Hooi-oogst komt nu goed op gang zegge en schrijve zuidelijke landbouw maatschappij ETI exit Raad van de Waterstaat adviseert zout Grevelingenmeer Zoomweg VRIJDAG 31 MEI 1985 65e JAARGANG NO.3784 land- en tuinbouwblad Overal zijn veehouders nu druk bezig met het inkuilen van gras daarbij geholpen door zon en wind. Ook met de Pinksterdagen werd niet stilgezeten, zoals op de foto mag blijken. Kuilgras wordt dichtgereden met een verzwaarde trekker. Tijd voor praten is er niet want het weer kan plotseling omslaan, (foto Ab Westerbeek) Na het grillige en koude weer beleven we nu eindelijk een periode met lekker warm weer. De mensen en de gewas sen zijn er zichtbaar van opgeknapt. Helaas zitten een aantal fruittelers behoorlijk in de zorgen door de gevolgen van de vorstperiode. Dit weekend hoorde ik van een fruitteler bij wie de vruchtbomen normaal hadden ge bloeid maar het daarna alsnog volledig hadden laten af weten: rijp om te rooien. Ik hoop dat dit geval een uitzondering is. Zeer onlangs is een provinciale notitie gepubliceerd over de positie van het Ekonomisch Technologisch Instituut (ETI) voor Zeeland. In deze notitie wordt gekonkludeerd dat (ook) in Zeeland geen plaats meer is voor een onaf hankelijk ETI en dat de huidige taken het best kunnen worden overgenomen door de provincie: ETI exit - het werd nog geen dertig jaar. Zoals bekend wordt in de land- en tuinbouw zeer gehecht aan de onafhankelijkheid en de objektiviteit van het on derzoek in het algemeen en het landbouwkundig onder zoek in het bijzonder. De ervaring heeft geleerd dat daar mee de belangen van de belanghebbenden het beste zijn gediend. Volgens mij is dat voor het regionaal-ekono- misch beleid - het aandachtsgebied bij uitstek van het ETI - niet anders. De soepele manier waarop in de provinciale notitie het ETI de provinciale griffie wordt ingeschreven doet mij ernstig twijfelen aan de objektiviteit van deze notitie. En dat geeft weer zorg voor de toekomst. Uit de notitie blijkt op geen enkele wijze dat er serieus gezocht is naar alternatieven. De konklusie stond onge twijfeld van te voren al vast. De Provincie Zeeland heeft blijkbaar ekspansiedrang: na de VVV wordt nu ook het ETI ingelijfd. En als ik de notitie goed tussen de regels lees moet het niet uitgesloten worden dat de diensten (waaronder de Provinciale Planologische Dienst) de vol gende hapjes zijn die door de griffie worden verorberd. Op eventuele koördinatie- en aanpassingsproblemen voor de Provincie wordt verder niet ingegaan. In het verleden heeft het ETI veel algemeen en specifiek onderzoek gedaan waar ook de Zeeuwse land- en tuin bouw zijn voordeel mee heeft kunnen doen. Het meest recent is de nota "Zeeuwse Produktstromen" waaraan het ETI een belangrijke bijdrage heeft geleverd. Voor de land- en tuinbouw vind ik het een verlies dat het ETI nu zonder meer dreigt te verdwijnen. Juist een provinciaal ETI kan bij uitstek de ontwikkelingen in een regionaal kader plaatsen. Ook voor het provinciaal bestuur is het van groot belang het beleid te kunnen toetsen aan een onafhankelijke adviesinstantie. Ik wil er daarom voor pleiten alsnog te zoeken naar andere oplossingen. Zeker nu Zeeland wel wat stimulansen lijkt te kunnen gebruiken valt er bijvoorbeeld te denken aan de oprichting van een participatie- of ontwikkelingsmaatschappij zoals dat ook in andere provincies gebeurt. Zo hebben we in Brabant de BOM. De provincie zou bij een en ander zeer nauw be trokken kunnen zijn terwijl toch de onafhankelijkheid ge waarborgd zou zijn. Zo zijn er nog wel meer varianten denkbaar. Wbarom zou een ETI zich bijvoorbeeld niet doelbewust meer marktgericht kunnen opstellen zoals de universiteiten dat ook meer en meer doen. De notitie zegt daarvan alleen dat dat "nooit de bedoeling is geweest". Welnu, de tijden kunnen veranderen. De provincie lijkt nu vliegende haast te hebben zodat er nauwelijks nog ruimte is voor diskussie. Het pleit lijkt beslecht tenzij.... "De Raad van de Waterstaat is van oordeel dat h.et Gre velingenmeer tussen Goeree-Overflakkee en Schouwen- Duiveland zout moet blijven. Zoet wateraanvoer naar Schouwen-Duiveland kan belangrijke voordelen hebben voor de landbouw. Voor de aanvoer van zoet water zal een leiding moeten worden aangelegd.'' De Raad van de Waterstaat schrijft dit in zijn advies aan de minister van Verkeer en Waterstaat. Al jaren geleden werd vastge steld, dat tegen de tijd dat de Deltawerken voltooid zou den zijn, een keus moest worden gemaakt voor een zout of zoet Grevelingenmeer. Hangende deze beslissing heeft men er steeds naar ge streefd het water in de Grevelingen zout en van een zo goed mogelijke kwaliteit te houden. Dat kon worden bereikt door zowel in de Brouwersdam als in de Greve- lingendam een doorlaatmiddel te bouwen waardoor het meer kan worden doorgespoeld met vers zout water. Voor een zoet Grevelingenmeer zou een aantal extra voorzieningen moeten worden getroffen om water uit het Volkerak aan te voeren als dit zoet wordt na sluiting van de Philipsdam. De landbouw heeft altijd gerekend op een zoetwater voorziening met een zoet Grevelingenmeer en heeft daar ook steeds op aangedrongen. Bij de oorsponkelijke plan nen van een gesloten Oosterdscheldedam was immers een zoetwatermilieu achter de dammen voorzien. Toen besloten werd de Oosterschelde open te houden, gingen er ook stemmen op het Gfevelingenmeer als zout water gebied te handhaven. Dit is immers vooral van groot belang voor de visserij gebleken en ook voor nauur en milieu. De Raad van de Waterstaat heeft alle varianten op hun voor- en nadelen beoordeeld alsmede de milieu effect rapportage die er over is opgesteld. Vanuit vrijwel alle aspekten aldus de Raad van de Waterstaat, is een zout Grevelingenmeer gunstiger dan een zoet, behalve voor de landbouw. De raad zet trouwens vraagtekens bij de mogelijkheid om vanuit een zoet Grevelingenmeer water van voldoende kwaliteit voor de landbouw te le veren. Eendracht Zoet water aanvoer, kan volgens de raad beter geschieden via een toevoerleiding, waarbij de raad een voorkeur uitspreekt voor water uit de Eendracht, het gedeelte van de^Schelde-Rijnverbinding achter Tholen. Voor een zout Grevelingenmeer met een pijpleiding bedragen de in vesteringen 42 tot 62 miljoen gulden en de baten rond de 300 miljoen gulden. De raad neigt tot de opvatting dat het rijk in dit geval de kosten van zo'n zoetwaterleiding voor zijn rekening zou kunnen nemen Nationaal-ekonomisch zullen de investeringen daarvoor rendabel zijn. Alvorens tot zo'n aanvoerleiding wordt besloten, zal naar het oor deel van de Raad van de Waterstaat vast moeten staan dat het Waterschap Schouwen-Duiveland bereid is investe ringen te doen, voor de aanpassing van de waterhuis- houdkundige infrastruktuur op het eiland. Voorts zal moeten worden bezien waar de aanvoerleiding precies moet komen en zullen de milieu-effekten daarvoor aan een nadere beschouwing moeten worden onderworpen. Op dit moment is de inspraakprocedure aan de gang voor het tracé Zoomweg-Zuid d.w.z. het stuk tussen Bergen op Zoom en de Belgische grens. Inmiddels zijn de twee in formatie-avonden achter de rug. Voor de agrarische sek- tor wordt de procedure gekoördineerd door het Land bouwschap in Noord Brabant. Op de informatie-avonden is gebleken dat veel doorsnijdingen zullen plaatsvinden - welk tracé er ook wordt gekozen. Daarnaast gaat er na tuurlijk de nodige landbouwgrond verloren. Los van het feit dat de noodzaak van de weg niet wordt ingezien is vanuit de belanghebbenden het idee geop perd om kompensatiegrond te claimen, gekoppeld aan een (administratieve) aanpassingsverkaveling. Deze kompensatiegrond zou gevonden kunnen worden in het droogvallende deel van het Markiezaat. Ik denk dat deze suggestie zo gek nog niet is. Alleen zou ik de kompensa tiegrond niet alleen willen zoeken in het Markiezaat maar bijvoorbeeld ook in het droogvallende deel van het Krammer/Volkerak en/of de Markerwaard. Op deze laatste gebieden ligt reeds een claim vanuit de agrarische hoek. Uitspraken van politici geven hoop dat deze claim ook gehonoreerd gaat worden. Met de eventuele aanleg van de Zoomweg kan aan deze claim konkreet invulling worden gegeven. Ik vind daarom dat de mogelijkheden zeer serieus moeten worden bekeken. Oggel

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1985 | | pagina 1