vervolg vergadering hoofdbestuur Akkoord EG met Spanje en Portugal nog niet rond Hoofdbestuur d.d. 29-4-'85 Akkerbouw De voorzitter van de ZLM-akker- bouwkommissie de heer H.C. van der Maas stelde vast dat de stand van zaken te velde wat betreft de werk zaamheden door het vele werk van de afgelopen weken normaal is te noemen. Gelet op de temperatuur moet echter gesproken worden van een aanmerkelijke achterstand voor wat betreft de ontwikkeling van de vroege gewassen. De ervaring heeft evenwel geleerd dat de natuur in het verdere verloop van het groeiseizoen nog veel goed kan maken. De prijzen van de uien liggen in de goot en dat zal volgens de heer Van der Maas ook niet veel anders meer worden. Door de slechte kwaliteit zijn de ex portkansen vrijwel nihil. De nu al weer enkele jaren gepropageerde zogenaamde snelle oogstmethode zal door de praktijk snel ingevoerd moeten worden om niet het risiko te lopen dat ook in de komende jaren onze export nog meer gaat stagneren op grond van kwaliteitsvergelijking met onze konkurrenten. Ook de hoop op een wonder in de aardap- pelmarkt is tot nu toe helaas niet be vestigd. Gemiddeld genomen zal de produktie van konsumptie-aardap- pelen oogst 1984 in ons werkgebied een sterk verliesgevende zaak wor den. Het rechtstreekse gevolg daar van zal zijn dat de inkomenssituatie van het zuidwestelijk akkerbouwge- beuren eveneens ver onder het aan vaardbare niveau zal komen te lig gen. De heer Van der Maas zag daarin een aanleiding te meer om ons nog sterker te koncentreren op de landbouwpolitieke belangenbe hartiging voor wat betreft de prijs zetting en het marktbeleid van de Europese marktordeningsproduk- ten. De heer Van der Maas ging ver bolgens in op de diskussie over de vraag of het teelttechnisch onder zoek van en voor uien gekoncen- treerd moet worden bij de SNUiF of bij het PAGV. De hoofdafdeling ak kerbouw van het Landbouwschap heeft zich inmiddels in meerderheid uitgesproken dat het teelttechnisch onderzoek dient te gebeuren op het PAGV als meest geëigende plaats. Echter met dien verstande dat de SNUiF niet opgeheven moet worden en dat de formatie bij de SNUiF ge handhaafd dient te worden. Door de heer Van der Maas is in deze diskus sie het minderheidsstandpunt verde digd om het teelttechnisch onder zoek te koncentreren bij de SNUiF. Hoofdargument daarbij was de alom beluisterde ervaring dat de SNUiF qua voorlichting en onderzoeksre sultaten erg nauw en efficiënt aan sluit bij de praktijk - tot volle tevre denheid van de uientelers. Uitgaan de van de besluitvorming tot nu toe zal het zaak zijn om te voorkomen dat de SNUiF verder uitgekleed wordt. De SNUiF zal zijn voorlich tende taak optimaal uit moeten kun nen blijven voeren en bovendien zal bereikt moeten worden dat de SNUiF voluit als programadvies- kommissie ten aanzien van het ko mende onderzoek bij het PAGV kan fungeren, zodanig dat de SNUiF daarmee het sturende en bepalende orgaan op uienteeltgebiéd kan blij ven. De heer Van der Maas vertelde verder dat we in de suikersektor blij vend te maken hebben met lage wereldmarktprijzen. In de EEG is het areaal slechts 15.000 ha minder dan vorig jaar. Voor Nederland wordt verwacht dat het areaal minstens even groot is dan vorig jaar dat wil zeggen iets boven de 130.000 ha. De EEG-kommissie zal dit jaar beslissingen nemen over het aanpassen van de heffingen. Het gevaar dreigt nu dat deze aanpassin gen verzwaringen zullen inhouden van de A- en B-heffing. Dit zou dan wederom een marktbeleidsmaat- regel inhouden die gevoelige prijs- drukkende gevolgen zal hebben voor onze bieten(meng)prijs. Volgens de heer Van der Maas zal de certifica- tenregeling voor kwaliteits tarwe en brouwgerst hoogstwaarschijnlijk al bij de komende oogst ingevoerd worden. De ZLM heeft al eerder la ten weten niets te voelen voor een dergelijke regeling. Volgens dit standpunt kunnen de noodzakelijke miljoenen guldens voor een derge lijke certificatenregeling - gefinan cierd uit de MCB-gelden - beter voor andere prioriteiten gebruikt worden. Volgens de heer Van der Maas moe ten we proberen de regeling weer af te bouwen als blijkt dat daaruit geen extra positieve effekten op de uit eindelijke prijsvorming van baktar- we en brouwgerst voortvloeien. De regeling zal worden uitgevoerd door het Nederlands Graancentrum. Wat betreft de alternatieve mogelijkhe den voor het te voeren toekomstige EEG-graanbeleid vertelde de heer Van der Maas dat het LEI heeft uit gerekend dat de extra mogelijkheid voor eiwitteelt slechts 2 miljoen hek- tare bedraagt in plaats van de eerder geraamde 5 miljoen hektare. Geble ken is namelijk dat de vervanging van sojaschroot door erwten of veld- bonen van bescheiden omvang is vanwege het hogere eiwitgehalte van sojaschroot. Bovendien zal er veelal sprake zijn van een prijsverhouding tussen erwten en veldbonen ener zijds en graan anderzijds die het aantrekkelijk blijft maken om graan in veevoer te blijven mengen. (Ei witgehalte tarwe: 12%). De konklusie van de heer Van der Maas was dan ook dat een alternatieve lange ter mijnvisie voor wat het graanbeleid betreft er nog lang niet is. De moraal van dit verhaal kan volgens de heer Van der Maas door iedereen zelf in gevuld worden. Ook hij kwam in zijn overzicht terug op het zoetwater symposium van het NIVE. Hij zei in zijn mening te zijn gesterkt dat het aanbeveling verdient om pijplei dingmogelijkheden vanuit het Zoommeer voor alle Zeeuwse eilan den te blijven onderzoeken en dien tengevolge ook te blijven claimen. Wat betreft de mestproblematiek zei de heer Van der Maas vast te willen houden aan de landbouwkundige normen, dat wil zeggen nonnen aangepast aan de optimale produk- tie-omstandigheden in de akker bouw. Tot slot van zijn overzicht wees de heer Van der Maas er op dat het ook vanuit de zuidwestelijke ak kerbouw opportuun is om de ge rechtvaardigde wensen te gaan on derstrepen middels duidelijk gerich te akties naar Den Haag. In de na bespreking werden er nog vragen gesteld over de ter beschikking ko mende middelen met betrekking tot het onderzoek in ruil voor het feit dat de georganiseerde landbouw heeft ingestemd met het gebruiken van MCB-gelden voor het aflossen van hypotheken van de diverse onder zoekcentra. Een en ander zal worden nagegaan. Ook zal op verzoek van het hoofd bestuur nauwkeurig in de gaten worden gehouden hoe de certiicaat- regeling voor kwaliteitstarwe en brouwgerst precies gaat werken. Veehouderij De voorzitter van de veehouderij kommissie de heer W. van Veldhui zen, gaf een toelichting op de on langs gehouden vergadering van de veehouderijkommissie. Hij zei het een jammere zaak te vinden dat de minister van landbouw in de be schikking superheffing 1985 de ver hoging van de heffing als een geheel heeft gepresenteerd in plaats van de diverse componenten los te koppe len. Hij zei van mening te zijn dat de huidige 8,65% voor veel bedrijven al een zware dobber is. De varkenspest is in Nederland nog moeilijk onder de knie te krijgen. Het wordt volgens de heer Van Veldhuizen tijd om naar nieuwe methoden te zoeken om de pest te kunnen beteugelen. Het hoofdbestuur diskussieerde zeer uit voerig over de superheffing. Volgens het hoofdbestuur wordt het nu de hoogste tijd dat er duidelijkheid komt over de nog steeds bestaande geschilpunten tussen Landbouw schap en ministerie. Door de huidige gang van zaken worden de meest schrijnende geval len heen en weer geslingerd tussen hoop en vrees. De diskussie met de minister spitst zich vooral toe op het beschikbare melkquotum afkomstig van onderschrijding. Door de wijze van uitvoering van de superheffing is de spanning in de veehouderij nog steeds erg groot. Het hoofdbestuur stelde zich tenslotte op het standpunt dat er meer melk moet vrijkomen via verbetering van de opkoopregeling met name voor wat betreft de fiskale gevolgen. Voor de zogenaamde niet- groeiers dient bepleit te worden dat zij niet meer verder worden gekort dan de Brusselse maatregel voor schrijft. Eventuele ten onrechte toe gewezen quota zullen alsnog moeten worden ingeleverd. Wat betreft de vele klachten over het slecht funk- tioneren over de ophaalregeling van kadavers in Zeeland zal vanuit de ZLM kontakt opgenomen worden met de Gekro te Rotterdam. tuinbouw De voorzitter van de tuinbouwkom- missie van de ZLM de heer M. Goud, vertelde dat er ook in ons werkgebied onzekerheid bestaat over de omvang van de vorstschade in de fruitteelt. Op diverse percelen blijkt naast schade aan knoppen er ook sprake te zijn van taksterfte. Er zijn voorbeelden dat bij appelbomen jonger dan 8 jaar het bastweefsel zo sterk bruin gekleurd is dat afsterven het gevolg zal zijn. De rassen Gou- dreinette. Jonagold, Karmijn en El- star blijken het ergst te zijn getroffen. Het schadebeeld is grillig en verschilt sterk van perceel tot perceel en van bedrijf tot bedrijf. Ook over de on derstammen van jonge perebomen bestaat nog ongerustheid. Het zal nog geruime tijd duren voordat de schadebalans precies kan worden opgemaakt, aldus de heer Goud. Voor de telers van klein fruit is het zonder meer duidelijk dat de meeste percelen bramen totaal zijn bevro ren, zodat van dit gewas deze zomer geen noemenswaardige produktie kan worden verwacht. De doornloze bramen lijken wat minder schade te hebben opgelopen. De heer Goud zei van mening te zijn dat deze tegenvaller door deze toch al snel te ruglopende bedrijfstak moeilijk op gevangen kan worden. Het is dan ook erg jammer dat op deze manier het areaal nog versneld terugloopt. De heer Goud liet zich verder in po sitieve zin uit over het onlangs door het NIVE georganiseerde zoetwater symposium. Hij zei te verwachten dat er uit fruitteeltkringen vragen zullen komen om te bekijken in hoeverre ook de zoetwatervoorzie ning in Midden-Zeeland kan worden gerealiseerd. Wat de bestrijding van het bakterievuur betreft *is onlangs weer eens gebleken dat alle betrok kenen bereid zijn om in nauwe sa menwerking de bestrijding ook in het komende seizoen aan te pakken. Volgens de heer Goud blijft waak zaamheid geboden: helaas blijkt dat nog niet overal aan de onder houdsplicht is voldaan. Doelstelling daarvan is dat bloei in de waard- planten wordt voorkomen. De heer Goud vertelde tenslotte dat de be langrijkste kasgroente in de eerste maanden van dit jaar per vierkante meter een 26% hogere opbrengst te zien heeft gegeven dan in 1984. Dit komt vooral door het doorbreken van de substraatteelt en het groten deels wegvallen van de aanvoer uit andere gebieden van Europa van wege de vorst. Prijzen van de be- waarappelen staan onder druk voor al vanwege de kleine maten en de mindere smaak. Voor de peren is het beeld wat vriendelijker vooral voor de grote maten van het ras Confe rence. In de nabespreking toonde ook het hoofdbestuur zich ongerust over de konsekwenties van de vorst schade in de boomgaarden. Wanneer een groter percentage van de bomen zou blijken af te sterven dan is dat uit struktureel oogpunt gezien rampza lig voor de betreffende bedrijven. Besloten werd met betrekking tot de zoetwatervoorziening in Midden- Zeeland verdere initiatieven te ont plooien. grondgebruik De voorzitter van de ZLM-kommis- sie Grondgebruik, de heer J. Nieu- wenhuyse, vertelde dat er in ZLM- verband in klein comité nog eens diepgaand gesproken is over het KNLC-rapport inzake de financie ring van agrarisch goed (Fagon). Het Fagon-rapport is inmiddels ook voor de tweede keer besproken in de KNLC-kommissie Grondgebruik. De belangrijkste diskussiepunten betreffen de voor- c.q. nadelen van erfpacht ten opzichte van pacht, het marktpotentieel, de vraag of de ge bouwen in de overeenkomst moeten worden opgenomen of daarbuiten moeten blijven en de prijsstelling van de betreffende gronden. De ZLM- vertegertwoordigers hebben veel steun gekregen om het Fagon-rap port aan te vullen met een nadere studie naar mogelijkheden om de pacht te behouden. Ook de fiskale aspekten van één en ander zullen nog nader moeten worden uitge werkt. In de diskussie was het hoofdbestuur het er snel over eens dat hoe dan ook uitgegaan dient te worden van de verpachte waarde in het kader van het Fagon-rapport. Gediskussieerd werd ook over de vraag of een hogere pachtprijs de te rugloop van het pachtareaal zou kunnen bewerkstelligen. Deze vraag zal in de nadere studie moeten wor den meegenomen. Vanuit de ZLM zal door een flinke delegatie worden deelgenomen aan de aanstaande 22 mei te houden studiedag over het rapport Fagon. Aktie Het hoofdbestuur besloot gehoor te geven aan de oproep van de COPA- voorzitter Hinnekens om vrijdag 3 mei een grote boerendemonstratie te houden in Luxemburg. Vanuit de ZLM zal een vrij grote delegatie per bus naar Luxemburg reizen. Volgens het hoofdbestuur dient de landbouw zich meer dan ooit duidelijk en za kelijk op te stellen om het boerenbe- lang veilig te stellen. Overige zaken Door het hoofdbestuur werd kennis genomen van de evaluatie van de ZLM kaderkursus voor kringbe stuursleden 1984/1985. De kursus is uitstekend verlopen en wordt hoog gewaardeerd door de deelnemers. Eveneens werd kennis genomen van de bevindingen van de kommissie automatisering van de ZLM. Mede gedeeld werd dat getracht zal wor den een of meer projekten met be trekking tot de automatisering in het werkgebied op te starten. Het hoofdbestuur zal in een volgende vergadering nader ingaan op de nota Dat heeft wel het nadeel dat de mo gelijkheid dat de ministerraad er nog over kan praten steeds geringer wordt. Begin mei moeten namelijk de verdragsteksten voor de toetre ding gereed zijn. Als men dat niet haalt komt een tijdje ratificatie door de nationale parlementen van de tien lidstaten en Spanje en Portugal in gevaar. Bij de nog openstaande vraagstukken zijn er enkele die ook voor Nederland van belang zijn. Zo eist bijvoorbeeld Spanje het recht om restricties te leggen op de invoer van pootaardappelen uit andere EG- landen. Nederland, dat traditioneel een forse export van dit produkt heeft, is daar absoluut tegen omdat het een goede kans op vergroting van zijn afzet niet verloren wil laten gaan. Een ander probleem is nog hoe men "bedrijfsovername in de land- en tuinbouw". Besloten werd het Land bouwschap te verzoeken de bestem ming van de opcenten op de aanslag nader te specificeren. Kennis werd genomen van de resul taten van een onlangs plaatsgevon den hebbende bespreking tussen PJZ, de afdelingen Zeeland en Bra bant van de Ned. Bond van Platte landsvrouwen en de ZLM. Doel van de bespreking was om na te gaan in hoeverre de genoemde organisaties "gemeenschappelijke aktiviteiten zouden kunnenontwikkelen. Afgesproken is om in het najaar op nieuw met elkaar te praten. Om voor bepaalde regelingen in de melkveehouderij in aanmerking te komen wordt de eis gesteld dat 60% van de s.b.e.'s ook daadwerkelijk aan de melkveehouderij zijn toe te reke nen. In de praktijk blijkt voor de ge mengde bedrijven in het zuidwesten deze eis vrijwel steeds een obstakel. Naar aanleiding van een brief van een ZLM-lid zal er bij het KNLC op aangedrongen worden deze eis te versoepelen. Er zal kontakt opgeno men worden met het KNMI te Zie- rikzee over de voorziening in een re gionaal weerbericht bestemd voor de landbouw. Besloten werd een gelukstelegram te sturen aan de leerlingen van de LHNO-school Oranjezon te Oostka- pelle wegens het behalen van de eerste prijs in de landelijke veilig heidswedstrijd. Gezien het verloop van de diskussie rondom de bestemming van de droogvallende gronden in het Krammer/Volkerak besloot het hoofdbestuur meer druk te zetten om te bereiken dat ook de landbouw van deze gronden zijn deel krijgt. Tot nu toe is de landbouw buiten spel gezet. A.J.G. Doeleman, voorzitter; A.H. Mun ters, vice-voorzitter; Mr. J. Oggel, alge- meen-sekretaris; R. Hoiting, sekretaris; L.J. v. Gastel, kring Schouwen-Duive- land; M.C.J. Kosten, kring Tholen - St. Philipsland; H C van der Maas, Kring Noord-Beveland; C. Hamelink, krióg O. Zuid-Beveland; J. Nieuwenhuyse, kring W. Zuid-Beveland; C.J Bierens, kring Walcheren; P. Risseeuw, kring W. Zeeuws-Vlaanderen; M. Boogerd, kring Axel; J. Scheele, kring Hulst; J.C. Geluk, kring West-Brabant; G.J. de Jager, kring Altena Biesbosch; W. Wiersma, (plv.) kring Oost- en Midden-Brabant; J.H. Hartgers, kring Langstraat; M.J. Goud, tuinbouw; W. van Veldhuizen, veehou derij; D. Hannewijk, veehouderij; Advi serende leden: ir. W.L.A.G. Tacken; mw. C.J. Donken; mw. C.M. Dees; Dien sten/instellingen: ing. J. Markusse; mw. J. Priem. de Spaanse melkproduktie moet in passen in het Europese produktie- verminderingssysteem, waarmee de Europese landbouwministers vorig jaar - voor een periode van vijfjaar - akkoord zijn gegaan, Waar het nu bij Spanje en Portugal om gaat is hoeveel melk dat land per jaar mag produceren zodra het Jid is van de EG. Spanje zelf wil de moeveelheid vastgesteld zien op 5,5/miljoen ton (voor leveranties aan de melkfabrieken) plus nog eens 773.000 ton voor leveranties van de boer rechtstreeks aan de consument. Dit alles bijeen is ongeveer de huidi ge Spaanse melkproduktie, vooral Denemarken en Nederland vinden dat volgens staatssecretaris van Ee- kelen (Europese Zaken) niet accep tabel. De uitbreiding van de EG met Spanje en Portugal is nog steeds niet volledig geregeld. Dat is dinsdag in de Europese mininsterraad in Luxemburg gebleken. Enige weken geleden bereikte men in Brussel weliswaar een akkoord in grote lijnen, maar enkele kleinere zaken bleven toen onopgelost en daarover bestaan ook nu nog moeilijkheden. De raadsvoorzitter de Italiaanse minister van Buitenlandse Zaken Giulio Andreotti wilde eigenlijk in de raad nauwelijks over de nog openstaande vraagstukken praten. Hij stelde zich op het standpunt dat de ambassadeurs van de EG-landen en die van Spanje en Portugal in Brussel deze zaak maar moeten oplossen. 3 mei 1985 7

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1985 | | pagina 7