Kruis of munt zegge en schrijve zuidelijke landbouw maatschappij Krammer/ V olkerak Onderbezettingsverliezen t.g.v. de contingentering melkaanvoer drukken resultaat DMV-Campina B.V. Boerderijenstichting Zeeland DÏÏD m WÊ VRIJDAG 21 land- en tuinbouwblad In het kader van het Schaap scheer dersfeest te Nisse werd voor de vierde maal de fokdag van de Bevelandse P aardenfokkers gehouden. Vooral ook dank zij het zonnige weer was hievoor veel belangstelling. mmmimn Na een periode van betrekkelijke rust ziet het er naar uit dat het op korte termijn weer tot een aantal aanvaringen zal komen tussen de in ons werkgebied werkzame natuur- en milieuorganisaties en de land- en tuinbouw. Het rom melt in ieder geval op diverse plaatsen. Om er enkele te noemen: Krammer/Volkerak, De Biesbosch, Het Mar- kiezaat en de Kruisdijk in West Zeeuws-Vlaanderen. Met name de wijze waarop de Kruisdijk (3 ha) plotsklaps en onverhoeds tot beschermd natuurmonument is aange wezen is in landbouwkringen bijzonder slecht gevallen. Ik leefde serieus in de veronderstelling dat zoiets na de vergelijkbare vertoning enkele jaren geleden rondom de aanwijzing van de kop van Schouwen niet meer zou ge beuren. Hoewel dit strikt genomen binnen de procedure niet voorgeschreven is ben ik vooral teleurgesteld in het feit dat er op geen enkele wijze overleg is gevoerd over de voorgenomen aanwijzing van de Kruisdijk tot beschermd natuurmonument - zelfs niet met de eigena ren/gebruikers. Wanneer men vandaag de dag zo met elkaar meent te kunnen omgaan dan vraagt dat om moeilijkheden. Overigens heb ik sterk de indruk dat het bij deze aanwijzing gaat om een soort schrikreaktie. Ge zien de huidige status van de Kruisdijk (kuituurmonu ment) en de aard van het gebied (agrarisch) zou aanwij zing als relatienotagebied veel meer voor de hand liggen. Waarschijnlijk is de Kruisdijk bij de inventarisatie van de relatienotagebieden over het hoofd gezien - waaruit ik mijn konklusies trek - en heeft men nu deze misser op een onsympathieke manier alsnog recht willen trekken. Vol gens mij had overleg met de landbouw dan veel meer voor de hand gelegen. Temeer daar er nota bene nog een tweede inventarisatieronde in het kader van de relatie nota aan zit te komen. Ook in de diskussie rondom de droogvallende gronden in het Krammer/Volkerakgebied spitsen de tegenstellingen zich toe. De natuur- en milieuorganisaties - verenigd in het zogenaamde Delta-overleg - zijn fel gekant tegen een gedeeltelijke landbouwkundige bestemming van deze droogvallende gronden. Ook de suggestie vanuit de po litiek om via verkoop van deze gronden aan de landbouw de zoetwaterpijpleiding naar Schouwen en Duiveland te bekostigen kan bij de natuur- en milieuorganisaties geen genade vinden. Men ziet deze pijpleiding als een puur landbouwbelang dat niet bekostigd mag worden met na- tuurbeschermingsgelden (sic!). Omgekeerd is het feit dat er op ruime schaal natuurgebieden aangekocht worden uit de opbrengst van de verkoop van domein-landbouw gronden blijkbaar geen punt. Daarvoor moet wel het no dige boerengeld op tafel komen. Het lijkt mij toe dat wie het ene aksepteert het andere niet kan afwijzen. Dit nog afgezien van hpt feit of wij als landbouw met deze ont wikkeling wel zo gelukkig moeten zijn. Niet voor niets heb ik mij van begin af aan uitgesproken tegen de verkoop van domeingronden ten behoeve van natuurterreinen. Maar nu de situatie eenmaal zo ligt moet het omgekeerde door de natuur- en milieuorganisaties ook niet uitgesloten worden. Trouwens de hele gang van zaken rondom het Kram mer/Volkerak zit mij niet lekker. Tot nu toe is de land bouw waar mogelijk buiten de deur gehouden. Zo is de interim-rapportage ten behoeve van het beleidsplan voor inrichting en beheer van het Krammer/Volkerak wel toe gezonden voor kommentaar aan de betrokken provinciale landschappen en -milieu-federaties maar niet aan de Voor de koöperatieve zuivelonderneming DMV Campina b.v. is 1984 een redelijk jaar geweest. Het concern-resul taat vindt, zoals bekend, zijn weerslag in de gerealiseerde melkprijs voor de circa 9000 uit de provincies Noord-Bra bant, Limburg en Zeeland afkomstige leden-veehouders van de Coöperatieve Zuivelvereniging Campina b.a. Deze "prestatieprijs" is ten opzichte van 1983 met 0,7 procent gedaald tot 77,19 (inkl. BTW) per 100 kg melk, hetgeen, aldus bestuur en direktie, bezien tegen achtergrond van de, als gevolg van de contingentering van de melkproduk- tie, in 1984 drastisch gewijzigde omstandigheden, een al leszins bevredigend resultaat genoemd mag worden. In deze prestatieprijs is de toevoeging van 6.775.000 aan de algemene reserve begrepen. Aldus staat te lezen in het zojuist verschenen Jaarverslag 1984 van DMV Campina bv, waarin is opgenomen de jaarrekening die op 19 juni ter goedkeuring is voorgelegd aan de Algemene Vergadering van de C.Z. Campina b.a. Melkaanvoer In het jaarverslag wordt er door de concern-direktie op gewezen dat de contingentering van de melkproduktie er toe heeft geleid, dat de melkaanvoer in vergelijking met 1983 is gedaald met 5,2%, hetgeen een forse onderbezet ting heeft veroorzaakt in de bedrijven, waardoor de kos ten per kg verwerkte melk aanzienlijk zijn gestegen. Daarnaast hebben ook enkele marktontwikkelingen er toe bijgedragen dat het niveau van de in 1983 uitbetaalde prestatieprijs net niet werd gehaald. Vitaal belang In het jaarverslag konstateren zowel het bestuur van de C.Z. Campina als de concern-direktie van DMV Campi na b.v. dat de vooruitzichten én voor de melkveehouders én voor de onderneming onzeker moeten worden ge noemd, waardoor het van vitaal belang is, dat er flexibel kan worden ingespeeld op de zeer sterk wijzigende om standigheden. Ook de concern-direktie houdt er duidelijk rekening mee dat "1985 voor de zuivelsektor en ook voor DMV Cam pina een moeilijk jaar" zal worden en beklemtoont aan het einde van het verslag nog eens dat er derhalve in toenemende mate aandacht moet worden geschonken aan een strak beleid t.a.v. de kostenbeheersing. provinciale landbouworganisaties. Dat vind ik niet alleen onjuist maar ook kwalijk. In ónze reaktie zullen we dat zeker kenbaar maken. Eén dezer dagen is of wordt de Boerderijenstichting Zee land opgericht. Deze stichting gaat voorlichting geven over mogelijkheden om bestaande agrarische bedrijfsge bouwen zodanig aan te passen dat daarin moderne be drijfsvoering mogelijk is. Chder bepaalde omstandighe den kan zo n aanpassing aantrekkelijker zijn dan nieuw bouw. Indien gekozen wordt voor aanpassing betekent dit tegelijkertijd dat bestaande (karakteristieke) bebou wing zo veel als mogelijk is in stand blijft en dat is nu juist de bedoeling van de stichting. Overigens met dien ver stande dat bij strijdigheid van belangen het agrarische belang voorrang heeft. De Boerderijenstichting Zeeland richt zich op de "vrije sektor" dat wil zeggen dat het al dan niet ter harte nemen van de adviezen voor de be trokkenen een volkomen vrijwillige zaak is. De Stichting gaat geheel zelfstandig opereren dat wil zeggen dat de bestuursleden op persoonlijke titel meedoen en niet zijn benoemd door derden. De Zeeuwse Stichting is de twee de in Nederland. In Drente is - met medewerking van de landbouworganisatie DLG - de eerste provinciale stich ting opgericht. Op het ogenblik worden - o.a. in overleg met de NCB - ook in Brabant voorbereidingen getroffen voor de oprichting van een boerderijenstichting. De doelstelling is overal dezelfde namelijk het nuttige met het aangename verenigen. En dat kan nooit kwaad. Oggel

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1985 | | pagina 1