COPA-demonstratie Z.L.M.-voorzitter Doeleman: "Waarde van demonstratie is vooral dat je laat merken dat je er bent" vanuit de Z.L.M. gezien $£|irr_2>, -4-^4*50(3 A- -< zuidelijke landbouw maatschappij Problemen spitsen zich toe Advies Raad van de Waterstaat over de Grevelingen. Dat we, zoals Z.L.M.-voorzitter de heer A.J.G. Doeleman direkt na de demonstratie al voorspelde, van de massale demonstraties in Luxemburg geen spektakulaire verwachtingen moeten hebben is inmiddels al bewaarheid. De toe zegging van de voorzitter van de ministerraad, de Italiaan Pedolfï, tijdens de protestbijeenkomst op het Plein van Europa gedaan aan een afvaardiging van boeren uit alle EG-landen, dat de prijsbe- sluiten op zeer korte termijn konden worden verwacht, is al niet nagekomen. Of er, zoals be loofd, een schadevergoeding zal worden betaald over financiële schade die een gevolg is van het uitstellen van de prijsvaststelling moet uiteraard nog worden afge wacht. Voor de graantelers heeft deze toezegging overigens geen effekt omdat het prijsjaar voor deze sektor anders ligt. "Maar de waarde van deze dag", zo liet de voorzitter van de ZLM na afloop op de terugreis aan een bus vol zuidwestelijke demonstranten weten, "is ongetwijfeld dat we er zijn geweest. Met enkele duizen den. Daar kunnen ze niet om heen. Zoiets heeft toch duidelijk een signaalfunktie en wordt zeker op de diverse burelen wel ge hoord". Dat laatste was ook maar al te letterlijk het geval. Tijdens de demonstraties werd voor een kapitaal aan vuurwerk en rook- bommetjes gegooid. Door heet gebakerde franse boeren naar ijskoude niet-reagerende poli tieagenten die de naar het hoofd gebouw oprukkende massa af en toe slechts kon bedwingen met veel mankracht en waarschu wend hondengeblaf op de achtergrond. Een hels lawaai dat tot aan de bovenste verdiepingen van de torenhoge europese ge bouwen door heeft geklonken en dat ook tot in de werkkamer van Pedolfi tijdens de onderhande lingen moet zijn doorgedrongen. Afgezien van de door de fransen veroorzaakte herrie verliep de demonstratie ordelijk en kalm. De delegaties van de drie stands organisaties in het zuidwesten hadden elkaar vrijdag voor deze belangrijke gebeurtenis gevon den en eendrachtig liepen ze in Luxemburg aangekomen naar de Place de l'Europe waar ze zich aansloten bij duizenden al aan wezige Njcollega's. Bij aankomst werd eerst de meegedragen ZLM-vlag in de mast gehesen. Tijdens de gehele demonstratie de enige vlag die zich fier boven het strijdtoneel manifesteerde. Als een symbool van agrarische vastberadenheid. J. Wierenga land- en tuinbouwblad Vorige week vrijdag heeft de ZLM-vlag in Luxemburg eenzaam gewappers aan een van de vele vlaggenmas ten (voorzorgmaatregel dat niet, zoals in het verleden, de vlaggen verbrand zouden worden). Met ongeveer 30 ZLM-ers hebben wij daar met collega's van de 3 CLO's ons ongenoegen tijdens het overleg van de Eu ropese Ministerraad over de gang van zaken van de prijsonderhandelingen kenbaar gemaakt. Demonstre ren samen met kollega's uit andere EG-landen en luisteren naar toespraken van onze COPA-vertegen- woordigers.'Vanuit Nederland op duidelijke wijze een bijdrage door CLO-voorzitter J. v.d. Veen. Veel waar dering is op zijn plaats voor de voorzitter van het COPA, de heer Hinnikens. Het is moeilijk in te schat ten wat de invloed is van dergelijke demonstratieve bijeenkomsten. Als positief ervaren wij het dat wij samen met onze collega's uit andere EG-landen ons ongenoegen kenbaar kunnen maken. Opnieuw is gebleken dat de wijze van demonstreren per land verschillend benaderd wordt. Vanuit Frankrijk was een grote voorraad vuurwerk en rookbommen meege bracht. Daardoor ontstaat een bepaalde sfeer waar wij geen bezwaar tegen hebben. Wel betreuren wij het dat er betogers zijn die te ver gaan, vernielingen aanrichten en erger nog, ook letsel toebrengen onder leden van een zeer tolerant optredende politie. Een optreden van deze Luxemburgse politie waar wij respekt voor hebben. Deze COPA-demonstratie heeft niet kunnen voorkomen dat de ministers opnieuw zonder overeenstemming uiteen zijn gegaan. De problemen spitsen zich vooral toe op de gra nen. De Duitse minister van landbouw, Kiechle, is niet bereid geweest enige prijsverlaging voor zijn boeren voor granen te aksepteren. Ook aanvaardt hij niet het laatste voorstel van Raadsvoorzitter Pedolfi om de verlaging van de graanprijs van 3,6% te verminderen tot 1,8%. U zult begrijpen dat wij de harde opstelling van de Duitse mi nister van landbouw als zeer positief beoordelen. Zonder de ogen te sluiten voor de problemen van de graanvoor raden en de wereldhandelspolitieke situatie is het onver antwoord het graanbeleid volledig onderuit te halen. Een situatie waar de Nederlandse onderhandelaars naar onze mening te weinig stelling te nemen. Na de drastische prijsverlaging van vorig jaar en in het licht van door landbouwkommissaris Andriessen aangekondigde on derzoek m.b.t. de graanprohlematiek is het alleszins ver antwoord nu pas op de plaats te maken. Daardoor kan voorkomen worden dat individuele ondernemers onver antwoorde beslissingen nemen in welke richting dan ook. Ondertussen hebben verschillende onderhandelaars wel de harde opstelling van minister Kiechle gebruikt om kleine voordelen voor eigen land in de wacht te slepen. Het zou interessant zijn van onze minister te horen welke voordelen hij voor Nederland heeft kunnen bereiken. Het is te hopen dat nu eindelijk volgende week wel besluiten genomen worden. Met belangstelling volgen wij de op stelling van minister Kiechle na de voor hem belangrijke verkiezingen. Naast de graanpolitiek en de superheffing nu ook de uitspraak van het Europese Hof over de aardgasprijs. Bij cje superheffing nog steeds de zorg over de verhoging van de heffing met 1,3%. Verschil van mening over de noodzaak van deze verhoging tussen de minister en het Landbouwschap. Het landbouwschap heeft berekend dat deze verhoging niet nodig is. Teleurstellend is het dat een meerderheid van de Tweede Kamer ons in de steek heeft gelaten. De glastuinbouw staat nu voor het probleem hoQ. de uitspraak van Europese Hof beoordeeld moet wor den', Belissingen nemen op korte termijn of proberen de zaak voor zich uit te schuiven. Het eerste kan misschien het beste zijn wanneer er afspraken voor een lange pe riode gemaakt kunnen worden. De situatie in de land bouw verder overziend blijkt dat ondernemers opnieuw gekonfronteerd worden met weersinvloeden waar je als ondernemer machteloos tegenover staat. Wij denken aan de grove tuinbouw waar men te maken heeft gehad met belangrijke vorstschade. In het kleinfruit hebben de bra men zeer veel schade opgelopen. En dan, vanuit de fruitteelt en de boomteelt worden de berichten over de schade steeds somberder. Niet alleen schade aan bloem- koppen maar veel ingrijpender is het dat bomen volledig bevroren zijn. Vooral voor jonge bedrijven of bestaande bedrijven die veel vernieuwd hebben is dat een rampza lige situatie. Voor bedrijven die zeer zwaar getroffen zijn zal gezocht dienen te worden naar een regeling die verder strekt dan een R.Z.-regeling. Deze bedrijven zullen de mogelijkheid moeten krijgen de investeringen en de lan ge aanlooptijd die een nieuwe fruitaanplant vergt op nieuw te financieren. Misschien moeten we ons vanuit het bedrijfsleven beraden op de stichting van een be paalde vorm van een eigen financieringsinstituut. Geen nieuw idee, maar in de huidige situatie weer wel aktueel en passend in de filosofie van de overheid. Nog niet officieel, maar wel in de publiciteit gekomen is het advies van de Raad van de Waterstaat over de keuze zout-zoet van de Grevelingen. Het advies dat de Grevelingen zout dient te blijven is niet verrassend. Het heeft weinig zin opnieuw de voordelen van een zoete Grevelingen op te sommen. Waar het nu om gaat is dat de Overheid het bijbehorende advies van de Raad van de Waterstaat volgt om de financiering van de pijpleiding volledig voor haar rekening te nemen. De politieke wil daarvoor is er bij een brede Kamer meerderheid. Deze bereidheid zal nu vertaald dienen te worden in een zeer zware politieke druk waardoor het kabinet en in het bijzonder de minister van Ver keer en Waterstaat de beslissing neemt dat de pijplei ding door de overheid betaald wordt. Hiermee kan voorkomen worden dat na opeenvolgende politieke beslissingen waarvan de land- en tuinbouw hoofdza kelijk de nadelen heeft moeten ondergaan nu weer opnieuw de land- en tuinbouw als enige groep de na delen krijgt gepresenteerd. Dat kan en mag nu niet meer gebeuren! Doeleman

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1985 | | pagina 1