Talentvolle presentatie plattelandsvrouwen revue "De Bond van A tot Z" p.j. zuid geluid mv» H vhaw "Mensenrechten" onder redaktie van de Redaktiekommissie ■VflllB IP Bond van Plattelandsvrouwen voor Zee- w IPlli BT Br II II* Mevr. L.J.de Regt - van Maldegem W Mm BB mW wm Anna Mariaweg 1, 4494 PB Geersdijk Tijdens feest 50 jarig bestaan afd. Noord-Beveland De geschiedenis Felicitaties Revue Hulde! Jan Koldewee Fruitteelt kursus voor vrouwen Geslaagden LHNO-school Sprang-Capelle NlZO-voorlichtingsdag 1985 redaktie Peter Risseeuw PJGN heeft nieuwe voorzitter Landelijke sportdag PJGN Na vele maanden van voorbereiding was het dan eindelijk zover: 31 mei 1985, de afdeling Noord-Beveland van de Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen vierde haar vijftig-jarig bestaan. In Kortgene, waar in 1935 de afdeling werd opgericht, vond ook de feestelijke viering plaats. "De Pompweie" was voor deze gelegenheid feestelijk versierd. Er stonden mooie boeketten in de foyer en in de zaal hingen kleine, doch fijne bloemstukjes. Na koffie met wat lekkers vulde de zaal zich tot de laatste plaats. Mevrouw P.M. de Kater-Aarnoutse, presidente van de afdeling kon naast de vele leden met echtgenoten de beide burgemeesters van de Noordbevelandse gemeenten welkom heten, alsmede bestuursleden van de provinciale afdeling van de Bond, bestuursleden van de kring Noord-Beveland van de Z.L.M., vertegenwoordigers van de P.J.Z. en een aantal oud-bestuursleden van de afdeling, die geen lid meer zijn of inmiddels zijn verhuisd. Het was een erg leuk idee om deze vrouwen ook uit te nodigen. Eén lid bleek al die vijftig jaar lid te zijn geweest: mevrouw L.C. van Hee-Verburg uit Kamperland. Zij kreeg een pen met inskriptie aangeboden. In haar openingstoespraak keek de presidente terug op een halve eeuw Plattelandsvrouwen. Toen nog de Bond van Boerinnen en andere Plat telandsvrouwen, nu.de Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen. Kri- sis, oorlog en de watersnoodramp van 1953 hebben hun stempel ge drukt op het Bondsgebeuren. Toen het eiland ontsloten werd in de jaren zestig veranderde er veel. Rekrean- ten vonden in steeds grotere getale de weg naar Noord-Beveland en "vreemden" kwamen er wonen. De Bond kreeg er nieuwe leden door. Er kwamen mede daardoor andere ak: tiviteiten, want inhaken op de ak- tualiteit is altijd een sterk punt ge weest. In 1979 kwam de nieuwe doelstel ling, daaruit vloeide het beleid voort, met de bekende schijf van drie: re- kreatie, edukatie en emanciperende vorming. Met prioriteit voor het laatste. Stond De PJGN heeft in navolging van het projekt "mensenrechten" van het APJW (Algemeen Plattelands Jon geren Werk) dit thema als jaarthema '85/'86 gekozen. Het APJW heeft een ad-hoc kommissie "mensenrech ten" opgericht waar leden van alle drie de lidorganisaties (CPJ, KPJ, PJGN) aan deelnemen. Het APJW heeft subsidie gekregen van het "comité Nationale viering Bevrijding" in het kader van 40 jaar bevrijding voor het maken van een speciale uitgave van Plataan (kader blad) over mensenrechten. Hier ko men allerlei onderwerpen aan de orde die betrekking hebben op het thema. De kommissie heeft gemeend het niet alleen over de schending van mensenrechten over de gehele wereld te moeten hebben. Volgens de kommissie staat dit erg ver van de leden af. Daarom menen ze dat er vooral gepraat en geschreven moet worden over mensenrechten dfcht bij huis. Ook al worden in Nederland de mensenrechten niet met voeten ge treden, zoals in bijv. Chili, toch zijn er ook hier "misstanden" aan te wij zen. Sociale kontrole bijvoorbeeld, wat geeft mensen het recht om anderen (medemensen) te veroordelen wan-* neer ze er anders ("vreemd") uitzien denken of doen dan het gros van de bevolking. Sociale kontrole komt vooral voor op het platteland. Hoe ga je er mee om en zijn er behalve na- vroeger het platteland centraal, nu is dat de vrouw zelf. Het gaat om haar ontwikkeling en bewustwording. De Bond is een organisatie van vrij willigsters. Zolang vrouwen zich vrijwillig in willen zetten en zich la ten kaderen, zal onze afdeling jong blijven, aldus besloot de presidente. Daarna sprak mevrouw Hoogendijk, burgemeester van Kortgene, mede namens haar kollega Wisse van Wissenkerke een felicitatie uit. Ook mevrouw J.C. Nijssen-Schrier pro vinciaal presidente, voerde het woord. Zij sprak waardering uit voor die vrouwen die 50 jaar geleden het initiatief hadden genomen de Bonds- afdeling op te richten. We zijn altijd alert geweest op ontwikkelingen in de samenleving, zei mevrouw Nijs- sen, en dat moet zo blijven; we zijn dat verplicht aan de vrouwen die na ons komen. Tot slot kwam er een gelukwens van de heer H.C. van der delen ook voordelen aan. verbonden, hulp bij ziekte bijvoorbeeld. Een ander onderwerp is de positie van vrouwen en meisjes op het plat teland, hebben zij inderdaad dezelf de kansen als jongens bij bedrijfso vername, studie en dergelijke? Een derde onderwerp is de positie van homosexuelen op het platteland. "Die komen op het platteland niet voor en als ze al yoorkomen is het import" wordt vaak gezegd. Het tegendeel wordt bewezen in een in terview dat een paar kommissieleden hadden met een aantal homosexuele plattelandsjongeren (zowel jongens als meisjes). In dit interview wordt door hen verteld hoe op het platte land homosexualiteit beoordeeld wordt; is er sprake van diskrimina- tie? Over dat laatste gaat het ook in het vierde deelonderwerp dat belicht wordt, maar dan gaat het over woonwagenbewoners en de voor oordelen die zij ondervinden. Al met al belooft het een heel geva rieerd themanummer te worden, waar hopelijk voor elke afdeling een onderwerp bij zit waarover een the ma-avond georganiseerd kan wor den. De bedoeling is dat het nummer eind juni, begin juli bij de afdelingen is, zodat ze er in het nieuwe seizoen met frisse moed mee bezig kunnen. Hermien Marsman Maas, voorzitter van de kring Noord-Beveland van de Z.L.M. Hij refereerde aan de goede samen werking tussen beide organisaties: een familie-relatie. Alle sprekers lieten hun felicitaties vergezeld gaan van geschenken. Na een korte pauze kwam het hoog tepunt van de avond: de Platte landsvrouwenrevue getiteld "De Bond van A tot Z". Acht vrouwen hadden met elkaar bij elke letter een Bondsonderwerp ge zocht, door een sketch, gedicht of lied kreeg het gestalte. Het geheel werd uitstekend op de piano bege leid. Het bondslied ontbrak op de achtergrond niet! Ook twee dames in Noordbeveland se klederdracht werkten mee. In vlot tempo passeerden de letters de re vue, om er enkele te noemen: het Bestuur, einde Delta le fase. Eman cipatie, de letter J van het Jubileum, Voor de meeste PJGN-ers is mijn naam, Jan Koldewee, een onbeken de naam. Nu ik sinds 11 mei jullie PJGN-voorzitter ben, is het goed dat ik me in het kort nader voorstel. In het Overijsselse Schalkhaar, een plaatsje aan de rand van Deventer, runnen mijn vader en ik in maat- schapsverband een melkveehoude rijbedrijf met 70 melkkoeien. Na het behalen van het HAVO-diploma kwam ik op de Middelbare Land bouwschool te Zutphen voor het eerst in kontakt met het Agrarisch Jongerenwerk. Het leek me interes sant, en zodoende werd ik in 1978 lid van de agrarische gespreksgroep PJGO, afd. Bathmen. Vanuit de plaatselijke gespreksgroep werd ik kontaktpersoon van de Provinciale Agrarische Kommissie (PAK) van de PJGO. Juist de manier waarop Op 22 juni zal in het Drentse Ruinen de landelijke sportdag plaatsvinden van de Plattelands Jongeren Ge meenschap Nederland (PJGN). De ze dag is georganiseerd door Jong Agrarisch Drenthe (JAD). Tijdens de sportdag zullen ongeveer 55 teams vanuit alle streken van het land tegen elkaar strijden om de eerste plaats. Op het programma staan voetbalwedstrijden en volley balcompetities voor zowel dames- als herenteams. Er zijn handbalwed strijden voor dames. Ook zullen de teams hun krachten moeten beproe ven bij het touwtrekken. met daarbij een jubileumlied dat door de hele zaal werd meegezon gen, de Leden, Noord-Beveland be keken vroeger en nu, middels dia's,, de Plattelandsvrouw, het Reisje, de Sekretaresse, het Vignet en tot slot de Z van Zelfwerkzaamheid. Deze revue was overigens een per- fekt voorbeeld van Zelfwerkzaam heid. Het bekende Bondsprincipe: door leden - voor leden vierde hier hoogtij. De laatste regel van het slot lied: "'t Is moeilijk bescheiden te blijven, want wat hebben wij vrou wen talent!" mag overdreven klin ken, ze is het beslist niet, getuige de revue. Terecht maakte de presidente een uitzondering toen zij de groep vrou wen bedankte, die dit tot stand had den gebracht, door één vrouw naar voren te halen: de voorzitter van de jubileumkommissie, brein achter* deze revue, regisseuse ervan en te vens samenstelster en koördinatrice van het hapjesbuffet: mevrouw A.A. van Maldegem-de Vos. Alle hulde! In de foyer hadden een aantal dames inmiddels vele schalen met hapjes (en happen) feestelijk uitgestald. Zonde om er aan te beginnen. Wat zaten hier een uren werk in. Ieder liet zich alles echter goed smaken. Veel zal er niet van zijn overgebleven. NEDERLANDSE BOND VAM PIKTTELANDSMROUWN AFDELIN6 NOORD-BEVELAND ideeën en standpunten uit de basis naar boven gaan, sprak mij erg aan en is nog steeds een voorwaarde voor het goed funktioneren van de platte landsjongerenorganisatie. Een lan delijke organisatie als de PJGN kan haar taak alleen dan goed vervullen, als er een goed kontakt is met de leden. Binnen de PJGO heb ik me vrijwel alleen bezig gehouden met het agrarisch werk, waarvan 4 jaar als jeugdhoofdbestuurslid bij de OLM; en het laatste jaar als voorzit ter van de PAK. De ervaring die ik Dit sportevenement zal om 9.30 uur beginnen op het gemeentelijke sportpark van Ruinen. De wedstrij den vangen om 10.00 uur aan en zullen tot ongeveer 15.15 uur duren. Daarna, om 15.30 uur, volgt het hoogtepunt van de dag: Het win nende voetbalteam zal een wedstrijd spelen tegsn het Veronica-artieste- nelftal. Iedereen is van harte welkom op 22 juni a.s. te Ruinen. Meer informatie over dit sportgebeuren verstrekt Henk Brink, telefonisch te beïeiken onder nummer 05934-354. Het formele gedeelte was voorbij, maar velen maakten een dansje en praatten wat bij of bekeken de mooie tentoonstelling die was ingericht. Oude foto's, krantenknipsels, convo caties, programma's, enz. waren heel mooi uitgestald. Er waren ook tal rijke voorwerpen, gemaakt in de vele kursussen, die in al die jaren gehou den zijn. Van alle presidentes uit de 50 jaar was er een foto, met daarbij, voor zover mogelijk, een uitspraak over die (bestuurs-)tijd. Heel plezierig om het allemaal te be kijken. Het bestuur van de afdeling kan terug zien op een geslaagd feest. Maar zonder de medewerking van zo vele leden was het beslist niet zo ge worden. Het was een avond met le den, door leden, voor leden, dus een echt Bondsgebeuren. A.P. Dees-de Looff De Agrarische Kommissie van de Nederlandse Bond van Plattelands vrouwen organiseerde in samenwer king met het Konsulentschap voor de Akker- en Tuinbouw een fruit teelt kursus. Dit was een zeer be knopte vakkursus voor fruittelers vrouwen. De lessen werden gegeven door de heren van de Bliek, Blok en Goud. Er waren 21 dames afkomstig uit heel Zeeland en een enkele uit West-Brabant. Het bleek dat allen aktief waren in eigen bedrijf en de interesse in de leerstof was groot. Er kwamen praktijkgerichte onderwer pen aan bod als achtergrond teelt, het planten, het sortiment, perceels boekhouding, bewaring en afzet. Dat laatste onderwerp bracht wel wat diskussie teweeg. Als afsluiting van de kursus werd een bezoek gebracht aan een biologisch- dynamisch fruitteeltbedrijf. Wij wa ren nieuwsgierig en belangstellend wat daar gebeurt. Het blijkt wel wat af te wijken van het normale sys teem. De kursus was voor mij nuttig en zinvol. P.M. Daalman-Martens hierbij heb opgedaan, komt me in elk geval goed van pas bij deze nieuwe taak. Om die taak goed uit te kunnen voeren, vraag ik een ieder om goede samenwerking en begrip voor el- kaars motieven. Alleen dan kunnen we gezamenlijk de PJGN uitbou wen; een vereniging die zowel op landelijk, op provinciaal en vooral op plaatselijk niveau herkenbaar blijft voor al onze leden. Jan Koldewee Aan de Chr. L.H.N.O.-school te Sprang-Capelle zijn de volgende leerlingen (afkomstig uit Sprang- Capelle) geslaagd: Miranca de Bie, Anita Braspenning, Evelien Faro, Miranda Hoevenaar, Conny de Jong, Petra Langermans, Diana v. Meer, Ernie Netten, Elly Nieuwenhuyzen, Linda Ockers, Diana v. Pelt, Jolanda Pruyssers, Arnola de Rooy, Erna Volkers en Pleunie Werther. Uit Kaatsheuvel: Petra de Haan, Re- nate Koreman, Madeion Poelgeest, Margriet de Rooy, Jolanda v.d. Schans, Ilse v.d. Spoel en Anja Zwart. Uit 's-Gravenmoer: Martine v. Don gen, Aline Faro, Elly Groeneveld en Sylvia v. Raamsdonk. Het programma van de NlZO-voor- lichtingsdag die op woensdag 20 no vember in het Kultureel en Kon- grescentrum "De Reehorst" te Ede zal worden gehouden, heeft als the ma: "Milieu-aspekten van de bereiding van voedingsmiddelen". Vrijdag 21 juni 1985 19

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1985 | | pagina 19