ZLM-voorzitter kritiseert optreden minister Braks in Ministerraad Ar -C_ zuidelijke landbouw maatschappij Dertigtal ZLM-ers demonstreert in Luxemburg Spanning over uitspraak gasprijs m land- en tuinbouwblad Vrijdag 3 mei 1985 65e jaargang no. 3780 Op de Bloemendagen in Breezand bevond er zich tussen de talrijke fraaie bloemenmozaïken ook een welke tot de verbeelding van de boeren en vooral de veehouders zal hebben gesproken: een fraai uitgebeeld protest tegen de superheffing. En je kan inderdaad de melk zien weglopen. Ze zeggen het hier met bloemen. Nog wel. Op de maandag 29 april j.l. te Goes gehouden verga dering van het hoofdbestuur van de Zuidelijke Land bouw Maatschappij (ZLM) heeft voorzitter A.J.G. Doeleman zich zeer kritisch uitgelaten over het huidi ge nationale en Europese landbouwbeleid. De'voor zitter vroeg zich af hoe de grote zorg over de toekomst van de land- en tuinbouw op duidelijke en indringende wijze kenbaar gemaakt kan worden aan de Europese en nationale politici. De voorzitter zei daarbij bepaalde vormen van burgerlijke ongehoorzaamheid niet uit te sluiten. Ook de voorzitter van het COPA heeft onlangs gewezen op de besluitloosheid en onmacht van de Europese ministerraad en ons opgeroepen om vrijdag 3 mei a.s. in Luxemburg gezamenlijk op demonstra tieve wijze ons ongenoegen daarover kenbaar te ma ken. Voor de Nederlandse land- en tuinbouw is het een zorgelijke ontwikkeling dat de eenheid in Europa nog ver te zoeken is. Het feit dat daarbij de gedachte aan renationalisering steeds weer de kop op steekt is met name voor ons land een bijzonder gevaarlijke ontwikkeling vanwege onze sterke afhankelijkheid van de export. Vooral de tuinbouw en de veredelingssektor zijn daarbij zeer kwetsbaar omdat deze sektoren geen prijsgarantie-regeling kennen. Naast onze zorg over het Europese landbouwbeleid zullen wij ons ook duidelijk op moeten stellen ten opzichte van het nationale beleid. De ZLM-voorzitter vroeg zich af waarom de minister van landbouw reeds op voorhand een verho ging van de melkheffing heeft aangekondigd. De onder handelingspositie van de minister in Brussel wordt daar mee bepaald niet sterker. De heer Doeleman zei ook het optreden van de minister van landbouw in de minister raad onvoldoende krachtig te vinden met betrekking tot de fiskale problemen rond de opkoopregeling van melk. Ook vroeg hij zich af waarom de minister zoveel verwar ring en onrust gebracht heeft in de veredelingssektor met zijn nota over de mestoverschotten. De minister probeert nu achteraf met steeds verdergaande geruststellende opmerkingen het vertrouwen weer terug te winnen. Vol gens de ZLM-voorzitter was het veel beter geweest om van begin af aan zorgvuldig en duidelijk naar buiten te treden. Qe heer Doeleman kondigde verder aan de uitvoering van de graanregeling in Nederland zeer kritisch te zullen vol gen. Naar zijn mening dient te worden voorkomen dat door een te stringent uitvoerend beleid de producent extra nadeel gaat ondervinden. Datzelfde geldt overigens ook voor het binnenlandse beleid met betrekking tot de peulvruchten. Het fiskaal beleid dient voortdurend en indringend als speerpuntbeleid onder de aandacht van de overheid en de politiek gebracht te worden. In dat kader pleitte de heer Doeleman voor meer mogelijkheden voor kleine zelfstandigen om te reserveren, verhoging van de zelfstandigenaftrek en verlaging van de premiedruk. Van de voornemens van de huidige regering tot lastenver lichting voor de kleine zelfstandigen is veel te weinig terecht gekomen. De heer Doeleman zei bereid te zijn tot keuzes tussen een EEG-struktuurbeleid en een nationaal beleid tot lastenverlichting, inklusief fiskale faciliteiten bij bedrijfsovername, als tenminste duidelijk zou zijn dat het een of het ander belangrijke voordelen zou opleveren. Dit houdt in dat het de land- en tuinbouw mogelijk gemaakt moet worden op maatschappelijk verantwoorde wijze ook in de toekomst als ekonomische aktiviteit te funktioneren. In dit verband kwam de heer Doeleman nog even terug op het afscheid vorige week van David Luteijn als voor zitter van het KNLC. Ook de heer Luteijn heeft in de 9 jaar van zijn voorzitterschap van het KNLC de land- en tuin bouw vooral als ekonomische aktiviteit centraal gesteld. Ook de drukte in de afgelopen periode op het land wordt als zodanig ervaren. De land- en tuinbouw kan zich niet veroorloven werkzaamheden en beslissingen uit te stel- Het hoofdbestuur van de Zuidelijke Landbouw Maat schappij heeft op z'n maandag 29 april gehouden verga dering besloten gehoor te geven aan de oproep van de voorzitter van Copa, de heer J. Hinnekens om op vrijdag 3 mei mee te doen aan een grote boerendemonstratie in Luxemburg. Het hoofdbestuur meent dat het nu meer dan ooit noodzakelijk is om de boerenbelangen veilig te stel len. In Luxemburg demonstreren vandaag (vrijdag 3 mei) c 5000 boeren waarvan uit Frankrijk en West-Duitsland elk ca. 1500, uit België 1000, en uit Luxemburg, Italië en Nederland elk ca. 300 boeren afkomstig zijn. Ook de overige EG landen zijn met een - zij het kleinere - dele gatie aanwezig. Met de massale bijeenkomst willen de landbouworgani saties de EG-raad duidelijk maken dat op zeer korte termijn besluiten moeten worden genomen over de prijsvoorstellen en dat daarbij rekening moet worden gehouden met alle wensen van de boerenorganisaties (zie ons blad van de vorige week). Tijdens de bijeenkomst worden de boeren toegesproken door de voorzitters van de Europese organisaties van boeren en koöperaties. Vanuit het zuidwesten doet een 50-tal boeren in CLO- verband mee aan de demonstraties die, zo heeft het orga nisatiecomité gezegd, een waardig karakter moeten dra gen. Onder de 50 deelnemers bevindt zich een 30-tal ZLM-ers. Deze week heeft de glastuinbouw in grote spanning ver keerd over de uitspraak van de Europese rechter inzake het tarief van het aardgas. Maandag jl. diende in Luxem burg voor het Europese Hof van Justitie het kort geding dat de Nederlandse regering en het Landbouwschap heb ben aangespannen tegen de Europese Commissie. Van daag vrijdag 3 mei doet de rechter uitspraak. Dat is na het ter perse gaan van deze krant. Afhankelijk van de uit spraak verkeert de glastuinbouw in grote spanning over wat de Nederlandse regering daarna zal gaan doen. De regering in Den Haag en het Landbouwschap eisen opschorting van de uitvoering van de beschikking welke de Europese Commissie heeft uitgevaardigd en waarin het tuinbouwtarief voor aardgas van 42,5 cent per m3 wordt aangemerkt als een steunmaatregel. Volgens de Landbouwschap's advokaat echter krijgt de tuinbouw met de 42,5 cent een tarief berekend dat de energiemarkt goed weerspiegelt. President Mackenzie, maakte de indruk goed naar beide partijen te hebben geluisterd. Hij zou 3 mei uitspraak doen. De Nederlandse delegatie voor de ingang van het Hof van Justitie in Luxemburg. V.l.n.r. Ru hé, Geling, Schouten, Van der Struijs, Van Ooijen, Van Marle, Braakman, Van Vliet en Van der Kooy. len. Dan is er ook geen tijd en aandacht om aktie te voeren. De georganiseerde landbouw met zijn individuele ondernemers opereert duidelijk met een andere verant woordelijkheid dan bijvoorbeeld de werknemersorgani saties. Niettemin kan de georganiseerde landbouw evenzeer - zo niet dringender - redenen hebben om aktie te voeren tegen het inkomensbeleid voor de land- en tuinbouw. Door dit beleid moeten zeer veel bedrijven genoegen nemen met een besteedbaar inkomen dat on der de minimum inkomensgrens ligt. De boerenakties in Friesland en Limburg hqbben het ongenoegen over het huidige landbouwbeleid duidelijk getoond. Vanuit de ZLM zijn de Friese akties dan ook ondersteund. Aldus de voorzitter, die tot slot van zijn openingswoord zijn geluk wensen uitsprak voor de leerlingen van de LHNO-school "Oranjezon" te Oostkapelle met het behalen van de 1e prijs in de landelijke veiligheidswedstrijd. VERVOLG PAG 7

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1985 | | pagina 1