Ij 1 •J TUINBOUWKLANKEIM Nieuwe koelcellen van R.B.T. veiling Breda in gebruik We missen de winterbloemkool nu wel erg Eerste bloesem In augustus weer bewaarmiddag hardfruit Flinke vorstschade tekent zich af Met dikke jassen aan op de planter... -"V- Afgelopen week is er heel wat inge zaaid en geplant. De grond is in korte tijd snel droog genoeg geworden om alle benodigde bewerkingen uit te voeren. Echter de zomerse tempera turen waren en zijn nog niet boven de WALCHERSE streken gearriveerd. Zo trof ik vanmorgen bij het ontwa ken een strook met hagelstenen aan, tegen de achterzijde van de woning. Grote schade hebben de hagelbuien nog niet aan kunnen richten bij de te velde staande gewassen, want daar voor zit er met uitzondering van spi nazie nog te weinig blad aan. Hopelijk zal de maand mei verbete ring in de temperatuur brengen om de wat warmteminnende gewassen aan de gang te brengen. Hier en daar zijn al enkele perceeltjes winterwor telen gerooid. Dat lijkt vroeg maar waarom zou gewacht worden als de struktuur goed is? En uit ervaring weet men wat droogte kan betekenen bij uitzaai op ruggen. Voor de teelt van witlofwortelen kunnen we beter nog even wachten. Wel moeten de ruggen zo vroeg mogelijk worden opgebouwd Want dan is de kans gro ter dat we de zaden vochtig kunnen neerleggen. Dat de meeste kwekers nu wel de winterbloemkool missen is begrijpelijk. De oogst zou nu in volle gang zijn en het weer om kool aan de markt te brengen zou aantrekkelijk zijn. Het is jammergenoeg niet an ders. Enkele percelen prei die de winter min of meer doorgekomen zijn blij ken bij nader inzien toch ook tegen te vallen; er komen ook nog al wat rotte harten in voor. De prijzen die op het ogenblik gemaakt worden zijn ei genlijk niet bijzonder hoog te noe men. Vooral de prijzen die voor wit lof betaald worden kregen het zwaar te verduren door het komen van de spinazie en andijvie. De veiling aanvoer op Walcheren lijkt op het ogenblik wat aan de "zu re" kant. Ik doel hiermee op de aan voer van rabarberstelen. Heel wat telers hebben hiervan wel een hoekje op het bedrijf staan. Het is een gewas Ondanks eind april was het vorige week erg koud, maar de grond was in enkele dagen droog en daar is hier op THOLEN erg veel gebruik van ge maakt. Er kan tegenwoordig erg veel werk worden verzet met de moderne machines. Ook met de betrekkelijk ouderwetse aardappelplanters kun nen er door wat ekstra uren te maken, heel wat hektares gepoot worden op één dag! Omdat het voor vele gewas sen echt tijd werd en de grond op dat moment goed was probeert ieder er zoveel mogelijk in te krijgen. Over het algemeen kon er een goed zaaibed gemaakt worden zodat ook de fijne zaden op de gewenste diepte gebracht konden worden. Het mees te zaad kan in principe met elk soort zaaimachine gezaaid worden indien de grond goed is klaar gemaakt. Sommige zaden moeten echter door hun vorm beslist met de handzaai- machine ofwel met een 6-tal van de ze elementen achter de trekker ge zaaid worden. Deze machine is spe ciaal voor de bloemzaadteelt ge bouwd, zodat hier goede resultaten mee behaald kunnen worden. Ondanks de kou is het met de nachtvorst tot hiertoe goed afgelo pen. Aan nachtvorstbestrijding door beregening kan men in onze streek weinig doen. Gelukkig dat het hier maar zelden voorkomt want het zou voor de al bovenstaande aardappe len funest zijn. Onder glas heeft men de temperatuur beter in de hand, hoewel dit voor tomaten en bonen telers met zo'n laat koud voorjaar met hoge gasrekeninger. gepaard dat wel wat meer in belangstelling mag komen. Er blijkt volgens onder zoek meer vraag naar te komen, zo wel van industrie als van de konsu- ment. Het zal echter moeilijk zijn om goede rassen of selekties te. vinden die aan de verwachting kunnen vol doen. Frambozerood is zo'n ras met goede eigenschappen. Het kan mis schien zinvol zijn eens wat aandacht aan een en ander te besteden. Het gewas vraagt wel veel uren voor het oogsten maar heeft een grote sprei dingsmogelijkheid, is niet vorstge- voelig en de verzorging is betrekke lijk eenvoudig. Wel eerst goed be zinnen voor het beginnen want het is een gewas voor vele jaren. We zullen in onze streek de traditio nele teelt van volle grond produkten in de komende jaren toch moeten verfijnen daar de teelt van de ver trouwde produkten door de hoge transportkosten niet haalbaar is. Het zal zaak zijn om nu reeds op deze ontwikkelingen in te spelen en zich ter dege te laten voorlichten door voorlichting en nieuwe veiling. Binnenkort zult u nader over deze zaken geïnformeerd worden van vei lingzijde. Het is mijns inziens niet verstandig om het vervoer naar een verder gelegen veiling al zelf te rege len. Enkel met samenbundeling is het goedkoopst mogelijk haalbaar. Rabarber een gewas dat meer ge vraagd gaat worden! gaat. Men zal zeggen wanneer dit terugkomt geeft het allemaal niks. Dit is ook zo maar het is toch altijd weer afwachten. Vooral op een he- telucht substraatbedrijf waar men vroeg met een hoofdteelt moet star ten omdat men meestal geen andere teelten meer heeft zijn de kosten de laatste jaren erg gestegen door o.a. de investeringen, meer gebruik van meststoffen, water enz. Hier zullen de overgeschakelde tuinders zeker aan moeten wennen omdat men voorheen ook in dure wintermaan den en in het koude voorjaar wat te veilen had. Voor de radijstelers is het koude weer geen bezwaar, eerder het tegendeel want het kan anders om deze tijd al behoorlijk warm zijn wat voor de bonen niet altijd aangenaam is en hun prestaties drukt. Ook het feit dat het rizoctonia bestrijdings middel Rizolex is toegelaten in de radijsteelt zal voor menige radijsteler een opluchting zijn. Omdat dit mid del vóór de toelating hier en daar gebruikt werd zijn er al waarschu wingen geweest. De rizoctonia is al een paar jaar na het wegvallen van het bestrijdingsmiddel PCNB een vervelende kwaal in de radijsteelt die soms onverwachts zijn kop op stak. Een bestrijding met het toch wel goede middel Rovral bleek niet altijd voldoende te zijn. Waarschijnlijk omdat deze schimmel vanuit de grond de knolletjes aan kan tasten en dus alleen een soort grondontsmet- tingsmiddel meer zekerheid kan bie den op een ziektevrij gewas. Met de overigens nog zeer goede Op de BEVELANDEN kwamen in het weekend van 27 april de pruimen en kersen in bloei, in de Zeeuwse volksmond "het stene goed" ge noemd. Het is dan vaak steenkoud, maar dat klopte ook dit jaar, want er vielen koude regen- en hagelbuien en de nachttemperatuur schommelde el ke nacht rond het vriespunt. De bloei van de. peren is afgelopen week begonnen en de peretelers heb ben het ras Triomphe de Vienne ge spoten met GA 3 om de vruchtzetting te bevorderen, een maatregel die men altijd dient toe te passen op dit ras. Wanneer we het alleen aan de natuur over lieten kon dit ras niet rendabel geteeld worden. Ook op de andere pererassen zal dit jaar meer met Gi- berellinen gewerkt worden, omdat er diverse bedrijven zijn met behoorlijke vorstschade en te weinig bloesem. De vorstschade van afgelopen winter zal een lange nawerking hebben op de ontwikkelingen van verschillende appel- en pererassen. In het oosten en noorden van het land was de middelen rovral/ ronilan tegen bo- trytis, sclerotinia, rizoctonia enz, heeft men resistente botrytis stam men ontdekt en de verwachting van enkele onderzoekers is dat dit sterk zal toenemen. Dit zou zeer jammer zijn, zeker op onze hetelucht of kou de bedrijven, b.v. sclerotinia in bo nen is door deze middelen wel voor 99% teruggedrongen en het zou an ders met vochtig weer een zeer lasti ge kwaal zijn geweest. Hopelijk valt het allemaal mee. Goede bestrijdingsmiddelen zijn erg belangrijk voor een gezond gewas maar ook voor gezonde mensen. Wanneer het spuiten tot het mini mum beperkt kan worden door de goede werking en door afwisseling met andere middelen, dan is dat een goede zaak. De jaarlijkse Bewaarmiddag van Sprenger Instituut, Centraal Bureau en NFO wordt dit jaar gehouden op 23 augustus in de veiling Utrecht. Het programma begint om 14.00 uur. Op deze middag zal verslag worden gedaan van de Conference-proef in Werkhoven. Daarnaast zal aandacht worden besteed aan het onderzoek met nieuwe rassen, de lage-zuurstof- bewaring en het belang van tussen tijdse kontroles. Een definitief pro gramma is nog niet vastgesteld. vorstschade bekend, maar in Zee land komen er nu meldingen van fruittelers met flinke vorstschade bij Goudreinetten, Jonagold en pasge- plante peren op Kwee C. Aan de pasgeplante bomen op Kwee C is op dit moment aan de blad en knopontwikkeling nog weinig te zien, een enkeling blijft achter, maar de meeste boompjes lopen uit op hun reserve. De vraag blijft, wat doet het bruinverkleurde hout onder de vere deling, want net boven de sneeuw grens is de onderstam bevroren. 5 tot 10 cm van de onderstam heeft boven de sneeuw gezeten, juist de plaats waar de laagste temperaturen wor den gemeten. Ook door het hoger oculeren en hoger planten van de laatste jaren is de pereonderstam vorstgevoeliger geworden. De schade bij de appels is van bedrijf tot bedrijf verschillend. Enkele fruit- bedrijven hebben grote schade onder hun Goudreinetteaanplant. De Goudreinette knoppen liepen in het begin normaal uit maar verwelkten na een paar dagen en het ziet er op dit moment naar uit dat veel bomen Vrijdag 26 april 1985 heeft de heer N. v.d. Wel, voorzitter van de Neder landse Bond van Verzendhandelaren in Groenten en Fruit, de 10 nieuwe natte-doorstroomkoelcellen van het R.B.T.-Veiling Breda in gebruik ge steld. Deze 10 nieuwe cellen die elk een kapaciteit van 100 palletladingen hebben zijn voorzien met de mo dernste koelmethoden. In een cen trale machinekamer wordt in een groot waterbassin van 250 m3 ijs ge maakt ter voorkoming van hoog piektarief en dagverbruik van elek triciteit. Dit ijs, hetgeen zoveel mo- dood zullen gaan en ook dit jaar ze ker geen vruchten zullen produce ren. Zoals gezegd, de uitval onder de Goudreinetten en Jonagold is van bedrijf tot bedrijf verschillend, om een juiste inventarisatie te maken van de omvang van de vorstschade zullen we een maand verder moeten zijn. Waarom op de ene plaats een heel perceel is bevroren en 500 meter verder weinig vorstschade is opge treden blijft een grote vraag. Het heeft met de ligging, eventuele be schutting of konditie van de grond te maken, de geleerden zijn het er nog niet over eens. Volgens de oudgedienden valt het al lemaal wel mee, want het heeft eerder hard gevroren in de geschiedenis, maar het is wel degelijk van invloed onder welke omstandigheden de strenge vorst toeslaat. De rassen Cox, Golden Delicious, James Grie ve, Winston, Benoni, Summerred, Gloster, Elstar en Lombarts hebben weinig of geen opgelopen, zodat we ook voor 1986 een appeloogst kunnen verwachten in Zeeland. gelijk 's nachts aangemaakt wordt, zorgt voor de enorme kapaciteit die benodigd is om b.v. 1.000 pallets met diverse produkten af te koelen. Een speciale doorstroomtechniek zorgt er bovendien voor dat de pro dukten snel afgekoeld worden met maksimaal bevochtigde lucht. In deze nieuwe cellen zal de R.B.T. diverse produkten gaan koelen zoals spinazie, andijvie, asperges, bleek selderij, Chinese kool en andere bladgewassen. Voor deze vollegrondsprodukten zal deze kwaliteitsverbeterende maatre gel zeer grote voordelen met zich meebrengen. De kleuren komen op SCHOU- WEN-DUIVELAND in hun voor- jaarstint. Het uitlopen van de bomen en de opkomst van de vroeg gezaaide gewassen laat het jonge groen in alle variaties zien. Met het uitlopen van de knoppen komt de vorstschade van afgelopen winter meer openbaar. Be vroren bloemknoppen op het meerja rige hout zijn al enkele weken duide lijk te herkennen omdat deze bruin zwart verkleurd waren en niet gingen schuiven. Goudreinette en Jonagold laten in ons gebied nogal wat van de ze schade zien tot 1,5 m hoogte toe. Tussen deze bevroren knoppen ko men we nog wat goede bloemknop pen tegen, afhankelijk van perceel en hoogte waar men kijkt. Bij zwaai aangetaste bomen beginnen deze op het eerste gezicht gezonde knopper nu te verwelken wat aangeeft dat de sapstroom onvoldoende op gang wil komen. Vooral bomen die in '84 eer grote oogst gegeven hebben blijken het gevoeligste voor de'ze vorm van schade, soms zijn het alleen de on derste takken maar soms laat de hele boom het afweten. Het komt zowel bij appelbomen van 2 als van 20 jaar voor dat er dode bomen in het per ceel voorkomen, soms zelfs in ernsti ge mate. Golden Delicious, Cox, Benoni en James Grieve lijken er in onze regio vrij goed van af te komen. In het hout van deze rassen vinden we wel wat lichte bruinverkleuring waardoor een aantal knoppen minder gevoed zal worden dan onder normale om standigheden, maar het aantal dode knoppen en afgestorven takken valt hier in mee. Vruchtboomkanker De vruchtboomkanker komt dit voorjaar eksplosief naar voren. Het natte najaar en het kapotgevroren weefsel van de vruchtbeurzen zijn samen een ideale bakermat voor de ze schimmel. Vooral percelen die vorig seizoen een grote oogst hebben gegeven en waar ook veel oude kan- kerwonden in voorkomen hebben het erg te pakken. Hoewel we als fruitteler amper klaar zijn met de snoei, zullen we toch de jonge infek- ties weer tijdig nog moeten knippen om verdere verspreiding tegen te gaan. Ook kunnen we de les er uit trekken hoe belangrijk het is om in het najaar de oude kankerwonden uit te snijden en in te smeren, het klein houden van de infektiedruk geeft de beste be strijding. De bloemknoppen bij de oudere pe rebomen ontwikkelen zich redelijk goed, een aantal knoppen blijtt achter maar er blijven voldoende gezonde over om een goede oogst te geven. Bij jonge en pas geplante pe rebomen lijkt de situatie veel on gunstiger. De jonge scheuten lopen heel traag uit en de onderstammen zijn zwaar bruin verkleurd. De kans op herstel hiervan lijkt niet groot. Bomen waarbij de occulatieknobbel gelijk met de grond zit hebben vrij wel geen schade. Doordat het ene ras meer schade vertoont dan het andere en de leeftijd bij de peren erg meespeelt heeft het ene fruitbedrijf belangrijk meer scha de dan het andere, maar de laatste weken valt bij veel telers toch de om vang van de vorstschade tegen. Toch hoeft het in onze regio niet te betekenen dat er in '85 weinig fruit zal groeien. Wanneer de bloei onder goede om standigheden plaatsvindt kan er een redelijke oogst groeien. Maar de schade aan de beplantingen kan aan zienlijk zijn, waarbij een redelijk her stel de eerste jaren erg moeilijk kan zijn. Hoe groot deze schade werkelijk wordt, hangt voor een groot deel af van het herstelvermogen van de bo men. Maar op dit moment ziet het er niet fraai uit. 3 mei 1985 9

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1985 | | pagina 9