Relatie Gezinsbestedingen - Bedrijfsinkomsten over geld en goed De verlenging van een pachtovereenkomst Investeringen in de landbouw in 1983/84 nog op peil gebleven Wijziging van schadevergoedingsregelingen Vlasteelt in opgaande lijn Voor witloftrek nu ook areaalhefïïng Voor het seizoen 1983/1984 en 1984/1985 is aan de afdelingen van de ZLM in samenwerking met vrouwen en jongeren het projekt Gezins bestedingen - Bedrijfsinkomsten door de sociaal-ekonomische voor lichting van de ZLM aangeboden. Van de 84 afdelingen die de ZLM heeft, hebben er 47 gebruik van gemaakt. Er waren 1.265 deelnemers waarvan ruim lA vrouwen. 12 afdelingen gaven een vervolg aan het projekt. Weet u nog waarom we het deden? omdat het van bijzonder groot belang is dat er een goede even wichtige relatie bestaat tussen in komsten en bestedingen. daardoor een goede ontplooiing van en in het gezin kan plaats vinden. zich daardoor minder liquiditeits problemen voordoen in gezin en bedrijf. het daardoor mogelijk wordt ge maakt bedrijfsaanpassingen en nieuwe investeringen te verrich ten om het inkomen in de toe komst te handhaven en/of te verbeteren. daardoor de spanningen tussen gezin en bedrijf verminderd kun nen worden. Hoe probeerden we het? We probeerden het door de deelne mers meer zelf bij het geheel te be trekken door een toneelstukje op te voeren om daardoor direkt bij het onder werp betrokken te geraken de zelfwerkzaamheid te vergro ten en tot een zinvolle diskussie te komen door gebruik te maken van een kwSrtet of dominospel, toegespitst op de situatie opgaven werden meegegeven om thuis uit te werken, o.a. het bere kenen van het beschikbaar inko men, het verloop van het vermo gen. Hoe was de waardering door de deelnemers? Duidelijk is gebleken dat de zelf standige en zijn vrouw graag betrok ken willen worden en mee willen doen aan de diskussie over het on derwerp en dat zij de gebruikte voorlichtingsmiddelen daarom erg waardeerden die afweken van het geëigende patroon "de lezing". Aandacht Het verheugt ons dat de opzet van het projekt landelijk de aandacht heeft getrokken, vooral wat betreft de voorbereiding, de projektmatige opzet, de gebruikte voorlichtings middelen, het stimuleren van de zelfwerkzaamheid. De landelijke hoofden van de S.E.V. zijn geïnfor meerd over de aanpak, zo ook alle voorlichters(sters) van Rijk en land bouworganisaties, werkzaam in Noord-Brabant. De opzet en aanpak zal beslist na volging vinden. Wat wij hopen? Wij hopen van ganser harte dat er meer gekeken zal worden naar de relatie bedrijfsinkomsten - gezinsbe stedingen in ieder gezin. Het is wel licht nu meer nodig dan in het jaar toen het projekt werd gebracht. Wij Het in België uitgegeven weekblad "Vlasberichten" meldt dat de Euro pese vlasteelt en verwerking zich in een opgaande lijn bevindt. Zo ging het aantal met vlas beteelde hektares van 51.000 in 1982 naar 63.000 in 1984. Enige landen waaronder Noord-Ierland, Zweden, Finland en West-Duitsland, zijn op, zij het be perkte schaal, opnieuw begonnen met de vlasteelt. De produktie van vezels nam toe van 72.460 ton in 1982 naar 90.000 in 1984. De vlasspinne rijen produceerden 27.500 ton vlas garens in 1982 en dat lag in 1984 op 35.000 ton. Weverijen in verschillen de West-Europese landen gaan steeds meer over tot het verwerken van vlasgarens in hun produkten. Met ingang van 1 januari 1986 zal ook de witloftrek met een areaalhef fing van het Landbouwschap worden belast. Het bestuur van het Land bouwschap heeft hiertoe besloten in de vergadering van 8 mei jl. Tot nu toe geldt de heffing alleen voor de teelt van witlofpennen. Het trekken van de witlofkrop is niet belast. De areaalheffing voor de witloftrek gaat ongeveer ƒ51,50 per hektare bedragen. Voorzover de witlofpen- nenteler zelf niet trekt, zal deze de heffing in de prijs van de pennen moeten doorberekenen. Het areaal witlofwortelen in ons land neemt de laatste jaren snel toe. In 1984 ging het al om ruim 4700 hektare. Bij het instellen van de areaalheffing voor de witloftrek speelt vooral mee dat de vollegrondsgroenteteelt met ingang van 1984 een belangrijke bij drage aan het onderzoek op het Proefstation voor de akkerbouw en de groenteteelt in de vollegrond (PAGV) is gaan leveren. Juist voor de witlofteelt doet het PAGV veel onderzoek. Vrijdag 17 mei 1985 Hoewel het in deze rubriek niet de gewoonte is om over pachtzaken te schrijven, wil ik hiervoor dit keer toch een uitzondering maken. De reden is hetgeen werd gehoord op een bijge woonde kursus met als onderwerp re cente ontwikkelingen omtrent de pacht. De inleiders van deze kursus moes ten konstateren dat het tweede lid van het nieuwe artikel 38a van de Pachtwet een moeilijk te hanteren stuk wetgeving is. In het eerste lid van het artikel is vastgelegd dat de pachtkamer het verzoek om verlen ging van de pachtovereenkomst af wijst als de pachter voor het einde van de lopende pachttermijn de leeftijd van 65 jaar heeft bereikt of zal bereiken en de verpachter op grond hiervan bezwaar maakt tegen verlenging. Het tweede lid echter geeft de pachter toch nog een moge lijkheid tot verlenging. De pachtka mer kan het verlengingsverzoek van de pachter toewijzen, ook al is deze 65 jaar of ouder, indien hij een kind heeft dat een mogelijke bedrijfsop- volger zou kunnen zijn. Dit kind moet op het moment van indiening van het verzoek tenminste de leeftijd van 15 jaar hebben bereikt. En voorts moet op dat moment ten behoeve van dat kind een vordering tot in de plaatsstelling bij de pachtkamer zijn ingediend. Het is met name deze laatste bepaling die zo moeilijk te Op donderdag 9 mei bracht een groep oorlogsveteranen uit de U.S.A. een bezoek aan KEUKENHOF. Om 10.30 uur vond in het Koningin Juliana Paviljoen, o.m. in aanwezig heid van de vice-ambassadeur van de Verenigde Staten en mevr. Bremer III, echtg. v.d. ambassadeur, de doop van een nieuwe tulp plaats. Bijgaan de foto geeft één en ander in beeld. zijn in staat als afdeling voorlichting van de ZLM u ook individueel te adviseren over deze aangelegenheid. Wat hebben wij geleerd? Dat de afdeling voorlichting van de ZLM in samenwerking met de afde lingen van de ZLM en de agrarische kommissie van de plattelandsvrou wen en de jongeren middels een goed opgezet projekt dat de leden aan spreekt veel goeds kan doen voor die leden. Dat een goede voorbereiding veel tijd bespaart. Waar vertrouwen we dan op? Dat indien de afdelingen beloven dat ze meedoen, dit ook doen, en niet zoals er nu enkele waren die afhaak ten zonder opgaaf van redenen. Hier geldt ook: "Een man een man een woord een woord". In een bedrijf en in een gezin moet men van te voren plannen en in een afdeling voorlich ting ook. Dit moet voor elke onder nemer en zijn vrouw en voor elke afdelingsbestuurder bekend zijn. We zijn als afdeling voorlichting bezig om voor a.s. winterseizoen een pro jekt op te zetten waarover later meer. We hopen op de medewerking van alle afdelingsbesturen. Dank Nu we het projekt hebben afgesloten, wil ik alle medewerkers(sters) harte lijk dankzeggen voor de enthousiaste medewerking van allen. Zij geloofden erin en daarom slaagde het. Dit deden ook die afdelingsbesturen die meede den. Die niet meededen misten veel. Maar zij doen volgende keer mee omdat het is voor het gezin en het bedrijf of het bedrijf en het gezin. J. Markusse Het doopwater werd over die nieuwe variëteit gesprenkeld door de heer Walter Klubek uit de Verenigde Staten die de oranje tuin tevens de naam "Liberty"gaf. De heer Klubek is één van de vele oud-strijaers, die in Nederland aanwezig waren om het 40-jarige bevrijdingsfeest mee te vieren. Keukenhof is dit seizoen tot en met Pinkstermaandag 27 mei, dagelijks van 08.00 uur tot 19.30 uur geopend. Ondanks lagere bedrijfsresultaten Het boekjaar 1983/84 werd in de Nederlandse landbouw (ekskl. tuin bouw) afgesloten met een gemiddeld netto-tekort van 32.500,- per bedrijf. Dat betekent een teruggang ten opzichte van het voorgaande jaar met 5.500,-. Mede door hogere belastingafdrachten leidde dit, bij gelijkblijvende gezinsbestedingen, tot lagere besparingen. Omdat de investeringen op hetzelfde peil bleven moest daardoor een groter be roep worden gedaan op geleende financieringsmiddelen. Dat meldt het Landbouw-Ekonomisch Instituut bij de publikatie van de definitieve bedrijfsuitkomsten (BUL) en de financiële positie (FIP) van land bouwbedrijven. hanteren is. Enerzijds moet worden bedacht dat het nog om een erg jong kind gaat (tussen 15 en 18 jaar) waarvan de bestemming als bedrijfs- opvolger nog niet (geheel) vaststaat, anderzijds moet al wel in de plaats stelling worden aangevraagd. De vraag die dan opkomt is deze: waar om vraagt de vader verlenging voor zich zelf aan als hij anderzijds in de plaatsstelling vordert? Welke situatie gaat er ontstaan als de pachtkamer de in de plaatsstelling toewijst en het kind de rechten als pachter op zijn naam krijgt, terwijl hij op dat mo ment (nog) niet betrokken is bij het bedrijfsgebeuren omdat hij b.v. nog in opleiding is. De vader is dan wel de rechten als pachter kwijt Er is aldus een niet erg bevredigende si tuatie ontstaan. De suggestie tijdens de kursus is gedaan dat de pachtka mer wel het verzoek om verlenging van de pachtovereenkomst van vader behandelt en toewijst en het verzoek om in de plaatsstelling voorlopig aanhoudt in afwachting van de ge dragingen van het kind. Het is te hopen dat u niet met deze bepalingen van doen krijgt. Mocht dit wel zo zijn bekijk dan de mogelijkheid eens om uw vrouw als (mede)pachter aan te merken. Op deze wijze krijgt u waarschijnlijk enige tijdsruimte om op het moment dat het u en de opvol ger past het bedrijf over te dragen. B. Veerbeek In 1983/84 kon op de landbouwbe drijven 91% van de kosten worden goedgemaakt door de opbrengsten (voorgaand jaar 92%). Dit percenta ge liep overigens uiteen van slechts 86% voor weidebedrijven tot 119% voor akkerbouwbedrijven. Uit de analyse van de resultaten blijkt dat vooral de ongunstige weersomstandigheden en de hoge krachtvoederprijzen in 1983/84 hun tol hebben geëist van de melkvee houderij. De varkenshouderij had te kampen met ongunstige opbrengst- prijs/voederprijsverhoudingen waardoor de uitkomsten teleurstel den. In de klei-akkerbouw wer den de lagere kg-opbrengsten van de gewassen in 1983/84 ruimschoots gekompenseerd door hoge op- brengstprijzen, wat leidde tot door- eengenomen uitstekende inkomens. De spreiding in resultaten op akker bouwbedrijven was echter uitzon derlijk groot. Over alle landbouwbedrijven gere kend werd gemiddeld 49.000,- per bedrijf geïnvesteerd. De totale in vesteringen beliepen zo ruim drie miljard gulden. (Naast deze meer statistische publi- katies verschijnt binnenkort de jaar lijkse samenvattende studie (BEF) over de meerjarige ontwikkeling en analyse van de resultaten per be- drijfstype over de periode tot en met 1983/84. Van de geraamde resulta ten 1984/85 zal over enige tijd in het Landbouw-Ekonomisch Bericht 1985 een duidelijk beeld worden ge geven). De Afdeling rechtspraak van de Raad van State zal als beroepsinstantie de Kroon vervangen. Dit is het gevolg van het wetsvoorstel tot wijziging van artikel 49 van de Wet op de Ruimte lijke Ordening en enkele andere daaraan verwante schadevergoe dingsregelingen, dat door de Minis terraad is goedgekeurd en voor advi sering aan de Raad van State is toe gezonden. Het wetsvoorstel is aan gekondigd in het kabinetsstandpunt over de aanbevelingen van de kom missie artikel 49 van de Wet op de Ruimtelijke Ordening, onder voor zitterschap van I. Samkalden. Afdeling rechtspraak in plaats van Kroon Vervanging van de Kroon als be roepsinstantie door de Afdeling rechtspraak van de Raad van de State zal niet alleen plaatsvinden bij de Wet op de Ruimtelijke Ordening, maar ook bij aanverwante schade vergoedingsregelingen in de Monu mentenwet, de Boswet, de Natuur beschermingswet, de Grondwater wet en de Wet op de stads- en dorpsvernieuwing. In verband met deze wijziging wordt ook voorge steld: - de bezwaarschriftenprocedure volgens de Wet administratieve rechtspraak overheidsbeschik kingen (AROB) achterwege te laten; - de Afdeling rechtspraak de mo gelijkheid te bieden desgewenst zelf in de zaak te voorzien. Het wetsvoorstel is procedureel van aard en heeft voornamelijk betrek king op de administratierechtelijke voorzieningen, die de burger ten dienste staan, wanneer hij meent schade te lijden door overheidshan delingen. De beslissing op verzoeken om scha deloosstelling in eerste aanleg blijft opgedragen aan de bestuursorganen die nu - in verschillende wetten - daarvoor zijn aangewezen. Nieuw is wel de inschakeling - door deze or ganen - van een door hen in te stellen schadebeoordelingskommissie, die uit een of meer onafhankelijke des kundigen zal bestaan.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1985 | | pagina 3