lijsten opgenomen met aandachtspunten die de koper helpen bij zijn keuze omtrent de aanschaf van de juiste voerinstallatie. De brochure is te bestellen door overmaking van ƒ7,50 op gironum mer 88 60 49 ten name van het C.B.V., Postbus 43, 6700 AA Wage- ningen, onder vermelding van "Me chanisch voeren van varkens". Groeneveld Industrie, een divisie van Groeneveld Transport Efficien cy B.V. uit Hardinxveld-Giessen- dam, heeft een proef met automati sche vetsmering voor een erwten dorsmachine met sukses afgesloten. Op deze machine werden een veer tigtal smeerpunten, op de meest kwetsbare lagers van de machine, voorzien van een automatische vets- meerinstallatie van Groeneveld. De praktijk van deze machines is, dat ze van begin juni tot eind juli gedu rende een achttal weken volkontinu in bedrijf zijn. Normaal is, dat tijdens de kampagne al lagers vernieuwd moeten worden en dat komt altijd bijzonder ongelegen. Na de kam pagne moeten bijna zeker alle lagers worden vernieuwd, een uitgave van tussen de zeven- en twintigduizend Lely Industries N.V. te Maasland heeft voor grote bedrijven en loon werkers een nieuwe kunstmest strooier ontwikkeld met een uitzon derlijk groot laadvermogen. De nieuwe Maxi Centerliner is voor de eerste maal tentoongesteld op de Sa lon Internationale de Machines Agricoles te Parijs. De Lely Maxi Centerliner is een vol ledig nieuw koncept van een getrok ken voorraadwagen in een uitvoe ring met enkele as en een bak van ca. 2200 liter (Maxi 6000); met een op- zetstuk is de bakinhoud te vergroten tot ca. 4200 liter (Maxi 10000). Een Centerliner type CBH 1600 met een bakinhoud van ca. 800 liter kompleteert deze nieuwe kombina- tie. De laatste 18 maanden is er meer dan 9 miljoen gulden geïnvesteerd in nieuwe produktieprocessen en een nieuw hoofdkantoor. En op dit mo ment wordt er hard aan gewerkt om een nieuw 5000 m2 grote geautoma tiseerd onderdelenmagazijn te vol tooien, zodat de onderdelenvoorzie- ning aan de dealers en importeurs verder gerationaliseerd wordt. gulden, alleen al aan onderdelen, ongerekend het arbeidsloon. Met het Groeneveld automatische vetsmeersysteem is vastgesteld, dat de lagers tijdens de kampagne in ieder geval niet vernieuwd hoefden te worden. De levensduur van de la gers is aanmerkelijk verlengd en ze ker is een aanzienlijke kostenbespa ring door het uitblijven van repara ties tijdens de kampagne met alle schade door de stilstand, die daar nog bijkomt. Ditzelfde systeem is ook met sukses' beproefd op verschillende maishak- selaars. Inlichtingen: dhr. Grapendaal van Groeneveld Industrie, tel. 01846 - 4777. Perspektief slachtrundermarkt door dalende aanvoeren in 2de halfjaar De quotering van de melkproduktie heeft in 1984 tot een rekord-aanvoer van slachtrunderen geleid. Voorlopig blijft in de EG de aanvoer van slachtrunderen groot, al is in het algemeen de aanvoer wat minder groot dan vorig jaar, doch toch nog groter dan gemiddeld in vooraf gaande "normale" jaren. De aanvoer van koeien vertoont momenteel reeds enige teruggang ten opzichte van vorig jaar. Voorts is er reeds dit kwartaal sprake van een groter aan voer van ossen en stieren, terwijl voor vaarzen het aanbod voorlopig aanwijsbaar groter zal zijn dan vorig jaar. In het eerste kwartaal werden in de Gemeenschap volgens deskundige ramingen ongeveer 5,4 miljoen stuks runderen geslacht, een toename van 2,1% ten opzichte van vorig jaar. Voor het tweede kwartaal, zal de toename naar raming 3,8% bedragen tot ongeveer 5,35 miljoen. Voor het derde kwartaal evenwel wordt een teruggang verwacht van 2,8% tot 5,65 miljoen en in het vierde kwartaal een daling van 6,2% tot 6,0 miljoen. Voor het gehele jaar 1985 komt dit uit op een aantal slachtingen van 22,40 miljoen of 1,2% minder dan in het rekordjaar 1984. Vrijdag 21 juni 1985 De bruto-produktie zal eveneens rond 1,2% bij vorig jaar achterblij ven, rekening houdende met een onveranderde netto-export. Verge lijkt men de bruto-produktie met die van 1983 dan is er van een toename van 7,2% sprake en vergeleken met 1982 zelfs van een toename van bijna 10%. Er moet dan ook gerekend worden op een toename van de voorraden, die per 30 april reeds 689.536 ton vlees met been bedroe gen. Stieren en ossen Naar voorlopige ramingen van de Zentrale Marktu.Preisberichtstelle zal het aanbod aan mannelijk slachtvee in 1985 ongeveer 1,6% kleiner uitvallen dan in 1984. In het eërste kwartaal was er reeds van een'teruggang van 1,9% sprake, terwijl voor het tweede kwartaal de toename ongeveer 4,8% zal hebben bedragen. In het derde kwartaal zul len de slachtingen naar raming 2,2% bij vorig jaar achterblijven en in het vierde kwartaal zelfs met 6,3%. De Z.M.P. merkt op dat in de Bondsrepubliek de ontwikkeling tegengesteld is, vooral in de tweede helft van 1985 als de grotere aanvoer van ossen en stieren tot problemen bij de afzet zouden kunnen leiden. Beheersing kaasproduktie Voor de periode van 16 juni tot en met 13 juli dat is een periode van vier weken zullen kaasproducenten trachten hun produktie af te stem men op 9200 ton per week. Dat is 200 ton meer dan in de voor gaande vier weken. Het merendeel van de kaasfabrikan ten, niet alle, zullen de vrijwillige overeenkomst nakomen, aldus de verwachting van de Commissie Pro- duktiebeheersing kaas. Marktsituatie vee en vlees Bij de bespreking van de marktsi tuatie in de openbare bestuursverga dering van het Produktschap voor Vee en Vlees 12 juni j.l. heeft de se- kretaris mr. A.P.A.M. Wassenberg melding gemaakt van een gunstige prijsontwikkeling voor slachtvar- kens, wat ook gepaard ging met een bevredigender situatie voor de uits- nijderijen. De belangstelling voor de partiku- liere opslag is niet groot en voorzover deze aanwezig is beperkt deze zich overwegend tot opslag van kortere duur d.w.z. van vier maanden. De slachtveeprijzen zijn na de aan vankelijke vrij sterke stijging van de prijzen van koeien, wat gekalmeerd. Voor stieren evenwel is een geleide lijk afbrokkelen van de prijzen te konstateren. Wassenberg wees nog op het graan- probleem, waar het instellen van een medeverantwoordelijkheidsheffing zich naar hij hoopte niet zal uit strekken tot de z.g. graansubstituten, wat in het bijzonder de veredeling zou treffen vooral de varkenssektor. Vee en vlees in de Gemeenschap Frankrijk De slachtveemarkt was aflopend, ondanks verminderde aanvoeren op de belangrijkste veemarkten. Rungis meldt zelfs een aflopende markt voor achtervoeten van kl. E. De kleinere aanvoer houdt vooral verband met de eerder door de aan voerders als te laag beschouwde prijzen. Op deze manier hoopt men tot betere prijzen te komen. Een andere manier is de wat men tegenwoordig "bezetting" noemt. Boze boeren hebben het Franse vleesburo OFIVAL bezet. Zij willen o.a. dat de korting op de toeslagen voor financiering, die in mei ver laagd werd van 250 tot 200 Ffr. on gedaan gemaakt wordt. De varkens- markt was ook aflopend. De eerdere nogal forse verhoging van de noteringen in Bretagne ging geheel verloren. De prijzen staan onder druk, dankzij de aanvoer uit het buitenland i.e. de Benelux. De industrie blijft matig geïnteresseerd. Pluimveemarkt De basis-kontraktprijs is voor de week vanaf 10 juni onveranderd gebleven 2,25 per kg voor kuikens tot 1400 gr. inkl. BTW en zonder toeslagen. In die week liepen de vrije prijzen voor kuikens en ook voor slachtkip- pen weer duidelijk op. In kuikens is het aanbod kort. Er is nogal wat uitval geweest en de groei lijkt ook wat trager. Een en ander ziet men wel in verband met de snelle wisselingen van de laatste weken in de temperatuur. Al met al was het aanbod kort, wat leidde tot hogere prijzen voor kuikens. Ook voor soepkippen bleef de markt oplopend. Eiermarkt De eiermarkt blijft zwak met lage prijzen. Kort aanbod in zware eieren leidde daar tot oplopen van de prijzen voor deze kategorie. Er is daarvoor zowel in binnenland als in buitenland een goede belangstelling. De prijzen daarvan liggen dan ook aanwijsbaar hoger dan vorig jaar. Suiker Na de aanpassing van de interven tieprijs voor suiker met 1,3% heeft Brussel besloten de opslagkostenbij- drage ongewijzigd te laten. Dit bete kent een kleine reële prijsstijging voor suiker per 1 juli a.s. Op reeds gegunde exportlicenties zullen de restituties worden aangepast. De FAO schat de totale wereldbiet- suikerproduktie over 1984/1985 op 37,5 miljoen ton en de rietsuikerpro- duktie op 61,2 miljoen ton. De FAO verwacht voor 1985/1986 geen be langrijke veranderingen al zullen wel enkele verschuivingen optreden, zoals een daling van de EG-suiker- produktie met 2,5%. De konsumptie van melk, in 1984 ca. 134 kg per hoofd van de bevolking lag in dat jaar iets meer dan 1 kilo onder het nivo van 1983. We kunnen stellen dat er op deze markt sprake is van verzadiging ondanks kollektieve pro- motieakties zoals de witte motor. Hierbij zij echter opgemerkt dat in Nederland per hoofd van de bevolking toch altijd nog evenveel aan verwerk te melkprodukten als kaas, worden gebruikt. Dit onder meer zei drs. J.J. Groene veld, direkteur Verwerking en Afzet van Agrarische Produkten van het ministerie van landbouw op 12 juni jl. bij de opening van het nieuwe distri butiecentrum van de Koninklijke AMC in Uithoorn. Volgens de heer Groeneveld wordt de strijd om de gunst van de konsu- ment in een verzadigde markt steeds nadrukkelijker gevoerd op kwaliteit, prijs en assortiment. Om de kwaliteit van de produkten te optimaliseren zijn. omvangrijke investeringen no dig. Met name op het gebied van het transport, de koeling en het verza melen en samenstellen bestaan knel punten. De eerste berichten uit de diverse landen en gebieden duiden op een appeloogst in de EG die duidelijk beneden normaal blijft, maar wel boven 6,5 miljoen ton. De oogst '85 zal daarmee aanzienlijk kleiner uit vallen dan in 1984. De uitwerking van de vorstschade is echter ook op dit moment nog moeilijk te schatten. Voor peren mag een ongeveer nor male, eventueel zelfs wat boven nor male oogst verwacht worden. (De Fruitteelt) 21

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1985 | | pagina 21