Zomer ekskursies naar het buitenland Nieuwe uitgave brochure zuiveltoerisme Uitbouw landbouwonderwijs in Friesland Prof. Röling Landbouwhogeschool: School VOOr L.H.N.O. te Zierikzee "Nederlandse universiteiten met tweefasenstruktuur op verkeerde weg!" Ruitereksamen en ruiterbewijs erkend Uitslag examen 1985 "Oranjezon" Diploma-uitreiking MAS-volwassenen Geslaagde Prinses Beatrixschool Kruiningen Geslaagden L.H.N.O. "Het Molenkwartier" te Axel Agrarische Studiereizen 1985 "De opzet van de Canadese weten schappelijke opleiding heeft mij weer eens overtuigd van het feit dat we met onze onzinnige nadruk op een vierja rige eerste fase, een ontbrekende tweede fase en een minimale moge lijkheid om te promoveren, interna tionaal op de verkeerde weg zijn". Dat zegt prof.dr.ir. N.G. Röling van de vakgroep Voorlichtingskunde van de Landbouwhogeschool te> Wage- ningen na een bezoek aan de Univer siteit van Guelph in Ontario, Canada, waar hij een aantal gastkolieges heeft gegeven. Ter vergelijking: in Canada heeft men een vierjarige universitaire op leiding. Ongeveer acht procent van de studenten volgt daarna een pro gramma van twee jaar dat opleidt tot masters nivo. Daarna is het mogelijk om te promoveren. Na zijn bezoek aan de Canadese Het ministerie van landbouw en vis serij heeft onlangs toestemming ge geven voor het organiseren in Leeu warden van een eksperimentele stu dierichting agrarische bedrijfskunde. Daarnaast heeft het departement toestemming gegeven voor het orga niseren van de differentiaties bio technologie en kwaliteitsbeheer als onderdeel van de bestaande studie richtingen levensmiddelentechnolo gie en landbouw. De eksperimentele studierichting agrarische bedrijfskunde zal worden verzorgd door de bijzondere hogere landbouwschool in Leeuwarden en zal reeds in 1986 van start kunnen gaan. Samenwerking zal worden ge zocht met de hogere agrarische scholen in Dordrecht en Deventer. Samenwerking met de HEAO in Leeuwarden kan eveneens gewenst zijn. De differentiaties biotechnologie en kwaliteitsbeheer zullen door de Aan de Prinses Beatrix School te Kruiningen hebben 37 kandidaten het eksamen 4-jarig L.H.N.O. afgelegd. Alle 37 kandidaten zijn geslaagd, t.w.: Verzorgende beroepen: Paulien Ber- kelmans. Hansweert; Ingrid Blan- kestijn. Kruiningen; Lydia Diele- man, Krabbendijke; Miriam Duve- kot, Rilland Bath; Sylvia van de Griek, Rilland Bath; Diana Holles- telle, Krabbendijke; Carin Koole, Yerseke; Laura Koster, Waarde; Marjolein Koster, Waarde; Jacue- lien Lowiesse, Waarde; Linda Mar- tijn, Yerseke; Christian Minnaar, Hansweert; Corine Nieuwenhuijse, Rilland Bath; Trudie Nieuwenhuij- zen, Kruiningen; Lian Nieuwenhuy- zen, Yerseke; Conny van Noorden, Yerseke; Nelleke Otte, Kruiningen; Linda van de Plasse, Yerseke; Jo- landa Poleij, Kruiningen; Monica Rexwinkel. Yerseke; Sandra van Stee, Yerseke; Anette Weststrate, Waarde; Jolanda Zuijdweg, Schore en Dennie Zuijdwegt, Yerseke. Textielverwerkende beroepen: Wilna van den Berge, Kruiningen; Trea Korstanje, Waarde; Nelly de Koster, Kruiningen; Maja Neels, Yerseke; Lydia Sinke, Kruiningen en Selina van Wezel, Rilland Bath. Vrije afstudeerrichting: Peti de Co- ninck, Krabbendijke; Jopie van de Griek, Krabbendijke; Irma Jopse, Kruiningen; Jozeline Kievit, Rilland Bath; Marian de Koeyer, Krabben dijke; Addy van de Velde, Yerseke en Jenny Westdorp, Waarde. Aan de SCHOLENGEMEEN SCHAP VOOR L B O. "DON BOS- CO" TE ETTEN-LEUR starten bij 10 zusteruniversiteit is professor Röling niet meer zo te spreken over de Ne derlandse tweefasenstruktuur. "Ik vind dat wij als universiteit, zeker als kleine universiteit, alleen maar een universiteit van enig gehalte kunnen blijven, als je midden in een interna tionaal netwerk zit, waar studenten van de éne naar de andere universi teit gaan en waar staf makkelijk uit wisselbaar is", stelt Röling. "Ik vind het daarom onzin om een onder wijssysteem te hebben dat totaal af wijkt van het internationaal gangba re systeem, zeker als het een oplei ding betreft, die gericht is op een werkkring in de ontwikkelingslan den. Ik denk dat we gewoon zo snel mogelijk naar een internationaal vergelijkbare situatie moeten gaan, waarbij het mogelijk wordt voor allerlei interessante mensen hier te komen". (Uit: Wagenings Hogeschool Blad) rijkshogere school voor levensmid delentechnologie te Bolsward samen met de bijzondere hogere land bouwschool te Leeuwarden worden georganiseerd. Voor de eksperimentele studierich ting en voor de differentiaties zullen begeleidingskommissies worden in gesteld, waarin onder andere het be drijfsleven en het ministerie van landbouw en visserij vertegenwoor digd zullen zijn. Met het bovenstaande heeft het ïni- nisterie van landbouw en visserij een verdere invulling gegeven aan de noordelijke landsdeelverzorgende taak van het Friese HBO. Deze taak is toegekend in een kontrakt inzake het hoger onderwijs, dat Gedepu teerde Staten op 28 februari 1984 hebben gesloten met de Minister van onderwijs en wetenschappen, met de Minister van landbouw en visserij en met de Minister van Ekonomische Zaken. voldoende deelname in augustus a.s. de volgende opleidingen in het kader van het leerlingwezen: - Rundveehouderij/Weidebouw - Rundveeverzorging/Varkens houderij - Varkenshouderij Inlichtingen over de opleidingen kunnen worden verkregen op de school, Don Boscolaan 2, 4874 NB Etten-Leur, tel. 01608 - 16152 of 01608-22203 (dhr. A. Broks). "Het is mijn stellige overtuiging dat het ruitereksamen in hoge mate bij draagt aan het oplossen van knel punten, die voortvloeien uit de groei die de ruitersport de afgelopen jaren heeft doorgemaakt. Ik heb dan ook besloten om het ruitereksamen en ruiterbewijs per 1 juni a.s. officieel te erkennen". Dit onder meer zei minister ir. G. Braks (landbouw en visserij) op 30 mei jl. tijdens een perskonferentie van de Nederlandse Hippische Sportbond in Internationaal Pers centrum Nieuwspoort te 's- Gravenhage. r Volgens de bewindsman toont on derzoek aan, dat er sprake is geweest van een toename van het aantal rui ters van op zijn minst 50% in zeven jaar. Dit in tegenstelling tot de meeste andere vormen van sport en rekreatie waarvan aanwijzingen zijn dat de toename afneemt of tot stil stand is gekomen. De leerlingen die geslaagd zijn voor het eindexamen Lager Huishoud- en Nijverheidsonderwijs. Afstudeerrichting Kantoor- en Ver kooppraktijk: Wilfra Jonker, Nancy Krikke en Co- rina Verkerk te Brouwershaven; Pe tra Blom, Wilma van Damme en Jo landa v.d. Klooster te Burgh-Haam- stede; Jacqueline Quist en Jolanda Snijders te Dreischor; Amieke Dooge te Noord welle; Marleen Boogert te Oosterland; Nanda Kris- talijn te Ouwerkerk; Marcia Baartse te Serooskerke; Antonet Dekker, Anka Gieskes, Marieke de Jager, Elena Lievense, Anita Viergever en Geertje Wesdorp te Zierikzee; Anja van Bommel en Sandra Fonteine te Zonnemaire. Vrije afstudeerrichting: Silvia de Clippelaar, Axel; Miriam van Dam, Axel; Andrea Dieleman, Axel; Cari na Ferket, Axel; Yolanda van Ham, Axel; Carina van Heese, Axel; Diana Klapwijk, Axel; Miriam Meeusen, Axel; Diana Verbrugge, Axel; Emy Verschraegen, Axel; Ria van de We- ge, Axel; Daniëlla Piessens, Heikant; Ine Bakker, Kloosterzande; Jacque line van Damme, Koewacht; Yolan da Ernst, Koewacht; Nancy Lafort, Koewacht; Sandra Verschraegen, Koewacht; Anja Mechelink, West- Nu hopelijk de voorjaarswerkzaam heden op het bedrijf wat zijn opge schoten, bent u misschien bezig een plan voor de zomer op te zetten, waarin ook tijd ingeruimd wordt voor een AGRARISCHE STUDIEREIS naar het buitenland. Door Agrarische Studiereizen bie den de landbouwmaatschappijen hun leden met hun familie, buren en kennissen de gelegenheid deel te ne men aan geheel verzorgde èn bege leide reizen. Enige mogelijkheden voor de aanstaande zomer zijn: ENGELAND-LAKE DISTRICT, 17 - 22 juni, 6-daagse bus/bootreis naar het mooiste gedeelte van Engeland, overtochten per boot in 2- persoonshutten met douche en wc; Boeiende en leerzame ekskursies, ook agrarische. NOORWEGEN-FJORDEN, 18 - 27 juni, 10-daagse vliegreis/rondreis per bus. Nog twee plaatsen beschik baar. Belt u even als u belangstelling hebt: 085 - 512087. AHRDAL-Duitsland, 24 - 28 juni, 5- daagse busreis naar het prachtige Ahrdal, beroemde om zijn voortref felijke wijnen. Bezoek aan de Dra- chenfels, aan Maria Laach, boot tocht op de Rijn naar Rudesheim - langs de Lohrelei, bezoeken aan agrarische bedrijven. Een korte, echt prettige reis. ENGELAND - CHELTENHAM, 2 - 10 juli, 9-daagse bus/bootreis; ver blijf in een buitengewoon goed ho tel; ekskursies naar o.a. de grootste landbouwtentoonstelling van Enge land, de Royal Show in Kenilworth, Blenheim Palace, de Cotwolds, Wa les, Worchester; bezoek aan agrari sche bedrijven; aan Windsor Castle. Een zeer afwisselende en "typisch" Engelse reis. HONGARIJE, 9 - 16 juli, 8-daagse vliegreis/rondreis per bus. Nog en kele plaatsen beschikbaar. FRANKRIJK-NORMANDIË EN BRETAGNE, 15-28 juli, 14-daagse rondreis per bus met overnachtingen Afstudeerrichting Verzorgende Be roepen: Leona Bal, Marian Jumelet, Leona Kostense en Gerda Roon, Bruinisse; Heieen Bolkenbaas, Dreischor; Ilonka Bakvis, Marianne Brekel- mans en Carla Janson, Nieuwerkerk; Marjolein Boogerd en Christi Totté, Ouwerkerk; Miranda Bouwman en Marlies Kooman, Renesse; Anette de Coninck en Jacqueline Hulsker, Zierikzee; Anita van Bloois, Ellen van Klinken en Marja Stoel, Zonne maire. Vrije studeerrichting: Anita Seip, Brouwershaven; Sylvia Versteeg, Burgh-Haamstede; Wilna v.d. Hoek, Ellemeet; Leanne Hage, Janet v.d. Hamer en Caroline Wijn stekers, Ouwerkerk; Diana de Werk, Scharendijke; Jolanda Bon, Mar- greet van Duin, Linda Lems en Edith Verkaart, Zierikzee. dorpe; Connie Verhelst, Zaamslag; Annemiek de Vries, Zaamslag; Francine van Nieulande, Zuiddorpe. Afstudeerrichting verzorgende be roepen: Rian Dieleman, Axel; Con ny Koster, Axel; Anita Michielsen, Axel; Willeke Overdulve, Axel; Joke Pica vet, Axel; Ilse Schieman, Axel; Sonja de Vrieze, Axel; Marjan Dees, Spui; Linda Oord, Spui; Anita de Braai, Zaamslag; Belinda Buyze, Zaamslag; Ilse Witte, Zaamslag; Maurena Gerres, Zuiddorpe. Afgewezen: één leerling. in 8 verschillende plaatsen, zodat u noord-west Frankrijk echt "bereist". Bezoek o.a. aan de traktorenfabriek Machine-Ferguson,, aan de Falaise- kust van Etretat, aan de Invasie- stranden van Arromanches-les-Bains aan Le Mont St Michel, aan Chateau de Villandry, het kasteel van Blois, aan Parijs; aan vele agrarische be drijven onderweg. Met deze reis krijgt u een goede indruk van het leven en werken op het Franse plat teland. LUXEMBURG, 22 - 27 juni, 6- daagse busreis naar Clerveau. Vele ekskursies waaronder naar agrari sche bedrijven, maken dat u zult ge nieten van een mooi en gastvrij land. ZWEDEN, 30 juli - 9 augustus, 11- daagse bus/boottocht. Op de heen reis overtocht per nachtboot Tra- vemünde-Trelleborg, tocht per bus langs de zuidkust van Zweden naar Stockholm; vandaar dwars door Zweden naar Göteborg, nachtboot Göteborg-Kiel, naar Nederland. Voor deze prachtige, zeer afwisse lende reis zijn nog plaatsen beschik baar. EN VERDER: CANADA-Manitoba, Saskatchewan, Alberta, 30 juli - 13 augustus, 15- daagse vliegreis, reis per luxe tou ringcar van Winnipeg naar Calgary. Dit wordt een fantastische reis met vele bedrijfsbezoeken en beziens waardigheden. MADEIRA, 5 - 12 augustus, 8- daagse vliegreis naar "zonnig Ma deira", waar het echter nooit "heet" wordt. Gemiddelde jaartemperatuur 22 graden C. Overtuig uzelf van de prachtige bloemenweelde en het heerlijke klimaat. SAUERLAND, 12-16 augustus, 5- daagse busreis met verblijf in Wil lingen. Niet zo'n verre reis, maar wel Geslaagd voor L.H.N.O.-examen met 7 vakken: Marijke Birza, Aagtekerke; Marjan van Daatselaar, Oostkapelle; Caro- lien Dekker, Meliskerice; Christian- ne Duvekot, Vrouwenpolder; Ankie Houmes, Westkapelle; Lenie Janse, Meliskerke; Winny Kleinjan, Vrou wenpolder; Gilda de Korte, Bigge- kerke; Ria Lievense, Westkapelle; Jolanda Louwerse, Westkapelle; Marijke Louws, Grijpskerke; Ma rian Louws, Aagtekerke; Rian Ma- ranus, Aagtekerke; Els Matthijsse, Meliskerke; Ina Minderhoud, Grijpskerke; Petra Minderhoud, Grijpskerke; Lia van Sluijs, Melis kerke; Annette Staal, Aagtekerke; Sibylle Vader, Grijpskerke; Evelien Verhage, Vrouwenpolder; Marjan Verhage, Westkapelle; Leunie de Visser, Westkapelle; Karin de Vos Burchart, Vrouwenpolder. Tini Wis se, Meliskerke; Lianne de Witte, Westkapelle; Franciska Wijkhuijs, Vrouwenpolder. Geslaagd voor L.H.N.O.-examen met 6 vakken: Wilma de Visser. Op 31 mei j.l. vond op het kantoor van de NCB te Tilburg de diploma uitreiking plaats van de Middelbare Agrarische School voor Volwasse nen. In 1982 is de NCB als eerste landbouworganisatie in Nederland met deze opleiding in eksperiment- vorm gestart. De deelnemers aan wie het diploma werd uitgereikt zijn de eersten in ons land die met goed ge volg deze opleiding hebben doorlo pen. De diploma's werden uitgereikt door ir. C.H. Boer, staf-inspekteur agra risch onderwijs (Ministerie van Landbouw), onder andere belast met het toezicht op het middelbaar agra risch onderwijs voor volwassenen. een kompleet programma in een to taal ander landschap. SCHOTLAND, 14 - 23 augustus, 10-daagse boot/busreis; Overnach ting aan boord in 2-persoonshutten met douche en wc; rondreis door het prachtige Schotland, wanneer de heide bloeit. SCHWARZWALD, 26 - 31 augus tus, 6-daagse busreis, verblijf in Todtnau binnen in het Schwarzwald. Prachtig programma, veel afwisse ling. Voor uw aanmelding, voor nader overleg of voor het aanvragen van de brochure "Agrarische studiereizen 1985" kunt u bellen naar hét Sekre- tariaat van Agrarische Studiereizen, mw. L. Deumer, Roermondsplein 20, 6811 JN Arnhem, tel. 085 - 512 ,087. Eventueel 085-427784. 80 kaasboerderijen, 25 zuivelfa brieken, 5 kaasmarkten en 38 musea met historische zuivel- voorwerpen staan vermeld in de brochure "Zuiveltoerisme in Ne derland". Zojuist is een tweede herziene uitgave verschenen. De brochure biedt geïnteresseer de leerlingen en konsumenten naast adressen en landkaartjes, informatie over het werk op de kaasboerderij en de produktie in de zuivelfabriek. Verder worden tips gegeven over toeristische tochten door de traditionele zui- velprovincies Noord-Holland, Zuid-Holland en Friesland. "Zuiveltoerisme in Nederland" bij voorkeur schriftelijk aanvra gen bij Het Nederlands Zuivel- buro, Postbus 30, 2280 AA Rijs wijk. Vrijdag 7 juni 1985

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1985 | | pagina 10