Gewestelijke Raad: hele platteland aansluiten op drukriolering Neem bij wildschade direkt kontakt op met de jager NCB bezorgd over aanpak knolcyperus I Prijsbesluiten slecht voor de boeren, het Europees landbouwbeleid en de E.G. Bezuinigingen bedreiging voor konkurrentie-positie zaaizaadfirma's In zijn onlangs gehouden vergadering heeft de Gewestelijke Raad voor Zeeland van het Landbouwschap uitgesproken dat het hele buitenge bied in deze provincie voorzien dient te worden van een drukriole- ringsstelsel. Grote delen van het platteland zijn in de afgelopen maan den dankzij een gunstige subsidieregeling van zo'n rioleringsstelsel voorzien; andere delen blijken "super-onrendabel" te zijn en zullen van deze voorziening ontstoken blijven. De (agrarische) bewoners van die laatste gebieden zullen dus een aansluitmogelijkheid moeten ontberen terwijl zij in de toekomst waarschijnlijk met een extra lastenverzwaring worden gekonfronteerd nu verschillende waterschappen reeds hebben aangekondigd dat de eisen voor lozing op oppervlaktewater (nota bene voor de meesten van deze bewoners de enige lozingsmogelijkheid) in de toekomst naar verwachting verzwaard zullen worden. De Gewestelijke Raad acht deze lastenverzwaring niet terecht nu de bewoners van die delen van het platteland van de lokale overheden geen mogelijkheden krijgen om een betaalbare aansluiting op de drukriolering te realiseren. De Raad zal dan ook aandringen op het verlengen van de termijn die voor de huidige regeling geldt en die per 1 juni a.s. afloopt. Daarbij wordt ge wezen op de mogelijkheden die in het verleden zijn gekreëerd voor een aansluiting van deze gebieden op het elektriciteits- en het waterleidingnet. De Raad heeft bij het College van Gedeputeerde Staten zijn bezorgd heid kenbaar gemaakt over de nog steeds voortdurende grondwateront trekking ten behoeve van de bouw van het streekziekenhuis te Goes. Reden daarvoor is enerzijds het feit dat de onttrekking veel langer zal duren dan aanvankelijk was gesteld, anderzijds is voor deze onttrekking nog steeds geen vergunning afgege ven waardoor ook geen eisen aan (de termijn van) de onttrekking gesteld kunnen worden. De laatste jaren neemt het aantal klachten over wildschade toe. Deze schade kan voorkomen worden door het treffen van voorzorgsmaatregelen. Soms treedt, ondanks deze maatrege len, echter toch nog schade op. In een aantal gevallen kan de schade door bemiddeling van de Wild- schadekommissie vergoed wor den uit het Jachtfonds. Hieronder wordt ingegaan op de mogelijk heden om schade te voorkomen en de wijze waarop gehandeld moet worden als toch nog schade optreedt. Hoe te voorkomen? De grondgebruiker moet zelf het nodige doen om wildschade tegen te gaan. Hierbij kan gedacht worden aan de volgende mogelijkheden: - de teelten die erg kwetsbaar zijn voor wildschade, zoveel mogelijk bij elkaar zetten en de percelen tijdig voorzien van een (elektri sche) afrastering; - de jachthouder op de hoogte stellen van de plaats waar scha- degevoelige teelten staan. De jachthouder kan dan aan deze percelen ekstra aandacht geven; - opgekuilde boomkwekerijgewas sen afrasteren; - fruitaanplant afrasteren of in smeren met een wildafweermid- del; - het afwisselend gebruiken van afweermiddelen als vogelver schrikkers, netten, metaalfolie, knalapparaten, draden etc.; - ingekuilde produkten afdekken met kunststof dekkleden of een laagje grond. Toch nog schade Wanneer schade optreedt, dient de grondgebruiker direkt kontakt op te nemen met de jager. Deze kan na gaan door welk soort wild de schade veroorzaakt is en of op dat soort ge- Vrijdag 31 mei 1985 Relatienotabeleid De Raad heeft met bezorgdheid kennis genomen van ontwikkelingen binnen het Ministerie van Land bouw en Visserij waarbij de vrijwil lige medewerking van de agrariërs bij de realisering van het Relatieno tabeleid ter diskussie wordt gesteld. Daarover is reeds opgemerkt dat wanneer de vrijwilligheid niet leidt tot een grotere mate van medewer king, de overheid de betreffende agrariërs zal dwingen hieraan mee te werken. De Raad betreurt deze stel- Iingname en is van mening dat door deze benaderingswijze min of meer een mentaliteitsverandering bij de landbouwers onder druk wordt af gedwongen; op zich reeds een onna tuurlijke ontwikkeling. jaagd mag worden. Als de jacht op het diersoort open is, moeten grond gebruiker en jager in gezamenlijk overleg proberen verdere schade te voorkomen. Indien de jacht op het schade-toebrengende wild gesloten is, moet de jacht gerechtigde een af schotvergunning aanvragen, dus ook in gesloten jachttijd. Ten aanzien van de geleden schade moeten grondgebruiker en jacht houder trachten overeenstemming te krijgen over de afhandeling van de schade. Wanneer geen overeenstem ming bereikt wordt, kan de hulp van de buitendienstambtenaar Faunabe heer worden ingeroepen. Door zijn bemiddeling wordt de schadeafhan- deling vaak in de minne geregeld. Wanneer echter de bemiddelingspo ging geen resultaat heeft, kan het probleem voorgelegd worden aan de Wildschadekommissie. Deze Kom missie kan, bij ontoelaatbare schade, opdracht geven de schade te laten taxeren en een uitspraak doen over de toedeling van de schade aan de grondgebruiker of de jager. Of de De totstandkoming van een centrale veiling in Zeeland heeft diverse kon sequenties. Eén ervan zal de bereik baarheid van de veilingen in Goes en nadien nabij de Vlaketunnel zijn. Voor de Gewestelijke Raad is dit aanleiding geweest om het provin ciaal bestuur te verzoeken om enige wegen ten oosten van Goes voor landbouwverkeer open te stellen. Bestemmingsplan Kaaiweg Ruimtelijke ontwikkelingen die in agrarisch opzicht op bezwaren stui ten noopten de Raad om bij de Kroon beroep aan te tekenen tegen het "bestemmingsplan Kaaiweg" van de gemeente Borsele (dit betreft de realisering van een bedrijfsterrein op steenworpafstand van de braak liggende voormalige agrarische gronden die door het havenschap Vlissingen zijn onteigend) en bij Ge deputeerde Staten tegen het bestem mingsplan Tragel van de gemeente Hulst waarin veel te ruime bebou wingsmogelijkheden zijn opgeno men. In het vooroverleg over diverse ruimtelijke plannen heeft de Raad o.m. aan de gemeente Middelburg laten weten in te kunnen stemmen met de tracering van de Dammen- weg aan de noordoostkant van de stad en de daarop afgestemde ruimtelijke ontwikkeling van het stedelijk gebied. Bij de gemeente Arnemuiden is kenbaar gemaakt dat de gronden in het gebied Braken burg hun huidige agrarische bestem ming dienen te behouden. landbouwer in aanmerking komt voor schadevergoeding is afhanke lijk van het feit of hij voldoende voorzorgsmaatregelen heelt geiror- fen en of de jager aan zijn verplich tingen heeft voldaan. Rotganzen Het is ook mogelijk dat schade op treedt waarvoor noch de landbou wer, noch de jager aansprakelijk is. Hierbij kan ondermeer gedacht wor den aan schade die veroorzaakt wordt door rotganzen. Rotganzen mogen in het geheel niet bejaagd worden. Wanneer door deze dieren schade is aangericht, zal de Wild schadekommissie de grondgebruiker dan ook adviseren om een beroep op schadevergoeding te doen uit het Jachtfonds. Ook hier geldt echter dat de grondgebruiker van te voren maatregelen moet nemen om de wildschade te voorkomen. Een ander voorbeeld van schade die ondanks voorzorgsmaatregelen vaak voorkomt, is hazenschade. De jacht op hazen is slechts gedu rende enkele maanden per jaar geo- In reaktie op de prijsbesluiten die door de Raad van Landbouwministers van de E.G. zijn genomen, heeft de heer dr. J. Hinnekens, voorzitter van C.O.P.A., gezegd dat deze besluiten erg slecht zijn voor de boeren, het Europees landbouwbeleid en voor de E.G. "Deze besluiten zijn genomen op grond van zuiver financiële overwe gingen en houden geen rekening met de toch al onder druk staande koop kracht van de boeren en de aanzien lijke opbrengstverliezen, die het ge volg zijn van het twee maanden te laat ingaan van de prijzen voor melk, rund- en schapevlees. De situatie zal nog meer verslechte ren door het strakke marktbeheer dat, zoals de Europese Kommissie al heeft meegedeeld, de komende maanden zal worden gevoerd. Dit zal op zijn beurt leiden tot een ver dere verlaging van de inkomens van alle boeren in de E.G. Het feit dat er geen besluiten over de graanprijzen zijn genomen en de toenemende tendens tot renationali satie van het landbouwbeleid, bren- De NCB is bezorgd over de aanpak van knolcyperus. Een NCB-kommis- sie, eerder door het hoofdbestuur in gesteld, heeft in een notitie konklu- sies en aanbevelingen gedaan die door het hoofdbestuur worden on derschreven: Akkerbouwers, veehouders en loonwerkers dienen zich meer bewust te zijn van gevolgen van knolcyperusbesmetting. Een be tere, doelmatiger informatie aan deze groepen is derhalve nood zakelijk. Door de snelle vermeerdering van het onkruid is een landelijke aanpak van de bestrijding vereist. Een landelijk knolcyperusover- leg, waarin alle betrokkenen ver tegenwoordigd zijn, zou een goe de mogelijkheid zijn (model zou pend. Wanneer gedurende de geslo ten jachttijd hazenschade optreedt, dient kontakt opgenomen te worden met de buitendienstambtenaar Fau nabeheer. Deze kan adviseren een kunstlichtvergunning aan te vragen om in gesloten tijd op hazen te schieten. Als ook daarna nog schade optreedt, kan de klacht voorgelegd worden bij de Wildschadekommis sie. Indien de Kommissie van me ning is dat zowel de jachthouder als de grondgebruiker al het mogelijke hebben gedaan om wildschade te voorkomen, zal de Kommissie de schadeklacht voorleggen aan het Jachtfonds. Schade aangericht door wild waarop de jacht gedurende het gehele jaar geopend is, komt in principe niet voor vergoeding uit het Jachtfonds in aanmerking. Hier wordt gedoeld op de wildsoorten die genoemd worden in artikel 8 van de Jachtwet, o.a. konijnen, kraaien, ek sters en houtduiven. Verdere informatie Meer informatie over het voorkomen van wildschade, de toepassing van de Jachtwet en de mogelijkheden tot het verkrijgen van een vergoeding voor geleden wildschade, kan verkregen worden bij de hoofden Fauna-aange legenheden. Deze zijn bereikbaar op het Rijkslandbouwcentrum te Til burg, telefoon 013 - 678755. Op dit adres is eveneens het sekretariaat gevestigd van de Provinciale Wild schadekommissie. gen niet alleen de samenhang van het E.G.-landbouwbeleid in gevaar, maar zelfs het bestaan daarvan, met alle gevolgen van dien voor de E.G. De Raadsbesluiten, maar ook het kompromisvoorstel voor granen en koolzaad, dat nog steeds in diskussie is, zijn slechts een voortzetting van de huidige politiek gericht op een res- triktief prijsbeleid en een beperking van de produktie. De boeren in de EG worden door deze politiek opnieuw gestraft. Dit beleid biedt, anders dan C.O.P.A. en het Europees Parlement willen, niet alleen geen enkel toe- komstperspektief voor wat betreft de produktie van gewassen waarvan in de Gemeenschap een tekort bestaat, maar ook niet voor wat betreft nieu we afzetvormen, zowel binnen als buiten de E.G. De besluiten geven de Europese landbouwers en de E.G., zeker op een moment waarop de Verenigde Staten het offensief ope nen om een groter deel van de wereldmarkt te veroveren, geen en kel wapen in handen om op te kun nen tegen andere producenten in de wereld". kunnen staan het eertijds inges telde landelijke bakterievuuro- verleg). Naast het landelijke knolcyperu- soverleg lijkt het gewenst om eveneens een provinciale over- legstruktuur te kreëren. In dit provinciaal overleg zouden zit ting moeten hebben vertegen woordigers van standsorganisa- tie(s), Gewestelijke Raad Land bouwschap, Landbouwvoorlich ting en Planteziektekundige Dienst (een dergelijk overleg funktioneert reeds enige tijd in Limburg). Het initiatief hiertoe zou genomen dienen te worden door de Gewestelijke Raad. "Té ingrijpende bezuinigingen bij in stituten en keuringsdiensten vormen een ernstige bedreiging voor de kon- kurrentiepositie van de Nederlandse zaaizaadfirma's". Aldus verwoordde de voorzitter van de Vereniging voor de Handel in Landbouwzaaizaden, de heer W.H. Verburgt, de zorg van de Nederlandse zaaizaadsektor tijdens de jaarvergadering en reunië op 23 en 24 mei in de provincie Friesland. De zaaizaadsektor wordt meer dan ooit gekonfronteerd met de gevolgen van'bezuinigingen bij de overheid. Met name voor het Rijksproefstation voor zaadonderzoek en voor de Ne derlandse Algemene Keuringsdien sten, beide van wezenlijk belang voor het funktioneren van de sektor, staan ingrijpende bezuinigingsope raties op het programma of is daar mee al een begin gemaakt. Aange zien in de belangrijkste konkurre- rende landen juist sprake is van toe nemende ondersteuning door de overheid van het zaaizaadbedrijfs- leveji komt de konkurrentie-positie van de Nederlandse bedrijven in ge vaar. De omzet van de sektor heeft de af gelopen jaren een stijgende lijn ver toond en bedroeg in 1984 ca. 500 miljoen gulden. Een aanzienlijk deel hiervan vond zijn bestemming in een groot aantal eksportlanden. 5 Vooral in strenge winters worden fruittelers gekonfronteerd met vraatschade

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1985 | | pagina 5