Buigen of barsten Braks inspekteert schade fruitbomen zegge en schrijve -/ zuidelijke landbouw maatschappij Krammer/Volkerak Tenslotte Minister Braks heeft zaterdagmiddag 11 mei een bezoek gebracht aan het jonge fruitteeltgebied bij Zeewolde in de Flevopolder. Op het bedrijf van de heer J. Steijn nam hij de trieste gevolgen van de strenge winter in ogenschouw: Dode fruitbomen, rij aan rij. Steijn is reeds met rooien begonnen: "Voor ons is dit hetzelfde lot als voor een veehouder die van de ene dag op de andere zijn hele vee stapel moet opruimen". Steijn heeft dertien hektare jonge fruitaanplant, die he lemaal is doodgevroren. En het zijn niet alleen de jonge, nieuwe rassen die onherstelbare schade hebben opgelo pen. Ook de triploïden Cox's en James Grieve zijn ka- po tgegaan. "Het is onjuist dat vooral de nieuwe jonge rassen vorst- gevoeliger zijn dan de oude rassen. Uit berichten de af gelopen weken kreeg men haast de indruk dat de assor timentsvernieuwing van de afgelopen jaren een misgreep geweest zou zijn. Niets is minder waar", aldus Steijn. Minister Braks liet zich uitvoerig informeren over de fi nanciële gevolgen van deze natuurramp voor de fruitte lers. Steijn en zijn gedupeerde kollega's verwachten wei nig heil van de algemene maatregelen om hen door de moeilijke situatie in de komende jaren te loodsen. Zij achten een toegesneden aktie noodzakelijk. Minister Braks zei op dit moment helaas nog weinig voor de zwaar gedupeerde telers te kunnen doen. Hij wil eerst kennis nemen van de inventarisatie-rapporten en een kompleet beeld hebben van de schade. Een dag voordat de minister in Zeewolde op bezoek kwam heeft het Landbouwschap de minister gewezen op de enorme vorstschade in de fruitteelt en de boomkwekerij. Het Landbouwschap heeft er voor gepleit om de konti- nuïteit van de getroffen bedrijven te garanderen via een afspraak tussen de overheid en de banken. Vrijwel alle aandacht mag dan uitgaan naar de vorst schade aan de fruitopstanden in het centrum en in het noorden van ons land, dat betekent geenszins dat er geen schade zou zijn in het zuiden en zuidwesten. Duidelijk is dat de schade in eerstgenoemde gebieden groter is en over een veel breder terrein valt waar te nemen. Het patroon is in het zuidwesten veel grilliger van aard en onmiskenbaar van kleinere omvang. Voor de getroffenen kan de schade in ons gebied toch van grote betekenis zijn en ernstige financiële konsekwenties hebben. Ook zij dienen uiteraard in het schadeloosstellingsbeleid meege nomen te worden. (Zie voor een gesprek met een der getroffen fruittelers elders in dit blad). VRIJDAG 17 MEI 1985 65e JAARGANG NO. 3782 land- en tuinbouwblad Minister Braks heeft zich in de Flevopolders op de hoogte laten stellen van de vorstschade in de fruitteelt. Een ernstige situatie. Overigens moet duidelijk gesteld dat ook fruittelers in het Zuidwesten met vorstschade worden gekonfronteerd. Kil] Het blijft erg onrustig in de Nederlandse land- en tuin bouw. Na Friesland en Limburg hebben nu ook de boeren in Overijssel (zaterdag) en Gelderland (maandag) middels massale protestbijeenkomsten hun ongenoegen over het huidige landbouwbeleid laten blijken. Ook in Utrecht hebben de landbouworganisaties opgeroepen tot pro test. Vanuit de ZLM hebben wij ook nu weer per telegram adhesie betuigd aan de akties in Overijssel en Gelderland. Tot nu toe is de minister van landbouw er niet in geslaagd de onrust en het ongenoegen weg -te nemen. Ook in ZLM-kring noemt de zorg over de toekomst van de land en tuinbouw toe. In de laatste hoofdbestuursvergadering is nadrukkelijk gesproken over eventueel verder te on- dernemen aktie. Volgens mij kunnen nu ook landelijke akties niet ver meer weg zijn. Die zijn -denk ik- alleen nog maar te voorkomen wanneer de politiek de boeren nu eindelijk eens perspektief gaat bieden voor de toekomst. De praktijk wil duidelijkheid in plaats van wollige taal, halve toezeggingen of signalen uit eigen doos. Ik begrijp al die omtrekkende bewegingen vanuit het ministerie niet. De praktijk is toch niet gek? Wat dat betreft kan men de Duitse minister van landbouw in ieder geval geen onduidelijkheid verwijten! Met grote verbetenheid vecht deze man tegen verlaging van de graanprijzen. Ondanks de overschotten vind ik ook dat de graanprijzen nu op peil moeten blijven. Mijn argument daarvoor is dat ik vind dat de EG aan de boeren verplicht is redelijke alternatieven te bieden. Zo lang dat niet het geval is moet het huidige beleid gehandhaafd blijven. Die alternatieven zouden overigens wel eens meer buiten de landbouwsektor kun nen liggen dan daarbinnen. Een krachtig Europees in dustriebeleid bijvoorbeeld zou best heel heilzaam kunnen zijn voor de landbouwsektor. Dan zou er in een aantal Europese landen kunnen gebeuren wat bij ons al in de jaren zestig is gebeurd. Wellicht dat we op dat terrein nog iets kunnen leren van Japan. In ieder geval zal het een het ander niet uit mogen sluiten. De land- en tuinbouw kan volgens mij onmogelijk de Europese kar in zijn eentje blijven trekken. Dat is tevens de gevaarlijke kant van de harde opstelling van de Duitse minister van landbouw Kiechle. Door een veto riskeert hij in feite het failliet van de Europese Gemeenschap. Op dit moment zouden we dan verder van huis zijn dan ooit. Een ekstra komplikatie is dat Kiechle zich om nationale partijpolitieke redenen in een vrijwel onmogelijke positie heeft gemanouvreerd. Dinsdag liet zijn baas bondskanselier Kohl- zelfs weten dat het hele Duitse kabinet zijn minister van landbouw steunt. De EG beleeft in ieder geval uiterst spannende dagen. Het gaat er nog maar om wie er gaat buigen of barsten: de kale ronde Beier of de EG. Het zal in ieder geval het nodige lawaai maken. Ik sluit niet uit dat op het moment dat deze krant gedrukt is de ontknoping zal hebben plaatsgevonden. Het ergste vind ik nog wel dat het erin zit dat de boeren hoe dan ook het gelag zullen moeten betalen. De bestemming van de t.z.t. droogvallende gronden in het Krammer/Volkerak wordt steeds meer een politieke kwestie. Na de voor landbouw teleurstellende antwoor den van de verantwoordelijke bewindslieden op de vra gen van het Tweede Kamerlid Te Veldhuis heeft ditzelfde kamerlid nu gevraagd om behandeling in de Tweede Kamer. Ik ben daar erg blij mee. Tot nu toe heeft de diskussie zich geheel buiten ons gezichtsveld afgespeeld. In het inmiddels bekende Interimrapport wordt het land bouwbeleid volledig weggeschreven. Van landbouwzijde zien wij in het Krammer/Volkerak uitstekende mogelijk heden om (individuele) knelpunten in bijvoorbeeld ruil- verkavelings- en relatienotagebieden op te lossen. Van produktievergroting zal in het algemeen geen sprake zijn zoals de samenstellers van dit Interimrapport zeggen te vrezen. Tussen haakjes: wat zou het ook uitmaken op de totaliteit. Ik vind het in ieder geval zeer verdedigbaar dat wij vasthouden aan een redelijk deel van de Kram mer/Volkerak-koek. Er zijn tenslotte overal grenzen aan dus ook aan onze toegeeflijkheid. In dit stukje heb ik de moeilijke positie van de land- en tuinbouw in de nationale en Europese politiek genoemd. Er dreigt zwaar weer. Afgelopen dinsdag was het op ver schillende plaatsen in ons werkgebied echt zwaar weer. Angstaanjagend zelfs. Dit ging gepaard met zeer veel (slag)-regens, grote hagelstenen en zwaar onweer. Ver schillende percelen hebben daardoor zeer ernstig te lijden gehad. Ik hoop dat achteraf de schade toch nog mee zal blijken te vallen. Het is niet te hopen dat dit weer sym bolisch is geweest voor wat de land- en tuinbouw te wachten staat. Want dan zijn we nog niet jarig. Oggel.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1985 | | pagina 1