Vorstschade blijft tegenvallen Scheidende veilingdirekteur Dommisse: "fusie bestaansvoor waarde veilingwezen Zeeland" Tuinbouwgasprijs omhoog van 42,5 naar 45 cent de nar kas Fruitteeltvaria weekstaat energieverbruik De vorstschade blijft tegenvallen. Pas in april - mei is geleidelijk de omvang van de ramp duidelijk geworden. Lang werd gedacht dat de fruitteelt in Zeeland en W.N.-Brabant er naar verhouding redelijk goed vanaf geko men was, maar uiteindelijk blijkt ook hier het nadeel groter dan de ergste pessimist in februari had verwacht. Behalve veel perebomen zijn er bij de appels vooral bomen van de ras sen Goudreinette, Jonagold en Kar mijn massaal gesneuveld of onher stelbaar beschadigd. En nog steeds lijkt de schade toe te nemen. De laatste weken ging op sommige be drijven de stand van 2-5 jarige peren achteruit, met een toenemend aantal uitvallers. Het stuk kwee-onderstam dat bruin is door de vorst lijkt voor een aantal bomen een wurgende halsband te worden. Een zeer groot nakomend probleem is dat van "gebroken" beplantingen met lege plekken, "kwarrende" bo men en tekort aan vervangend plantmateriaal. Nachtvorst patroon Opvallend is dat de schade door wintervorst veelal optrad volgens hetzelfde patroon als nachtvorst- schade door transportkou tijdens de bloei. We noemen: a. Minder schade op beschutte plaatsen, b.v. langs de wind schermen; b. Door de invloed van het Noord- Zeewater minder schade in de westelijke helft dan in de ooste lijke helft van Zeeland; c. Laag gelegen percelen of per ceelsgedeelten werden zwaarder getroffen dan hoog gelegen per celen. Overigens moet daarbij worden be dacht dat laag en nat vaak samen gaan, evenals hoog en droog. Op natte grond zullen de bomen later Als de rui geen parten speelt kan de D. du Co mice dit jaar op veel bedrijven een goede oogst geven. afgesloten en in winterrust zijn dan op droge grond. En daardoor vorst- gevoeliger. Wat verder de aandacht trok is dat bomen die vorig jaar een zware oogst gaven nu meer schade opliepen dan bomen die weinig droegen. De ver klaring kan zijn dat in de min of meer uitgeputte bomen de koncen- tratie aan voedingszouten lager was. En dat betekent vlugger bevriezen. Teleurstellend afzetverloop Het afzetverloop van de oogst 1984 stelde teleur. In het najaar waren de prijzen bevredigend, maar al vrij snel was er sprake van een diepe inzin king. Die was het sterkst bij de ap pels, met name de Cox's Orange, maar ook de peren lieten het lelijk zitten. Ongetwijfeld is de vrij lange vorst periode een nadelige faktor geweest. Bij strenge vorst stagneert de handel en later eet men geen dubbele portie appels en peren om dat weer in te halen. Ook wordt de verminderde koopkracht vaak als argument ge bruikt. Als men echter ziet hoe vlot de pe perdure Granny Smith momenteel aan de man wordt gebracht moet men vraagtekens zetten bij dat koopkracht-plaatje. Eerder moet gedacht worden aan faktoren, die buiten de schuld van de fruittelers hebben geleid tot kwali teitsproblemen. De peren hadden te weinig zon gezien en smaakten min der lekker dan andere jaren. Dat was vooral bij de Cornice het geval, maar ook de Conference was niet opti maal. Bovendien viel de maat tegen, er waren te veel kleine peren. Bij de appels was vooral de Golden Deli cious te klein, viel de Cox's zwaar door de mand doordat de appels te snel afgeleefd waren, stelde de Lombarts elders in 't land teleur en waren er extra grote kleurproblemen bij de Jonagold. Van dit alles onder vonden sommige andere rassen ook een terugslag. Tevens viel het op dat mooi gekleurde Jonagold en Elstar goede prijzen opbrachten, wat er op wijst dat de tegenvallende prijzen voor een groot deel te wijten waren aan tegenvallende kwaliteit. En die tegenvallende kwaliteit was vooral te wijten aan de minder gunstige groei- omstandigheden in het seizoen 1984. We mogen verwachten dat dit in 1985 beter zal zijn, al was het begin van het nieuwe jaar (vorst januari) niet best. Vorstschade in de EEG In Nederland wordt voorlopig ge raamd dat 2000 ha fruitteelt door de vorst is vernietigd of onherstelbaar beschadigd. Dat is ruwweg 10% van de totale oppervlakte appels en pe ren. Gevreesd wordt dat de schade uiteindelijk groter zal uitvallen. In België spreekt men over 800-900 Tijdens een druk bezochte afscheidsbijeenkomst donderdag 30 mei jl. in het gebouw van de Zuid-Bevelandse Veiling te Goes heeft de ver trekkende direkteur de heer A. Dommisse de leden van de bij de CVZ aangesloten veilingen dringend gewezen op de noodzaak van een fusie van de veilingen in Goes, Kapelle, Krabbendijke en Terneuzen. Over een voorstel daartoe zullen de leden zich zoals bekend binnenkort tijdens ledenvergaderingen uit moeten spreken. "Neem, zo zei Dom misse, een weloverwogen besluit want dat zal voor vele jaren zijn. Realiseer U daarbij wel dat gezien de problemen bij de prijsvorming en de moeilijkheden die de handel nu heeft met het afjakkeren van de 4 veilingen, fusie op lange termijn een bestaansvoorwaarde is. Ik hoop dat er tegen die achtergrond een wijs besluit zal worden genomen". Namens de CVZ zei de voorzitter van de Goese veiling, de heer P. Vermue, dat de vertrekkende direk teur na 46 jaar aktief in het Zeeuwse veilingwezen te zijn geweest in deze branche een begrip is geworden. "U was beminnelijk, eerlijk en te goeder trouw. Samenwerking en eendrach tigheid zijn.begrippen die bij u pas sen". De heer Gijsberts van het Centraal Bureau voor Tuinbouwvei lingen omschreef Dommisse als een ambassadeur van de Zeeuwse vei lingen, die de kunst verstond goede zaken te doen. Ook voor de handel lag Dommisse goed in de markt", zo zei handelaar van Langevelde. "Hij had een goed oor voor ons". De heer Potappel dankte Dommisse namens het personeel: "U stond niet naast of boven het personeel maar ertussen". De scheidende funktionaris die de loftuitingen samen met zijn gezin in ontvangst nam, ontving talrijke ca deaus. Namens de CVZ organisatie werd hem een elektronisch orgel aangeboden, terwijl de handel een stereotoren het gebouw binnen bracht in een caravan van de Smok- Vrijdag 7 juni 1985 i.i t »a>| (jbU)- - kelhoek. "Niet toevallig want in dat gebied bij Kapelle, zo zei kollega- direkteur de heer P.G. Vermeire, de nieuwe veiling zal daar met een aan zekerheid grenzende waarschijnlijk heid worden gebouwd". De heer Dommisse begon zijn werk zaamheden bij de Zeeuwse veilingen in 1939 als 17 jarige jongeman op de administratie. Hij klom op tot direk teur van de veiling in Krabbendijke. Sinds het begin van het samenwer kingsverband tussen de 4 Zeeuwse veilingen (CVZ) in 1979 voert hij sa men met de heer Vermaire de direk- tie over deze coöperatie. Dommisse maakt thans gebruik van de moge lijkheid tot vervroegd uittreden. Bij de receptie die volgde op de officiële afscheidsbijeenkomst gaven nog ve len de heer Dommisse een hand. ha dode en door vorst waardeloos geworden fruitbomen. Ook ca. 10% van het areaal. De fruitteelt in België ligt grotendeels op heuvelachtig ter rein en het is speciaal in de laagten waar de vorst heeft toegeslagen. Ook uit het Bodem See gebied in Duitsland komen nu berichten over vorstschade. In dit belangrijke ge bied denkt men thans ook aan 8-10% uitval. Nog meer schade is er in het vrij kleine gebied bij Meckenheim. Daarentegen is er in het Neder Elbe gebied (Das Alte Land) in Noord- Duitsland weinig of geen schade. Verder is er nogal wat nadeel in Noord-Frankrijk en schijnt ook in de Italiaanse Po vlakte flink schade te zijn. Hierover hebben we echter weinig nadere gegevens. Voor de hele EEG kan men o.i. den ken aan hoogstens 5% uitval, tenzij er nog onverwachte dingen gebeuren. Verkoop op stam Andere jaren komt al kort na de bloei de verkoop van fruit op stam aan de gang. Zodra men een globale indruk heeft van de oogst verwach tingen in eigen land en elders worden er zaken gedaan. Iedereen is erg be nieuwd hoe het dit jaar zal gaan. Zowel voor de koper als voor de verkoper lijkt alles voorlopig een sprong in het duister. Andere jaren gaat het in hoofdzaak over de vruchtzetting. Nu komt de vorstschade er als ongewisse faktor bij. Hoe groot is de invloed hiervan op de produktiekapaciteit. Sommigen verwachten hoge prijzen. Anderen wijzen er op dat b.v. van de Hardy en Cornice zoveel meer pro- duktie kan worden verwacht als vo rig jaar, dat de pere-oogst niet veel kleiner hoeft te zijn als in 1984. Zeker niet als de Conference beter uit groeit. En ook bij de appels kan door een grovere maat een flink deel van de weggevallen produktiekapaciteit worden ingehaald. Afgezien van dit alles blijven er ech ter meer onzekerheden dan normaal. Veel bomen staan er wel redelijk bij, maar hebben toch een flinke tik ge had. Dikwijls is er nog sprake van een zekere mate van bruinverkleu- ring onder de bast; dat kan samen met de kapot gevroren vruchtbeur zen wellicht leiden tot stremming in de sapstroom. Wat heeft dat tot ge volgen? Kleinere vruchten? Vrucht verruwing? Wie het weet mag het zeggen. In verband met dit alles is te ver wachten dat de verkoop van fruit op 't hout later op gang zal komen dan andere jaren. Handelaren en telers zullen waarschijnlijk trachten eerst nadere informatie te krijgen. De tuinbouwgasprijs wordt met ingang van dinsdag 4 juni a.s. verhoogd van 42,5 naar 45 ct/m3. Na 1 oktober a.s. wordt deze prijs weer per kwartaal aangepast op grond van de prijsontwikkeling van zware stookolie in het voorafgaande half jaar. Tot 1 oktober 1986 is daarbij een maximumprijs ingebouwd van 45 ct/m3; deze maximumprijs wordt voor de periode van 1 oktober 1986 tot 1 oktober 1987 herzien op basis van nu afgesproken kriteria. Dit zijn de hoofdlijnen van het nieuwe kontrakt, dat het Landbouwschap heeft gesloten met de Gasunie en de Vegin voor de tuinbouwgasprijs. Voor de berekening van de tuin bouwgasprijs is weer gekozen voor de oude formule met de koppeling aan de zware stookolieprijs, zoals die ook geldt voor de industrie. De marktprijs van zware stookolie is de laatste drie maanden sterk gedaald en bedraagt nu ongeveer 550,— per ton. Indien deze prijs de komende maanden vrij stabiel blijft, zal dit per 1 oktober a.s. resulteren in een tuin bouwgasprijs van 42 k 43 ct/m3. De nieuwe overeenkomst houdt in dat het oude akkoord, dat liep van 1 oktober 1984 tot 1 oktober 1985, van de baan is. In dat kontrakt was een tuinbouwgasprijs overeengekomen van maximaal 42,5 ct/m3 gedurende de hele kontraktsperiode. De Euro pese Commissie - het dagelijks be stuur van de EG - beschouwde het akkoord als een steunmaatregel en vaardigde een Beschikking uit aan de Nederlandse regering, waarin een aanpassing van de tuinbouwgasprijs werd geëist. De Beschikking leidde tot een procedure bij het Europese Hof van Justitie in Luxemburg. On geveer een maand geleden bepaalde dit Hof in een voorlopige uitspraak (kort geding-procedure), dat Neder land de Beschikking moest uitvoe ren. De Nederlandse glastuinbouwsektor (bijna 10.000 bedrijven) verstookt per jaar ruim 2,5 miljard m3 aardgas. Per bedrijf ligt dat gemiddeld op on geveer 300.000 m3. Een verhoging van de tuinbouwgasprijs met 1 ct/m3 betekent voor een tuinder op jaar basis een kostenverhoging van ƒ3.000,-. Aanstaande maandag begint de teeltwisseling zodat dit de laatste weekstaat is van deze teelt gerbera's. Zo spoedig mogelijk zal een uitgebreider verslag van de hele teelt volgen. Enkele hoofdpunten alvast hieruit: Het telen onder een energiebesparend dubbel dek heeft dit jaar op de steen wol een gelijk resultaat te zien gegeven, ook in kwalitatief opzicht, ten op zichte van de standaardkas. Teelttechnisch is het telen met laagwaardige warmte geen probleem, wel zal het energie meerverbruik nader onderzocht worden. Het telen van gerbera's op steenwol is perspektiefvol. Vooral het einde van de teelt gaf een aanzienlijke meerproduktie bij een zichtbaar uitstekende kwali teit. De houdbaarheid van gerbera's op steenwol noopt nog tot voorzichtig heid en behoeft verbetering (met EC sturing). Hoewel er nog onvoldoende ervaring is lijkt het telen van gerbera's op steenwol iets voor een tweejarige teelt, mede uit kostenoverwegingen. Over de hele linie, ook in de grond, was het produktienivo vrij hoog. We gaan nu de teelt van gerbera's voor twee jaar opzetten, in de grond zowel als in de steenwol, en ook daar komen natuurlijk weer t.z.t. weekverslagen van. Het energieverbruik bedroeg deze week 3287 m3 gas bij een bedrijfsomvang van 10.000 m2. Het gasverbruik is als volgt te verdelen: GRONDTEELT STEENWOLTEELT SDP LW-kas* Kontroie SDP LW-kas* Kontroie Week no. 22 d.d. 24/5-31/5 acrylpl. LW. Aanvul, m.scherm acrylpl. LW. Aanvul. m.scherm verbruik in m3 deze week 16 34 4 37 27 32 4 40 energieverbruik in m3/100 m2 vanaf 1-8-1984 2408 2391 1197 3344 2525 2409 1270 3455 oogst in stuks per m2 150.1 173,1 148,2 181.6 189.2 185,0 De heer W. Vermue, voorzitter van de veiling Goes, schudt de schei dende direkteur de hand bij het afscheid. Links mevrouw Dommisse. De buitenomstandigheden waren deze week: - gemiddelde buitentemperatuur 16.7 gr.C. - gemiddelde windsnelheid 3,5m/sek. LW laagwaardige warmte, 55 gr. C. (primair) Aanvul. Aanvullende warmte, maximum 100 gr.C. (sekundair) DENAR-KAS B.V L. Koop 17

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1985 | | pagina 17