Mevrouw, U hebt iets! VOO It lie Vit Oil W p.j. zuid geluid Het licht op de afdeling West Zeeuws Vlaanderen Jubileum afd. Noordgouwe e.o. van de Bond van Plattelandsvrouwen uit de- redaktie Peter Risseeuw onder rêdaktie van de Redaktiekommissie Bond van Plattelandsvrouwen voor Zee land en Brabant Redaktieadres: Mevr. L.J.de Regt - van Maldegem Anna Mariaweg 1, 4494.PBiGeersdijk In maart 1985 had de agrarische commissie van de Ned. Bond van Plattelandsvrouwen in Noord-Brabant drie regionale bijeenkomsten voorbereid. Eén in Oost, één in Noord en één in de Westhoek. Zestig dames hadden een ochtend vrij gemaakt om over hun situatie in bedrijf en gezin na te denken en te praten. Aan de hand van een humoristisch getinte - Canadese film (titel: mevrouw U hebt niets) werd eerst gekeken en later gepraat. 3 boerinnen vertelden in rad Frans over hun eigen situatie. Ze vertelden niet alleen, maar wij zagen op de film ook hoe ze werkten - samen met hun man - in het bedrijf. Naast het werk probeerden zij een positie te verwerven, waarin ze gelijk stonden aan de man. Samen werken, samen beslissen, samen opbouwen tegen gelijke rechten en plichten. Van levensbelang maar weinig zekerheid Vele lijnen kon men doortrekken naar Nederland. In het najaar 1984 hadden wij op een studiedag in Wil lemstad gepraat over "Vrouw en Ar beid". Dit was hierop een vervolg in kleinere groepjes. De vrouw die steeds meer mee gaat werken op het bedrijf; waar staat zij?? Haar meestal onbetaalde arbeid biedt bij ziekte, invaliditeit en in ge val van echtscheiding of faillisse ment weinig zekerheid. De nieuwe "wet op de tweeverdieners" valt voor de moderne boerin negatief uit. Pas als de vrouw uitvalt blijkt dat haar werk van levensbelang is voor bedrijf en gezin. "Waar het om gaat is de positie van de agrarische vrouw te verbeteren. Daar moeten we samen voor op de bres staan. Dat een vorm van maat schap tussen man en vrouw mogelijk is, is nog weinig bekend. Fiskaal kan dit aantrekkelijk zijn, voorwaarde is dat de vrouw echt aantoonbaar haar uren in het bedrijf meedraait", aldus Grietje Middel koop in haar inleiding op deze re gionale ochtenden. Diskussie Een groen, een geel en een oranje papier. De kleuren geven de groep aan, waar je bij hoort. Dus een ander feluid dan dat van je vriendin, of uurvrouw waarmee je gekomen bent. De vragenlijsten worden eerst indi vidueel ingevuld, daarna per groep. De eerste vraag gaat over de film. Wat vond U er van? Hieruit komt dan vanzelf de tweede vraag. Welke situatie spreekt U het meeste aan? Derde vraag "Waar moet de agrari sche commissie aan werken? Men moest zijn punten echt goed verdelen. 7 punten voor het meest van toepassing, 1 punt voor het minst gewaardeerd. Je mocht b.v. geen twee zessen of vijven geven. Zo doende was men verplicht om be wust z'n punten in te vullen. Voor jezelf gaf dat nog niet zo'n probleem. Hoewel de waardering bij goed na denken toch nog wel eens verander de. Moeilijker werd dat in groepsver band. Maar daardoor kwam de dis kussie goed op gang, wat de bedoe ling was. Er kwam naar voren dat de leden van deze bijeenkomsten verder over hun eigen positie willen nadenken en praten. Dat ze ook willen praten over aktuele zaken in land- en tuinbouw. Wat gebeurt er in de E.G.? Hoe staat het fiskaal met de mede ondernemers? Mede-ondernemer zijn is iets waar ze niet voor terug deinzen. Ze zijn bereid om verant woording op zich te nemen, voor be drijf en gezin. Wat het gezin betreft - en daaraan gekoppeld de huishouding, blijkt dat huisvrouw zijn hoog staat aange schreven. Dat de vrouw op de hoogte wil zijn als de computer echt massaal z'n in trede op de bedrijven gaat doen, werd ook gesignaleerd. Gezamenlijke inzet in ieders belang In ZLM verband gezamenlijk iets opzetten is iets waar we niet aan voorbij mogen gaan. Het is voor het beleid van de agrarische commissie van het grootste belang om te weten; hoe en wat. Hoe gaan we verder in de jaren die voor ons liggen. Wat voor behoeften zijn er onder de leden? Wij willen ons gezamenlijk inzetten voor het belang van het platteland. Sien Overbeeke Het was feest in Zonnemaire. Op 19 april vierde afd. Noordgouwe e.o. haar zilveren jubileum in het Dorpshuis. De jongste van de 5 afdelingen op Schouwen-Duiveland bleek in staat te zijn dit 25-jarig bestaan feestelijk te vieren met de inzet van eigen leden. Het werd een lange feestelijke avond. De presidente, mevr. M.O.L. Mol-Bouwman begroette genodigden en leden en ging in op de doelstelling van de Bond. De afdeling telt 104 leden, waarvan enkelen lid zijn vanaf de oprichting. Deze dames werden op het podium gehaald en gehuldigd met bloemen en een zilveren korenaartje. Hierna volgden felicitaties en aan bieding van cadeaus. Als eerste mevr. K. Mandemaker-Penning na mens het provinciaal bestuur van Zeeland. Mevr. G. v. Bommel-den Hartog namens de andere afdelingen van de kring en burgemeester C. Slabbekoorn namens het gemeente bestuur. Het feestelijke programmagedeelte werd geopend met het optreden van het koor o.l.v. de heer M. v. 't Veer. Het koor besloot met een speciaal jubileumlied, geschreven door de di rigent. Mevr. v. 't Veer verzorgde de orgelbegeleiding. Musical Een groot deel van de avond werd in beslag genomen door de uitvoering van de musical "Groei", geschreven door Coby Goossens, plattelands vrouw uit Ridderkerk. In deze muzikale comedie werden de hedendaagse problemen in een gezin aan de kaak gesteld. De tonelisten wisten hier goed ge stalte aan te geven. Moeder Lies had heel wat te stellen met haar afwezige echtgenoot, twee dochters, haar moeder en twee bemoeizieke buur vrouwen. In de onderlinge omgang met elkaar werden verschillende maatschappelijke facetten belicht. Op speelse manier kwam de eman cipatie, gebruik van de pil, bejaar- denopvang, kraken van woningen en vooral de tolerantie ten opzichte van elkaar aan de orde. De gesproken teksten werden afge wisseld door liedjes, solistisch ge zongen of met ondersteuning van een groepje bestaande uit 4 vrouwen. Het geheel kwam vlot en spranke lend over. De toneelspeelsters waren allen goed in vorm, maar één naam en rol mag niet onvermeld blijven en dat is mevr. A. Tighelaar-Wiersma als Jolanda, de moderne vrijgevoch ten dochter, die nogal wat stof deed opwaaien. Zij was het helemaal, die zij uit moest beelden. De regie was in handen van de heer C. v.d. Velde, die ook een kleine mannenrol vervulde in het geheel. Na afloop was er een gezellig samen zijn met gelegenheid voor een dansje op muziek van het Schelde Trio. R. Mouthaan-Mantel de gehele dag. Maar de avond zelf bleef het droog. Schaatsen: Dit is ieder jaar een terugkerend program maonderdeel. Deze uitstap gaat al tijd naar Brugge. Bowling: Deze keer gingen we bow len in Breskens. Dit was geslaagd, maar echte talenten missen we toch wel een beetje. K.N.M.I. in de weer. Dit werd besproken op 23 november, er werd uitleg gegeven over de weersvoorspellingen en er was een kans om vragen te stellen over ons "mooi" Hollands weer. Als je het over een spektakel hebt dan praat je over sinterklaas. Tenminste bij de P.J.Z. toch. Sint was even verstrooid en te laat als het jaar ervoor, maar toch was het een geslaagde avond. Alleen de pieten hadden wat moei lijkheden bij het ontzwarten. De Zeskamp in Schoondijke is ook traditioneel aan het worden, er wa ren weer leuke spelletjes zoals je ei gen schoenen zoeken en zakjes water opvangen in een kruiwagen. Ook organiseert de P.J.Z. levensge vaarlijke aktiviteiten, dit jaar was dat een k ookkursus voor beginners. Het bestuur had moeite om een groep bij elkaar te krijgen. Er waren 14 mensen. Het was een leerzame en vooral een gezellige kursus. Het ging niet altijd perfekt maar buiten een laagvliegende appeltaart, pap met bruine klontjes, "stevige" erw tensoep en rijst die de pan niet uit te krijgen was verliep verder alles pri ma. Waarschijnlijk komt er volgend jaar weer een kookkursus. Bij het 40-jarig jubileum van de P.J.Z. en het 140 jarigjubileum van de Z.L.M. werd er in de landbouw praktijkschool in Schoondijke een groot feest gegeven. Er was het rad van avontuur, een barbecue en een film. Het opbouwen en afbreken was veel werk maar er was een grote animo onder de leden om te helpen. Dan was er nog het P.J.Z. toneel. Dat was erg leuk en we hopen ook volgend jaar weer spelers voor een toneelstuk te krijgen. Vorig jaar hadden we ook een hart stikke leuk schuurfeest en binnen kort is er weer een spektakulair schuurfeest bij de fam. de Hullu tus sen Oostburg en Schoondijke. Er is in april een algemene leden vergadering geweest. Er was ook een bestuursverkiezing. Uit het bestuur zijn Anneke Paridaen en Jaques Luteyn. Peter Lippens en Frans Dieleman gekozen. Tot ziens op één van onze aktivitei ten. Het Bestuur. Sekr. Miranda van het Westeinde, tel. 01170-2310. De P.J.Z. West Zeeuws Vlaanderen heeft het afgelopen jaar weer verschillende aktiviteiten georganiseerd. Vorig jaar de zomer hadden we een uitwisseling met de Zwitsers. Deze waren een weekje in Zeeuws Vlaanderen. Dit hadden we samen met Oost Zeeuws Vlaanderen geor ganiseerd. Wij hadden een programma voor hun samengesteld, en dit hield onder andere in een bezoek aan een landbouwmuseum, het Land van Seafthinge en vele andere bezienswaardigheden. Deze week werd besloten met een barbecue. Dit jaar gaan we terug naar Zwitserland zoals jullie al eerder in deze krant gelezen hebben. Dit zal plaats vinden in de 2de week van juli. Daarna hadden we de barbecue, de- tember gehouden. Vorig jaar zag de ze wordt meestal in de maand sep- dag er maar somber uit het regende "Aan gezelligheid geen gebrek op de schuurfeesten". Vrijdag 17 mei 1985 25 mei - Afd. Fijnaart e.o. organiseert de traditionele fiets-, auto- en trek- kerbehendigheidswedstrijd. Dit alles op het terrein van de bandenmarkt aan de Langeweg te Fijnaart. Aan vang 1330 uur. Om 20.00 uur een barbecue in de schuur van de fam. Sonneveld in Oudemolen. Opgeven bij Elly tel. 01652-3061. Kosten bar becue 15,- 27 mei - Afd. Tholen organiseert weer de fietstocht. Vertrek is om 12.00 uur bij de fam. Kooyman te St. Anna- land. Na afloop barbecue waarvoor je je moet opgeven bij Connie, tel. 01666-2313. Kosten voor dit alles 12,50. 1 juni - Prov. sportdag georganiseerd door de regio Schouwen-Duive- land/Tholen. 's Morgens zijn er teamsporten; voetbal volleybal en touwtrekken, 's Middags wedstrijd om wie zich de sterkste PJZer/PJZ'ster mag noemen. 7 juni - Afd. Tholen gaat bloem schikken om 20.00 uur in de "Gou den Leeuw" te Scherpenisse onder deskundige leiding. Kosten bedra gen 7,50. Opgeven bij Petra 01662-2532. 9 juni - Afd. Oost Zeeuws Vlaanderen houdt i.s.m. de KPJ een volleybal toernooi. Opgeven en inlichtingen bij Anja, tel. 01157-1395. 19 17, 18, 19 mei - Afd. Goes/Nrd. Be veland organiseren een uitwisseling met een groep mensen uit de Flevo. Evenementen waarbij natuurlijk iedereen welkom is. Schuurfeest, in de schuur van de fam. v. Hee, Stekeldijk te Kam perland. Muziek wordt verzorgd door de band "The Popplestars". Aanvang 21.00 uur. Barbecue, deze is eveneens bij de fam. v. Hee. Opgaven bij Jolanda (Noord-Bev.), tel. 01108-1584 of bij Jacco (Goes), tel. 01102-3303. 18 mei - Afd. West Zeeuws Vlaanderen organiseert weer een te gek schuurfeest in de schuur van de fam. de Hullu te Schoonclijke. De muziek wordt weer verzorgd door de "Manolito". Prima muziek dus met voor de liefhebbers tussendoor eens een lekkere quickstep. Dit feest moet je meemaken.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1985 | | pagina 19