Landbouwschap gaat vorstschade snel inventariseren Met 2 liter Roundup, kort vóór opkomst, een schone start voor uw uien en bieten Een groeizaam en goed 1984 voor HAGELUNIE de nar kas Brabantse aspergetelers timmeren aan de weg weekstaat energieverbruik Start tomatenseizoen goed Toepassingstijdstip: Dosering: Welke omstandigheden kunnen een goede werking verstoren of bevorderen? Bereiding spuitvloeistof: Samengevat Het koperen jubileumjaar 1984 is voor HAGELUNIE, Agrarische Ver zekeringen, te Den Haag een groei zaam en goed jaar geweest. De premie-omzet steeg met 9,8% van 47,0 tot 51,6 miljoen. Het is ver heugend te konstateren dat alle branches aan deze groei hebben bij gedragen. Premie De toename van de premie in de glastuinbouwbranches is o.a. te dan ken aan de bouw van nieuwe kassen, de renovatie van bestaande glas opstanden en het doen van diepte investeringen om de produktiekos- ten per eenheid te verlagen. Daarnaast is de opbrengst van de gewassen onder glas per m2, mede door het gebruik van de komputer, de plantenveredeling en de gewijzig de teelttechnieken in 1984 verder gestegen. De goede prijsvorming in 1983 heeft veel akkerbouwers en tuinders doen besluiten hun te velde staande gewassen voor hogere bedragen tegen hagelschade te verzekeren. Ook het afsluiten van meer aanvul lende stormverzekeringen heeft een positief effekt gehad op de premie ontwikkeling van de branche "Land en tuinbouwgewassen te velde". Schade De totaal geleden schade bedroeg in het verslagjaar 19,1 miljoen, dat wil zeggen 38,3% van de premiebate. Hoewel de schade/premieverhou ding van 1984 nagenoeg gelijk is aan die van 1983 zijn de verschillen per branche aanzienlijk. De talrijke en soms zware hagel buien hebben over het hele land verspreid veel schade toegebracht aan de akkerbouw- en vollegronds- tuinbouwgewassen. Met name op 2 juni werden de IJs- selmeerpolders, Drente en Gronin gen zwaar getroffen. In de branche "Land- en tuinbouwgewassen te vel de" bedroeg de schade in 1984 106,4% van de premie, tegenover 41,8% in 1983. Premieteruggave en resultaat Het verzekeringstechnische en be leggingsresultaat en de kostenont wikkeling waren in 1984 van dien aard dat HAGELUNIE wederom een aanzienlijk deel van de premie terug kon geven aan de verzekerden. Met de premieteruggave, inklusief assurantie-belasting, was een bedrag van 8,7 miljoen gemoeid, tegen over 7,5 miljoen in 1983. Het resultaat voor belasting bedraagt in 1984 13,1 tegenover 11,8 mil joen in 1983. Het resultaat is volledig toegevoegd aan de statutaire reserve en de reser ve voor kalamiteiten. Het Landbouwschap gaat samen met de betrokken organisaties op korte termijn inventariseren hoe groot de totale vorstschade is in de fruitteelt en de boomkwekerij. Daarnaast zal worden bekeken op welke wijze de bedrijven die door de vorstperiode in problemen komen, ge holpen kunnen worden. Het Landbouwschap denkt aan een combinatie van maatregelen, gericht op het in stand houden van de ge troffen bedrijven. Het dagelijks be stuur van het Landbouwschap heeft zich afgelopen woensdag laten in formeren over de situatie op bedrij ven die getroffen zijn door de strenge vorst gedurende de afgelopen winter. Dit gebeurde tijdens een werkbezoek aan enkele bedrijven in Zuidelijk Flevoland. Bij de fruitteelt lijkt het erop dat de schade zich toespitst op de rassen Jonagold, Karmijn de Sonaville en Schone van Boskoop. Voor de be treffende fruittelers betekent dit een kapitaalsvernietiging, naast een in komensderving, die zich in de ko mende jaren nog zal laten voelen. Voorlopige schattingen wijzen erop dat op een honderdtal bedrijven het produktiepotentieel door de vorst aanzienlijke schade heeft geleden. Het areaal dat hierdoor opnieuw zal moeten worden aangeplant wordt geschat op 400 tot 1000 hectare. Voor de boomkwekerijsector wordt de totale schade geraamd op ca. 100 miljoen gulden. Ook hier geldt dat de individuele bedrijfsschade op de be drijven zeer verschillend is. Het Landbouwschap staat op het standpunt dat de schade zo omvang rijk is dat gesproken kan worden van een natuurramp. Uitgangspunt bij het zoeken naar mogelijkheden om de getroffen bedrijven een steun in de rug te geven, is de overtuiging dat levensvatbare bedrijven geholpen moeten worden om een periode van overbrugging te kunnen krijgen Het Landbouwschap is van mening dat een direct en spoedig overleg tussen alle betrokkenen nodig is om te ko men tot een verlichting van de hui dige problemen. Ook in het Zuiden en Zuidwesten valt konstateren. In welke mate zal pas. over "Tuinbouwklanken in de fruitteelt duidelijk vorstschade te enige tijd blijken (zie ook onze rubriek Asperge-telers in zuid-oost Brabant gaan dit seizoen voor het eerst na drukkelijk aan de weg timmeren. Op 19 mei wordt in de NCB-veiling in Veldhoven een open dag gehouden. Bovendien zijn er twee zogenaamde asperge-routes uitgezet. Dat hebben de organisatoren woensdagmorgen op een persconferentie in Veldhoven meegedeeld. Volgens teler H. Jacons uit Zan- doerle weten maar weinig mensen, dat er in Brabant al eeuwenlang as perges worden geteeld... het gebied rond Bergen op Zoom wordt tot de oudste regio met aspergecultuur ge rekend. Ook zuid-oost Brabant blaast zijn partij in historisch opzicht mee". De aanvoer van asperges op de veiling in Veldhoven steeg van ruim 312.000 kilo in 1979 tot bijna 659.000 kilo vorig jaar. In geld uit gedrukt komt dat neer op een om- zetvermeerdering van 1,5 miljoen tot 4,7 miljoen. Asperges worden veelal beschouwd als een dure, luxe groen te. De teelt ervan is arbeidsintensief. Geoogst wordt er slechts van 1 mei tot 24 juni, een asperge-bed van een hectare vormt een investering van 25.000 gulden. Daarop kan ongeveer 6.500 kilo worden geoogst. In het zuiden van Nederland worden meer asperges verkocht, dan in het noor den. De start van het nieuwe tomatensei zoen mag als "goed" worden gekwa lificeerd. De veilingaanvoer van zo wel ronde- als vleestomaten is 17% toegenomen en dat heeft tot op he den geen negatieve invloed gehad op de prijs. Voor de ronde werd 3% meer genoteerd dan vorig jaar en voorde vleestomaten maar liefst 12% meer. De prijs op de Westduitse groothan delsmarkten heeft zich hersteld. Vo rig jaar waren de prijzen daar aan het begin van het seizoen teleurstellend. Dit jaar bracht een bakje tomaten gemiddeld DM 2,00 meer op. De Nederlandse tomaten gaan op die markten tegen een hogere prijs van de hand dan de Canarische en Ma rokkaanse. Om te zien, hoe de temperatuurverdeling in de verschillende kassen is, is er zes maanden kontinu gemeten. Ondanks de aanwezigheid van ventilatoren zijn er gemiddelde verschillen van ruim twee graden in bijna elke afdeling van 1700 m2. Bij tomaten vonden we dat de produktie afnam met 10% als de temperatuur een graad naar boven of beneden afweek van de ideaal geachte etmaaltemperatuur van 17 gr.C. Bij gerbera's vinden we dit niet, hoe we ook rekenen. Het kan zijn dat we nog te weinig weten van de andere groeifaktoren die medebepalend zijn voor groei en produktie. Anderzijds is het zo, dat daar waar de meeste energie verbruikt is (met uitzondering van de grondafdeling van de standaardkas) de hoogste produk tie te noteren valt. Naast energie om een bepaalde temperatuur te kreëren lijkt dan ook energie voor groei (het aktiveren) belangrijk. Energiegebruik om het op meerdere manieren te benutten is zinvol, om het te verspillen natuurlijk niet. De klimaatsinstellingen zijn deze week niet gewijzigd. Hel energieverbruik bedroeg deze week 6549 m3 gas bij een bedrijfsomvang van 10.000 m2. Hel gasverbruik is alsvolgt te verdelen: GRONDTEELT STEENWOLTEELT SDP LW-kas* Kontrole SDP LW-kas* Kontrole Week no. 17 d.d. 19/4-26/4 acrylpl. LW. Aanvul. m.scherm acrylpl. LW. Aanvul. m.scherm verbruik in m3 deze week 50 41 27 71 49 42 33 71 energieverbruik in m3/100 m2 vanaf 1-8-1984 2227 2112 1151 3053 2287 2131 1199 3127 oogst in stuks per m2 126,3 135,8 111,4 137,4 139,0 135,0 De buitenomstandigheden waren deze week: - gemiddelde buitentemperatuur 8.5 gr.C. - gemiddelde windsnelheid 4,1 m/sek. LW laagwaardige warmte, 55 gr.C. (primair) Aanvul. Aanvullende warmte, maximum 100 gr. (sekundair) DENAR-KAS B V. L. Koop Advertentie- Door de vrij lange vorstperiode zijn er deze winter minder onkruiden gekiemd. Daardoor blijken nu veel onkruidzaden zeer kiemlustig te zijn. De tijd tussen grondbewerking en zaaien is dit jaar vrij kort. Hierdoor zijn ook de onkruiden in hun ontwikkeling achter gebleven. Na het zaaiklaar maken zullen daardoor veel lastige onkruiden naar voren komen, die met de toegekende middelen in uien en bieten moeilijk onder de knie zijn te houden. "Maak daarom een schone start, door voor opkomst te spuiten met Roundup". Men kan deze bespuiting né zaai tot 2 dagen vóór opkomst van de uien of bieten uitvoeren. Het is niet nodig met een eventuele grondbewerking of schoffelen meer dan twee dagen te wachten. De on kruiden zijn dan nog niet verkleurd. Dit duurt nl. ongeveer een week. De Roundup zit dan al wel in de plant en zal zijn werk radicaal en zeker doen, ook voor lastige onkruiden zoals muur, kamille, kleefkruid, duist, ereprijs enz. Voor kleine zaadonkruiden 2 liter Roundup in 200 liter water per ha. En voor grote zaadonkruiden 3 liter Roundup in 200 liter water per ha. a. Bij een te lage concentratie (te veel water) zal de doeltreffendheid afne men. b. Versleten spuitdoppen geven een onregelmatige verdeling van de spuitvloeistof, hetgeen het resultaat niet ten goede komt. c. groeizaam weer met een hoge lucht vochtigheid geeft goede resultaten. B.v. tegen de avond spuiten. Bij felle zon gaat de bovengrondse afsterving vrij snel, waardoor bij wortelon kruiden de worteldoding minder wordt. d. Wanneer regen wordt verwacht moet men niet gaan spuiten. Het is wel gewenst dat het 6 uur na de be- spuiting droog blijft. De tank half vullen met water, de roer inrichting starten. Dan de juiste hoe veelheid middel toevoegen, en al roe rend de tank verder vullen. Geen extra uitvloeier of anti-schuimmiddelen toe voegen. Voorkom drift, spuit met een lage druk en houd rekening met de windrichting. Deze toepassing: 2 liter Roundup in 200 liter'water per ha., 2 dagen voor opkomst, geeft het gewas de noodzake lijke voorsprong op het onkruid, ook op de moeilijkste onkruiden zoals ka mille, kleefkruid, varkensgras enz. dhr. P. Wiersema 8 3 mei 1985

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1985 | | pagina 8