VOO It nil Vit OIIW Dr. Sepers: "Agrariërs hebben als eerste belang bij goed milieu" Gropatax ziet toekomst met vertrouwen tegemoet Zure regen Alternatieve energiebronnen Samen de schouders eronder Grote werken Onroerendgoedbelasting Bemiddeling Vraagbaak Afscheid direkteur de Boer van het Instituut voor Veevoedingsonderzoek onder redaktie van de Redaktiekommissie Bond van Plattelandsvrouwen voor Zee- land en Brabant Redaktieadres: Mevr. LJ.de Regt - van Malde gem Anna Mariaweg 1, 4494 PB Geersdijk "In en om woning en boerderij is alles te vinden waar onze direkte zorg naar uitgaat de laatste jaren. Er is een toenemende grote zorg voor het natuurlijke milieu in de naaste omgeving. We willen allemaal de kwaliteit van het natuurlijke milieu in onze naaste omgeving beschermen. Maar we willen nog een heleboel dingen meer. Welk beleid moet daarvoor gevoerd worden?" Daarover sprak dr. A.B.J. Sepers voor de afdeling Zeeland van de Europese Beweging Nederland, tot een aantal zeer belangstellende leden van die afdeling. Dr. Sepers, verbonden aan het Delta Instituut voor Hydrobiologisch Onderzoek, begon zijn inleiding met te zeggen waarom we zuinig moeten zijn op de ons resterende natuurgebieden. De kwaliteit van een natuur gebied neemt toe als er meer mogelijkheden zijn voor spontane dus natuurlijke ontwikkelingen. Elke levensgemeenschap verandert geleidelijk. In een volgroeide levensgemeenschap neemt het aantal soorten planten en dieren toe. Hierdoor kan een explosie ontstaan die voor de mens tot een plaag wordt. In de landbouw treffen we vaak levensgemeenschappen aan die uit één soort (gewas) bestaan, en om deze goed in stand te houden moeten er tal van maatregelen worden genomen zoals spuiten e.d. De heer Sepers sprak ook over de veel gehoorde oorzaak van vervui ling, nl. de zg. "zure regen". Dat is een "verzuring door natte en droge neerslag van verontreinigende stof fen". Een groot aantal meren en rivieren zijn verzuurd en daardoor is het planten en dierenleven in deze wa teren sterk verarmd of soms geheel verdwenen. Er treedt schade op aan bossen en landbouwgewassen. Maar ook monumenten zoals gebouwen en standbeelden etc. vergaan er veel sneller door. Zure regen wordt veroorzaakt door omzetting van verschillende stoffen in de lucht of na regen omgezet in zwavelzuur en salpeterzuur. Bodemverzuring is overigens een natuurlijk verschijnsel en vindt plaats overal waar de neerslag de verdamping overtreft. In de land bouw wordt de zuurtoevoeging ge neutraliseerd door bemesting met kalk. In de bosbouw is dit niet ge bruikelijk en bekend is dat de in deze eeuw geplantte dennenbossen de bodem sterk hebben verzuurd. Zouden we alle energie, die de zon geeft, kunnen opvangen en gebrui ken dan was er geen energie-pro bleem. Zonne-energie kan gebruikt worden voor het opwekken van warmte met zonnecollectoren of van electriciteit met zonnecellen. Daar naast zijn er wind-energie en water kracht als bronnen van energie. Aard-warmte is een nieuwe bron van energie en men is in het onderzoek- stadium naar de mogelijkheden en de eventuele milieu bezwaren die dat met zich zou brengen. Steenkool is overigens van alle brandstoffen het meest vervuild als er geen beschermende maatregelen worden genomen. Bij kernenergie ontstaat milieuscha de als radioaktieve stof aan het mi lieu wordt toegevoegd. Kernenergie is toelaatbaar als het hele proces ge- kontroleerd verloopt. Zo dat geen radioaktieve stof buiten de centrale terecht komt en ook niet vrijkomt bij de opwerking van splijtstof. Aan alle systemen zijn voor- en na delen verbonden en het is steeds een keuze die gemaakt moet worden". Dit is slechts een korte greep uit alles wat Dr. Sepers naar voren bracht. Veel werd duidelijk deze avond, vooral dat niet één de schuldige is maar dat het een samenstel van si tuaties is die zijn gegroeid gedurende vele, vele jaren. Eigenlijk zou je kunnen zeggen dat met het einde van het nomadenbes taan in onze streken en de vestiging van mensen in kleine nederzettingen. waarbij een begin van landbouw en veeteelt, ook het begin van de mi lieu-problemen is ontstaan. Het gemak waarmee men tegen woordig de landbouw als hoofd schuldige wil aanwijzen heeft meer dere oorzaken. De agrarische sektor is verdeeld in: landbouw - veeteelt - fruitteelt - sierteelt - tuinbouw. Deze sektoren hebben niet altijd dezelfde belangen, vooral als we de visserij die ook on derdeel is er bij nemen. Hierdoor is verdedigen van een eigen standpunt als agrarische sektor heel ingewik keld. Het antwoord daarop moet niet zijn: verdedigen, maar - weten waar het over gaat, kennis van de feiten hebben - een halve uitleg kunnen aanvullen - op de hoogte zijn van de onderzoeken die in de laboratoria worden gedaan - wat er op de proef stations wordt bekeken en bovenal hoe het in de praktijk in die diverse sektoren werkt. Want als er één groep is die als eerste belang heeft bij een goed milieu dan is dat zeker de agrariërs. Ook de vrouwen dienen te weten wat er speelt, veel informatie voor het hele gezin zodat het milieu-probleem wat niet in één generatie zal zijn op gelost ook bij de jongeren die aan dacht krijgt die daarvoor noodzake lijk is. Zij zijn het die de toekomst krijgen met een beter of met een vuiler milieu. Het helpt niet om te zeggen dat iemand anders de schul dige is of was maar het helpt wel als we er samen de schouders onder zet ten en er iets aan doen! P.J. de Rooy - Janse Sinds haar oprichting in 1965 heeft het in het Landbouwhuis te Goes gevestigde Grond - Pacht en Taxatieburo van Z.L.M. en C.B.T.B. (Gropatax) voor zowel agrariërs als voor overheidsinstanties in Zeeland en Noord-Brabant een groot aantal zaken op het gebied van grond- en pachtzaken in het algemeen naar tevredenheid voor alle partijen afgehandeld. Het buro heeft zich daardoor in onze regio in deze tak van dienstverlening een niet meer weg te denken positie weten te verwerven. "Dat blijkt", zo zegt sekretaris/penningmeester W. Goeman, "niet alleen uit de vele opdrachten maar evenzeer uit de talloze verzoeken om informatie die dagelijks schriftelijk maar vooral ook telefonisch binnenkomen op het kantoor". De ekonomische recessie en het aflopen van een aantal grote werken in het zuidwesten hebben hun weerslag gehad bij Gropatax. Toch heeft het buro zich duidelijk weten te handhaven door zich steeds weer aan te passen aan de veranderende omstandigheden en door adekwaat te reageren op nieuwe behoeften die zich op het gebied van taxatie, pacht- en grondzaken aandienden. Gropatax is voortgekomen uit een taxatieburo van de ZLM en de Noord-Brabantse Mij van Land bouw. In 1968 besloten de Zuidelijke Landbouw Maatschappij (die was gefuseerd met de Noord-Brabantse Mij van Landbouw) en de Christe lijke Boeren en Tuinders Bond West Nederland samen te werken op het gebied van grond- en pachtzaken waarbij het bestaande taxatieburo van de ZLM werd ingebracht in een nieuwe koöperatieve vereniging "Gropatax". Het bestuur van Grop atax bestaat uit leden van beide standsorganisaties. Het taxatieburo begon met een drie man sterke be zetting, allen deskundig op het ge bied van grond- en pachtzaken in de ruimste zin van het woord. Thans zijn in dienst bij de koöperatie de taxateurs/deskundigen J. Zuid- weg en J. Vroegop en J. van Nispen die de administratie voert en prak tisch alle pachtzaken behandeld. Se- kretaris/penningmeester W. Goe man koördineert namens het bestuur de werkzaamheden van het buro. De oprichting van Gropatax vond plaats aan de vooravond van een omvangrijk aantal grootschalige in frastructurele werken in het zuid westen zoals de aanleg van de in dustriegebieden Zuid-Sloe en Moer dijk, de vestiging van Dow Chemical, de Deltawerken, de aanleg van we gen en leidingen enz. Zuidweg en Vroegop die al sinds de oprichting werkzaam zijn bij Gropatax over die beginperiode: "Bij de realisering van die werken waren natuurlijk erg veel boeren betrokken omdat voor de Vrijdag 7 juni 1985 uitvoering ervan veel grond moest worden onteigend, en dus getaxeerd worden. We maakten dan ook een goede start. Praktisch alle grote za ken zijn toen door ons behandeld en we moesten hiervoor zelfs part-time krachten in dienst nemen. Een betere start als belangenbehartigers van de boeren hadden we ons niet kunnen wensen". Door al die aktiviteiten, zo onderstrepen de medewerkers van Gropatax, ontstond er niet alleen een vertrouwensbasis tussen de boeren en ons maar ook tussen ons en de diverse overheidsinstanties. Allengs ontwikkelde Gropatax zich tot een dienstverlener tot wie alle partijen zich voor een deskundig advies kon den wenden. De inwerkingtreding van de Wet Onroerend Goed Belasting beteken de voor een groot aantal taxateurs op het gebied van onroerend goed een geweldige klus. In opdracht van de gemeenten moesten immers alle ge bouwde onroerende goederen wor den getaxeerd. Ook Gropatax kreeg diverse opdrachten. Dat het buro hierbij werd betrokken was niet zo verwonderlijk: het vloei de voort uit bestaande konnekties met gemeenten en sloot eigenlijk aan bij de ontwikkeling in de sfeer van onteigeningen. Uit deze kontakten vloeiden later weer andere opdrach ten voort zoals de taxatie van sane- ringswijken in diverse gemeenten. Omstreeks 1980 begint de terugloop van de ekonomie met als kenmerken het inzakken van de bouwaktivitei- ten en het niet meer of afgeslankt uitvoeren van werken in opdracht van de ZLM en CBTB als een stuk serviceverlening mag worden gezien. Het is opvallend dat Gropatax steeds meer wordt ingeschakeld bij het ver strekken van adviezen over bedrijfs- verkoop. In een vervolg daarop ko men er ook meer opdrachten tot be middeling bij koop en verkoop, van boerderijen en losse percelen. Ge- konstateerd mag worden dat Gropa tax ook op dit terrein een rol speelt en dat daarvoor ook de nodige des kundigheid in huis is. Deze bemid deling ziet het bestuur als een logisch vervolg op het bestaande dienstver leningspakket. Uit het feit dat men Gropatax steeds meer voor deze za ken weet te vinden mag worden af geleid dat er voor het buro voldoen de perspektief is. Gropatax gaat de toekomst dan ook met vertrouwen tegemoet. J. Wierenga van Rijk, provincies, Waterschappen en gemeenten. Ook de dijkverzwa ringen liepen juist in die tijd af. De opdrachten werden niet geringer in aantal maar wel kleinschaliger. Nieuwe ontwikkelingen op het ter rein van de grondprijzen en fiskale aangelegenheden hadden tot gevolg dat meer taxaties moesten worden verricht in verband met de overname van bedrijven. Verder gaf het aantal opdrachten van notarissen voor suk- sessieschattingen een stijgende lijn te zien. De bemiddeling wordt ook steeds meer gevraagd door beleggers en boeren die grond willen kopen. De laatste tijd valt ook een toename de konstateren bij het opmaken van pachtkontrakten, mede als gevolg van wijzigingen van de pachtwet. Tenslotte signaleren we meer werk bij het aktualiseren van pachtkon trakten en voor het aantal verzoek en bezwaarschriften voor grond- en pachtkamers. Tenslotte mag ook worden vermeld de samenwerking met de Onderlinge Verzekerings Maatschappij van de ZLM voor tax aties voor dé afsluiting van brand verzekeringen. Dagelijks komen op het buro talrijke telefoontjes binnen om informatie. Van Nispen: "Voor werkelijk alles wat met grond en pachtzaken te ma ken heeft belt men naar hier. Meestal kunnen we deze kliënten wel van dienst zijn maar als het nodig is ver wijzen we uiteraard naar andere deskundigen door. Het is wel zo, dat veel adviezen in het kader van de belangenbehartiging van de leden De vaste kern van Gropatax: v.l.n.r.: J. van Nispen, J. Zuidweg en J. Vroegop. Vandaag 7 juni neemt ir. F. de Boer afscheid als direkteur van het Insti tuut voor Veevoedingsonderzoek (IVVO) te Lelystad. Hij maakt ge bruik van de mogelijkheid vervroegd uit te treden. Vanaf 1-2-1965 is hij direkteur ge weest, na vooraf funkties bij het Rijksveeteeltkonsulentschap in Gel derland, het Konsulentschap voor de Veevoeding te Wageningen en het IVO "Schoonoord" te Zeist te heb ben uitgeoefend. Enkele instituutsmedewerkers heb ben ter gelegenheid van zijn afscheid de belangrijkste ontwikkelingen in het onderzoek van de laatste 20 jaar belicht. Vooral aan die facetten wel ke momenteel aktueel zijn wordt aandacht besteed, zoals het onder zoek over de milieu- en mestproble matiek (mineralenoverschot en N- overmaat), de benutting van gras- landprodukten, de eiwitwaardering voor herkauwers en de nieuwe mo gelijkheden tot een snelle schatting van de voederwaarde. De voordrachten zijn gebundeld in Mededelingen IVVO no. 1, waarin ook een overzicht van de aktiviteiten van de Boer en van zijn publikaties is opgenomen. 19

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1985 | | pagina 19